2022 06 30 TST Marantz CD60 1

V New Yorku založený, ale už předlouhá léta v Japonsku navrhující i vyrábějící gigant historie audio techniky, firma Marantz, slaví krásné 60. výročí své existence. Nejen, že ke svým oslavám pomalu, ale jistě mění vzhled svých komponentů do nezaměnitelné retro-moderní podoby, ale také nastupuje novým směrem – streamovací a digitální zdroje signálu integruje do zesilovačů. To dalo prostor pro vznik komponentu tak klasickému, až je dnes vlastně neobvyklý – čistému CD přehrávači CD60.

Přístroj je vyvedený v onom novém stylu firmy, který se ovšem křivkami odvolává na košatá léta 60., dobu, kdy Saul Marantz společnost zakládal. Zhruba tři čtvrti šířky přední plochy zabírá relativně klasicky pojatý panel s uprostřed zasazeným displejem, velkým přesně na šířku šuplíku mechaniky, který je nad ním.

Po levé i pravé straně displeje je vždy trojice základních ovládacích tlačítek, vlevo ještě doplněná o USB port pro flashky s hudbou (klidně ve vysokém rozlišení až 24 / 192 u PCM a 5,6 MHz u DSD), vpravo je poměrně robustní ovládací prvek, jímž upravujete hlasitost sluchátkového výstupu – ten je zcela vpravo a uprostřed, na opačném konci přístroje je v témže místě spouštěcí tlačítko.

2022 06 30 TST Marantz CD60 2

Kolem celého tohoto „základního panelu“ se rozkládá prohnutá, velmi členitá plocha, vytvářející dominantní vizuální styl přístroje. Na rozdíl od stejně designově pojatých zesilovačů MODEL 30 a MODEL 40n tu zboku není často Marantzem používané podsvícení.

Přístroj sám vypadá díky celkem velkým proporcím (44,2 cm na šířku, 12,9 cm do výšky a 39,6 cm do hloubky) luxusněji, než je ve třídě zvykem, pomáhají tomu i zaoblené boky, které reflektují podobu výrazně dražších zesilovačů. Dobrý pocit vzbuzuje na CD přehrávač ne úplně muší váha 7,5 kg.

2022 06 30 TST Marantz CD60 3

Zezadu pak přístroj vypadá naprosto klasicky a odpovídá kontextu cenové úrovně. Je tu jednoduchý pár výstupních cinchů pro analog, doplněný o jednu digitální optiku a koax. CD60 je vybaven firemním systémem „oranžových cinchů“ pro předávání ovládacích informací mezi značkovými komponenty, je tu i možnost externího spouštění přes napěťový jack.

Adekvátní ceně je i osazená mechanika JTL101Y – ta umí přečíst originální i vypalovaná CD, ale nic jiného. Možná může někoho mrzet absence podpory SACD, nicméně v kontextu dané třídy (a toho, že DSD je dostupné přes soubory na USB) je to asi zanedbatelný problém.

2022 06 30 TST Marantz CD60 4

Přehrávač je napájen přes klasický transformátor na EI jádře a pracuje podle výrobce s nadstandardně velkými proudy. V přístroji je na mnoha místech použita firemní technologie diskrétních obvodových modulů HDAM – na výstupu jsou přepracované HDAM a HDAM-SA2 (součástky mají symetrické rozložení a signálové cesty jsou kratší), druhý jmenovaný v kombinaci s jedním operačním zesilovačem je také u sluchátkového výstupu. Díky tomu lze u sluchátek volit jednu ze tří úrovní zisku. Výstup sluchátek dodává do 32 ohm rozumných 28 mW.

Signál z mechaniky zpracovává čip ES9016K2M s možností volby jednoho ze dvou digitálních filtrů. Jejich vliv byl slyšet na hraně subjektivních pocitů, není to patrně stěžejní funkce na výsledné ladění.

2022 06 30 TST Marantz CD60 5

CD60 jsme si zajeli poslechnout do vyladěné akustiky showroomu dovozce, kde mu společnost dělal solidní systém – k porovnání hrál třeba i MCT500 od McIntosh, hrálo se buď přes McIntosh C52 / MC1.25KW / Bowers&Wilkins 801 D4, případně s PMA-1700NE od Denon či Marantz MODEL 30, v obou případech na Bowers&Wilkins 603 S2 Anniversary. Použity byly kabely InAkustik, zejména nejvyšší série s technologií AIR.

U „Remember Hymn“ od Robert Balzar Trio & Johna Abercrobieho („Tales“ | 2008 | Robert Balzar | 9802115026 2) bylo cítit signaturní „marantzovský“ měkčí, vřelejší bas, možná lehce rozevlátější, ale už fajnově čitelný, příjemně „hi-fi“. Není to žádný hon na objemy a váhy, důležitá je tu plynulá pozvolnost, pocit sytosti a bohatosti, které rozhodně přesahují standard dvacetitisícových komponentů. Takový ten první povšechný dojem, ten kdy jen tak posloucháte bez zaměření na konkrétnosti, tak ten radí zařadit CD60 do zdrojů s klidně dvojnásobnou cenu. Jakmile se zaposloucháte, tak ano, kontury nejsou perfektní a artikulace by mohla být o něco suverénnější, přesto když se oprostíte od rozboru detailů, celkový pocit z basu je velmi pěkný.

2022 06 30 TST Marantz CD60 7

Ještě lepší byl dojem z hlasu Barryho Gibba v příkladně čistě zprodukované „While I Play“ („Life in a Tin Can“ | 1973 | Polydor | 833 788-2) – zněl díky celkovému ladění tak nějak přítomně a snad i líbezněji, než z MCT500 (a vůbec jen myšlenka na srovnání je skvělou vizitkou pro CD60). Je to vokál dobře srozumitelný, bezproblémově čistý, jakkoliv i tady zjevně dotečený zvukem á la Marantz, tedy s přídavkem košatosti, barevnosti a jistého zklidnění. Ta míra pohody a zábavné plynulosti je ale na dvacetitisícový stroj naprosto k nevíře.

Velmi živé až drsné výšky v „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra („The Inner Mounting Flame“ | 1998 | Columbia | CK 65523) ukázal přehrávač s dostatečnou mírou detailů s pocitem znělé bohatosti. Není to zvuk úplně rychlý, takový ten zařezávající, ale pořádek už tu je – prostě opět „je to hi-fi“. Přes onen jistý přídech jemnosti proniká dostatek pronikavé kovovosti, aby činel působil čistě. Ani v nejdramatičtějších momentech – tak trochu kupodivu – neztrácí CD60 férovou čitelnost.

2022 06 30 TST Marantz CD60 11

Gershwinova poetická „American in Paris“ v provedení Riccarda Chaillyho, The Cleveland Orchestra a sester Labéqueových („Rhapsody in Blue“ | 1987 | Decca | 466 424-2) si juchala s lehkostí a nadhledem, s jakousi noblesou rozhodně nadřazenou segmentu běžného hi-fi, kam CD60 spadá svou cenovkou. Přednes docela hezky bublá v basovém spektru, byť celkově zůstává spíš v klidu. Energie není nějak dramaticky moc, stejně jako důrazu, ovšem snad díky nadechnuté bohatosti pocit dynamiky není špatný. Naopak, je radost to poslouchat, asi jako brouzdat vlnkami teplého oceánu. I v momentě, kdy se skladba lehce zahustí, zůstává ve zvuku CD60 – na danou třídu – mimořádný dar hudebnosti.

Komplexní moderní klasiku, zastoupenou Szymanowského „O przychodze sam, jako kazales, Królu“ (Sir Simon Rattle | 2008 | EMI Classic | 50999 5 14576 2 4), provedl Marantz krásně organickým způsobem. Čitelnost je vlastně skvělá, nikdy nemáte pocit nějakého zahlcení, ani v těch složitějších pasážích a to je co říct. Není tu ani nějaké veliké soustředění na detaily, kdy byste cítili, že se přístroj snaží o maximálně holografický přednes nebo technickou dokonalost. Marantz tak pluje, tančí a s notami se mazlí, že to sice možná není perfektně autentické z pohledu nahrávky, ale je to nečekaně přesvědčivé z pohledu hudební podstaty. Na dvacetitisícové zařízení je to rozhodně velký nadstandard.

2022 06 30 TST Marantz CD60 17

Pokud se CD60 drží v něčem „pouze“ standardů své kategorie, tak je to v prostorovosti reprodukce. Mozartův „Violin Concerto No. 2 in D major, K211“, kde má vedoucí linku Anne-Sophie Mutter a její Stradivárky (1998 | EMI | 5 65539 2 7) byl dobře spojitý, bez nějakého zjevného těžiště, takže už šlo o bezproblémový hi-fi zvuk se vším všudy. Zvuk působí hlavně harmonicky a poměrně bohatě, lokalizace jednotlivých nástrojových sekcí je pak rozhodně dobrá, jen celkové proporce jsou „uměřené“.

V čem je nicméně Marantz CD60 za danou cenu nepřekonatelný, to je parádní muzikálnost, kdy přehrávač prostě „jen hraje“ – nepřehnaně, přesto šťavnatě, s dostatečným šmrncem a energií. Hudba má rytmus a přitom není nijak přebujelá nebo nevyvážená, jak ukázala „Running Up That Hill“ od Kate Bush („Hounds of Love“ | 1997 | EMI | 7243 5 25239 2 4). Možná tu razantní bubny zní trochu měkčeji, ale je to velká pohoda, je to zábava, kterou můžete užívat hodiny, nepřeslazená a přesto pěkná a bohatá.

2022 06 30 TST Marantz CD60 16

Marantz CD60 je krásnou oslavou šedesátin Marantzu. Je to hi-fi ne snad takového toho moderního „intenzivního“ stylu (míněno zvukově), nabízí možná trochu starosvětský pohled na hudbu, ale o to lépe – je to jednoúčelový stroj, který umí prostě přehrávat hudbu z kompaktních disků a dělá to dobře, dokonce o dost lépe, než by napovídala na aktuální dobu až k nevíře nízká cenovka. Je nízká s ohledem na kvalitu provedení a designu, je nízká i s ohledem na mimořádně muzikální zážitky, které přehrávač přináší. Jeho zvuk má svůj výraz, není to snaha o neutrální dokonalost, nicméně naladění se povedlo a poslouchat prakticky jakoukoliv hudbu je na CD60 radost. Pokud tak ještě dnes hledáte CD přehrávač a nemáte vyšší desítky (nebo spíš ještě více) tisíc na „velké hračky“, v dostupné třídě aspiruje CD60 na když ne nejlepší, tak rozhodně „alespoň“ nejmuzikálnější stroj. Velké překvapení, velké doporučení!

Kč 22 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý design na poměry levných CD

+ velmi atraktivní cena za dané výkony

+ asi nejmuzikálnější CD přehrávač ve třídě do 30k

+ podpora hi-res souborů na USB discích

+ celkově rychlý a bezproblémový chod

ZÁPORY

- někomu může chybět pro Marantz poměrně tradiční podpora SACD

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies