Audio Research

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 1

Japonský Esoteric je sice oficiálně stále součástí portfolia značky Teac, ale jedná se o v podstatě svébytnou značku - designovým pojetím, technologiemi, ale i zaměřením. Krom výtečných SACD přehrávačů a mohutných koncových stupňů (čím to, že japonské značky excelují zrovna v tomto?) nabízí i oceňované linkové předzesilovače. Vstupní branou do tohoto světa je model C-03Xs.

Vizuálně jde o působivé, organicky tvarované dílko, poměrně velké a výjimečně dobře zpracované tělo s šířkou 44,5 cm, hloubkou 45,7 cm a výškou 16,2 cm skrývá svou váhu 28 kg za oblými rohy a hranami, broušený hliník v přírodní barvě vypadá skvěle a každý jeden prvek je skvěle opracovaný. Je to střízlivý, moderní, účelný design, čelu dominuje ovladač hlasitosti a jeho dvojče pro výběr vstupu - mezi nimi je jen prohlubeň a v ní displej s jednoduchou signalizací aktivního vstupu a úrovně. Čtyři diody pod displejem ukazují aktivní vstup / výstup, polaritu signálu a aktivní korekci vyvážení kanálů.

Excelentní stavba přístroje je patrná na každém detailu, stěny jsou tlusté, bezešvě sešroubované a šasi naprosto nerezonující. Zadní panel pak skýtá pohled na působivou porci konektorů. Pětice analogových vstupů má ve třech případech podobu cinche a ve dvou případech podobu symetrického XLR. Pro levý a pravý kanál je zjevně použit identický blok, soudě dle rozložení konektorů. Uprostřed je pak napájecí zásuvka a zemnící kolík. Konektory jsou velké, bytelné a spolehlivé.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 2

I vnitřní konstrukce je nesmírně fortelná, i tady se promítá pečlivost ručního zpracování v tokijské firemní centrálě - jednotlivé sekce ve dvou patrech jsou důsledně stíněné tlustými přepážkami a všechno působí promyšleně a organizovaně.

C-03Xs má koncept dual mono od napájecího zdroje až po signálový výstup. Každý kanál má i svůj vlastní transformátor. Právě napájecí zdroj je velmi podobný tomu z top modelu Grandioso. Signálové cesty jsou plně symetrické.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 3

Regulace hlasitosti probíhá v analogové doméně pomocí systému QVCS (Quad Volume Control System). Jde o čtveřici identických odporových modulů, které reagují na pozici ovladače hlasitosti. Dva moduly jsou tu pro levý a dva pro pravý kanál, z nich jeden vždy pro kladnou a druhý pro zápornou fázi signálu. Lze nastavit také pět různých strmostí průběhu pro co nejpohodlnější soužití.

Ovládací obvody jsou od audio části plně oddělné - jednak jsou zabudované do čelního panelu a jednak jsou se zbytkem obvodů spojeny optikou, takže nehrozí žádné nežádoucí ovlivnění. Velkou část kouzla předzesilovače připisuje Esoteric výstupnímu řešení, v němž se nachází pole kondenzátorů s kapacitou 100 000 uF původem z již zmíněného Grandioso. Obvody mají rychlost přeběhu 2 000 V / uS a pracují s vysokými proudy.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 4

Možnosti nastavení přístroje jsou překvapivě široké - zisk u každého vstupu (který si lze individuálně pojmenovat) lze nastavit v rozsahu +/- 18 dB po 0,5 dB krocích, můžete nastavit vyvážení kanálů, převrátit fázi pro každý vstup, vstup RCA 2 lze přepnout do režimu pro průchod A/V signálu.

Předzesilovač pracuje v rozsahu 3 - 50 000 Hz (-0,2 dB), odstup signálu a šumu činí solidních 116 dB, celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,0006% (pro RCA - u XLR je to ještě méně).

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 5

Předzesilovač Esoteric C-03Xs jsme poslouchali ve společnosti SACD přehrávače K-07x a univerzálního OPPO BDP-105D, zkoušeli jsme i gramofon VPI Scout, zesiloval Naim NAP 250 a Esoteric S-03. Měnili jsme za předzesilovací část z Naim Nait XS / Naim FlatCap XS a poslouchalo se přes kabely ZenSati Authentica do Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla - další součásti sestav objevíte v pravém sloupci --->.

V basové lince "Noche de Ronda" Charlieho Hadena ("Nocturne" | 2001 | Universal Music | 013 611-2) nás nadchlo, jako předzesilovač dokáže udržet pevné kontury, kontrola tónu je vynikající a přitom zůstává bas měkce hebký, bohatě barevný, takový jemný a zároveň sytý. Přes jistou uvolněnost a poklidnou prezentaci není pochyb o velikosti nástroje, o plnosti jeho tónu a o vřelé hutnosti charakteru charakteristického právě pro Hadenův luxusní nástroj. Je to naprosto přirozená prezentace jen s dotekem vlastního vřelého a hebkého podpisu.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 6

I hlas Renée Fleming v "Hallelujah" ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 2739699), nahrávce, která zní "použitelně" jen na kuchyňské hi-fi věži a na absolutním high-endu, byl krásně plný, čistý a hlaďoučký, prokreslený až na dno limitů nahrávky, střední pásmo je přirozeně, neokázale transparentní a uvolněné - hlas působí velice realisticky. A navíc vše plyne naprosto bez násilí, máte pocit, že tam prostě zpěvačka stojí, nic víc, nic míň.

Přesto, že i v nejvyšším pásmu, třeba u činelů a perkusí v "Dreaming" od Art Ensemble of Chicago ("Live in Berlin" | West Wind | WW2051), zůstává patrná hedvábná hladkost a jemnost, předzesilovač dokáže v nahrávce objevit i velice jemné struktury, i to tichounké cinkání v pozadí má svůj prostor a tón je znělý, jasný, objemově výrazný, ale ne přehnaný. Každý úder paličky rozezní tón s lehkostí, perfektně konkrétně a bez náznaků nervozity, je to zcela suverénní, dospělá prezentace.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 7

Oproti jakémukoliv dalšímu zapojení dostupné elektroniky (třeba včetně regulace hlasitosti v OPPO přímo do koncáku Esoteric S-03) nabídl předzesilovač v Lisztově "Mefistofelovi" ("Faustovská symfonie" | 1995 | Denon | CO-78826) živější dynamiku, citelnější už od velmi, velmi tichých úrovní. Cítíte nenásilnou kontrolu, hudba se netlačí kupředu, prostě proplouvá a splývá, elektronika má veliký nadhled a volně nechává energii proplout skrze obvody téměř bez limitů, jako kdyby C-03Xs byl jen "pasiv". Předzesilovač nezaskočí žádná dynamická špička, pořád máte pocit, že zůstává dostatečná rezerva.

Velmi zajímavé je pak rozlišení - předzesilovač C-03Xs zvládl živou "Not too late" Lindsey Buckinghama ("Live at the Bass Performance Hall" | 2008 | Reprise | 9362-49903-1) s extrémně organicky působícím, naprosto netechnickým rozlišením, které je ale zároveň tak parádní, že zvuk je jednoduše přirozený, naprosto "normální". Slyšíte jasně kytaru, každou strunu, vnímáte syrovou autenticitu vokálu i ruchy publika, vnímáte dokonce i to, jak se Buckingham pohybuje a je to prostě krásné.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 8

Podobně pak i podání hudební scény v "The Foggy Dew" od The Cheiftains ("The Wide World Over" | 2002 | rcaVictor | 09026639172) je naprosto a zcela organické. Hudba se doslova rozlije okolo vás, odhmotněná z ozvučnic a naprosto parádně čitelná v pravolevém i předozadním směru, jako kdyby po vložení do sestavy předzesilovač celý signál přemodeloval k obrazu svému a vytvořil z něj téměř živoucí plastiku. Není tu ani stopa po techničnosti, je to blízko ideálnímu pocitu "být tam".

Ani "hrubší" nahrávka typu "Song to say goodbye" od Placebo ("Meds" | 2006 | 0602537175369) nezkazí skvělé pocity z poslechu C-03Xs. Muzikální, klidný, velice dospěle kultivovaný styl prezentace vám dá najevo, že nahrávka má své limity, že jí chybí to a tamto, ale vlastně to nevadí, protože i tak se dá odprezentovat s radostí, s pohodou a s pocitem hebkého luxusu. Hudba se nikam nežene, ale má sílu a hlavně - má podmanivost, v které se lze utopit.

2018 01 09 TST Teac Esoteric C 03xs 9

Pochopit kouzlo "Esoteric zvuku" možná chvíli trvá; než se proposloucháte do toho nijak agresivně průbojného, uvolněného a přesto dospělého, komplexního a organického, přesto suverénně kontrolovaného přednesu, chvíli to vezme, stejně jako (ne úplně krátkou) chvíli trvá, než se přístroj řádně prohřeje a dá vám své maximum. Otevřete ale hlavu, vypusťte jakoukoliv snahu věci uspěchat a poddejte se tempu Esoteric - sestava řízená pomocí C-03Xs vytvoří fantastickou atmosféru, v níž postupně zmizí bariéry, čas a všechna hudba, kterou stihnete vstřebat, protože napříč žánry, hlasitostmi a kvalitou nahrávek zůstává ve vzduchu kouzlo. Ezoterické kouzlo, jemuž právě předzesilovač C-03Xs (alespoň v kombinaci přístrojů, kterou jsme měli k dispozici) udává takt a charakter nejsilněji (a nejlépe!).

cca Kč 280 775,- (11 000 EUR)

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá stavba a pocit hodnoty při používání

+ velice jemná regulace hlasitosti s velkým rozsahem

+ autenticita a nadhled

+ čistý, jemný zvuk

ZÁPORY

- nemáte-li o 1/3 peněz víc na jasně slyšitelně lepší komponent, tak nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: IBD Czech | www.ibd-czech.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies