2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 1

Američtí PS Audio jsou na světě již čtyři dekády a po celou dobu vzbuzují respekt svými řešeními - nejznámější v našich luzích a hájích snad mohou být pro své napájecí systémy, možná ale ještě více úcty si zaslouží za svá řešení digitálně-analogového převodu a nejen, ale zejména české publikum bude hodně atraktivní i skutečnost, že firma stále zůstává nohama na zemi a na high-endové poměry udržuje více než přiměřené cenovky svých produktů.

Vrcholem řady zdrojových komponentů je v katalogu PS Audio komplet transport + D/A převodník, konkrétně DirectStream Memory Player a PerfectWave DirectStream DAC.

PS Audio DirectStream Memory Player

První, s čím přijde vaše sbírka hudby do styku, bude v tomto systému DirectStream Memory Player, univerzální přehrávač disků s několika zajímavými řešeními. Přístroj je i přes mírně větší rozměry (šířka 43 cm, hloubka 36 cm a výška 10 cm) díky decentní výšce poměrně elegantní, čistotu vzhledu podporují i zaoblené rohy, hodně pěkné je vzhledem k ceně celkové zpracování - o něm ledacos napovídá hmotnost 10 kg.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 2

Čelní stěně dominuje velký, velmi informativní obdélníkový displej hrající barvami, díky dotykovému rozhraní pak supluje všechny fyzické ovládací prvky. Je tu cítit snaha o designovou čistotu, proto třeba i spínací tlačítko výrobce ukryl do podoby firemního loga (což může zprvu i trochu zmást). V levé části předku jsou dvířka mechaniky, kousek vedle USB port pro datové paměti s hudbou (podporuje PCM i DSD a to ve formě AAC, FLAC, WAV, ALAC, DFF, DSF a spoustě dalších).

Proběhněte pohledem kolem dokola transportu a objevíte krom klasické napájecí zásuvky až nečekané množství konektorů - přes AES/EBU (či chcete-li digitální XLR) vychází ven klasický stereo signál, pak jsou tu ještě bytelné koaxiální výstupy a výstupy standardu I2S, pro které výrobce zvolil podobu HDMI. Obě varianty výstupů jsou tu po třech - jeden slouží vždy pro stereo, další pro zadní kanály a další pro subwoofer; toto atypické rozložení využijete třeba při reprodukci multikanálových nahrávek.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 3

Na zadní straně je ještě ethernetový konektor a slot pro SD karty, skrze které lze aktualizovat softwarové vybavení přístroje.

Srdcem celého přístroje je vpravdě univerzální mechanika - krom CD přečte i SACD, DVD nebo Blu-ray disky, z těch opravdu okrajových i HRx nebo AVCHD, prostě prakticky cokoliv, co lze nazvat optickým diskem a nahrát na to hudbu. Přehrávat pak umí Memory Player DSD stream nativně a posílat ho přes I2S rozhraní do svého sesterského D/A převodníku.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 4

Na mechaniku pak navazuje řešení, nazývané firmou "digitální čočka". S tímto konceptem přišel už v roce 1993 jeden ze zakladatelů Paul McGowan spolu se svým hlavním vývojářem Bobem Stadtherrem. Cílem je zpracovat digitální stream perfektním způsobem tak, aby nebyl ovlivněn elektrickými ani mechanickými parametry transportu. Prakticky to znamená, že digitální data jsou načtena do vyrovnávací paměti, odkud si je bere a dále zpracovává FPGA (programovatelné hradlové pole s vysokým výpočetním výkonem) - tento způsob zpracování prakticky eliminuje jitter.

Transport je napájený pomocí diskrétně řešeného napájecího zdroje, rozděleného na tři části s pečlivou vzájemnou izolací. Základem je pak toroidní transformátor s trojitým galvanicky odděleným vinutím. Zásobu energie udržuje baterie filmových kondenzátorů s dvojitou regulací a impedancí nižší než jeden ohm.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 5

PS Audio PerfectWave DirectStream DAC

Poté, co načtená a "srovnaná" data odejdou z digitálního transportu, přichází ke slovu D/A převodník. Ten je uzavřený v prakticky identickém těle (co do váhy a rozměrů dokonce úplně stejném) jako transport, tj. v hliníkovém šasi s kulatými rohy a horní plochou v provedení klavírního laku. I tady je spínací tlačítko trochu maskované do podoby loga výrobce, čelní panel má ale v pouze velký barevný dotykový displej v pravé části.

To zajímavější je pochopitelně vzadu, kde najdete všechny konektory, které si jen můžete přát. Paleta digitálních vstupů zahrnuje dvojici I2S, pro než je samozřejmě i tady zvolena HDMI podoba, po jednom pak jsou zastoupeny AES/EBU, koax, optika a USB pro spojení s počítačem. Zpracovaný signál můžete vyvést buď symetrickými XLR konektory nebo nesymetrickými RCA.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 7

V levé části zadního panelu je krom napájecí zásuvky opět slot pro SD kartu pro softwarové aktualizace, nad ním se otevírá prostor pro modul Bridge, neboli streamovací rozhraní.

Začněme právě modulem Bridge II - ten otevírá pro tento převodník svět streamování nejen z lokální sítě, ale také třeba z TIDAL či Spotify a to včetně podpory MQA. Řešení nemá vlastní ovládací aplikaci, ale lze ho "krmit" jakoukoliv aplikací s podporou UPnP. Modul je také kompatibilní s knihovnou / systémem Roon.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 9

Samotný D/A převodník pak pracuje s jedním hlavním principem a sice že zpracování jakýchkoliv dat je nutné provádět v podobě jednobitového DSD streamu - proto všechna vstupní data prochází upsamplingem na dvacetinásobné DSD za pomoci 66 bitových FIR filtrů - to je vlastně podstata DirectStream řešení. To vše probíhá v FPGA, jak výrobce uvádí v pěkném diagramu, celý proces je vlastně výrazně jednodušší, než kdyby se používal některý z dostupných multibitových Delta-Sigma čipů.

Převedený analogový signál prochází na výstupu pouze pasivní filtrací, i to je velký rozdíl oproti většině konkurentů. Zesílení signálu mají na starosti video zesilovače s velkým výkonem pracující ve třídě A, přes které signál prochází dále do výstupního transformátoru.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 8

Platforma DirectStream pak zajišťuje i regulaci hlasitosti, o níž výrobce říká, že je v celém rozsahu "bit perfect". Tím by nemělo dojít k žádné ztrátě nebo zkreslení signálu bez ohledu na nastavenou výstupní úroveň.

Napříč celým procesem zpracování signálu je pak přesnost zajišťována i tím, že je tu pouze jediný zdroj hodinového signálu - konkrétně řešení navržené na míru firmou Crystek, což je renomovaný výrobce všeho, co nějak souvisí s časováním.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 12

V praxi téměř nutnou kombinaci obou přístrojů jsme měli možnost si osahat v ostravském Studiu Špalíček, kde jim společnost dělal DirectStream DAC Junior, monobloky PS Audio Stellar M700 i stereo verze Stellar S300, zkoušeli jsme také McIntosh MCD550 nebo Burmester 069 jako zdroje signálu, zesiloval pak ještě Burmester 911 MK3 nebo monobloky D´Agostino Progression Mono. Poslouchali jsme přes Bowers&Wilkins 802 D3, GoldenEar Triton Reference nebo Tannoy GRF 90 či Bowers&Wilkins 702 S2. Jako napájecí filtr pak sloužil PS Audio PowerPlant P20, IsoTek EVO3 Genesis One nebo IsoTek EVO3 Titan. V kabeláži vládla značka Cardas s modely Clear Cygnus, jen u napájení jsme používali PS Audio Power 3.

Ačkoliv na basové lince v "Riders on the storm" (The Doors | "The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) bylo cítit ten trochu lehčí, hebčí a jemnější charakter, který je pro PS Audio typický, přesnost, s níž dělený přehrávač artikuluje jednotlivá brnknutí baskytary, s jakou snadností navazuje jeden tón na druhý, jak to všechno doslova pulsuje s nenásilnou, samozřejmou rytmičností, to je silně návykové. Navíc přehrávač umí skvěle vystihnout barvu tónu a texturu strun, navíc to vše činí s nenápadnou grácií velmi dospělého high-endu. Primární zásluhu na tom nese soudě dle kombinací s jinými mechanikami D/A převodník, který tento charakter obtiskne téměř do každé kombinace. Ta nenucená, kulatá a až tekutá basová složka zní prostě famózně, v přirozeném objemu a bez jakékoliv tvrdosti či zjevné snahy protéká místností.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 13

Svou působivost dokazuje DirectStream Memory Player / PerfectWave DirectStream DAC i ve středním pásmu. Jak přesně a čistě vykreslil přehrávač pěkně remasterovanou, ale přeci jen obstarožní nahrávku "O Sole Mio" s třemi nejslavnějšími tenory (Carreras, Domingo, Pavarotti | "3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587), to bylo snad i působivější, než samozřejmost basů. Na jednu stranu je transport s DACem fantasticky přesný a čistý, slyšíte každý záchvěv hlasu, každou nuanci, perfektně vnímáte jemnou odlišnost hlasů všech zpěváků, jejich barvu i drobné rozdíly v technice. Fascinující a skvostně vtahující je ta celková líbeznost, harmoničnost a do nakažlivé muzikálnosti zabalená čistota, transparentnost a brilantní detailnost, s níž sestava odevzdává hlasy, které tak vyznívají doslova jako živé.

Excelentní přesnost a nenucenost provázela i prezentaci činelů v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2). Jednotlivá cinknutí činelu nelze než popsat jako dokonale přiměřená - činel má realistickou velikost, správnou tonalitu i úžasnou škálu detailů, tón vystřelí jako z praku a pak jemně, klidně a dlouho doznívá, jasný a zřetelný. Nebýt lehounkého přídechu jemnosti, byl by to prostě naprosto realistický činel v poslechovém prostoru. PS Audio nabízí velmi zábavnou a neuvěřitelně snadno poslouchatelnou kombinaci jemné klidnosti a výraznosti přednesu.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 14

Onen nepříliš běžný mix charakteru vykazuje DAC a transport také zaměříte-li se na dynamiku skladeb. Ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) necítíte žádný stres, žádnou snahu, když smyčce zaberou, je to pohnutí země samé, mocný, hutný zvuk bez dynamické komprese, prezentace je neostýchavá, ale zároveň nenašponovaná. Je to reprodukce s nadhledem, s jistotou a tak samozřejmá, až vyznívá s brilantní "obyčejností", tedy jako nepřehnané, prakticky neamplifikované smyčcové nástroje v reálném prostoru. A i díky excelentně fungující regulaci hlasitosti si užijete pocit dýchající dynamičnosti i při nízkých poslechových úrovních.

V Claptonově "Before you accuse me" z "MTV Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367) bylo fascinující poslouchat, jak transport s převodníkem nakládají zejména s těmi nejjemnějšími detaily, kdy právě to dělá z DirectStream Memory Player / PerfectWave DirectStream DAC kombinaci razantně aspirující na nejlepší zdroj signálu své třídy. To, že skladba je snadno a samozřejmě čitelná, to tak nějak jde ruku v ruce s cenovkou, za níž si můžete užít rok bezstarostného života v jihovýchodní Asii. Že ale set od PS Audio umí prokreslit a zorganizovat skladbu tak, že naprosto jasně a zněle vystupují i ty nejjemnější ozvěny prostoru, že jednotlivé tóny jsou separované a že je tu transparentnost a přirozenost na takové úrovni, že mizí prakticky jakýkoliv vjem reprodukovanosti, to už je prostě něco. Ten poklid a samozřejmost, s níž je tam prostě všechno, to je jednoduše vstupenka do první řady.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 23

Podání prostoru v "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) působilo stylem "takhle to prostě je", všechno bylo nenuceně, jednoduše poskládané jak v pravolevém, tak předozadním prostoru, beze stopy nejistoty, konkrétně, s perfektními konturami a nadhledem. Nástroje mají spoustu prostoru kolem sebe, lze je lehce lokalizovat ve všech osách a prostě tu není co víc říct - PS Audio nezveličuje, nezmenšuje, nabízí přirozenost jak jen je to možné.

Naprosto excelentní je k tomu všemu ale celková muzikálnost, s níž dělený přehrávač zvládne naprosto cokoliv, co mu naservírujete, bez ohledu na žánr či kvalitu nahrávky. Cashova "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) zněla dokonale přehledná a hlavně tak netechnická, tak uvolněná, že vám nic nebrání vnořit se hluboko do muziky, nic nestojí mezi vámi a mrazivě syrovým vyzněním skladby, nic ale ani netahá za uši, lehoulince měkčí přednes PS Audio nenechá k uším dojít žádnou nepříjemnost, aniž by ale zatajil sebemenší detail. Je to poslech, který bez únavy či úpadku nadšení můžete prožívat předlouhé hodiny.

2018 07 20 TST PS Audio Memory Player DAC 25

Digitální univerzální transport DirectStream Memory Player a streamující D/A převodník PerfectWave DirectStream DAC jsou dechberoucím zdroj signálu a je vlastně až stěží uvěřitelné, že takovou muzikálnost, detailnost, takovou univerzálnost zdrojů jedniček a nul a trochu jako bonus i tak skvělou regulaci hlasitosti nabízí americký výrobce za tak vlastně férovou cenu. Podíváme-li se napříč trhem high-endových zdrojů signálu, jen stěží najdete něco tak dobrého za tak (relativně) málo peněz. Je fakt, že pro leckoho navíc dnes stačí mít doma DAC s modulem Bridge II, pak se roztáčeč kotoučků za prakticky stejné peníze jeví jako maličko drahý - nicméně je to patrně jedna z nejvýhodnějších "digitálních konečných", kterou si můžete pořídit. Takovému přívalu muzikálnosti jako nabízí tento dělený přehrávač se prakticky nedá odolat...

Kč 207 890,- - DirectStream Memory Player

Kč 226 990,- - PerfectWave DirectStream DAC s modulem Bridge II

Kč 197 490,- - PerfectWave DirectStream DAC bez modulu Bridge II

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečný D/A převodník / streamer / předzesilovač

+ skvostná šíře podporovaných fyzických i virtuálních formátů

+ podmanivě muzikální přednes

+ plynulá a jemná regulace hlasitosti

+ konektivita

ZÁPORY

- digitální transport je vlastně v porovnání s DACem (dle funkcí) poměrně drahý

- dělený přehrávač vtiskne celkem zřetelně svůj zvuk jakékoliv sestavě (= není neutrální)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika