ELAC hi-fi reprosoustavy

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 1

Mladá čínská značka Zidoo roste tempem, které by jí mohl leckdo závidět a kopíruje tak obrovskou dynamiku růstu asijských trhů prakticky s čímkoliv. Během jednotek let se Zidoo posunulo z poloanonymního výrobce tuctových multimediálních center na producenta propracovaných a prakticky čemukoliv konkurenceschopných řešení v bezmála evropském duchu.

Dokazují to zejména nejnovější přírůstky do katalogu, jimž vévodí modely NEO – flexibilnější, modulárnější a dražší NEO X a novější, dostupnější a jednodušší NEO S, který má za úkol prakticky v též úrovni oslovit každého, kdo nevyužije tak široké možnosti, jako nabízí model X.

Ačkoliv NEO S připomíná svým stylem NEO X, je vidět, že i v rámci cenové šetrnosti se ubralo na luxusu, byť zpracování zůstává na solidní úrovni. Komponent má pěknou čelní stěnu s velikým barevným displejem, kolem kterého našel místo ovladač hlasitosti, dva výstupy na sluchátka (starosvětský velký jack a symetrická verze 4,4 mm), vešly se i dva USB porty pro datové paměti a samozřejmě spínací tlačítko. Víc netřeba, buď to zvládnete dálkovým ovladačem přes rychlé a komfortní rozhraní, přes aplikaci nebo prostě přes dotykový OLED displej.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 2

Zbytek relativně kompaktního šasi je materiálově slušný, ale pocitově prostě jednoduchý, nic nač byste si ovšem ani v rámci cenové úrovně stěžovali. Zadní panel má také kompozici, v níž běžnému neexperimentujícímu uživateli nic nechybí – tři anténky zajistí komfortní stabilitu Wi-Fi i Bluetooth, případně máte ethernetový konektor. NEO S umí zpracovat digitální signály také z koaxiálního, optického a AES/EBU vstupu, o USB pro připojení počítače nemluvě. Ven naopak signál dostanete digitálně přes koax. Analogově pak přes symetrické XLR nebo nesymetrické cinche. I vzadu jsou k dispozici dva USB porty pro datové paměti. Protože jde o multimediální přehrávač, nesmí chybět HDMI výstup.

Poctivá výroba je vidět i uvnitř, kde jsou dokonce citlivé komponenty zapouzdřené a oddělené přepážkou, je tu malý toroid pro s poměrně velkými filtračními kondenzátory. Skvělé je oddělení napájecího zdroje pro analogovou a pro digitální část – pro tu první je poctivé lineární řešení, pro tu druhou je zdroj spínaný. Na rozdíl od vyššího modelu tady nemůžete experimentovat s vlastními úložišti, 256 GB SSD disk je ale uspokojivý jak co do rychlosti, tak co do prostoru.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 3

Přestože celkově prošel přístroj oproti verzi X zjednodušením, audio část se zdá být stále pojatá poctivě – sází na dvojici čipů ES9068 s možností výběru výstupního filtru, díky nimž zvládá ve stereu až 32 bit / 768 kHz nebo DSD512 nebo plné hardwarové dekódování MQA. USB rozhraní využívá XMOS řešení s asynchronním přenosem. Přesnost zpracování zajišťují dvojité hodiny, nativně tikající pro obě základní frekvence (48 kHz a 44,1 kHz).

Analogové signálové obvody jsou navržené jako plně symetrické, podle specifikací by měly být bez zpětnovazebních obvodů. Signálové cesty jsou zlacené a používají komponenty značek Nichcon, WIMA nebo ELNA.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 5

Sluchátkovému výstupu byla také věnována dostatečná pozornost – má vlastní modul se symetrickým návrhem a můžete si vybrat jeden ze dvou stupňů zisku pro přizpůsobení se právě vašim sluchátkům.

Softwarová část – zůstaneme-li u audio světa – nabízí krom všech běžných formátů od MP3 přes FLAC po APE či NRG také rozkódování SACD ISO souborů. Součástí rozhraní je také poměrně šikovná knihovna, která projde vaši hudební sbírku a doplní ji třeba o pěkné obrázky alb a podobně. Pokud nestačí lokální sbírka a DLNA protokol, spolehnout se můžete na streaming přes AirPlay či Spotify. Zajímavostí je to, že pokud připojíte přes USB port nějakou mechaniku, umí NEO S fungovat také jako rippovací zařízení a uloží vaše CD do interního disku.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 6

Důležité ale je, že NEO S neakcentuje pouze zvuk, umí stejně dobře zpracovávat i video – jak se asi dá čekat od firmy specializované právě na to. Díky čipsetu Realtek RTD1619 DR a šestijádrovému 64bitovému procesoru A55 je tu dost výkonu pro jakýkoliv 4K obraz (až 3 840 x 2 160 px / 60 Hz), samozřejmostí je podpora HDR (HDR10+, Dolby Vision,…) nebo BT.2020 – seznam podporovaných standardů je vyčerpávající a dal by se shrnout jako „všechno, v čem je dnes video obsah k dispozici“ (samozřejmě vyjma 8K).

NEO S umí automaticky přepínat podle zdrojového souboru a zvládá i „kino“ vzorkovací frekvenci 23,976 snímků za sekundu, umí samozřejmě YUV4:4:4 a vlastně zvládá jakékoliv reálně dostupné barevné prostory.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 10

U uložených obrazů Blu-ray disků zvládá NEO S rozklíčovat i menu, takže nebudete u svých poctivých kopií o nic ochuzeni.

NEO S jsme zkoušeli vedle NEO X a OPPO UDP-205 v poslechové místnosti dovozce, kde zařízením dělal společnost procesor Storm Audio s kalibrací Dirac (pro stereo i pro 7.1.4) a konečnou sílu mixu reprosoustav Emotiva dodávaly koncové stupně této americké značky.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 7

V obrazové části je nejsnáze vidět, kam až se dostal pokrok v oblasti mikročipů – jakýkoliv UHD sampler i vlastně jakýkoliv moderní film, který jsme si pustili, byl ostrý a brilantní, už v továrním nastavení pak působil obraz pěkně barevně, bez efektních excesů a přesto sytý a také se nám líbila plynulost obrazu. Ještě před pár lety v zásadě referenční přístroj UDP-205 má najednou v přímém srovnání citelné rezervy. Výtečné je i podání materiálu s vysokým dynamickým rozsahem, i tady zůstává pěkný pocit sytosti a zaostřenosti bez technicistního podtónu umělosti. Obraz vysokého standardu se v reálu nijak neliší od výstupu NEO X.

V čem se ale „xko“ od „eska“ liší, to je dozajista zvuková stránka věci. NEO X přeci jen nabízí hutnější, hlubší a celkově vůbec takový učesanější a dospělejší zvukový projev, ovšem zcela v proporci k příplatku.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 9

Vynikající je také podání prostorových formátů – sampler od Dolby se vzorem opravdu pěkných Atmos záznamů se ozýval (samozřejmě i díky kalibraci ve špičkovém procesoru Storm Audio) poctivě a snadno ze všech směrů, homogenní a bez lokalizování jednotlivých reprosoustav, takže jste opravdu „uvnitř“.

Na multimediální centrum (i když samozřejmě s prémiovou cenou) si umí NEO S poradit pěkně i se zvukem klasických stereofonních záznamů (jakkoliv opět nutno přiznat, že dvoukanálová kalibrace rozhodně nemá malý vliv – ale zase je dobré, že NEO S v praxi už „stíhá“ i multikanálovou elektroniku kategorie stovek tisíc). Plantova „Cary Fire“ ze stejnojmenné desky měla už pěkně sytý kopák, i když celkově zvuk působí lehounce měkčím, sametovějším dojmem, čistota na analogovém výstupu ovšem není vůbec špatná a splňuje hi-fi standardy.

2022 04 30 TST Zidoo NEO S 8

Zidoo NEO S je všestranný přístroj, který výtečně poslouží jako zdroj signálu s jen mírným akcentem na video – rozhodně to není přehrávač filmů, který jako doplněk umí přehrát i nějaké ty zvukové soubory. Ba naopak, je to plnohodnotný hi-fi komponent, který snese srovnání se zařízeními dvacetitisícové třídy a přidává k tomu komfort skutečné multimediálnosti – co a odkud si budete přát, to Zidoo překouše a přehraje. A přehraje to ve víc než důstojném standardu, rychle a tak, abyste si svoje soubory či streamy užili. Možnosti nastavení a softwarová rozšiřitelnost jsou příjemný bonus. Zidoo NEO S nabízí velmi dobré výkony za férové peníze.

Kč 39 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ v praxi skoro stejné výkony jako NEO X

+ ovládací rozhraní – rychlost i intuitivnost

+ rychlost reakcí obecně

+ možnosti nastavení

+ dotykový displej je pěkný i praktický

ZÁPORY

- v porovnání s NEO X omezená rozšiřitelnost, ale to je vlastně cílem

- pocitově trochu účelnější vzhled na danou třídu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies