2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 1

V podhůří Skalistých hor, v nevelkém univerzitním městečku Boulder v Coloradu musí být velmi zvláštní vzduch. Nebo možná země vyzařuje jinou energii, kdo ví. Každopádně koncentrace high-end audio techniky na metr čtvereční v Boulderu a okolí je opravdu působivá. Jedním z nejvíce vyčnívajících je pak rodinná firma PS Audio - tedy rodinná do té míry, že se na vedení podílí rodina jednoho z původních zakladatelů Paula McGowana (onoho "P" v PS) a že ten stále (i přes krátkou pauzu v 90. letech) udává směr, kterým se přístroje ubírají.

Záběr výrobního programu je vlastně obdivuhodný; chcete-li dvoukanálový audio systém, můžete se spolehnout plně právě na tuto firmu a dodat jen reprosoustavy dle chuti a signálové a reproduktorové kabely. Jinak je tu úplně vše a to od (relativně) dostupný úrovní až po drahý high-end - i když ani ten není na dnešní poměry nijak neumírněný. Ostatně firma proslula právě i tím, že se přes vší kvalitu drží neastronomických cenovek - kdo jiný vám nabídne plnokrevných 700 Wattů na kanál za cenu pod 100 000,-?

Daný výkon nabízí konkrétně monobloky M700 ze základní firemní série Stellar, jednokanáloví sourozenci modelu Stellar S300. S těmi a s celou sérií Stellar vůbec sdílí M700 moderní, minimalistický a krásně čistý design a moc pěkným zpracováním. Čelní panel tvoří vlastně zahnuté převisy spodního a horního krytu, oddělené jen tenkou mezerou. Jediným prvkem krom modelového označení je tu čtvereček loga, sloužící zároveň jako spínací tlačítko.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 2

Černé boky skříně jsou zhruba po jedné třetině délky perforované, to je ale jediný náznak chlazení, který najdete - pro odvod tepla slouží ostatně celé hliníkové tělo.

Zadní panel je pak nesmírně jednoduchý, ostatně na koncovém stupni není moc co vymýšlet. Dominantním prvkem jsou dva páry reproduktorových terminálů přímo uprostřed, doplňuje je v levé části napájecí zásuvka a v pravé blok vstupů - je tu symetrický XLR konektor i nesymetrický RCA vstup. Vedle nich je 3,5 mm vstup a výstup pro distribuci spouštěcího 12V napětí.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 3

Uvnitř pak Stellar M700 kombinuje dva na první pohled odlišné světy. Vstupní část má na svědomí zapouzdřené firemní diskrétní řešení Analog Cell, což jsou vlastně MOSFET tranzistory pracující v čisté třídě A. Obvody pracují bez zpětné vazby.

Výstupní část je pak klasický výkonný a rychlý koncový stupeň pracující ve třídě D s velkým proudem, nízkou impedancí a vysokou linearitou. Zesilovač používá ICE moduly od Bang&Olufsen. Díky nim nabízí Stellar M700 zisk 30,5 dB, takže o hlasitost se netřeba bát. Co je ale mnohem zajímavější, to je již zmíněných 700 Wattů / 4 ohmy, respektive 350 Wattů / 8 ohm. Výrobce udává, že zesilovač zůstává stabilní pro hudební signál do 2 ohm. Moduly pracují s THD+N menším než 0,05% a ve frekvenčním rozsahu 10 - 20 000 Hz (+/- 0,5 dB). S poklesem -3 dB nabízí až 50 000 Hz, kde nicméně končí kvůli nutným vysokofrekvenčním filtrům, odstraňujícím šum spínaných zdrojů. Tlumící faktor je působivých 1100 při 8 ohm.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 4

I díky tomu, že spínané zdroje zesilovačů třídy D nevyžadují velké toroidní transformátory, zesilovač váží až úsměvně malých 5,9 kg, což při šířce 43 cm, hloubce 33 cm a výšce 7,6 cm vskutku není moc.

PS Audio Stellar M700 jsme poslouchali v ostravském Studiu Špalíček, kde jim společnost dělal výjimečně povedený dělený přehrávač s regulací hlasitosti PS Audio DirectStream Memory Player + PerfectWave DirectStream DAC, celé to napájel filtr PS Audio Power Plant P20 přes kabely PS Audio Power 3. Měli jsme k dispozici také Burmester 069 + 911 MK3, stereo verzi Stellar S300 nebo ultimativní D´Agostino Progression Mono. Poslouchali jsme přes Tannoy GRF 90, Bowers&Wilkins 802 D3 nebo GoldenEar Triton Reference. Používali jsme signálové i reproduktorové kabely Cardas od řady Clear Cygnus výše.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 5

Moc se nám líbilo, jak snadno, jak pozitivně a s jakou uvolněností Stellar M700 zvládají jakoukoliv hudbu a to prakticky na jakýchkoliv reprosoustavách. Je fakt, že na všech systémech se projevil celkem dominantní charakter PS Audio, ale v žádné ze sestav to nevadilo a je tím pádem vlastně velmi jednoduché najít vhodné spojení, protože funguje jakékoliv.

Jakkoliv mají monobloky na papíře více než velký výkon, ve zvuku se to vlastně ani nezdá - basová linka v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) byla trochu měkčí, s lehounkým hedvábným dotekem, krásně zakulacená a hlavně nakažlivě rytmická, svižná a naprosto, ale naprosto netechnická, poddajná, prýštící z reprosoustav bez násilí, bez nucenosti, prostě tak nějak nesmírně pozitivně, snadno a jednoduše. Stellar M700 nijak netlačí na pilu, bas je ale trefený právě tak akorát, aby ho bylo dost, aby jistě podložil jak objem, tak rytmus skladby.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 6

Se stejnou uvolněností a přitom přesností zvládají monobloky také prezentaci středního pásma, hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" z "3 tenors in concert" (1990 | MFSL | UDCD 587) byly skvěle samozřejmé, aniž by bylo cítit nějaké nucené postrkování kupředu, zesilovače umí dodat instantní energii tam, kde se má objevit, takže zpěv je živý, energický a hlavně velmi přesný, prokreslený. Reprodukce přes to všechno zůstává velmi klidná, uvolněná a dospělá.

I do nejvyššího pásma proudí zjevně právě tolik energie, kolik je jí potřeba - legendární činel v "Take Five" od Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl skvěle znělý, jasný a přirozeně objemný, neztrácel se kdesi v pozadí, ani se necpal nikam kupředu. Zesilovače zůstávají spíše jemnější, takže až překvapí, jak dlouho ve vzduchu udrží dozvuk každého tónu. Činel pak vyznívá co do barvy a textury prostě přirozeně, jako by to bylo to nejjednodušší na světě.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 7

Komponenty PS Audio obecně nemají "našlápnutý" zvuk, nepůsobí dravě, ale respektují přirozeně charakter nahrávky. Jejich opravdu velká rychlost pak ale přispívá k tomu, že v okamžiku, kdy je třeba zabrat, tak Stellar M700 umí okamžitě vybuchnout a poslat energii kde má být. I proto působí reprodukce dynamicky, aniž by byl cítit jakákoliv nucenost či techničnost. Smyčce ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) tak klouzaly jako namazané, zvuk je rychlý jako blesk, špičky jsou už opravdu moc pěkně suverénní a razantní, aniž by ale celek jakkoliv ztratil na lehkosti a nenucenosti.

Podobné to pak je také s rozlišením, Stellar M700 mají nadhled a hrají velice přesně, takže třeba v Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) je všechno zalajnované, samozřejmě kontrolované a už opravdu snadno vnímáte jak hlavní linku kytar a zpěvu, tak ty drobné ruchy v pozadí, nějakou tu drobnou ozvěnu live vystoupení nebo různé hlasy a ruchy publika. M700 umí nahrávku velmi solidně rozebrat, byť to není takový ten zaostřený, analytický způsob prezentace, ale opět nenucený a přesto dospělý, za dané peníze vlastně až senzačně přirozený styl.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 8

Koncept monobloků sám o sobě většinou pomůže jistotě, šířce i hloubce prostoru hudební scény, Stellar M700 (třeba oproti bezproblémovému Stellar S300) toho umí nabídnout opravdu hodně. Zejména ten pocit vzdušnosti a přehlednosti, s níž se po poslechovém prostoru rozprostřela "Need you now" ze stejnojmenné desky Lady Antebellum (2010 | Capitol | 509996 33641 2 5), je působivý. Monobloky PS Audio zvuk vytáhnou kupředu, usadí ho, ale přitom je to netechnické, propojené a organické. Ta nadýchanost a velikost působí jako magnet, vtahující vás dovnitř do hudby.

Za ještě ne šílenou cenu nabízí Stellar M700 obrovskou porci těžko definovatelné charakteristiky "plynulosti". Máte pocit, že kolečka hudby do sebe jednoduše zapadají, všechno to dává smysl, všechno je jak má být. Pak i Cashova "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402), byť snad maličko zjemněná a zklidněná tím typickým stylem PS Audio, působí na city, je silná a ani vás při poslechu nenapadne, abyste se věnovali hledání čehokoliv jiného, než je hudební zážitek jako takový. Technika tu jde stranou a zůstává jen chuť se vnořit do hudby.

2018 07 05 TST PS Audio Stellar M700 10

Monobloky PS Audio Stellar M700 jsou parádní kousky moderní techniky - jejich elegantní a kompaktní těla jsou ozdobou každého aktuálního interiéru, uvnitř se pak skrývá víc než dostatečná porce výkonu i pro ty opravdu dynamické pasáže těch opravdu živých skladeb, elektronika se ničím nenechá rozhodit a nezakolísá, nikdy jí nedochází dech a je fuk, k jakým reprosoustavám zesilovače připojíte, nebo jak nahlas chcete hrát. Stellar M700 si totiž za jakýchkoliv okolností drží jakousi snadnost, lehkost, možná by se dalo říct jemnost, ale hlavně také přesnost a čitelnost, které tvoří celkově dospělý, suverénní zvuk s muzikální příchutí. Koncové stupně PS Audio Stellar M700 jsou jednoduše lahůdka.

Kč 90 390,- / pár

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý moderní design

+ jemný, kultivovaný zvuk

+ nenápadná, netechnická, ale suverénní kontrola

+ plynulost a muzikálnost přednesu

+ zvládne kontrolovat i neproporčně drahé reprosoustavy

ZÁPORY

- v jiné kombinaci než je PS Audio mohou být trochu měkké

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika