Značku Denon lze zařadit jedině do škatulky legendárních výrobců hi-fi. Řada 15xx pak v nejnovější variantě s přídomkem 10 patří k přístrojům, definujícím standard dostupné třídy do 30ti tisíc. DCD-1510AE také patří k nejlevnějším plnohodnotným SACD přehrávačům a otevírá přístup k tomuto formátu nejširší veřejnosti. Navíc tvoří rozměrově lehce nesourodý, ale o to zvukově sladěnější pár s integrovaným PMA-1510AE.

Na první pohled se SACD přehrávač téměř neliší od vlajkové lodi 2010AE. Snad jen při přímém porovnání vynikne o něco málo subtilnější šasi. I přesto patří tento přehrávač se svou hmotností devíti kilogramů a rozměry 43,4 x 13,5 x 33,1 centimetrů k solidním cvalíkům. Celé tělo sedí na masivních antivibračních nožkách, které spolu s firemním systémem S.V.H. (Supress Vibration Hybrid) poskytuje téměř absolutní odstínění od rušivých vibrací.

Přední panel je masivní, nahoře mírně prohnutý, jak je pro přístroje značky Denon typické. Dominantou je centrálně umístěná mechanika těsně nad velkým a přehledným displejem s bílými znaky. Znaky jsou výborně čitelné za většiny běžných podmínek. Mechanika za kovovým ukončením je též kovová a pevná, mechanismus tichý a rychlý – načítání disků je v podstatě expresní. Celý modul je produktem značky Denon. Vpředu pak najdeme poměrně velké množství ovládacích prvků, ovšem se skromnými rozměry, takže rozhodně není nijak přeplněno. Na levé části je masivní spínací tlačítko s indikací provozního stavu, pod ním pak sluchátkový výstup o průměru 6,3mm spolu s regulátorem hlasitosti. Dvě další malá tlačítka vlevo slouží pro výběr vrstvy hybridního SACD disku a pro spuštění režimu Pure Direct. Pravá strana je pak vyhrazena pro základní ovládací prvky reprodukce – navíc je tu ještě tlačítko pro výběr zdroje přehrávání. Denon totiž disponuje i USB portem, k němuž lze připojit buď iPod nebo flash disk až s tisícovkou skladeb ve formátu MP3 či WMA. Bohužel žádné kvalitnější datové soubory 1510AE nepřehraje.

 

Zadní panel je jednoduchost sama – objevíme jeden pár analogových RCA konektorů, vedle pak optický i koaxiální digitální výstup. Bohužel tu není ani jeden digitální vstup, takže povedený převodník nelze využít pro další zařízení.

Srdce přístroje tvoří EI transformátor se dvěma sekundárními vinutími – napájení je podle dobrého bontonu oddělené pro analogovou a digitální část. Mozkem je pak převodníkový čip AK4399, schopný zpracovat datovou hloubku až 32 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Respektive až… Denon DCD-1510AE pro svou potřebu přepočítává veškerý zpracovávaný signál právě na 32 bit / 192 kHz. Do činnosti se tu též zapojuje technologie Advanced AL32 Processing, odstraňující kvantizační šum. Bohužel chybí „vychytávka“ vyššího modelu a sice Compressed Audio Restorer, takže komprimované soubory prochází pouze upsamplingem bez dopočítávání. Denon se ještě chlubí velmi kvalitními hodinami, spojitý a pocitově plynulý zvuk toto tvrzení jen potvrzuje.

Výrobce udává jen vcelku kusé technické údaje, nicméně za zmínku určitě stojí alespoň velmi solidní dynamický rozsah 113 dB. Případně je dobré zmínit, že přehrávač si poradí i s vícekanálovými disky SACD, ale jen díky zmixování všech kanálů do předních dvou. Ačkoliv vícekanálových nahrávek není zrovna mnoho, je to trochu škoda a v této cenové kategorii by to možná už bylo i realizovatelné a rozhodně by to přístroj vystřelilo před všechnu konkurenci.

 

SACD přehrávač Denon DCD-1510AE hrál v poměrně velkém množství sestav, v nichž se vyskytovaly jako jiné zdroje signálu Pioneer BDP-LX71, Gryphon Scorpio a USB D/A převodník KingRex UD384 (v kombinaci s Windows 7, WASAPI a foobar2000). Připojen byl k integrovaným zesilovačům NAD C370, Gryphon Diablo, Audio Exklusiv P12 a samozřejmě Denon PMA-1510AE. Jako finální komponent reprodukčního systému hrály Harbeth Monitor 30 a Quadral Ascent 90. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a ProAc, o kvalitu proudu se staral filtr Xindak XF-2000B.

 

Jen co mechanika tiše a rychle spolkla první CD, z reprosoustav začal plynout jemný ševel činelů a intenzivní zvuk pikol od Diany Krall a její „Where or when“ – není to tak jako u levných zdrojů signálu, kdy se vše často tak trochu slije a podobá se jednotvárnému šumu, DCD-1510AE zvláště ve spolupráci s PMA-1510AE přednáší velmi rozlišeně a přitom jemně, naprosto plynule a s obrovským klidem, téměř nepatřičným pro danou cenovou třídu. Všechno jako kdyby bylo servírováno na sametovém polštářku, přitom při zachování míry detailnosti, blížící se vlajkové lodi z řady 2010AE.

Dynamické schopnosti přehrávače odkrývá Vivaldiho „La Stravaganza“ (sampler Crystal Cable Arabesque) s intenzivními smyčci. Jejich intenzita pramení hlavně z přehršle informací, které Denon servíruje a které přichází tak nějak samovolně, přirozeně a v pohodě. Celkový charakter by snad snesl maličkou špetičku ostrosti navrch, je tak jemný a křehký, že působí až trochu příliš sametově. Bonusem za to je ale libovolně dlouhá doba poslechu při téměř libovolných hlasitostech a přesto nepřítomnost únavy ze zvuku. Housle zní delikátně, až něžně, větší nástroje zase tvoří hutný a dobře čitelný spodek reprodukce, vše pak zůstává skvěle přehledné a prezentované s nadhledem.

 

Excelentní výkon v podání akustických nástrojů, od sól až po komplexnější orchestrální tvorbu, pokračuje dále i v oblasti reprodukce hlasů. Tam sice třeba u Evy Cassidy s její „True Colors“ schází onen těžko kvantifikovatelný duch reálného života, který dokáže tak krásně přednést třeba duo integrovaného zesilovače a přehrávače značky Gryphon, ale i tak předvádí SACD od Denonu velmi slušný výkon. Hlas má hloubku a jasnou texturu, přirozené barvy, snad je ve výsledku trochu klidnější a zdrženlivější, než bychom doufali, Denon se tak trochu se drží decentně zpátky, přesto je v reprodukci množství emocí a pohody.

 

DCD-1510AE hraje skvěle, v SACD režimu se jeho charakter ještě prohlubuje a je skutečně velmi, velmi jemný a rozlišení v tomto formátu (pochopitelně hlavně u nahrávek, které jsou pro tento formát stvořeny či hodně dobře převedeny) je na danou cenovou kategorii dechberoucí. Genesis s „The Lamb Lies Down on Broadway“ jsou sice materiálem starým, ale v boxu s remasterovanými SACD verzemi je skutečnou radostí poslouchat detailní Gabrielův hlas i razanci Colllinsových bicí. Při zavřených očích je těžké si připomínat, že DCD-1510AE stojí pouhých 27 tisíc korun, protože tu odvádí skutečně solidní práci.

 

Tento přehrávač se nezalekne ani „hrubších“ žánrů. Dymytry se skladbou „Strážná věž“ zní dostatečně razantně, ačkoliv trochu agresivity, metalovému žánru vlastní, tu lze postrádat. Patnáctistovka poněkud ohlazuje hrany ostrým kytarám a trochu zklidňuje jiskru, na druhou stranu nabízí o to více informací a kontroly. Charakter přehrávače přesto nijak neomezuje poslechový zážitek, a přestože se Denon zjevně o něco více hodí pro reprodukci jazzu, klasiky a vůbec všeho, kde je přítomen prvek akustické hudby, ani tyto elektrifikované žánry jej nezaskočí.

 

DCD-1510AE nabízí i přehrávání hudby z USB vstupu, tedy pomocí velkokapacitních pamětí s hudebními soubory. Kvalita není špatná a projevuje se zde kvalitní použitý převodníkový čip, nicméně kdo jednou ochutná plnohodnotnou SACD reprodukci, jen těžko se spokojí s kompromisními formáty.

Denonu se podařilo v modelu DCD-1510AE vytvořit přehrávač se záviděníhodným poměrem ceny a výkonu. Ke vstupu do skutečného high endu mu schází jen skutečný krůček a je-li DCD-2010AE zástupcem této kategorie, je patnáctistovka úžasně výhodnou koupí s velkou měrou jeho schopností a polovinou ceny. Vynikající výrobní provedení, charakter jako ulitý pro poslech klasické a akustické hudby a schopnost směle se vypořádat se vším napříč hudebními žánry z něj činí etalon střední kategorie high fidelity. Denon DCD-1510AE by se tak měl stát položkou z prvních příček seznamů „k poslechu“ pro ty, kteří touží po skutečně dobrém a přesto stále dostupném přehrávači pro klidný a vyzrálý poslech dospělé a vyzrálé hudby.

Kč 26 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vysoké rozlišení a poklidný, jemný zvuk

+ rychlé zpracování CD i SACD disků

+ za slušnou cenu hodně muziky

+ velmi dobré výrobní zpracování

+ na danou cenu slušný sluchátkový výstup

ZÁPORY

- milovníci vícekanálových SACD musí sáhnout jinam

- nenabízí využití svého dobrého převodníku digitálními vstupy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio