2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 1

Šíře katalogu elektroniky Pro-Ject balancuje někde na hranici mezi "naprosto úžasná" a "až trošičku šílená" - nejen, že je v něm neskutečné množství druhů produktů, je tu i spousta řad a skoro každý produkt má ještě navíc několik různých podob. Nejnovějším počinem firmy je série DS2, která už také sama o sobě nabízí 12 položek a rozrůstá se...

Jednou z těch zajímavějších položek v této řadě je D/A převodník DAC Box DS2 ultra (krátké a výstižné názvy mimochodem Pro-Jectu jdou asi stejně jako udržování počtu produktů na rozumné úrovni).

Je to klasický "Box", tedy stroze pravoúhlé šasi (20,6 x 7,2 x 20 cm a 1 kg) s minimem prvků a za malý doplatek volitelnými dřevěnými bočnicemi, které celkovou strohost značně snižují a vypadají dobře. Na čelním panelu je malé spínací tlačítko a v pravé části až děsivé množství diod spolu se čtveřicí tlačítek. Ta dvě v horní řadě umožňují přepnutí vstupů, uprostřed je řada diod indikující vstupní signál (PCM / DSD a vzorkovací frekvenci) a úplně dole pak máte možnost volit mezi třemi různými zvukovými režimy a dokonce pěti digitálními filtry (ne všechny jsou aktivní pro všechny kombinace formátů a vzorkovacích frekvencí, na což přijdete jen při experimentování).

2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 2

Vzadu je víc než dostatek konektorů - digitálních vstupů je dokonce šest. Krom USB pro připojení počítače je tu dvojice koaxiálních a trojice optických digitálních vstupů. Ven pak signál lze vyvést v podobě opticky a tedy digitálně, případně jedním párem linkových cinchů. Jednoduchým přepínačem lze zvolit zisk 0 dB nebo +6 dB. Napájení zajišťuje externí zdroj, propojení do sestavy usnadní 12V spoušť se vstupem i výstupem.

Centrem DAC Box DS2 ultra je čip AK4490 se schopností zpracovat signál PCM až 32 bit / 768 kHz a DSD 11,2 MHz (DSD over PCM). Odstup signálu a šumu 113 dB je velmi slušný, celkové harmonické zkreslení pod 0,00085% také a to zejména s ohledem na danou cenovou hladinu. Všechen vstupní signál je automaticky upsamplován na 768 kHz.

2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 3

Pro-Ject se chlubí zejména pečlivě odděleným napájením každého stupně, stejně jako použitím na danou třídu nebývale kvalitních hodin s minimálním fázovým posunem. Ještě ke zmíněným typům zvuku - jsou tu tři základní Natural Tone, Acoustic Tone a Traditional Tone. K nim máte možnost zvolit pět filtrů - Super Slow Roll-off, Short Delay Slow Roll-off, Slow Roll-off, Short Delay Sharp Roll-off a Sharp Roll-off. Ke každé použitelné kombinaci máte v manuálu pěkně popsaný výsledný efekt, stejně jako je tu dvoustránková tabulka toho, co a jak lze na jakém vstupu nastavit.

DAC Box DS2 ultra jsme poslouchali s mechanikami Cambridge CXC, ale i za OPPO BDP-105D a OPPO UDP-205, samozřejmě také přes USB. Srovnávalo se s DACy zmíněných přehrávačů (krom transportu CXC, pochopitelně) a také s Apogee Groove a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30, Xavian Premio, Xavian Perla a Fischer&Fischer SN-70. O použitých kabelech a dalších součástech sestav se dočtete v pravém sloupci -->.

2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 6

Kompaktní převodník se svou relativní drobností nenechal zahanbit a odvedl dobrou práci při kontrole hlubokých tónů basy ve "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2). DAC Box DS2 ultra hraje na notu lehce přísné, velmi autoritativní kontroly a mírné utaženosti, na přesnost a direktivní údernost. Bas byl napružený a přímo vibrující energií, tužší, ale svižný, s adekvátní váhou a maličko menším objemem, což je běžné u autoritativního zvuku. Nečekejte mohutné záplavy basů, DAC Box DS2 ultra klade důraz na čisté a jisté konturování.

Podobně i u vokálů cítíte svižný zvuk, hlas Vince Jonese v "The Parting Glass" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl svěže čistý a velmi pevně kontrolovaný. Vokál byl zaříznutý, velmi konkrétní a vytažený hodně kupředu, zaostřený, opět spíše tenčí, než barevně mohutný. V dané třídě nelze než vyzdvihnout čistotu, kterou DAC Box DS2 ultra disponuje, podání bylo precizní.

2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 7

Přesnost a preciznost byla patrná i na nejvyšších frekvencích v "Elucidation" z "Like Minds" (2003 | Concord | SACD-1029-6) Garyho Burtona. Přímé, znělé a velmi energické podání činelů i vibrafonu stálo na velmi dobrém oddělení jednotlivých tónů a také na pěkném vyjádření barvy kovových nástrojů. Dozvuk byl tak akorát dlouhý, podání lehké, velmi, velmi svižné a i když objem snad mohl chvílemi být o kousíček výraznější, DAC Box DS2 ultra umí zvuk "rozzářit".

Energický, "našlápnutý" zvuk převodníku také umí být slušně dynamický - s ohledem na konkurenty velmi pěkně "udržel" i náročnou Mahlerovu "6. symfonii" v podání Václavem Neumannem řízené České filharmonie (1995 | Octavia Records | OVCL-00259). Výbušný, důrazný přednes má grády, velkému orchestru dodá razanci, když už ne úplný velký a "masitý" přednes. I tady by bylo působivější, kdyby zvuk měl o něco více objemu, ale rychlost, svěžest a údernost je v kontextu ceny působivá.

2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 8

Analytický, přímý a jistý charakter převodníku pěkně rozebral "What a wonderful world" od Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040). Čisté a pevné kontury tónů, jasně oddělené vokalistky, nástroje přehledně načrtnuté, snad jen přeci jen trochu potlačené jemné dozvuky v pozadí, ty nejjemnější nuance, prozrazují reprodukci. Mírně sušší, krystalicky čistě zaostřený zvuk prostě působí velice čistě, až "studiově".

V Brahmsově "Scherzo c-moll" v podání Anne-Sophie Mutter ("The Berlin Recital" | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 826-2) zvládl převodník dobře i podání předozadního rozměru, dal scéně hloubku a díky své analytičnosti pevně zasadil jednotlivé sekce orchestru i slavnou sólistku do pravolevého i předozadního směru. Přednes je hodně konkrétní, soustředí se na jednotlivé instrumenty, není to takový ten nadýchaný, propojený, vzdušný zvuk, ale spíše mnoho velmi jasně vykreslených jednotlivostí, poskládaných precizně mezi reprosoustavami.

2017 09 09 TST Pro Ject DAC Box DS2 4

Na co DAC Box DS2 ultra velmi dobře funguje se svým úderným a razantním přednesem, to je hudba typu "Africa" od Toto ("Feel the difference - Blu-spec CD" | 2009 | SONY | SICP 20048-9); velké, pevné tóny, spousta energie, impuls, lehce sušší a přímější podání tu podtrhuje rytmiku a rockový důraz. DAC Box DS2 ultra vám také dá pocítit, že skladba je tu nahraná ostřeji a řízněji na nejvyšších kmitočtech, je to ale upřímnost snesitelná a neunavující. Převodník nic nepředstírá, nic si nevymýšlí.

Kompaktní převodník Pro-Ject DAC Box DS2 ultra vás finančně nezruinuje a přitom nabízí velmi pěknou konektivitu, nabízí podporu snad všech formátů a rozlišení, které jsou dnes dosažitelné a nabízí zvuk, který je přímý, pevný, konkrétní a analytický, živý a výbušný a k tomu množstvím nastavení ještě jemně doladitelný tak, aby odpovídal vaší sestavě, vaší hudbě a vašemu vkusu. To vše dělá DAC Box DS2 ultra velmi zajímavého partnera dostupných zdrojů signálu, které chcete posunout zvukově vpřed. Ale i pokud má stát jen sám o sobě, patří DAC Box DS2 ultra do velmi úzkého kruhu těch nejlepších převodníků s cenou pod 20 000,- Kč a možná i víc...

Kč 14 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ množství nastavení

+ konektivita navzdory kompaktním rozměrům

+ rychlý a řízný zvuk

+ dobrá kontrola a čistota

+ férová cena, ideální pro dostupnější a střední sestavy

+ podpora formátů a rozlišení

ZÁPORY

- příplatek za opravdu hezké bočnice není zanedbatelný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio