ROTEL Michi zesilovače

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 1

Společnost NuForce svého času platila za docela zajímavého průkopníka digitálního high endu, respektive za tvůrce velice dobrých zesilovačů pracujících ve třídě D a to v době, kdy "déčko" znamenalo pro skalního audiofila spíše něco jako kousnutí do shnilého jablka. Před nějakou dobou firmu koupil jeden z největších výrobců projektorů, firma Optoma a NuForce poněkud změnil směr svého vývoje.

V současnosti tak značku NuForce najdete na kompaktních přístrojích, dalo by se říci stolních, patřících také do spíše finančně dostupnějších vod. Měli jsme možnost na chvíli se potkat s modelem DDA-120, což je v podstatě malý digitální integrovaný zesilovač s několika digitálními a doplňkovým analogovým vstupem.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 2

Jen kilo a čtvrt vážící elegantní krabička s hladkými hranami vypadá velice moderně, s rozměry 24,1 x 21,6 x 5,1 cm (š x h x v) pak nezabere nikde moc místa. Čelní stěnu okupuje pouze relativně velký ovladač hlasitosti s ne úplně příjemným chodem a několik droboučkých perforací. Ty se po zapnutí ukážou jako zajímavá variace na displej, kdy jejich prosvěcováním přístroj sděluje informace o aktuálním vstupu a hlasitosti. Je to jistě sexy a šik nápad, prakticky ale pokulhává kvůli spíše průměrné čitelnosti.

Na zadní straně zabírá dost prostoru napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem a hned vedle umístěná čtveřice rozumně, ale neoslnivě dimenzovaných šroubovacích reproterminálů. Ty jsou samy o sobě docela dobré, ale jejich náklon a nutná blízkost kvůli minimu volného prostoru v praxi dost komplikuje použití holých vodičů a lopatek, zdaleka nejpraktičtější tak zůstávají menší banánky. Pravou třetinu pak okupují konektory, opět k sobě stlačené z důvodu nedostatku prostoru. najdete tu dva optické vstupy (a jeden optický výstup), koaxiální digitální vstup a USB konektor typu B. Tuto konfiguraci doplňuje jeden pár slušných analogových cinchů. Druhý USB konektor (tentokrát typu A) je označený jako rozšiřující slot pro bluetooth přijímač. Ten pak má podporou aptX kodeku.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 3

Koaxiální a optické digitální vstupy jsou limitovány rozlišením 24 / 176,4, USB pak dokonce na 24 / 96, což je poměrně netypické. Asynchronní USB je také omezeno výhradně na PCM signály, tedy žádné LPCM, žádné DSD.

Samostatné slovo si zaslouží dálkové ovládání - je malé a působí trochu obyčejně. Možná by bylo příjemnější mít podobně pěkné kovové tělo, jako má samotný přístroj.

Výrobce používá vnitřní obvody s technologií Direct Digital, takže veškerý digitální signál je až po výstupy na terminálech udržen v digitální doméně (tam tedy probíhá i regulace hlasitosti). Pulzní digitální zesilovač upsampluje všechny příchozí signály na vzorkovací frekvenci 176,4 kHz (kromě analogového vstupu, ten je nejprve převeden na digitální s rozlišením 24 / 96) a dále pracuje s mnohonásobným převzorkováním.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 4

Výkon činí rozumných 50 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm, respektive 75 Watt do zátěže poloviční. Odstup signálu a šumu udržuje na taktéž rozumné hladině 95 dB. Zajímavostí je konstantní příkon 2 Watty, menší už patrně být nemůže.

NuForce DDA-120 jsme posouchali se zdroji signálu Naim CD5si a ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, ale také přes USB. Porovnávalo se s Naim Nait XS nebo Olive ONE. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale i AQ Wega 53 nebo GoldenEar AON 3. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ Silver.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 5

Nevýhodou kompaktních dostupných řešení, pracujících ve třídě D, bývá často nepříliš průbojný basový základ. Je tomu tak i u NuForce DDA-120, kde Hadenův kontrabas v "Koputai" z "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) nepůsobil jako úplně realisticky velký nástroj, chyběl mu zátah a průbojnost v nízkých polohách, stejně tak objemově byl spíše adekvátní, než působivý. Na druhou stranu v celkově rychlém zvuku panovala na tuhle cenovou třídu velmi dobrá definice basových tónů. Pulsování strun připomíná spíše rozezvučenou tětivu, než masivní dřevité broukání velkého nástroje, nicméně je tu alespoň základní pocit impulsu, který dokáže tón vystřelit kupředu.

"Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362 494182) byla zahrána docela dost výrazně, jasně, možná až s lehkou tvrdostí, či možná spíše techničností. Vokál měl až krystalickou čistotu a jasnost, byť mírně postrádal pocit hloubky a objemu. Zesilovač ho ovšem uměl pěkně prokreslit, uměl vypíchnout detaily, celkově pak vše působilo pod přísnou, solidní kontrolou.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 6

Vibrafon a činely v "In a Crowd" od Modern Jazz Quartet ("The Sheriff" | 2012 | Atlantic | 8122797197) měly výraznou jiskru, výšky byly expresivní. Přesto byly neúnavné, neagresivní, ani při vyšších hlasitostech nebylo bolestivé je poslouchat, byť bychom asi nedoporučili kombinaci s reprosoustavami s expresivním přednesem v nejvyšším pásmu. Výšky se rozhodně nebojí prosadit. Každý úder paličkou do činelu rozezní právě bod dopadu, nepřichází pocit šíření kovovou plochou.

Při vyšších hlasitostech trochu cítíte, že zesilovač přeci jen nepatří mezi ty úplně nejvýkonnější, při reprodukci orchestru v Haydnově "Symfonii v D dur č. 93" v podání newyorských filharmoniků pod taktovkou Leonarda Bernsteina ("Londýnské symfonie" | 88697480452-2) přeci jen ve špičkách docházel dech, primární soustředění vede jasně směrem na makrodynamiku. Zvuk je přesto svižný a v mezích malých strojů zůstává také rozumně kontrolovaný, pokud k zesilovači nepřipojíte příliš složité a velké reprosoustavy.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 7

NuForce DDA-120 patří ve své třídy rozhodně spíše mezi detailnější. V Parsonsově "Oh Life" ("Try Anything Once" | 1993 | Arista | 07822 18744-2) byl zvuk velmi transparentní, i poměrně malé detaily byly vyzdvižené a zdůrazněné, celkové ladění patří spíše k analytičtějším. Jednotlivé nástrojové linky jsou slušně zaostřené a dají se v zásadě lehce sledovat, byť střední pásmo se zdá mít objemově i energicky navrch.

Nástroje v "Don´t Wait Too Long" Madeline Peyroux ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) nejsou rozložené příliš do hloubky, spíše vyrovnané v řadě vedle sebe a šíře scény je limitovaná osami reprosoustav. Scéna samotná je ale pevná a přehledná, rychlý, transparentní přednes vnáší vzduch a rozestup mezi instrumenty. Není to trojdimenzionální hologram, spíše fotografie, ale přehledná, zaostřená a čistá.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 8

V Kollerově "Gypsy Love" ("Československo" | 2015 | BrainZone | 7128067) jsme ocenili celkový drajv, svižnost a také naléhavost, kterou zesilovač dokázal hudbě předat. Charakter zvuku úplně nenahrává milovníkům dlouhého hlasitého poslechu, ale pokud naopak chcete poslouchat relativně potichu, aktivní a živý zvuk právě tam pomůže protlačit jiskru v hudbě. Je také cítit, že v signálovém pozadí je v zásadě ticho, že tu neprosakuje žádný rušivý šum a tak se můžete těšit hudbou samotnou.

Malý zesilovač NuForce DDA-120 se nehodí pro každou příležitost, nehodí se pro každou kombinaci s reprosoustavami a na světě jsou i univerzálnější, byť podobně koncipovaná řešení (namátkou třeba NAD D3020). Nicméně je třeba ocenit jeho pěkný design i zpracování, je třeba vyzdvihnout rychlý, transparentní a detaily technicky precizně artikulující zvuk. Ten je živý a výrazný, takže si zaslouží neutrální či možná až klidnější, měkčí reprosoustavy, zejména pokud chcete hrát trochu víc nahlas. My ale úplně ideálně vidíme roli DDA-120 jako stolního nebo druhého přístroje tam, kde je třeba rychle přístupný, dalo by se říci "atraktivní" zvuk.

Kč 19 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobré řešení pro stolní systémy, případně stylové interiéry

+ velice rychlý zvuk

+ dobré rozlišení

+ pěkný styl a zpracování

ZÁPORY

- menší dynamika

- menší hloubka přednesu

- menší důraz a impakt

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: OPTOMA | www.optoma.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio