2017 02 07 TST ADL Stratos 1

Japonskou značku ADL patrně mnoho čtenářů znát nebude. Jde o zkratku Alpha Design Labs, což je značka, kterou před časem spustil jako jakousi svou dostupnější variantu proslulý (a drahý) Furutech. Během nedlouhé doby se ale z ADL stal spíše přesný opak původní koncepce - nyní využívá nejnovější technologie a přináší velmi zajímavá řešení do světa stolního a sluchátkového ozvučení.

Jedním z vlajkových produktů firmy je model Stratos, který by snad snesl označení "švýcarský nůž audio světa". Jinými slovy jde o produkt, který v jednom šasi zahrnuje obrovské možnosti. V jediném kompaktním těle tak najdete: 1/ sluchátkový zesilovač, 2/ D/A převodník, 3/ předzesilovač, 4/ přenoskový předzesilovač pro MM a MC přenosky a 5/ A/D převodník (třeba pro digitalizaci LP). To vše s podporou nejaktuálnějších standardů.

2017 02 07 TST ADL Stratos 2

Stratos se ukrývá v poměrně obyčejně vypadající skříni s nevelkými rozměry 21,5 x 18 x 6,4 cm (š x h x v) a nevelkou vahou 1,3 kg. Na čelním panelu je snad více indikátorů, než v kokpitu zaoceánského letadla, nicméně budete mít opravdu dobrý přehled o aktuálním stavu přístroje. Vpravo je multifunkční robustní knoflík, sloužící primárně k regulaci hlasitosti, ale také k dalším volbám, vedle jsou dva výstupy pro sluchátka. Jeden v podobě klasického 6,3 mm jacku, druhý v podobě XLR konektoru pro symetrické připojení sluchátek.

Tři řady diod informují buď o frekvenci příchozího DSD signálu (horní řada), o frekvenci příchozího PCM signálu (prostřední řada) a o aktuálním aktivním vstupu (spodní řada). U horní řady je pak ještě maličký displej s červenými znaky, na němž je zobrazena aktuální hlasitost.

2017 02 07 TST ADL Stratos 3

Úplně vlevo nakonec najdete spínací tlačítko, jednu ikonu, informující o příliš vysoké úrovni signálu a třípolohovou páčku, s jejíž pomocí nastavíte nahrávací úroveň na 0, případně +6 nebo -6 dB. ADL Stratos tak nabízí skutečně precizní možnosti.

Samotné tělo až směrem dozadu je naprosto obyčejné, jednoduché a teprve pohled na zadní panel vám naplno ukáže, čeho všeho je Stratos schopen. Signál do přístroje dostanete v digitální formě pomocí USB (až DSD 11,2 MHz a PCM 32 bit / 383 kHz), koaxiálního a optického vstupu (24 / 192). Analogově pak pomocí dvou párů cinchů - jeden je linkový, druhý je určen signálům z gramofonových přenosek typu MM i MC (k nastavení správné úrovně zesílení slouží dvoupolohový přepínač), k nimž patří i zemnící kolík. Signál směrem ven pak lze digitálně vyvést jak po USB, tak optikou v podobě PCM s rozlišením až 24 bit / 192 kHz. Analogově umí Stratos signál vypustit jedním párem RCA a jedním párem XLR konektorů. Napájení obstarává externí spínaný zdrojíček, ale část obvodů lze napájet i výhradně přes USB.

2017 02 07 TST ADL Stratos 5

Komfort ovládání ještě zvyšuje malé dálkové ovládání.

Vnitřní konstrukce působí přehledně a jednoduše, vše je osazeno na deskách plošných spojů s minimem kabeláže, oproti "hifistickým" zvyklostem je tu až překvapivě málo součástek.

Srdcem přístroje je čip D/A převodníku ESS Sabre32 ES9018K2M, o A/D konverzi se stará CS5340, určený k zaznamenávání analogových zdrojů. Regulace hlasitosti je elektronická a umožňuje nastavení předvolby pro každý vstup (přístroj si úroveň pamatuje). O sluchátkový výstup se stará trojice čipů TPA6120A2 (jeden na každý kanál u symetrického výstupu a jeden pro jack), schopných uživit sluchátka s impedancí 12 až 600 Ohm.

2017 02 07 TST ADL Stratos 7

K USB připojení dodává výrobce rozsáhlý balík ovladačů v čele s ASIO ovladači.

ADL Stratos pracuje v rozsahu 20 - 20 000 Hz v toleranci +/- 0,5 dB, odstup signálu a šumu je vyšší než 96 dB (respektive 60 dB u MC a 70 dB u MM přenoskového vstupu), do sluchátkového výstupu umí Stratos dodat 100 mW / 600 Ohm přes jack a 350 mW / 600 Ohm přes XLR (což jsou velmi nadstandardní hodnoty).

ADL Stratos jsme poslouchali s Naim Nait XS nebo Cambridge CXA80, poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale i Reflector Audio Bespoke P18 nebo Audiovector SR-3. Používali jsme filtr Isol8 Substation Integra nebo IsoTek EVO3 Venus a kabely ZenSati Authentica, ze sluchátek Sennheiser HD 26 Pro nebo Sennheiser IE 8 či ADL EH008. Phono jsme zkoušeli s VPI Scout.

2017 02 07 TST ADL Stratos 8

Na to, jak je Stratos kompaktní, má i v dané ceně solidní basový základ, v "The Beat Goes On" od Pat Barber ("Companion" | FLAC | 16 - 44,1) je trochu hutnější, sytější, ale hebký a s již férově zřetelnou konturou, na takto koncipovaný stroj je tu i citelný důraz a ačkoliv působí bas celkově trochu vřelejším, vstřícnějším dojmem, jeho uvolněnost se příjemně poslouchá. Zejména do sluchátek pak proudí tóny uvolněně a snadno se dají rozeznat jednotlivé polohy. Bas je pak organickou součástí reprodukce, vlastně celý přednes je takový uvolněný a klidný.

Vokál Cary Dillon v "The Parting Glass" z "Live at the Grand Opera House" (FLAC | 24 - 48) zněl o kousek tenčí, ale zato jemný, něžný, trochu poetický, ale velice muzikální. Čistota je solidní, stejně jako rozlišení, hlas je přehledný a zejména zaostření je přirozené, netechnické, ale přitom pevné a vokál konkrétně usazený vpředu. Dokonce tu a tam zaslechnete i lehké ambientní zvuky, podtrhující atmosféru živého představení. Možná jsou některá zařízení, která vytáhnou ještě více detailů, ale na kompaktní stroj s tolika funkcemi je podání citlivého středního pásma skvělé a nenásilné.

2017 02 07 TST ADL Stratos 10

Na začátku "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) zaznívá velké množství lehounkých kovových perkusí, ADL Stratos jejich cinkot už poměrně přehledně rozdrobil na jednotlivé zaznívající kovové tóny, netlačil na pilu, ale přesto objemově výšek nabídl až nadstandardně hodně. Ani přes to nejvyšší tóny nečouhaly z celkové reprodukce. Dozvuk byl trochu kratší, ale detailů bylo akorát, výšky byly bohaté a jemňoučké, příjemné a být jen o kousek plnější, fyzičtější, byly by už úplně parádní.

Dynamika smyčců v Haydnově "Smyčcovém kvartetu, op. 76 č.5" v podání Engegardkvartetten (FLAC | 24 - 192) byla opět velice dobrá, byl tu cítit klid a zároveň už snadná, samozřejmá reakce na signál, slušný drajv a zvuk rychlý, živý. Dynamická špička tu sice není efektně dramatická, ale cítíte přirozený objem a citelnou gradaci energie.

2017 02 07 TST ADL Stratos 9

Zajímavé bylo porovnání PCM a DSD stopy "Vision of Her" Davida Eliase ("The Window" | FLAC | 24 - 88,2 | DSD64) - DSD je v podání Stratos výrazně lepší, je cítit větší důraz, přirozenější, vzdušnější prostor a výrazně lepší čitelnost, Stratos jako kdyby zvládl vytěžit DSD stopu přirozeněji, než stopu v PCM verzi. Ač i PCM působí slušně organicky, vedle DSD je sušší a právě DSD dorovnává ten občasný lehký nedostatek plnosti - je to velice muzikální, dobře prokreslené a uvolněné, vřelé.

Brittenův "Festival Te Deum" ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) byl dobře usazený v pravolevém směru, byť kvůli jen lehce naznačené hloubce to nebyl úplný hologram. Přesto celková slušná čistota a solidnost přednesu umožňují dobrou orientaci mezi nástroji, je to opět nenásilné a dobré.

2017 02 07 TST ADL Stratos 11

Na dobré skladbě jako je Verdiho "Requiem" z disku Bowers&Wilkins + LSO (FLAC | 16 - 44,1) je cítit plynulost a jakási až trochu vinylovou reprodukci připomínající vřelost a měkká klidnost, doprovázená ale pocitem živosti. Líbila se nám celková muzikálnost a hudba prostě plynula bez pocitu nervozity a stresu.

Kompaktní ADL Stratos má ambici stát se pohodlným centrem domácí sestavy a na tak nevelký půdorys a tolik v něm integrovaných funkcí pracuje nebývale dobře. Pokud ho porovnáte s některými dedikovanými jednoúčelovými přístroji, možná dostanete o něco lepší výsledky, ale pokud chcete netradiční propojení analogového a digitálního světa s vynikající regulací hlasitosti a možností důstojně rozhýbat i sluchátka, pak vlastně na trhu nic podobného jako Stratos není a z tohoto úhlu pohledu není ani cena nijak přehnaná.

Kč 36 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ spousta funkcí v pohodlném balení

+ podpora formátů

+ precizní regulace hlasitosti

+ muzikální přednes

ZÁPORY

- all-in-one koncept má přeci jen limity, byť jsou překvapivě malé

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Gothic | www.headphones.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio