ROTEL Michi zesilovače

Design z pera letos pětadvacetiletých seveřanů Primare Systems určitě poznáte na první pohled. Masivní stavba, čisté a přitom muskulaturní linie, evokující sílu a nedotčenost tamní přírody i pohádky a báje o silných válečnících, uživatelsky příjemná a promyšlená koncepce, to jsou hodnoty, které si většina znalých s touto značkou spojí. Řada 30 je střední cenovou třídou v high fidelity ranku, představovaná kombinace integrovaného zesilovače I30 a CD přehrávače CD31 je pak vyjádřením ideálního reprodukčního systému s cenou kolem 100 000,- Kč v očích Primare. V horizontu blízkých týdnů či měsíců se pak chystá příchod nové generace I32 a CD32, slibující další evoluci zavedeného konceptu.

Začněme s integrovaným zesilovačem I30. Ačkoliv tomu název tak úplně nenapovídá, vychází I30 z modelu A30.1, což se dá snadno rozpoznat již na první pohled. Přestože výška šasi víceméně odpovídá zvyklostem a průměru, zvláště hloubka je značná a vlastně oba přístroje potřebují své nemalé místo v poslechovém prostoru. Robustnímu dojmu odpovídá i váha necelých 16 kilogramů. Dominantou čelního panelu jsou tři stříbrné regulátory, jeden pro přepínání vstupů, druhý pro regulaci úrovně hlasitosti a třetí pro zapnutí / vypnutí. Veškeré provozní informace zobrazuje maličký, v kruhovém výřezu uzavřený displej s dobře čitelnými zelenými znaky. Dvě další tlačítka na čele zesilovače pak otáčí fázi o 180 stupňů a v druhém případě se jím zapíná monitorovací výstup. Celek je prostě jednoduchý a uživatelsky příjemný.

Zadní strana pak hostí symetrické i nesymetrické konektory, obé v dostatečném množství. Dva páry XLR konektorů jsou v praxi tak akorát, čtyři další RCA pak doplňují sestavu pro každou příležitost, nalezneme zde i výstup pre-out a páskovou monitorovací smyčku. Vnitřní konstrukce je obdobná té vnější - tedy čistá, jednoduchá, účelná a elegantní. Zesilovač je koncipován jako plně symetrické dual mono řešení, navíc při pohledu dovnitř zjistíme, že veškerý tok signálu je realizován plošnými spoji, nikoliv volně vedenými dráty. Dokonce i reproterminály jsou ukotveny přímo na desce. Základem síly a stability I-30 je dvojice masivních toroidních transformátorů a čtveřice filtračních kondenzátorů o celkové kapacitě 40 000 mikrofaradů. Výkonovou část okupují čtyři páry bipolárních tranzistorů Toshiba, ve vstupní části nalezneme operační zesilovače Burr Brown. Cílem konstruktérů bylo také - jak je již od pohledu jasné - přiblížit se ideálu co nejkratších signálových cest.

Výstupní výkon zesilovače je velmi slušných a snadno uvěřitelných 100 W na kanál do zátěže 8 Ohm, pro poloviční zátěž je výkon stanoven na 180 W.

O CD přehrávači CD31 bylo vše řečeno již před časem v recenzi Jiřího Petráka, shrňme tedy jen nejzákladnější důležitá data. Samotný exteriér staví na podobných principech jako zesilovací sourozenec. Tedy čistý, masivní a důvěryhodný vzhled, jemuž dominuje široké černé sklo s „ústy" mechaniky a sadou základních ovládacích tlačítek.

Zadní panel je pak vybaven jednoduše vším, čím lze signál vést - analogovými symetrickými XLR i nesymetrickými RCA a digitálním XLR, RCA a optikou. Mimo to zde nalezneme ještě konektory pro připojení k „inteligentním" ovládacím systémům.

Vnitřní uspořádání přehrávače pak uspokojí milovníky skříní plných součátek, kterým se dělá mdlo při pohledu do strojů, v nichž kraluje maličká deska plošných spojů a počítačová mechanika. Z výpisu technických parametrů vybočuje dobrého standardu snad jen velmi nadpůrměrná hodnota odstupu signálu a šumu, vyjádřená číslem 105dB. Ticho zaručeno.

Poslechové testy probíhaly ve dvou místnostech a v různých kombinacích další techniky, za všechny zmiňmě alternativní zdroj signálu NaimCD5i, zesilovače Lyngdorf TDAI2200 a Naim UnitiQute, reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Primissima a Aurum Cantus V2M. Kabeláž se ve všech funkcích střídala od značek Vincent, Proson, KrautWire a Van Den Hul (k symetrickému propojení obou komponentů Primare - po vyzkoušení nesymetrického připojení už nebylo třeba dále řešit a kabely VDH The Orchid zůstaly na místě). Příležitostným návštěvníkem sestav se stal také subwoofer Velodyne SPL-1000 Ultra.

Zvuk sestavy Primare je jasný a čistý jako severský vzduch nad zasněženou krajinou, stejně tak je ale i křehký. Kdo by očekával masivní, hutný sound, dočká se „jen" neefektní, příjemné reprodukce. Esperanza Spalding na posledním albu „Chamber Music Society" hraje na basu přesnou a vyvednou ve slušivém množství detailů, nástroj samotný sice trošku postrádá zemitou hutnost a „temný" objem, nahrazuje jej ale čitelností reprodukce a jejím prokreslením.

Lehce gangsterská „Get Out of Town" Patricie Barber by snad mohla znít více „sexy", respektive zní tak s trochu plněji hrajícím zdrojem signálu. Duo Primare jako kdyby každý tón vzalo, pečlivě vysoustružilo a teprve poté jej vypustilo k uším posluchače, maličké uvolnění by na pohodě ještě přidalo. I tak jsou ale drobné detaily velmi vzorně podány, navíc střední pásmo, zvláště pak zpěv hlavní hvězdy nahrávky, je velmi přirozeně a plasticky prokresleno.

Od plastičnosti reprodukce bychom mohli přeskočit k podání prostoru, v němž nemá ani jeden z komponentů Primare problém. Zvukové scéna není extrémně rozhlehlá, je ovšem spojitá a dobře definovaná zvláště v pravolevém směru, nadprůměrná je ale též její hloubka. Nástroje na „Like Minds" uskupení Burton / Corea / Metheny / Haynes / Holland jsou rozvrstveny jasně čitelným způsobem, kolem každého z nich je dostatek vzduchu, aby vše působilo realisticky.

Barva tónů strun je bez připomínek, ačkoliv třeba kytara Joe Purdyho ve „Wash Away" by mohla být o trochu dominantnější a důraznější. Naopak housle A.S. Mutter ve Vivaldiho „Čtveru ročních období" zní přesně tak, jak mají - bez náznaku agresivity, ale s jiskrou a tonálním zabarvením, které známe z koncertních síní. Rozhodně se nedá říct, že by přístroje Primare trpěly nedostatkem v basové složce zvuku, přesto by o maličko vyšší objem v této části mohl zvuk naladit do „příjemna". Nejedná se ale o nic, co by nešlo „doladit" například použitím subwooferu typu Velodyne SPL-1000 Ultra.

Reprodukovaný zvuk má pěknou, i když lehce umírněnou dynamiku a údernost - míněno ve smyslu nepřehnanosti a realističnosti. Údery do velkých kotlů ve finále pompézní „Velké brány Kyjevské" jsou plné, dominují hudbě a přesto stále zůstavají součástí celku, jejich zvuk slyšíme od čistě podaného transientu při úderu až po dlouhé doznívání do ticha, kde hlavní sílu opět přejímá dechová sekce orchestru.

Klavír Brada Mehldaua na desce „Love Sublime", na níž spolupracoval s jednou z největších hvězd klasického světa Renée Fleming, zní lehce, čistě a jednotlivé tóny jsou příjemně analyticky separované. Tak obtížnou disciplínu, jakou bezesporu reprodukce klavíru je, zvládá Primare s dostatečným přehledem.

Duo integrovaného zesilovače Primare I-30 a CD přehrávače CD-31 nabízí za 115 000,- vstup do světa high-endové reprodukce zvuku. Reprodukce je vyrovnaná, klidná a čistá, nikde není nic, nač by si posluchač mohl v dané kategorii doopravdy stěžovat. Všechno vypadá dobře, hraje čistě, dle prvních dojmů vydrží také přístroje mnohaleté nasazení. Mírný příklon k přesnosti v reprodukci na úkor muzikálnosti může působit na některé posluchače až suchým dojmem, přesto se najde dost těch, kteří právě takový druh reprodukce ocení. Pro optimální zážitek bude dost možná nutné trochu „lovit" vhodné reprosoustavy, ale jak již bylo řečeno - není důvod nedat Primare palec vzhůru.

Kč 59 990,- (CD-31)

Kč 54 990,- (I-30)

--- --- --- --- ---

KLADY CD-31

+ čistý vzhled a důvěryhodné výrobní provedení

+ dostatek audio výstupů

+ rychlost mechaniky

KLADY I-30

+ dostatek propojovacích možností

+ čistý design, bytelné provedení

+ dostatek síly pro jakýkoliv žánr, téměř jakékoliv reprosoustavy a téměř libovolnou hlasitost

ZÁPORY CD-31

- mechanické ovládání přímo na přístroji by mohlo být ergonomičtější

- v dané třídě by už mohlo existovat i SACD

ZÁPORY I-30

- v kombinaci s CD-31 je ideální „doladit" sestavu komponentem zdůrazňujícím mírně basové pásmo

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

High-End Audio Studio

http://www.highend.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 224 256 844

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio