Značku Denon lze zařadit jedině do škatulky legendárních výrobců hi-fi. Řada 15xx pak v nejnovější variantě s přídomkem 10 patří k přístrojům, definujícím standard dostupné třídy do 30ti tisíc. DCD-1510AE také patří k nejlevnějším plnohodnotným SACD přehrávačům a otevírá přístup k tomuto formátu nejširší veřejnosti. Navíc tvoří rozměrově lehce nesourodý, ale o to zvukově sladěnější pár s integrovaným PMA-1510AE.

Na první pohled se SACD přehrávač téměř neliší od vlajkové lodi 2010AE. Snad jen při přímém porovnání vynikne o něco málo subtilnější šasi. I přesto patří tento přehrávač se svou hmotností devíti kilogramů a rozměry 43,4 x 13,5 x 33,1 centimetrů k solidním cvalíkům. Celé tělo sedí na masivních antivibračních nožkách, které spolu s firemním systémem S.V.H. (Supress Vibration Hybrid) poskytuje téměř absolutní odstínění od rušivých vibrací.

Přední panel je masivní, nahoře mírně prohnutý, jak je pro přístroje značky Denon typické. Dominantou je centrálně umístěná mechanika těsně nad velkým a přehledným displejem s bílými znaky. Znaky jsou výborně čitelné za většiny běžných podmínek. Mechanika za kovovým ukončením je též kovová a pevná, mechanismus tichý a rychlý – načítání disků je v podstatě expresní. Celý modul je produktem značky Denon. Vpředu pak najdeme poměrně velké množství ovládacích prvků, ovšem se skromnými rozměry, takže rozhodně není nijak přeplněno. Na levé části je masivní spínací tlačítko s indikací provozního stavu, pod ním pak sluchátkový výstup o průměru 6,3mm spolu s regulátorem hlasitosti. Dvě další malá tlačítka vlevo slouží pro výběr vrstvy hybridního SACD disku a pro spuštění režimu Pure Direct. Pravá strana je pak vyhrazena pro základní ovládací prvky reprodukce – navíc je tu ještě tlačítko pro výběr zdroje přehrávání. Denon totiž disponuje i USB portem, k němuž lze připojit buď iPod nebo flash disk až s tisícovkou skladeb ve formátu MP3 či WMA. Bohužel žádné kvalitnější datové soubory 1510AE nepřehraje.

 

Zadní panel je jednoduchost sama – objevíme jeden pár analogových RCA konektorů, vedle pak optický i koaxiální digitální výstup. Bohužel tu není ani jeden digitální vstup, takže povedený převodník nelze využít pro další zařízení.

Srdce přístroje tvoří EI transformátor se dvěma sekundárními vinutími – napájení je podle dobrého bontonu oddělené pro analogovou a digitální část. Mozkem je pak převodníkový čip AK4399, schopný zpracovat datovou hloubku až 32 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Respektive až… Denon DCD-1510AE pro svou potřebu přepočítává veškerý zpracovávaný signál právě na 32 bit / 192 kHz. Do činnosti se tu též zapojuje technologie Advanced AL32 Processing, odstraňující kvantizační šum. Bohužel chybí „vychytávka“ vyššího modelu a sice Compressed Audio Restorer, takže komprimované soubory prochází pouze upsamplingem bez dopočítávání. Denon se ještě chlubí velmi kvalitními hodinami, spojitý a pocitově plynulý zvuk toto tvrzení jen potvrzuje.

Výrobce udává jen vcelku kusé technické údaje, nicméně za zmínku určitě stojí alespoň velmi solidní dynamický rozsah 113 dB. Případně je dobré zmínit, že přehrávač si poradí i s vícekanálovými disky SACD, ale jen díky zmixování všech kanálů do předních dvou. Ačkoliv vícekanálových nahrávek není zrovna mnoho, je to trochu škoda a v této cenové kategorii by to možná už bylo i realizovatelné a rozhodně by to přístroj vystřelilo před všechnu konkurenci.

 

SACD přehrávač Denon DCD-1510AE hrál v poměrně velkém množství sestav, v nichž se vyskytovaly jako jiné zdroje signálu Pioneer BDP-LX71, Gryphon Scorpio a USB D/A převodník KingRex UD384 (v kombinaci s Windows 7, WASAPI a foobar2000). Připojen byl k integrovaným zesilovačům NAD C370, Gryphon Diablo, Audio Exklusiv P12 a samozřejmě Denon PMA-1510AE. Jako finální komponent reprodukčního systému hrály Harbeth Monitor 30 a Quadral Ascent 90. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a ProAc, o kvalitu proudu se staral filtr Xindak XF-2000B.

 

Jen co mechanika tiše a rychle spolkla první CD, z reprosoustav začal plynout jemný ševel činelů a intenzivní zvuk pikol od Diany Krall a její „Where or when“ – není to tak jako u levných zdrojů signálu, kdy se vše často tak trochu slije a podobá se jednotvárnému šumu, DCD-1510AE zvláště ve spolupráci s PMA-1510AE přednáší velmi rozlišeně a přitom jemně, naprosto plynule a s obrovským klidem, téměř nepatřičným pro danou cenovou třídu. Všechno jako kdyby bylo servírováno na sametovém polštářku, přitom při zachování míry detailnosti, blížící se vlajkové lodi z řady 2010AE.

Dynamické schopnosti přehrávače odkrývá Vivaldiho „La Stravaganza“ (sampler Crystal Cable Arabesque) s intenzivními smyčci. Jejich intenzita pramení hlavně z přehršle informací, které Denon servíruje a které přichází tak nějak samovolně, přirozeně a v pohodě. Celkový charakter by snad snesl maličkou špetičku ostrosti navrch, je tak jemný a křehký, že působí až trochu příliš sametově. Bonusem za to je ale libovolně dlouhá doba poslechu při téměř libovolných hlasitostech a přesto nepřítomnost únavy ze zvuku. Housle zní delikátně, až něžně, větší nástroje zase tvoří hutný a dobře čitelný spodek reprodukce, vše pak zůstává skvěle přehledné a prezentované s nadhledem.

 

Excelentní výkon v podání akustických nástrojů, od sól až po komplexnější orchestrální tvorbu, pokračuje dále i v oblasti reprodukce hlasů. Tam sice třeba u Evy Cassidy s její „True Colors“ schází onen těžko kvantifikovatelný duch reálného života, který dokáže tak krásně přednést třeba duo integrovaného zesilovače a přehrávače značky Gryphon, ale i tak předvádí SACD od Denonu velmi slušný výkon. Hlas má hloubku a jasnou texturu, přirozené barvy, snad je ve výsledku trochu klidnější a zdrženlivější, než bychom doufali, Denon se tak trochu se drží decentně zpátky, přesto je v reprodukci množství emocí a pohody.

 

DCD-1510AE hraje skvěle, v SACD režimu se jeho charakter ještě prohlubuje a je skutečně velmi, velmi jemný a rozlišení v tomto formátu (pochopitelně hlavně u nahrávek, které jsou pro tento formát stvořeny či hodně dobře převedeny) je na danou cenovou kategorii dechberoucí. Genesis s „The Lamb Lies Down on Broadway“ jsou sice materiálem starým, ale v boxu s remasterovanými SACD verzemi je skutečnou radostí poslouchat detailní Gabrielův hlas i razanci Colllinsových bicí. Při zavřených očích je těžké si připomínat, že DCD-1510AE stojí pouhých 27 tisíc korun, protože tu odvádí skutečně solidní práci.

 

Tento přehrávač se nezalekne ani „hrubších“ žánrů. Dymytry se skladbou „Strážná věž“ zní dostatečně razantně, ačkoliv trochu agresivity, metalovému žánru vlastní, tu lze postrádat. Patnáctistovka poněkud ohlazuje hrany ostrým kytarám a trochu zklidňuje jiskru, na druhou stranu nabízí o to více informací a kontroly. Charakter přehrávače přesto nijak neomezuje poslechový zážitek, a přestože se Denon zjevně o něco více hodí pro reprodukci jazzu, klasiky a vůbec všeho, kde je přítomen prvek akustické hudby, ani tyto elektrifikované žánry jej nezaskočí.

 

DCD-1510AE nabízí i přehrávání hudby z USB vstupu, tedy pomocí velkokapacitních pamětí s hudebními soubory. Kvalita není špatná a projevuje se zde kvalitní použitý převodníkový čip, nicméně kdo jednou ochutná plnohodnotnou SACD reprodukci, jen těžko se spokojí s kompromisními formáty.

Denonu se podařilo v modelu DCD-1510AE vytvořit přehrávač se záviděníhodným poměrem ceny a výkonu. Ke vstupu do skutečného high endu mu schází jen skutečný krůček a je-li DCD-2010AE zástupcem této kategorie, je patnáctistovka úžasně výhodnou koupí s velkou měrou jeho schopností a polovinou ceny. Vynikající výrobní provedení, charakter jako ulitý pro poslech klasické a akustické hudby a schopnost směle se vypořádat se vším napříč hudebními žánry z něj činí etalon střední kategorie high fidelity. Denon DCD-1510AE by se tak měl stát položkou z prvních příček seznamů „k poslechu“ pro ty, kteří touží po skutečně dobrém a přesto stále dostupném přehrávači pro klidný a vyzrálý poslech dospělé a vyzrálé hudby.

Kč 26 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vysoké rozlišení a poklidný, jemný zvuk

+ rychlé zpracování CD i SACD disků

+ za slušnou cenu hodně muziky

+ velmi dobré výrobní zpracování

+ na danou cenu slušný sluchátkový výstup

ZÁPORY

- milovníci vícekanálových SACD musí sáhnout jinam

- nenabízí využití svého dobrého převodníku digitálními vstupy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika