2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 1

Produkce tradičního norského výrobce Electrocompaniet už po téměř půlstoletí reprezentuje svět solidního, tradičního hi-fi s puncem severské nekomplikovanosti. Přestože firma dnes nabízí jakousi odlehčenou, lifestylovou řadu bezdrátových řešení, zásadní stále zůstává to klasické - zesilovače integrované v integrované a dělené podobě. Svět monobloků s logem Electrocompaniet pak začíná u elegantních modelů AW180.

Elegantních proto, že přes svou koncepci zůstávají vlastně poměrně skladné, byť rozhodně ne přímo kompaktní. Čelní panel, tak jako je pro firmu typické, tvoří pěkně tlustý akrylátový obdélník, připevněný k černému šasi čtveřicí šroubů zlaté barvy. Připočtěte zlatavé písmo a máte Electrocompaniet jako vyšitý. Typové označení jasně vysvětluje, co jsou AW180 zač - AmpliWire 180 Mono koncový zesilovač třídy A.

Obdélníkové šasi má po stranách bohaté větrací otvory, ačkoliv klasické chladiče nejsou nikde vidět a i to přispívá k minimalistické eleganci přístrojů. Jednoduchost je zachována i na zadní straně, kde je vše orientováno poblíž svislé osy. Nahoře jsou pod sebou dva symetrické XLR konektory, horní vstupní a pod ním výstupní, třeba pro možnost snadného bi-ampingu. O kousek níž najdete dva páry paralelně zapojených reprosvorek, to zase kupříkladu pro možnost nekomplikovaného bi-wiringového zapojení. Proud přitéká standardní zásuvkou s vypínací kolébkou.

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 2

Jak už bylo řečeno, na rozdíl od už poměrně dominantních vyšších firemních modelů zůstávají AW180 (relativně) skladné i v běžném obývacím prostoru - je to zejména šířkou jen 21,5 cm, byť výška 28,8 cm a zejména pak hloubka 47 cm už zase tak zanedbatelné nejsou. To není ani váha 22 kg.

Vnitřní konstrukce je čistá a úhledná, stejně jednoduchá jako vnější řešení. Vpředu je odstíněný toroidní transformátor, jsou tu patrné i dobře dimenzované chladiče a poctivě zvolená součástková základna s mimořádně naddimenzovanými provozními parametry jednotlivých prvků.

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 3

Výrobce tu používá technologii plovoucího transformátoru, o níž tvrdí, že oproti konvenčním řešením nabízí schopnost dodat až dvojnásobek proudu. Vidět je to na schopnosti ve špičce dodat přes 100 A výstupního proudu, což by měl být více než dostatek i pro komplikované reprosoustavy.

Electrocompaniet dále uvádí výstupní výkon 250 Wattů do 8 ohm, respektive 380 Wattů do 4 ohm a 625 Wattů do 2 ohm, což jsou hodnoty z kategorie "dostatečné". O jisté otevřenosti pracovní třídy A/B směrem do říše třídy A napovídá spotřeba "naprázdno" 115 Wattů. Dále pak výrobce udává výstupní impedanci pod 0,008 ohm nebo hodnotu celkového harmonické zkreslení pod 0,001% (1 kHz / 8 W).

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 4

Monobloky Electrocompaniet AW180 jsme poslouchali v ostravském showroomu dovozce, kde jsme zesilovače mohli porovnávat s Cambridge EDGE W, Audia Flight FLS4 nebo třeba Audia Strumento No. 4. Poslouchalo se s mechanikou EMM Labs TX2 a převodníkem DV2 s variabilním výstupem, případně s Cambridge NQ. Propojeno bylo kabeláží Acrolink a hudba zněla buď z Falcon R.A.M. Studio 30 nebo Estelon X Diamond.

Zvuk AW180 je pojatý jako klidný a řekněme důstojný, jak ukázaly výrazné hluboké tóny ve "Way Down Deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2). Hluboké tóny jsou velmi pěkně hluboké, zesilovače mají dost energie, aby reprosoustavy "podržely", přesto zní až rozvážně, nikam nespěchají a akcentují váhu, přirozenou měkkost basu a jakousi decentnost bez předvádění se. Bas je také pěkně pružný, aniž by tu ovšem byla nervózní napjatost, není to takový ten koncentrovaný, super energický a výbušný bas, plyne a dýchá s dobrou dávkou samozřejmosti, nevtíravou a neúnavnou.

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 6

Také střední pásmo je pěkně čitelné, ale prosté jakýchkoliv efektů - hlas Eleanor McEvoy v "Leaves Me Wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) byl nenásilně srozumitelný, jaksi pozvolna plynoucí, lehký a znějící s až překvapivou transparentností. To vše, aniž by zvuk ztratil tu příjemnou jemnost beze stopy agrese či uspěchanosti. AW180 ale přes vší kultivovanou klidnost nesklouzávají k "zamazanosti", i sykavky poměrně přímočaré nahrávky jsou zřetelné a zpěv sobě má tu jiskru přirozené křehké lidskosti.

I jasný cinkot vibrafonu a činelů v "Sex without Bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) byl trochu jemnější, preferující spíše decentně vystiženou, přirozenou tonalitu bez zvonivosti nebo nějakého zdůrazňování. Cinknutí jsou pěkně zakulacená, dobře oddělená a v neuspěchaně uvolněném přednesu se dá snadno orientovat, aniž by zesilovače dávaly najevo svou technickou preciznost. Vystačí si s neúnavným klidem, v němž už je toho ale high-endově dost.

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 10

Výrazně rozdílný přístup má Electrocompaniet - poměřováno třeba s "nabušenou" Audií - k dynamice, respektive prezentování dynamičnosti nahrávek. Elektronická "Love is Gone" Davida Guetty ("Focal No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) nepostrádala sebejistě pevnou dynamickou špičku v ten správný moment, je cítit, že zesilovače mají výkonu i stability na rozdávání a že umí "zatlačit", je-li třeba, nicméně zvuk je spíše pozvolnější, jemnější, spíše než dynamické šlehnutí dává najevo pevnost a pocit síly.

Ani v rozlišení nutně AW180 nenásleduje moderní pojetí zvuku s exponovanými mikrodetaily a jemnůstkami. "A Rose for Me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) zněla neanalyticky, organicky, tak nějak prostě s poklidem staré školy, bez tlačení se kupředu, bez zdůrazňování. Přesto je zvuk přehledný a dobře čitelný, jak si high-endový svět žádá a uvolněná přirozenost bez snahy být mikroskopem vás nechá do nahrávky se postupně vpíjet a užívat si její vrstevnatost vlastním tempem.

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 9

Už sám koncept monobloků dobře funguje z pohledu organizace hudební scény - "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byla klidná, vzdušná a prezentovaná už s jistou vznosnou velikostí. Nástroje kolem sebe už měly skutečný prostor a lokalizace byla i přes jistou celkovou uvolněnost prostě dobrá, přirozeně působící a to jak v pravolevém, tak předozadním směru.

Monobloky AW180 se ale nebály ani šťavnaté a rytmické "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142). Nebyl to zvuk "na sílu", ani "našlápnutý" nebo "výbušný" - skladba byla ale pěkně rozsvícená, aniž by elektronika poutala pozornost na svou vlastní charakteristiku, byl to přednes zejména plynulý a pohodový a až potom dramatický, ale přesto se snadno poslouchatelným šmrncem.

2019 12 20 TST Electrocompaniet AW180 13

Jednokanálové koncové stupně Electrocompaniet AW180 by se daly označit jako nadčasové zesilovače ze staré školy - nemají ambice hnát hudbu kupředu nebo dávat na obdiv vysoké výkony, nesnaží se dramatizovat ani analyzovat a nechtějí poskytovat instantní zážitek. Kdepak, jsou partnery na dlouhé roky či desetiletí, hrají v klidu a jsou konstruovány a dimenzovány tak, aby hudba zněla s tím klidem, nadhledem, uvolněností a přirozenou jemností za jakýchkoliv podmínek. Jsou to zesilovače pro toho, kdo chce dospělý klid a důstojnou jemnost, aniž by to znamenalo nějaké zjemňování nebo ladění "do hezka". AW180 hrají bez stresu, bez napětí a bez umělosti, s jednoduše působícím nadhledem a příjemnou sebejistotou, byť jejich starosvětskému stylu musíte v rychlém moderním světě přijít na chuť.

Kč 224 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ tradiční, klidné audiofilské ladění zvuku

+ pocit stability a důstojné kontroly

+ autentičnost a přirozenost

+ rozumná, nepřehnaná cenovka

ZÁPORY

- vedle moderních konkurentů se zvuk může zdát být trochu při zemi

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio