2017 12 31 TST YBA IA350 1

Název značky YBA je prostým akronymem jména jejího zakladatele - Yves Bernard André. Ten se pohybuje v oblasti navrhování audio elektroniky již od roku 1971, od roku 1981 pak vytváří přístroje pod svým vlastním jménem. Současné produktové portfolio zahrnuje celkem pět řad, z jejichž komponentů můžete snadno poskládat kompletní systém.

K nám doputoval integrovaný zesilovač IA350 z druhé nejvyšší řady Passion. Nicméně na všech sériích a všech produktech je cítit jednotící Andrého ruka a design s jasně identifikovatelnými prvky, ať už jde o charakteristický tvar displeje nebo třeba usazení na trojici nožek a podobně.

Zesilovač IA350 je zepředu výjimečně jednoduchý - krásně zpracovaný hliníkový čelní panel je vyvedený ve dvou povrchových úpravách, jejich přechod má tvar oblouku a prochází přímo prostředkem centrálně umístěného OLED displeje. Jeho žluté velké znaky zobrazují minimum informací, ale pro daný typ přístroje víc než navolený vstup a úroveň hlasitosti znát nepotřebujete. Po stranách jsou symetricky rozložené ovladače pro přepnutí vstupu a regulaci hlasitosti. Spínací tlačítko se nachází na hraně panelu dole pod přístrojem.

2017 12 31 TST YBA IA350 2

Jak už bylo řečeno, zpracování je excelentní (něco řekne i hmotnost 15,4 kg při šířce 43 cm, výšce 10,8 cm a hloubce 38 cm), navíc jsou to elegantní tvary, jednoduché, čisté a vhodné pro jakýkoliv interiér. Vyleštěný zadní panel je rozdělený do dvou bloků, po levé straně je pole konektorů, v pravé části napájecí zásuvka a čtveřice reproterminálů.

Hodně zajímavá je hlavně skladba vstupů (a výstupů). Že je tu jeden pár symetrických analogových XLR vstupů a dva páry analogových RCA vstupů, to je asi nepřekvapivé. Ani jeden RCA pre-out není nic výjimečného. Zajímavý je ale rozhodně digitální blok - najdete tu koaxiální konektor i nejvhodnější AES/EBU a I2S v podobě ethernetového konektoru. Je tu též konektor pro iPod a klasický USB port. Je tu i maličká páčka, s jejíž pomocí utnete napájení celého digitálního bloku a získáte čistě analogový zesilovač bez sebemenší stopy rušení, které by snad mohlo z digitální sekce přijít. Atypická je také možnost digitální signál znovu vyvést ven pomocí koaxiálního konektoru.

2017 12 31 TST YBA IA350 3

K vnitřní konstrukci toho André mnoho neříká - jako vstup vždy doporučuje použít nesymetrické RCA vstupy, protože věří, že sčítání signálu u jeho symetrického vedení nadělá více škody, než kolik přinese užitku (ale přesto je zesilovač koncipován od napájecího zdroje jako dual mono). A také prý proto, že cinche lze vyrobit kvalitněji, než XLR konektory.

Dostatek síly řeší v IA350 hned trojice transformátorů - každý kanál má svůj rychlý R-core transformátor, digitální část je pak ještě dále oddělená a má svůj vlastní malý zapouzdřený toroidní transformátor. Napájecí zdroj je lineární. Zesilovač poskytuje výkon 115 Wattů na kanál do 8 ohm (160 W do 4 ohm) díky dvěma párům tranzistorů (míněno pro každý kanál) s až 30 Ampéry na výstupu. Je tu také velká baterie filtračních kondenzátorů. Odstup signálu a šumu je minimálně 95 dB, THD+N v celém slyšitelném pásmu (20 - 20 000 Hz) je pod hodnotou 0,03%. Digitální část je osazena čipem CS439, který podporuje PCM signál s rozlišením až 24 bit / 192 kHz. Regulace hlasitosti je řízena digitálně pomocí čipu PGA2320 od Burr Brown.

2017 12 31 TST YBA IA350 4

YBA IA350 jsme poslouchali na místě zesilovačů ve všech redakčních sestavách (do detailu se o nich můžete informovat v pravém sloupci -->). Hrál tak místo Norma Revo IPA-140 spolu s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30 na kabelech Nordost Heimdall 2, hrál místo Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250 spolu s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a Pioneer BDP-LX71 spolu s Xavian Premio nebo Xavian Perla a hrál také místo Cambridge CXA80 spolu s Cambridge CXC (přes ASUS i přímo do digitálních vstupů) do Fischer & Fischer SN-70. Používali jsme také dodané kabely slovenské značky Cable4 (XLR a reprokabely) - obě propojení pocházelo ze série SuperBlack (cenová hladina 1 200 EUR za set 1 m XLR a 1 250 EUR za set 2,5 m reprokabelů).

Bylo zajímavé sledovat, kterak se zvuk YBA nijak zvlášť nepromítal do charakteru připojených systémů. Přesto - pokud šlo o bas, je IA350 velmi akurátní zesilovač, držící brnkání ve "Spiritual" ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) velmi pevně v rukou. Zesilovač umí slušně vyjádřit hloubku tónu, umí vystihnout vřelý "dřevěný" nádech kontrabasu a pěkně barevně podat jeho polohy, zůstává poddajný, měkký a přitom jistý, houpavý a podaný s nadhledem. Na integrovaný zesilovač je to výtečné - není to velký bas, objemný a mohutný, nezaplaví vás objemem a neutluče razancí, za to je velmi "normální" a očekáváte-li vyrovnanost a audiofilskou autenticitu, tohle je ztělesněný takových hodnot.

2017 12 31 TST YBA IA350 5

Na hlasu Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) bylo cítit, jak je zvuk IA350 prostý zabarvení nebo dalších vlivů - vysoká transparentnost ukázala jak přirozený vokál, tak ale i limity nahrávky jako takové. Zvuk je opět klidný, čistý, je v něm lehoučká stopa vřelosti, ale ne umělé, je to jaksi signatura přirozeného vyznění akustických nástrojů a tepla lidského hlasu. Hlas je, jak už bylo řečeno, podaný velmi autenticky, sykavky syrové (ne jedovaté, ale neohlazené), jsou tu slyšet i jemné nádechy a byť zvuk se plně otevře spíše při standardních a vysokých hlasitostech (tj. úplně potichu nebyl TAK snadno a s nadhledem prezentovaný), je to neobvykle dospělé podání na integrovaný stroj.

Skvěle si pak IA350 poradil s vibrafonem v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530). Cinkavý nástroj byl zkrocený, hebký a přitom zřetelně kovový, čistý a neagresivní, byť s jasným pocitem řízně zaznamenaných hran. Zvuk je živý, detailní, rychlý a vzdušný, má již solidní dávku samozřejmosti a jen jako kdyby prostě přeposílal získaný signál dál s nenuceností a nadhledem. Kov je dokonce tak správně "křupavý" a jadrný, bez příkras - adekvátní objem, pevný tón, rychlý nástup a dlouhý dozvuk.

2017 12 31 TST YBA IA350 7

Přes papírově nijak dramaticky vysoký výkon nabízí YBA IA350 velmi výbušné podání, pocitově jakoby ničím nebrzděné; McLaughlinova "Thieves and Poets (Part 2)" ("Thieves and Poets" | 2003 | Glenray | 0602498010754) byla sebejistá, nepřehnaná, ale přesto úderná, zesilovač má pocitově sebevědomou kontrolu, ale nedává to nijak zvlášť najevo a přitom zvládá vzbudit dojem pohybu obrovské masy energie, úplně v pozadí za každým tónem cítíte velký nadhled a rezervu.

Z "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) udělal IA350 pěkně přehlednou show, všechno má své místo a čas, detaily nejsou nijak zdůrazňované, je to prostě všechno hladce stmelené a přitom skvěle čitelné. Všechno dění je rozvrstvené, vpředu je hlas, ale i ta nejposlednější vrstva s ruchy z publika je tu zřetelná, je vzadu, ale je dobře zaostřená.

Stejně tak podání hudební scény v "Roxanne" ze Stingovy desky "Symphonicities" (2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) bylo příjemně plastické, velmi, velmi vzdušné, je tu výtečná lokalizace, vše je nenásilné a přitom usazené. Pravolevý i předozadní směr je ukotvený, klidně přehledný, vše je pěkně propojené, homogenní - prostě nenásilné, samozřejmé.

2017 12 31 TST YBA IA350 8

Je nutné říct, že IA350 hraje tím lépe, čím lepší systém kolem něj postavíte a čím lepší nahrávku skrze něj pustíte. Zesilovač se stejným klidem a úplně stejnou samozřejmostí zvládá i komplexní klasiku - Listzův "Mefistofeles" v podání RSO Berlin a Eliahu Inbala ("Faustovská symfonie" | 1995 | Denon | CO-78826) byl krásnou ukázkou organické, živoucí a uchvacující reprodukce. Dostatečná dynamika, schopnost udržet hudbu i nahlas a přitom vše podané s klidem, bez efektu a s nenuceností.

Francouzský integrovaný zesilovač YBA IA350 je skvělým příkladem high-endového všeuměla - velmi pěkné zpracování s francouzským šmrncem, konektivita ctící tradiční i moderní možnosti a výkon, který uživí i náročnější prostory a reprosoustavy. Největší devizou tohoto stroje pak je maximální transparentnost, minimální zabarvení signálu a samozřejmost a klid, s níž je prezentována jakákoliv hudba. Dobré nahrávky v dobré sestavě pak zní krásně poddajně, čistě, jsou zcela netechnické a krásně plynulé - je to nádherná oslava hudby, stejně jako vám YBA prostě dá vědět o charakteru problematických komponentů i nahrávek. Ale ani to nedělá vulgárně a celkově nabízí IA350 komplexní, dospělý přednes s nadhledem - takhle nějak má vypadat audiofilský stroj.

Kč 153 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé zpracování

+ dynamika

+ výbava / konektivita

+ příjemně přirozený zvuk

ZÁPORY

- nic co by stálo v dané ceně za zmínku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: 4CE Distribution | www.hifi4ce.eu 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika