ROTEL Michi zesilovače

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 1

Dávno pryč jsou doby, kdy byla značka Pro-Ject synonymem pro výhodné gramofony s lifestylovým designem. Tedy, ono jméno Pro-Ject pochopitelně stále je spojeno i s tímto sortimentem, ale katalog se nafoukl nejen o dospělé, velké gramofony, ale hlavně o produktovou řadu Box Design, která má snahu pokrýt všechny úrovně od základního hi-fi až po high endové úrovně s elektronikou ve velmi kompaktním balení.

Dnes je malých krabiček s logem Pro-Ject a minimalistickým, finance šetřícím provedením několik desítek, jen zesilovačů (bez těch určených gramofonům) je přes dvacet (!!!), byť jde často jen drobně se lišící kousky. Nejvýše postavená je elektronika řady RS, kde už i samotné šasi přístrojů přeci jen začíná trochu bobtnat a ač udržuje v podstatě poloviční šířku běžných produktů, na výšku a do hloubky už to trochu přestávají být kapesní či stolní produkty.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 2

Třeba Pro-Ject Stereo Box RS, jediný integrovaný zesilovač v této sérii (usazený ale v identickém těle jako ostatní přístroje RS), zabere prostor 20,6 x 22 x 7,2 cm (š x h x v) a váží něco přes 2,5 kg. To jsou stále poměrně příznivé rozměry. Je tu ale jedno velké "ale" - masivní externí napájecí zdroj 48 V / 2,5 A, který váží snad víc než samotný přístroj a svými proporcemi se mu až příliš blíží. Je fakt, že jeho vyvedení mimo základní jednotku je praktické díky možnosti zastrčit napájení někam za skříň, přesto ale už trochu snižuje praktičnost malých rozměrů elektronické části.

Stereo Box RS sází na charakteristicky jednoduché linky a neokázalé, nenápadné provedení. Tělo je nicméně vyrobeno z poměrně tlustých kovových profilů a je pevné a pěkně zpracované. Ostré pravoúhlé nikdy narušuje jen mírné zaoblení rohů tlustého čelního panelu. Tomu vévodí přesně uprostřed zasazený knoflík motorizovaného potenciometru. Vlevo od něj najdete maličkou páčku pro zapnutí, hned vedle droboučkou stavovou diodu. Na opačném konci pak identickou páčku, kterou cvaknutím vzhůru nebo dolů přepínáte mezi vstupy sem a tam. Ten aktivní označuje opět jedna z pěti diod, vyrovnaných v lince vlevo od přepínače.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 3

Na zadním panelu je trochu těsno, ale to se dá při rozměrech přístroje tak nějak očekávat. Množství bytelných cinchů s jen miniaturními rozestupy evokuje trochu efekt včelí plástve, když se na ně chvíli díváte. Neevokuje ale pořádek a přehlednost a chvíli trvá než pochopíte co k čemu patří a proč jsou některé dvojice RCA konektorů usazené vertikálně a některé horizontálně. Účel tu prostě trochu světí prostředky a při plném osazení budete muset mít hodně šikovné prsty pro případnou výměnu kabelů.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 4

V levé části jsou dva páry reproduktorových terminálů, ty jsou naštěstí v rozumném rozestupu, takže vsunout do nich lopatky, banánky nebo holý vodič je jednoduché. Vedle je třípinová přípojka napájecího zdroje a pak už jen signálové konektory. Pět analogových vstupů v podobě cinchů a jeden analogový vstup v podobě XLR konektorů. Doplňuje je trojice RCA výstupů - jeden monofonní pro subwoofer a dva stereofonní; první je fixní a druhý variabilní, takže časem můžete dokoupit třeba koncové stupně stejného designu a rozměrů.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 5

Zajímavé je, že i přes nevelké rozměry se výrobce snažil dodržet konstrukční postupy, považované za "dospělé". Obvodové řešení je tak koncipováno jako dual mono a plně symetrické od vstupu až po výstup. Ve vstupní části pak najdete elektronkový buffer s lampičkou 6922. Všechny obvody jsou čistě analogové a to včetně regulace hlasitosti.

Výrobce se chlubí tím, že i malý zesilovač zvládne udržet stabilitu až do 2 Ohm. Jeho tranzistory dokážou vyprodukovat až 80 Wattů na kanál do 8 Ohm, respektive 120 Wattů do poloviční zátěže a to už jsou slušné hodnoty. S externím napájením zdrojem Power Box RS stoupnou hodnoty až na 100, respektive 195 Wattů na kanál a to vše ve třídě D (to je v kombinaci s elektronkou ne úplně obvyklé řešení).

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 6

Odstup signálu a šumu je spíše průměrných 95 dB, celkové harmonické zkreslení při plném výkonu činí nevelkých 0,05% a pracovní rozsah 20 - 20 000 Hz platí pro minimální toleranci -0,08 dB. Výstupní impedance je velmi nízkých 0,022 Ohmu a zisk 32 dB (RCA), respektive 35 dB (XLR) - o hlasitost se tak nebudete muset bát.

Pro-Ject Stereo Box RS jsme poslouchali v propojení s Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale i s AQ Wega 52 nebo GoldenEar AON 3. Srovnávali jsme primárně s Cambridge CXA80 a Naim Nait XS, připletly se ovšem i zesilovače NuForce DDA-120 a Olive ONE. Zdrojem signálu byly Naim CD5si, Cambridge CXC a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, analogovou cestu reprezentoval Pro-Ject Elemental a předzesilovač Pro-Ject Phono Box. Propojeno bylo kabely KrautWire Guru, ale hlavně TelluriumQ řad Silver a Black. Napájeno pak KrautWire Omega III.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 7

Možná budete koukat na malou krabičku s nemalou cenou trochu podezíravě (my koukali), ale nutno uznat, že kontrabas v "Ron´s Place" z desky "American Dreams" Charlieho Hadena a Michaela Brubecka (2002 | Verve | 064 096-2) byl suchý, drnkavý a poměrně rozumnou konturací. Pro-Ject dodává spíše menší objem, zato rychle a docela přesně, pocitově bez příkras, až to trochu zavání studiovým přístupem. Nutno říct, že pokud ale hrajete potichu, jistota se přeci jenom vytrácí, stejně jako mizí objem.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 8

Čistota a lehká strohost, suchost, se projevuje i ve středním pásmu. McFerrinův vokál v "Hush Little Baby" ze společného alba "Hush" s Yo-Yo Mou byl na danou kategorii pěkně vykreslený, zvuk rychlý a transparentní, ale trochu neosobní a možná trochu světleji položený. Pohodový McFerrinův projev je docela snadno srozumitelný a malý zesilovač se pouští i do hlubšího rozboru, než byste mu podle vnějšího vzhledu přisoudili. Hlas je sice trochu odměřenější, ale už začíná působit plasticky - opět hlavně v alespoň těch nejběžnějších poslechových úrovních, potichu jako kdyby se reprodukce trochu vyfoukla.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 9

Rozhodně velice nebojácně se Stereo Box RS popral s nejvyššími tóny v titulní skladbě desky "Concorde" od Modern Jazz Quartet (2008 | Prestige | 088807236530). Vibrafonu bylo objemově až dost, jeho kov byl znělý a jasný, plný energie a každý tón dozníval dlouho a se snadnou čitelností. Nejde o vyslovenou dominanci výšek, byť o něco světleji asi Stereo Box RS hraje. Na druhou stranu nejvyšší pásmo je už příjemně pevné a konkrétní, s jen lehkým nádechem cinkavosti, ale bez hrubosti a ostrosti.

"The Great Gig in the Sky" od Pink Floyd ("Dark Side of the Moon" | MFSL | UDCD 517) zazněla se slušnou dynamikou a na tak malý přístroj v rozumné cenové třídě dokonce s velmi dobrou - snad je to tím, že napájecí zdroj je skoro stejně velký jako přístroj samotný, snad prostě velmi rychlými a přesnými koncovými stupni. Hudba má dost energie, také je cítit důraz (i když vysloveně složité reprosoustavy bychom k Stereo Box RS určitě nepřipojovali) a celkově je zvuk zaříznutý a přesný. Samozřejmě pokud pustíte velká orchestrální tělesa, tak pocítíte v dynamických špičkách zadýchávání.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 10

"Money" od Pink Floyd ("Echoes" | 2001 | EMI | 7243 5 3611125) se ve svém úvodu ze zdivočelého hodinářství zdála být až příliš krystalicky vyčištěná a trochu chladná, ale na druhou stranu je tu velmi snadný přístup k detailům a i když ty nejmenší nuance tu nejsou, díky vesměs poměrně tichému signálovému pozadí máte pocit bohatého prokreslení. Možná by tu mohlo být sebejistější oddělení jednotlivých nástrojových linek, ač rozumný pořádek v nich zesilovač určitě udrží.

Pevnost a nadprůměrná čistota zvuku rozhodně pomohly rekonstrukci prostorové scény ve Stingově "All This Time" ("...All This Time" | 2001 | A&M | 493 156-2), kde byl prostor na danou třídu prostě excelentní. Hloubka byla, pravda, menší, ale na druhou stranu pravolevé rozložení s nepřekrývajícími se, jasně lokalizovatelnými nástroji a dokonce i pocit dění trochu vystupujícího směrem kupředu byl přiměřenou náhradou. Opět je to i díky transparentnímu, rychlému zvuku.

2015 10 20 TST Pro Ject StereoBox RS 11

Pro-Ject Stereo Box RS vás nezahrne objemným zvukem, vřelostí a pohodou, jede spíše po cestě přesnosti a kontroly, takže třeba i "Shelter from the Storm" z Dylanova živáku "At Budokan" (Columbia | 467850 2) působila spíš studiově díky převládající suchosti a utaženosti přednesu. Na druhou stranu šlapala ve velmi přesném rytmu a byla snadno srozumitelná díky velmi slušné čistotě.

Malý Pro-Ject Stereo Box RS je důkazem, že i v malých rozměrech se dá dosáhnout do střední třídy nejen cenou, ale i zvukovou kvalitou. Filozofii "krabičkových" proporcí poněkud nabourává externí napájecí zdroj, ne zase tak o moc menší, než je přístroj samotný (byť uznáváme, že se dá zahodit kamsi do dálky ještě nevyzařuje přímo na součástky v přístroji). Velmi slušná skladba vstupů a rychlý, místy až krystalicky čistý, transparentní, byť zase trochu suchý a až příliš disciplinovaný zvuk osloví milovníky studiového zvuku. Stereo Box RS není ani krásný, ani skvostně zpracovaný, ale hraje s příkladnou neutralitou. Snaží se ale uspět v zaplněné střední třídě, což s jeho neaudiofilským, věcným zvukovým charakterem nebude mít úplně jednoduché.

Kč 27 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ už je to docela slušný zesilovač

+ kompaktní a nenápadné provedení

+ dost vstupů a výstupů

+ slušná čistota a rychlost

ZÁPORY

- externí zdroj je možná fajn v zájmu rušení, ale prakticky a esteticky je to děs

- spíše průměrný pocit hodnoty vůči ceně

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio