ROTEL Michi zesilovače

Tento článek vyšel na našem partnerském webu CANADA Hi-Fi.

Jistě ne všichni audiofilové jsou blízce seznámeni se značku Xindak, alespoň ne dosud. Ale Xindak rozhodně není ve světe audio businessu nováčkem. Společnost byla založena v Číně před více než 20ti lety a do dnešních dnů se rozrostla na jednoho z největších výrobců audio komponentů v Číně.

Když jsem poprvé potkal Roberta, kanadského importéra Xindaku, jedna věc byla hned jasná – má pro audio opravdu hodně nadšení. Také pevně věří, že vysoce kvalitní zvuk může být dosažen za velmi rozumnou cenu. A zde přichází ke slovu Xindak. Tato fima nabízí jeden z největších produktových katalogů, s nimiž jsem se kdy setkal, a který zahrnuje zesilovače, integrované zesilovače, CD přehrávače, DAC, reprosoustavy, kabely, pračky proudu a další audio příslušenství. Většina z těchto komponentů je lampová a cenovkou se drží pod 100 000,- Kč. Robert tvrdí, že Xindak si zakládá na kvalitě výroby a zvláštní pozornost věnuje detailům jako je ručně leštěný hliník pro přední panely a dálkové ovladače, vysoce kvalitní konektory a kondenzátory. Na rozdíl od jiných velkých producentů, každý produkt Xindak je v továrně montován ručně.

Mé první setkání s Xindakem se odehrálo s integrovaným elektronkovým zesilovačem V15. Tento dvoukanálový zesilovače nabízí na výstupu výkon 18W na kanál v triodové konfiguraci a 45W na kanál v konfiguraci pentodové. Změnu módu umožňují dva přepínače na vrchní části zesilovače. Xindak tvrdí, že triodová konfigurace hraje lépe nižší středy a celkově má teplejší zvuk, zatímco pentodová konfigurace hraje neutrálněji a s větší dynamikou díky zvýšenému výkonu. V15 má frekvenční rozsah od 10 Hz do 70 kHz, odstup signálu a šumu větší než 89 dB a celkové harmonické zkreslení (THD) 0,2% (1 kHz). THD 0,2% se může zdát vysoké, ale nezapomeňte, že se jedná o elektronkový přístroj. Na rozdíl od tranzistorových zesilovačů mohou mít charakteristiky zkreslení lampových zesilovačů příjemné výsledky. V15 je navržen tak, aby zvládl budit reprosoustavy s impedancí mezi 4 a 8 Ohmy, má oddělené konektory pro 4 a 8 Ohmů na zadní straně. Odnímatelná kovová „klec“ odhalí sedm elektronek a dodá tím zesilovači mnohem přitažlivější vzhled. Čistý výhled na elektronky je také zaručeným podněcovatelem konverzace.

Ručně leštěný přední panel V15 je skoro 1 cm tlustý a hostí ovladač pro výběr vstupů i ovladač hlasitosti. Všechny úkony na zesilovači jsou realizovány těmito dvěma ovladači, protože V15 není dodáván s dálkovým ovladačem. Oba hliníkové knoflíky vypadají na první třídu a dovolují velmi příjemné ovládání. Spolu se zlacenými reproduktorovými terminály (které jsou zakryty plastovými ochranými čepičkami) jsou na zadním panelu také tři páry zlacených RCA vstupů. Čtyři mohutné nohy poskytují dobrou izolaci od vibrací podložky, na níž je zesilovač postaven. Je příjemné vidět takovou úroveň výrobní kvality a ještě u produktu s takovouto cenou; normálně bych si takovou kvalitu spojil s mnohem vyšší cenovou kategorií. Celkově je V15 velmi pěkným kouskem, který mi bylo ctí vystavit ve stojanu s vybavením po celou dobu testování.

Dodávaný uživatelský manuál se snaží vysvětlit některé funkce zesilovače, přestože je velmi špatně přeložený z čínštiny a je složité mu porozumět, stejně jako webu Xindaku.

Spojil jsem V15 s našimi referenčními regálovými reprosoustavami Totem Rainmaker a CD přehrávačem Aram DiVA CD73. Druhým zdrojem mi byl důvěryhodný gramofon Goldring GR1.2, připojený pomocí phono předzesilovače Goldring PA1. Pro spojení jsem použil reproduktorové i propojovací kabely QED. Takto zněla sestava hned po zapojení příjemně teple, ale svůj poslechový test jsem začínal po pouhých 100 hodinách zahořování.

Měl bych zmínit, že jsem před začátkem testování zakryl popisky přepínačů mezi triodovým a pentodovým módem V15, takže jsem mohl nezaujatě hodnotit každý z módů při poslechu hudby a nemusel jsem se spoléhat na tvrzení výrobce, jak by který mód měl znít.

První na řadě mého hudebního seznamu byl nový přístek do mé sbírky: Jimmy Thackery a the Drivers – „Drive To Survive“ na CD. Tohle bluesrockové album je plné pozitivní energie a živelných kytarových rifů. V pentodovém módu předával V15 tuhle dynamickou energii výborně od středů až k výškám. Výšky byly detailní a zprostředkovaly malé diference v podání strunných nástrojů jako například cimbálu. u středních frekvencí znělo podání hlasu přirozeně a kytary hrály s harmonickou plností. Různé použité kytarové efekty a doznívání strun bylo naprosto úžasné například u skladby „That´s How I Feel“. Basová linka v moderní verzi instrumentální skladby „Apache“ neměla takovou sílu, na jakou jsem zvyklý od (poněkud dražších) Classé Audio před- a výkonového zesilovače. To není neočekávané od elektronkového zesilovače, které jsou na basech většinou stydlivější než zesilovače s tranzistory.

Přepínání tam a zpět mezi triodovým a pentodovým módem jsem brzy došel k závěru, že preferuji ten pentodový (což jsem se dozvěděl až po odstranění nálepek z nápisů). Pentodový mód produkoval jiskrné, detailní výšky a čisté, přirozené středy. Dokázal podat obrovskou dynamiku a produkoval podstatně větší zvukovou scénu než triodový mód. Přesto měly basy v pentodovém módu o něco menší sílu. Triodové nastavení na druhou stranu hrálo tepleji a dosáhlo na reprodukci hlubších basů. Naneštěstí střední tóny nebyly až tak čisté a výšky byly v triodovém módu potlačenější.

Pro přehození rychlosti na něco vyzrálejšího jsem sáhl po Air French Band – „Moon Safari“ na CD. V15 si s mnohovrstvými skladbami „Le Femme D´Argent“ a „Sexy Boy“ poradil velmi dobře. Hudební scéna měla velmi dobrou hloubku i šířku na všech skladbách, které jsem poslouchal. Nižší frekvence nebyly opět tak hluboké a dobře přednesené jak bych je byl rád na celém albu slyšel, ale celkově jsem si celou desku na V15 užil.

Poté, při prosívání mé CD kolekce, jsem narazil na starou dobrou desku Soul Asylum „Grave Dancers Union“. Poslech tohoto alba mě ihned přenesl zpátky časem do doby, kdy jsem viděl Dava Pirnera a Dana Murphyho ze Soul Asylum v malém Torontském baru někdy kocem devadesátých let. V15 může hrát nahlas bez obtěžování nebo unavování uší – samozřejmě, e na tom mají velký podíl i Totem Rainmaker. Poslouchal jsem dost skladeb s hlasitostí vytočenou až ke zhruba 80ti procentům maxima a zdálo se, že to mým uším nevadilo. Naopak jsem se při těchto vyšších úrovních cítil více vtažený do hudby. V15 neměl problém s ovládáním 4 ohmových regálovek Rainmaker.

Pro vyzkoušení plasticity a tvorby zvukové scény V15 jsem si přehrál výběr z CD „The Planets“ od Holsta, nahraného Filharmonickým orchestrem Los Angeles, dirigovaným Zubinem Mehtou. Tato symfonie hrála s úžasnou dynamikou a byla vykreslena s obrovským množstvím detailů od středních basů až k výškám. Hudební scéna měla dobré rozlišení – mohl jsem snadno ukázat na jednotlivé sekce v orchestru. Šířka a hloubka zvukové scény byly také působivě velké, vyvolávaje dojem velkého koncertního sálu přímo přede mnou.

Nakonec jsem si pustil pár známých nahrávek, počínaje LP Jacka Johnsona – „Brushfire Fairytales“. Jemné vokály a jednoduché kytarové rify učinily z tohoto alba pravou potěchu k poslechu. Hlas Jacka Johnsona zněl přirozeně, rytmicky a vlídně. Zjistil jsem, že je téměř nemožné nezpívat si při baladách jako „Flake“ (což dost ztěžue hodnocení přístroje!). V tu chvíli se zdálo, že jsou písničky hrány přímo přede mnou.

Během poslední části testování jsem provedl pár srovnávacích poslechů mezi V15 a Raysonic SP-120, integrovaným elektronkovým zesilovačem (2 380 kanadských dolarů), který jsem vlastnil asi tři roky. Poslechem stejný skladeb, jaké jsem použil pro zhodnocení V15 jsem shledal V15ku čistší a detailnější na výškách a středech. Také měl o něco lepší rozlišení basů a basové noty zněly plněji. Musel jsem uznat, že celkový zvuk V15 byl o něco víc vtahující a přijatelnější pro mé uši. Ne úplně špatné na zesilovač o více než tisíc dolarů levnější.

Jsem rád, že mohu říci, že nakonec V15 předčil většinu mých očekávání. Od okamžiku vybalení mi bylo jasné, že Xindak má fortel a smysl pro detail. Od pečlivosti balení přes materiály použité k výrobě zesilovače, všechno bylo na úrovni, kterou byste čekali až u mnohem dražšího komponentu. Pozornost k detailu měla také jasný vliv na zvukový výkon V15. Pokud hledáte elektronkový integrovaný zesilovač s cenou pod 2 000 kanadských dolarů, určitě si V15 poslechněte. A prostě přehlédněte špatně přeložený anglický manuál i webové stránky.

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio