ROTEL Michi zesilovače

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 1

Japonský Marantz při příležitosti svých sedmdesátin (ač asi ne plánovaně právě kvůli nim) mění styl a pojetí svých modelů, v jejichž designu se dotýká vzpomínek na první dekády své existence. Obměna pokračuje od vyšších modelů směrem dolů, právě nyní se dotýká úrovně řekněme středního hi-fi, kdy populární a vydařené modely 8006 nahrazují streamující CD přehrávač CD 50n a naopak plně analogový zesilovač MODEL 50.

Vzhled nové generace produktů prošel vskutku ráznou proměnou. Nyní stojí na čelním panelu s kulatými rohy, jistým prohnutím a výrazným vzorováním. Do něj je mezi spínací tlačítko a sluchátkový výstup zasazen „tak trochu plovoucí“ obdélník, v němž najdete kompletní ovládací sortiment prvků.

Doprostřed je vložený kulatý průzor s typickým firemním displejem, vcelku malým, ale vlastně dobře čitelným. Šestice do roviny uspořádaných ovladačů slouží (od levého velkého, přes čtyři menší až po pravý velký) k volbě vstupu, přehození aktivních reproterminálů, regulaci basové složky, výškové složky, k úpravě vyvážení kanálů a změně hlasitosti. Prostě klasická výbava klasicky pojatého integrovaného zesilovače.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 2

Zadní panel nabízí solidní počet vstupů a výstupů. Nejbytelnější cinche najdete u vstupů pro gramofon s MM přenoskou a u vstupu označeného jako CD – jde nicméně o typický linkový vstup, podobně jako jsou čtyři další hned vedle, byť jejich RCA konektory jsou jednodušší. Následuje výstup s pevnou úrovní signálu, pre-out s proměnlivou úrovní (jednou v cinchovém páru, jednou jako mono pro subwoofer) a nakonec i přímý vstup do koncového stupně, to třeba v případě zapojení do systému domácího kina.

Reprosoustavy připojíte do dvou sad mohutných a v dané ceně prémiově pojatých terminálů. Pak už je tu jen napájecí zásuvka, nepočítáme-li dvojici oranžových RCA konektorů firemního standardu mezikomponentové komunikace.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 5

Vnitřek přístroje by se dal shrnout jako „konzervativní Marantz“, oproti silně přepracovanému vnějšku tady došlo jen k decentním úpravám. Zdroj stojí na středně velkém toroidním transformátoru, desky plošných spojů jsou plně symetrické a v konstrukci jsou zastoupeny moduly HDAM ve verzích SA2 a SA3 a pracuje se tu klasicky s proudovou zpětnou vazbou. Přenoskový předzesilovač vychází z technologie Marantz Musical, tedy nejnovější vývojové verze firemního phona.

Zesilovač dodává výstupní výkon 70 Wattů do 8 ohm v klasické třídě A/B, do poloviční zátěže umí dokonce 100 Watt. Obvody pracují ve frekvenčním rozsahu 5 – 100 000 Hz, při celkovém harmonickém zkreslení 0,02%. Činitel tlumení na výstupu dosahuje hodnoty 100, odstup signálu a šumu je 116 dB.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 7

Svými rozměry odpovídá MODEL 50 běžnému komponentu i svému souputníkovi v řadě 50 – na šířku je rozkročen 44,2 cm, do hloubky protažen 43,1 cm a na výšku má 13 cm, přičemž váží maličko přes 14 kg.

MODEL 50 jsme zkoušeli v showroomu dovozce ve spojení s SACD 30n a CD 50n, ale také s gramofonem Denon DP-3000NE. Pro porovnání byl k dispozici Marantz MODEL 30. Poslouchalo se přes Bowers & Wilkins 804 D4, protože ač nebyl využit jejich plný potenciál, ukázaly pěkně rozdíly mezi komponenty. Hrálo se na středních modelech kabeláže InAkustik.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 10

Basklarinet i další hluboké tóny v „Looping Leaves“ klasicky školeného francouzského klarinetisty a saxofonisty Laurenta Rochella („Polychrome Sounds from the Underground“ | 2020 | Linoleum) Marantz podal měkčeji, s lehkým akcentem na objem, ale vlastně vcelku živě, bez pocitu těžkosti, autorita je za danou cenu slušná, již je to krok nad základní hi-fi úroveň. Vyšší MODEL 30 je zřetelně utaženější, aniž by ztratil objem, ale je to takové příjemně laděné, kultivované, tóny jsou kulaté, byť maličko pozvolněji vykreslené.

S (minimálně na danou cenovou hladinu) nadstandardním pocitem harmonie a barevnosti prokreslil MODEL 50 hlas i akustickou kytaru Syda Baretta v „Terrapin“ („The Madcap Laughs“ | 1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1). Není to přednes úplně vycizelovaný do nejmenších nuancí, nicméně čitelnost je slušná, má vlastní styl, takový milý a příjemně vřelý. Je to zvuk akcentující jistou eleganci a muzikálnost typickou pro Marantz nad analytičností, ale dozajista to i v tomto ohledu lze označit za hi-fi.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 19

„A Baptist Beat“ Jeffa Goldbluma a jeho tělesa The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) je skvěle nahraná moderní jazzová nahrávka, s jasnými výškami, silnými basy a otevřenými středy. Cinkot není úplně prominentní, nicméně rozlišení je odpovídající třídě, slušné, byť s nejvyššími frekvencemi jemnějšími, hladšími, ale ve finále organicky zapadajícími do celku.

Malek Jandali je zástupcem v zásadě mladší současné skladatelské generace (respektive narodil se roku 1972), jeho hudba je tím do jisté míry také definována. „Koncert pro klarinet a orchestr III“ v podání Vienna Radio Symphony Orchestra („Concertos“ | 2022 | Cedille Records | 0735131922029) zněl v podání MODEL 50 vlastně s takovou šťavnatější elegancí, ne dramaticky výbušně, avšak s kultivovanou kontrolou hodnou střední třídy. Už to není ploché, byť staví na příjemnosti a jakémsi důstojném poklidu, máte pocit, že hudby je dost a že si plyne s grácií a už i náznakem nadhledu.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 10

Jste-li na takový ten až „křupavý“ zvuk, který přímo zvoní informacemi a je zaostřený jako z partesu, tak to MODEL 50 zase až tak nenabízí. Jeho rozlišení ve „Factory Girl“ od irské folkové skupiny Beoga („Live at Stockfisch Studio“ | 2010 | Stockfisch Records | 4013357405325) bylo bez tlaku, ale přes do jisté míry zjemňujícího stylu je centrální vokál už snadno čitelný, strunné nástroje hrají slušně „kovově“ a navzdory vlastní signatuře má zesilovač dlouhodobě bezproblémově poslouchatelný zvuk v solidní kvalitě.

Aby se úplně rozvinula scéna v „Hot Liquorice“ Dicka Waltera („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061), museli jsme přeci jen sáhnout po mírně vyšší hlasitosti; ne že by v běžné úrovni byl problém třeba s pravolevou lokalizací zvuků, vše odpovídá požadovaným standardům kategorie. Dobrá zpráva je, že MODEL 50 navzdory své ceně dokázal uřídit i 804 D4 poměrně důstojně, takže scéna byla soudržná.

2023 11 30 TST Marantz MODEL 50 17

Relaxovaná „In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2017 | ABC Records | HD-177) prakticky ideálně souzněla s charakterem zesilovače, s jeho uvolněností, ale zároveň s maličko vřelejší bohatostí a barevností. Plnotučný Cohenův basbaryton se rozléval plochou místnosti, hladil a tak nějak se zdálo, že ambiciózní firemní heslo „Most Musical Sound“ není v kontextu kategorie vůbec mimo. Zesilovač určitě není puristický analytik, nicméně svou hladkou pohodovostí se zdá být značně šarmantní.

Marantz MODEL 50 je důstojný zesilovač střední třídy, který navzdory celkem silnému trendu současnosti neosazuje na palubu ani digitální vstupy, ani HDMI, prostě nic „navíc“. Naopak se vrací některými malými gesty k vlastním kořenům (třeba výrazným designem). Navzdory nevyhnutelnému zvýšení ceny proti předchozí modelové generaci nabízí důstojnou kvalitu za akceptovatelnou sumu. Možná má MODEL 50 jistý svůj charakter s vřelostí, měkčím a barevně saturovanějším podáním, ale to mu propůjčuje schopnost hrát prakticky cokoliv v pohodě, v klidu a s elegantní důstojností. Možná vás nevezme na puristicky audiofilskou cestu až k nejzazším nuancím, leč jako kultivovaný průvodce hudbou pro jakoukoliv příležitost poslouží skvěle.

Kč 41 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá šik

+ zvukově je blíž MODEL 30 než by odpovídal rozdíl cenovek

+ slušná kontrola i na neproporčně dražších reprosoustavách

+ měkce příjemný, elegantně jemný zvuk

ZÁPORY

- přeci jen chybí špetička drajvu a energie

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

PRODÁVÁ: Denon Shop | www.denon-shop.cz  

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies