CEOL (čti kju:l) je cool. A protože co malé, to je hezké, zmenšená verze all-in-one CEOL Piccolo je hezky cool. Jedná se o multimediální mikrosystém, jak jej sám výrobce nazývá, a my bychom pro toto drobné zařízení asi nenašli lepší zařazení. Za dostupnou cenu otevírá brány k překvapivě široké škále digitálních formátů hudby.

CEOL Piccolo je zabalený do maličké elegantní krabičky, která svou čistotou, mírně zaoblenými hranami a lesklým bílým či černým povrchem evokuje produkty Apple – tedy moderní definici „trendu“. Dvoukilová jednotka s rozměry pouhých 18 x 9 x 23 cm je určena spíše jako druhý systém do ložnice, kuchyně či kanceláře. Je tak zjevné, že prvotní je jednoduchost obsluhy a sexy vzhled…

Většinu čelní plochy obývá rozměrný displej, na němž se zobrazují všechny potřebné informace a to velkými, velmi kontrastními znaky, takže čitelnost je dokonalá. Koho by třeba večer při spaní rušil, může jej v několika krocích ztlumit či vypnout. Nutno zmínit, že jednoduchost struktury a přehlednost celé uživatelské nabídky je příkladná a dostat se tak k požadovanému hudebnímu obsahu je otázkou vteřin. V levém dolním rohu je pak USB konektor pro připojení diskových jednotek s hudbou, v protilehlém rohu pak výstup na sluchátka s průměrem 3,5mm. Přední strana je tedy jednoduchá a čistá.

Vzadu je pak poněkud těsto, jednak kvůli maličkým rozměrům, jednak kvůli tomu, že Denon nejenže je all-in-one konceptem, ale můžete k němu připojit ještě další zařízení. V konektorovém poli je tak poměrně dost těsno a chce to trošku šikovné (a štíhlé) prsty. Těmi musíte zapojit reprokabely do malých, byť solidně kvalitních reproterminálů, které pojmou (teoreticky) jak banánky, tak vidličky i holé vodiče. Větší konektory ale mohou zablokovat některé další důležité body, nejlepší je tak využít prostě holých drátů. Jinak je zde ještě výstup na subwoofer, konektor pro ethernetový kabel a jeden optický digitální a jeden analogový vstup v podobě RCA konektorů. Velké místo zabírá také větráček, který je zjevně kvůli extrémně nahuštěnému vnitřku zapotřebí. Ani v absolutním tichu ale není slyšet, v tomto ohledu odvedl Denon dobrou práci. Je tu též maličké tlačítko WPS, nastavující automaticky bezdrátové připojení k síti; anténa je plně integrovaná uvnitř a nabízí perfektní připojení i v lokalitě s poměrně slabým signálem daleko od vysílače.

Na horním panelu pak najdeme pod vyklápěcím krytem dnes již téměř nezbytný dok pro Apple iPod a iPhone zařízení a několik základních ovládacích tlačítek. Na ta ale zapomenete ihned, jak okusíte mobilní aplikaci – ta pro Android sice má několik drobných problémků, například při listování v obsáhlejším seznamu skladeb, ale jinak je vše díky názornému grafickému provedení perfektně dostupné.

Výčet funkcí a schopností Denon CEOL Piccolo je delší než předmanželská smlouva, proto si je snad jen lehce shrňme. CEOL Piccolo je zaměřený hlavně na síťové přehrávání – i proto nemá třeba AM / FM rádio, což je podle nás velká škoda i přes to, že valná většina stanic je k dohledání i v podobě streamu na internetu. Samozřejměji už působí při tomto zaměření nepřítomnost CD mechaniky. Kdo by jí přesto postrádal, najde ji u většího sourozence bez přídomku Piccolo jen za maličký příplatek.

Samozřejmostí je tu streamování, ať už z internetu, nebo z domácích digitálních zdrojů protokolem DLNA – použít lze také funkci AirPlay, která umožní „nasávat“ data z Apple zařízení, nebo Play to, což je vlastně obdoba pro Windows Media Player. Je zde také podpora velkých a v zahraničí populárních služeb Spotify a last.fm.

Potěší široká podpora souborových formátů pro streamování po síti i z USB zařízení. Samozřejmě jde o MP3, WMA a AAC soubory, ale nadstandardem je (nejen) v této cenové kategorii podpora ALAC, WAV a FLAC, u posledních dvou jmenovaných dokonce v rozlišení až 24 / 192. Co potěší ještě víc je funkce přehrávání bez mezer, dostupná pro FLAC a WAV, což často schází i u podstatně dražších, podobně zaměřených přístrojů. Velká škoda, že CEOL Piccolo nemá plnohodnotný pre-out či nějaký digitální výstup, protože pak by se stal dokonalým dostupným streamerem.

Denon pojal CEOL Piccolo jako kompletně digitální zařízení – znamená to tedy, že jsou zde i digitální koncové stupně, přestože dávají „jen“ 65 Wattů do zátěže 4 Ohmy. Pro 8 Ohmů výrobce výkon neuvádí, ale bude plus mínus poloviční. Pro běžné citlivější reprosoustavy jde ale vzhledem k určení přístroje o výkon přijatelný a neměli jsme problém v žádném okamžiku.

Denon CEOL Piccolo jsme poslouchali s reprosoustavami KEF LS50, Xavian Carisma, Harbeth Monitor 30 a GURU QM10TWO a porovnávali s větším bratříčkem CEOL. K dispozici byl ještě NAD C370 v kombinaci s KingRex UD384, Marantz UD7007 či Marantz SR7007. Digitální stream tvořil foobar2000 ve Windows 7 či Windows Media Player; obsahem pak byly FLAC soubory od standardního po rozlišení 24 / 192. Kvalitu napájení řešil Xindak XF-2000B.

Denon DRA-N5 má velmi agilní basové pásmo, klade na něj přeci jen maličko větší důraz než na zbytek frekvencí, ale díky tomu zní atraktivně. Navíc to pomáhá v dobrém dojmu z moderní elektrifikované hudby, jak prokáže třeba album 30 Seconds to Mars „This is War“. Údery do bubnů mají razanci, a i když častěji se u integrovaných systémů této kategorie setkáváme s plochým a celkem nicneříkajícím zvukem, Denon posouvá laťku výš a nabízí atraktivní zážitek, i když samozřejmě odpovídající cenové třídě.

Digitální zesilovače mají také talent pro živoucí dynamiku reprodukce, ani velmi dostupný Denon na tom není jinak a skvěle plní svůj účel – „chytit“ vás za ucho a přitáhnout k reprodukci. Přes poměrně nízký výkon se s testovanými reprosoustavami neprojevil žádný nepříjemný deficit a problém s řízením. Kontrabas v „Gotcha“ (Patricia Barber, „A Fortnight in France“) má solidní objem, i když pochopitelně vibrací těla a pocitu skutečně reálného nástroje se od tohoto drobného přístroje nedočkáme. Razance má ale dost.

Jak už bylo řečeno, středo-výšková část frekvenčního pásma je podána trochu skromněji, ale stále poměrně živě. Zvláště, dodáme-li přístroji materiál ve vysokém rozlišení, dočkáme se detailní reprodukce. Gerschwinova „Rapsodie v modrém“ je dobře vykreslená a jednotlivé nástroje jsou zasazeny do poměrně malého a nepříliš hlubokého prostoru, ale zato dobře separované.

Velmi dobře, na danou cenovou třídu až výborně, se Denonu daří ve středním pásmu a dobrém podání hlasů. Rebecca Pidgeon ve své prosluslé „Spanish Harlem“ (Best Audiophile Voices) zní přirozeně a i když je podání trochu pevnější, méně uvolněné. Hlas je ale prokreslený a dostatečně informativní.

Velmi příjemná je funkce přehrávání bez mezer, kdy si třeba „The Wall“ od Pink Floyd poslechnete skutečně vcelku, bez rušivých tichých mezer a to samo o sobě přidá na zážitku víc, než byste si snad v první chvíli mysleli. Je to jako sledovat film bez reklam. Digitální zesilovač v DRA-N5 je navíc dost razantní, takže umí rockovou hudbu dobře „prodat“.

Je pravdou, že mu maličko schází hloubka a nadhled nad reprodukcí, ale kterému přístroji v této cenové třídě ne? Každopádně umí hrát jemně a čistě, tak jak jsme zvyklí třeba od zesilovače PMA-720AE nebo spíše PMA-520AE. Oproti nim je ale trochu aktivnější a přímočařejší.

Je-li vaše hudební sbírka převážně v některém počítačovém formátu, máte doma dobrou bezdrátovou konektivitu a občas byste rádi něco přehráli i přes svůj iPod / iPhone, nabízí Denon DRA-N5 stylovou alternativu s příjemně jemným zvukem, který ale zůstává dostatečně razantní, aby nenudil. Pochopitelně jde o velmi dostupné zařízení, ale nebáli bychom se srovnat ho se zesilovači cenové třídy kolem 5ti tisíc. Co se týká streamovací části, pak nabízí některé vynikající funkce jako plynulé přehrávání souborů. Navíc uživatelský komfort, snadnost obsluhy a soužití (včetně dostupné ovládací aplikace) z něj činí ideální přístroj pro „jednoduchý“ poslech se slušnou kvalitou a minimem starostí. Je jen škoda, že velmi obdobné zařízení, navíc obohacené o diskovou mechaniku a AM/FM tuner, nabízí ten samý výrobce o pouhé dva tisíce dráž. Toužíte-li ale jen po talentovaném streameru, bez obav jděte cestou DRA-N5 neboli CEOL Piccolo.

Kč 10 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ sexy vzhled

+ široká podpora digitálních formátů včetně přehrávání bez mezer

.

+ ideální kombinace funkcí pro milovníky moderního přehrávání

+ můžete zapomenout na dálkové ovládání – Denon má aplikaci pro telefony

ZÁPORY

- příliš malý rozdíl v ceně oproti „plnohodnotnému“ kolegovi RCD-N8

- drobné potíže s ovládací aplikací pro telefony (alespoň na Androidu)

- nemá jiný, než internetový tuner

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies