ROTEL Michi zesilovače

Řada 12 japonského tradičního výrobce dostupné elektroniky Rotel je novinkou pro modelový rok 2012 a ztělesňuje hodnoty, pro něž tato značka vešla ve všeobecnou známost – nabízí velmi dobrý poměr kupní ceny a poslechového „výkonu“, neboli realistickou reprodukci, aspirující na pozici ve špičce své cenové třídy.

Model RA-12 je nejvyšším ze tří zástupců nové série a tudíž logicky nabízí i nejobsáhlejší vybavení. Jinak se vzhledově ale nijak neliší od nastolené linie produktů japonského výrobce. Zesilovač je uzavřen v nízké, výborně zpracované krabici s jednoduchými liniemi. Vzhled by se víceméně dal popsat jako účelný, až industriální. Typický je masivní knob na ovládání hlasitosti, rámovaný ostře modrou LED diodou. Dále jsou tu malá tlačítka pro přepínání vstupů a orientaci v menu, přepínač aktivních reprosvorek, malý port na sluchátka s jackem o průměru 3,5mm a samozřejmě masivní, příjemné spínací tlačítko. Potěšující je pohled na USB vstup na čelním panelu.

Zadní strana pak také odpovídá jak cenovému standardu, tak střídmému charakteru všech návrhů značky. Osm rozumně dimenzovaných reproterminálů pro dva páry reprosoustav, pět analogových párů RCA konektorů (z toho jeden určený předzesilovači k MM přenoskám) a jeden pár RCA pro pre-out výstup, dále pak dva koaxiální a dva optické digitální vstupy. Samozřejmostí je možnost napojení na ovládací systémy.

Na první pohled se tak Rotel RA-12 ničím neliší od těch nejzákladnějších integrovaných zesilovačů, nicméně už USB vstup vpředu a digitální vstupy vzadu napovídají o něčem víc – hlavní devizou tohoto dostupného modelu je integrovaný D/A převodník, konkrétně pak čip Wolfson WM8740 s rozlišením až 24 bitů a vzorkovacím kmitočtem 192 kHz. Díky tomu si lze nejen dopřát přímé připojení iPod / iPhone, ale také přímé streamování hudby z vloženého USB disku nebo (připojíme-li do USB dodávaný BlueTooth adaptér) také stahování z dostupného BT zdroje. Nemusí se to na první pohled zdát jako veliká výhoda, ale v dané cenové kategorii a s ohledem na budoucnost, skrývající ještě větší rozmach „počítačového“ audia, je to jedno ohromné plus.

Načítat digitální soubory umí RA-12 ve formátech AAC, WAV, MP3 a WMA, bohužel však jen v rozlišení 16 bit / 48 kHz, takže na nekomprimovanou hudbu ve vysokém rozlišení musíme zapomenout, což je skutečná škoda, zvláště k možnostem převodníku.

Poctivé vnitřní uspořádání (samozřejmě s ohledem na cenovou třídu) stojí na solidním toroidním transformátoru z in-house produkce Rotel a i díky němu celý stroj váží lehce přes 8 kg. Tranzistory, pracující ve třídě A/B jsou schopny vydat ze sebe až 60 Wattů na kanál při solidním celkovém zkreslení 0,03%. Tento výkon se osvědčil jako naprosto dostatečný i při vyšších hlasitostech na průměrně citlivých reprosoustavách.

Rotel RA-12 jsme poslouchali nejčastěji s jeho firemními „sourozenci“, digitálním streamerem a tunerem RT-12 a CD přehrávačem RCD-12. Pro doplnění byl k dispozici integrovaný NAD C370, koncový Xindak PA-M a sluchátkový zesilovač (fungující též jako solidní předzesilovač) Xindak H1. Zdroji signálu (kromě již zmíněných) byl Pioneer BDP-LX71 a KingRex UD384. Z reprosoustav pak jmenujme Harbeth Monitor 30, Quadral Ascent 90 nebo Cabasse MT31 Jersey. Kabeláž nesla značky QUAD, ProAc, Eagle Cable a Monster Cable, o kvalitu napájení se staral filtr Xindak.

Prvním zvukovým dojmem je určitá střídmost a subtilnost zvukového podání, Rotel RA-12 se drží spíše úkolu dolovat ze zvuku informace a snažit se je přehledně uspořádat, než bavit barevností a sytostí reprodukce. Povšimneme si toho dobře na „No Sanctuary“ od Chrise Jonese, kde jeho kytara je nahrána schválně s masivním objemem basu, kdežto Rotel se v tomto pásmu drží více při zemi. Objem je sice menší, ale dobře kontrolovaný a basy jsou rychlé a dobře čitelné. To ostatně platí i pro zbytek pásma, celkově je ale charakter zvuku spíše chladnější, studiovější.

Nicméně daný styl reprodukce neznamená, že by Rotel RA-12 neuměl „zabrat“ – dynamická rezerva sice odpovídá možnostem součástek pro přístroj s touto cenovkou, ale třeba „Velká brána Kyjevská“ nebo záznam jazzového klavírního koncertu z produkce Nagry ukazuje, že ani piano v náročných rychlých pasážích, ani kotle v závěru Mussorgského díla netrpí dynamickou chudobou. Oproti přístrojům, které byly na trhu před několika lety je to velký krok vzhůru a Rotel se tu může rovnat třeba třiceti tisícovým kouskům této starší generace. Stisk klávesy piana je dobře a jasně vykreslený, můžeme sledovat detailně průběh tónu až po jeho dlouhé doznění, Rotel dbá na to, aby se z nahrávky ztratilo co nejméně.

Barevnost zvuku není nejsilnější stránkou RA-12, i když by to rozhodně nemělo vyznít jako negativum – Rotel prostě nepřibarvuje hudbu do líbivé podoby, nehraje muzikálně, ale hlavně analyticky. I tak je ale tonalita blízká skutečnosti, jak ukazuje Stingův hit „Englishman In New York“ z alba Symphonicities. Množství akustických nástrojů nejen, že je pevně a zřetelně zakotveno v prostorovém zobrazení, ale navíc je lze jasně a snadno rozeznat v celém souzvuku tónů. Reprodukce je sebejistá, ale jsou okamžiky, kdy si doslova přejete, aby rezolutní upřímnost nesla alespoň špetku té nepravdivé něhy.

Snad ale právě díky trochu strožejšímu charakteru s vyrovnaným, byť méně objemným frekvenčním spektrem dobře vynikají informace a detaily nahrávky. Můžete si tak dosyta vychutnat drobné nuance hlasu Evy Cassidy v „True Colors“, jejich množství je na třídu kolem 20ti tisíc nebývalé. Hlas si vás sice prvoplánově nepodmaní, ale Rotel rozhodně nezabíjí poetiku skladby; pouze jí nijak nepomáhá. Kdo by pak toužil po troše tepla a něhy, nechť na pre-out výstup zapojí zesilovač typu Xindak PA-M, který v kombinaci s velmi transparentním předzesilovačem RA-12 tvoří krásné duo. Stejně dobře ale poslouží jakýkoliv stroj s vřelejším charakterem.

Rotel RA-12 je také poměrně univerzálním přístrojem – se stejnou zvukovou charakteristikou a příkladnou snahou o realistickou reprodukci nahrávky (ať už dá vyniknout její vynikající nebo naopak tristní kvalitě) přistupuje ke všem hudebním žánrům. Pravdou je, že moderní elektronika nebo obecně na basové rytmice postavené žánry, které můžeme slýchat na těch nejkomerčnějších rádiích, se u něj nepřetaví v onen bombastický, naleštěný a efektní výsledek, ba naopak – snaha často končí spíše fiaskem a dojmem plochosti a nudy. To je ale spíše plus pro samotný zesilovač. Každopádně pustíme-li vynikajícně nahranou „Survavilism“ Nine Inch Nails, drajv a energie se objeví, i když ne v podobě přívalové vlny, která by vás strhla, ale spíše jako inženýrsky precizní nákres skutečnosti. Stejně tak Tom Waits se svou temnou „Alice“, nahrávka pražského vystoupení Svjatoslava Richtera nebo laponské písně uskupení Jienat jsou všechny předávány posluchači v čisté, výborně rozvrstvené formě, v níž může po libosti lovit zvuky a informace.

Integrovaný zesilovač Rotel RA-12 je solidním krokem kupředu v oblasti kvality reprodukce; ať už oproti minulé generaci nebo obecně v dané cenové třídě. Ať už bohaté vybavení, možnost učinit jej variabilním centrem domácího zábavního systému (stačí-li nám tedy dvoukanálový zvuk) nebo velmi dobré, trvalé výrobní provedení z něj činí zajímavou koupi. Ovšem patrně hlavně pro ty, kteří dávají přednost informacím před líbivou muzikálností a realitě před často požadovanou měkkostí a vřelostí (tedy v podstatě nenáročností poslechu). Za jedenadvacet tisíc tak tedy japonský přístroj neslibuje zázraky high endu, ale nadstandardní výkon ve své třídě, což plní do puntíku. Rotel je nenápadným, ale o to lepším pracantem, který nenechá jediný detail vašich nahrávek bez povšimnutí a dáte-li si tu práci a zasadíte jej do jemu vyhovujícího systému (který by na některém místě měl lehce vykompenzovat jeho pragmatickou „studiovost"), odmění se báječnými zážitky. To je za dvacet jedna tisíc slušná hodnota…

Kč 20 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ integrovaný D/A převodník solidní kvality

+ dostatek výkonu a dynamiky i pro náročnější okamžiky

+ precizní, nepřibarvovaný zvuk

ZÁPORY

- standardně „rotelovsky“ ošklivé, byť relativně ergonomické dálkové ovládání

- trochu více objemu a razance by živému dojmu prospělo

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.czTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio