2015 08 25 TST NuForce DDA 120 1

Společnost NuForce svého času platila za docela zajímavého průkopníka digitálního high endu, respektive za tvůrce velice dobrých zesilovačů pracujících ve třídě D a to v době, kdy "déčko" znamenalo pro skalního audiofila spíše něco jako kousnutí do shnilého jablka. Před nějakou dobou firmu koupil jeden z největších výrobců projektorů, firma Optoma a NuForce poněkud změnil směr svého vývoje.

V současnosti tak značku NuForce najdete na kompaktních přístrojích, dalo by se říci stolních, patřících také do spíše finančně dostupnějších vod. Měli jsme možnost na chvíli se potkat s modelem DDA-120, což je v podstatě malý digitální integrovaný zesilovač s několika digitálními a doplňkovým analogovým vstupem.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 2

Jen kilo a čtvrt vážící elegantní krabička s hladkými hranami vypadá velice moderně, s rozměry 24,1 x 21,6 x 5,1 cm (š x h x v) pak nezabere nikde moc místa. Čelní stěnu okupuje pouze relativně velký ovladač hlasitosti s ne úplně příjemným chodem a několik droboučkých perforací. Ty se po zapnutí ukážou jako zajímavá variace na displej, kdy jejich prosvěcováním přístroj sděluje informace o aktuálním vstupu a hlasitosti. Je to jistě sexy a šik nápad, prakticky ale pokulhává kvůli spíše průměrné čitelnosti.

Na zadní straně zabírá dost prostoru napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem a hned vedle umístěná čtveřice rozumně, ale neoslnivě dimenzovaných šroubovacích reproterminálů. Ty jsou samy o sobě docela dobré, ale jejich náklon a nutná blízkost kvůli minimu volného prostoru v praxi dost komplikuje použití holých vodičů a lopatek, zdaleka nejpraktičtější tak zůstávají menší banánky. Pravou třetinu pak okupují konektory, opět k sobě stlačené z důvodu nedostatku prostoru. najdete tu dva optické vstupy (a jeden optický výstup), koaxiální digitální vstup a USB konektor typu B. Tuto konfiguraci doplňuje jeden pár slušných analogových cinchů. Druhý USB konektor (tentokrát typu A) je označený jako rozšiřující slot pro bluetooth přijímač. Ten pak má podporou aptX kodeku.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 3

Koaxiální a optické digitální vstupy jsou limitovány rozlišením 24 / 176,4, USB pak dokonce na 24 / 96, což je poměrně netypické. Asynchronní USB je také omezeno výhradně na PCM signály, tedy žádné LPCM, žádné DSD.

Samostatné slovo si zaslouží dálkové ovládání - je malé a působí trochu obyčejně. Možná by bylo příjemnější mít podobně pěkné kovové tělo, jako má samotný přístroj.

Výrobce používá vnitřní obvody s technologií Direct Digital, takže veškerý digitální signál je až po výstupy na terminálech udržen v digitální doméně (tam tedy probíhá i regulace hlasitosti). Pulzní digitální zesilovač upsampluje všechny příchozí signály na vzorkovací frekvenci 176,4 kHz (kromě analogového vstupu, ten je nejprve převeden na digitální s rozlišením 24 / 96) a dále pracuje s mnohonásobným převzorkováním.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 4

Výkon činí rozumných 50 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm, respektive 75 Watt do zátěže poloviční. Odstup signálu a šumu udržuje na taktéž rozumné hladině 95 dB. Zajímavostí je konstantní příkon 2 Watty, menší už patrně být nemůže.

NuForce DDA-120 jsme posouchali se zdroji signálu Naim CD5si a ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, ale také přes USB. Porovnávalo se s Naim Nait XS nebo Olive ONE. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale i AQ Wega 53 nebo GoldenEar AON 3. Propojeno bylo kabeláží TelluriumQ Silver.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 5

Nevýhodou kompaktních dostupných řešení, pracujících ve třídě D, bývá často nepříliš průbojný basový základ. Je tomu tak i u NuForce DDA-120, kde Hadenův kontrabas v "Koputai" z "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) nepůsobil jako úplně realisticky velký nástroj, chyběl mu zátah a průbojnost v nízkých polohách, stejně tak objemově byl spíše adekvátní, než působivý. Na druhou stranu v celkově rychlém zvuku panovala na tuhle cenovou třídu velmi dobrá definice basových tónů. Pulsování strun připomíná spíše rozezvučenou tětivu, než masivní dřevité broukání velkého nástroje, nicméně je tu alespoň základní pocit impulsu, který dokáže tón vystřelit kupředu.

"Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362 494182) byla zahrána docela dost výrazně, jasně, možná až s lehkou tvrdostí, či možná spíše techničností. Vokál měl až krystalickou čistotu a jasnost, byť mírně postrádal pocit hloubky a objemu. Zesilovač ho ovšem uměl pěkně prokreslit, uměl vypíchnout detaily, celkově pak vše působilo pod přísnou, solidní kontrolou.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 6

Vibrafon a činely v "In a Crowd" od Modern Jazz Quartet ("The Sheriff" | 2012 | Atlantic | 8122797197) měly výraznou jiskru, výšky byly expresivní. Přesto byly neúnavné, neagresivní, ani při vyšších hlasitostech nebylo bolestivé je poslouchat, byť bychom asi nedoporučili kombinaci s reprosoustavami s expresivním přednesem v nejvyšším pásmu. Výšky se rozhodně nebojí prosadit. Každý úder paličkou do činelu rozezní právě bod dopadu, nepřichází pocit šíření kovovou plochou.

Při vyšších hlasitostech trochu cítíte, že zesilovač přeci jen nepatří mezi ty úplně nejvýkonnější, při reprodukci orchestru v Haydnově "Symfonii v D dur č. 93" v podání newyorských filharmoniků pod taktovkou Leonarda Bernsteina ("Londýnské symfonie" | 88697480452-2) přeci jen ve špičkách docházel dech, primární soustředění vede jasně směrem na makrodynamiku. Zvuk je přesto svižný a v mezích malých strojů zůstává také rozumně kontrolovaný, pokud k zesilovači nepřipojíte příliš složité a velké reprosoustavy.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 7

NuForce DDA-120 patří ve své třídy rozhodně spíše mezi detailnější. V Parsonsově "Oh Life" ("Try Anything Once" | 1993 | Arista | 07822 18744-2) byl zvuk velmi transparentní, i poměrně malé detaily byly vyzdvižené a zdůrazněné, celkové ladění patří spíše k analytičtějším. Jednotlivé nástrojové linky jsou slušně zaostřené a dají se v zásadě lehce sledovat, byť střední pásmo se zdá mít objemově i energicky navrch.

Nástroje v "Don´t Wait Too Long" Madeline Peyroux ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) nejsou rozložené příliš do hloubky, spíše vyrovnané v řadě vedle sebe a šíře scény je limitovaná osami reprosoustav. Scéna samotná je ale pevná a přehledná, rychlý, transparentní přednes vnáší vzduch a rozestup mezi instrumenty. Není to trojdimenzionální hologram, spíše fotografie, ale přehledná, zaostřená a čistá.

2015 08 25 TST NuForce DDA 120 8

V Kollerově "Gypsy Love" ("Československo" | 2015 | BrainZone | 7128067) jsme ocenili celkový drajv, svižnost a také naléhavost, kterou zesilovač dokázal hudbě předat. Charakter zvuku úplně nenahrává milovníkům dlouhého hlasitého poslechu, ale pokud naopak chcete poslouchat relativně potichu, aktivní a živý zvuk právě tam pomůže protlačit jiskru v hudbě. Je také cítit, že v signálovém pozadí je v zásadě ticho, že tu neprosakuje žádný rušivý šum a tak se můžete těšit hudbou samotnou.

Malý zesilovač NuForce DDA-120 se nehodí pro každou příležitost, nehodí se pro každou kombinaci s reprosoustavami a na světě jsou i univerzálnější, byť podobně koncipovaná řešení (namátkou třeba NAD D3020). Nicméně je třeba ocenit jeho pěkný design i zpracování, je třeba vyzdvihnout rychlý, transparentní a detaily technicky precizně artikulující zvuk. Ten je živý a výrazný, takže si zaslouží neutrální či možná až klidnější, měkčí reprosoustavy, zejména pokud chcete hrát trochu víc nahlas. My ale úplně ideálně vidíme roli DDA-120 jako stolního nebo druhého přístroje tam, kde je třeba rychle přístupný, dalo by se říci "atraktivní" zvuk.

Kč 19 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobré řešení pro stolní systémy, případně stylové interiéry

+ velice rychlý zvuk

+ dobré rozlišení

+ pěkný styl a zpracování

ZÁPORY

- menší dynamika

- menší hloubka přednesu

- menší důraz a impakt

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: OPTOMA | www.optoma.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika