Existuje nějaký stylovější subwoofer, než je „koule“ od Bowers&Wilkins? Sotva… High endová továrna na basy se aktuálně dočkala revize a přichází k nám jako PV1D. Stále se jedná o moderní, sexy produkt neobvyklého tvaru, který tak nějak „od cesty“ poskytuje prvotřídní výkon, tentokrát v každém bodě o kousek dotaženější. Bowers&Wilkins pasuje PV1D do pozice ideálního generátoru basů pro hudbu i domácí kino a soudě dle dosavadních ohlasů se nemýlí.

Co vás na PV1D zaujme na první pohled, to je originální, nevídaný design. Základním tvar respektuje ideu perfektní ozvučnice (tj. kouli, neb i zvukové vlny se přeci šíří všemi směry), ta je pak seříznuta ze dvou bočních stran a působí díky zploštění i ze spodní strany jako zapuštěná do podlahy. Zkrátka a jednoduše, pokud by se měla vyhlašovat „Miss Basová jednotka“, kdo jiný by měl získat korunku než právě PV1D.

Subwoofer působí již na první pohled velmi kompaktním, „vychytaným“ dojmem – prostředkem ozvučnice (mimochodem stejně působivě vypadá jak matná čerň, tak matná bílá) vede pás, v němž je na první straně zasazen displej a dotykové ovládání. Displej je jednoduchý, velmi kontrastní a pohasíná snad trochu rychleji než by musel, dotykové ovládání je příjemně citlivé. Celé menu je víc než logické a jednoduché, tak trochu využívá logiku podobnou mobilnímu telefonu. Každopádně se čtyřmi směrovými šipkami (nejčastěji fungují doprava – doleva pro pohyb v menu a nahoru – dolů pro změny hodnot) a potvrzovacím tlačítkem je optimální nastavení otázkou sekund, při nejhorším pak minut. Pokud PV1D spojujete s některými z firemních reprosoustav, práci vám ulehčí přednastavené profily pro drtivou většinu dosud vyrobených reprosoustav s logem Bowers&Wilkins. V ostatních případech bude zásadní možnost plynulého nastavení frekvence a strmosti dolní propusti, stejně tak fáze.

Na spodní zploštělé straně subwooferu najdeme masivní plastové ohraničení s dvěma prohlubněmi, kterými prochází signálové kabely. Uprostřed tohoto ohraničení je prohlubeň s plochou, na níž je dvojice vstupních analogových RCA konektorů a poněkud zvláštní konektor, sloužící pro zpracování signálu z reprosoustav. Subwoofer je nicméně vybaven i RS-232 konektorem pro spojení s inteligentními ovládacími systémy.

Stejně jako původní model, i ten s jedničkou na konci pracuje v uzavřené ozvučnici s dvojicí proti sobě uložených reproduktorů. Přestože rozměry přístroje činí poměrně skromných 34,2 x 27 x 35,8 cm (v x š x h), váha je díky hliníku jakožto hlavnímu stavebnímu materiálu a rigidní konstrukci na úrovni masivních 18,7 kg. Membrány s dlouhým zdvihem mají průměr 20 cm a jsou vyrobeny z kombinace papíru, kevlarových vláken a hliníku. Rozkmitává je brutální výkon 400 Wattů, pocházející od koncových stupňů, pracujících ve třídě D. O ideální zpracování signálu se stará digitální signálový procesor. Zesilovač i elektronika vychází z referenčního subwooferu DB1, je proto nesmírná škoda, že v PV1D není ukryta také možnost kompenzace akustiky místnosti jako u vyspělejšího sourozence. I kdyby to mělo cenu nepatrně zvýšit, katapultovalo by to PV1D do nejvyšší ligy.

Subwoofer jsme poslouchali s velmi rozdílnými reprosoustavami v čele s Harbeth Monitor 30, sekundovaly jim ještě KEF R300, Tannoy Revolution DC6TSE nebo Xavian Bonbonus. Z připojené elektroniky jmenujme NAD C370, Denon DN-500AV, Naim UnitiLite, Pioneer A-10, A-70, PD-10, PD-50 a BDP-LX71. Kvalitu proudu zajišťoval IsoTek GII Titan nebo Xindak XF-2000B, i když druhý jmenovaný subjektivně subwoofer trošičku brzdil. Kabely pak nesly značky Vincent, Monster Cable, Eagle Cable, QUAD a ProAc.

U Bowersu staví PV1D do pozice basové jednotky pro filmovou i hudební reprodukci. Dokonce jej párují v jednom z nejvíce oceňovaných multikanálových systémů s droboučkými reprosoustavami M1 New. PV1D je tak v očích svých stvořitelů ideálním partnerem pro libovolné reprosoustavy, oproti minulé generaci pak s ještě větším basovým potenciálem.

Své kvality prokázal PV1D třeba u filmu „Zachraňte vojína Ryana“ na Blu-ray disku. Úvodní výbuchy a střely mají najednou mnohem hmotnější tělo, všechny zvuky v pracovním pásmu subwooferu získají razanci, přesnost a důraz. Navíc jako kdyby se celý zvuk rozrostl, získal na dynamice a ovšem také z umírněnosti se přesunul do oblasti kinosálového efektu a podmanivosti. Svou práci jakožto partner v domácím kině prostě díky masivnímu výkonu, skvělé kontrole a kvalitní konstrukci odvádí na jedničku – je pravdou, že ty nejlepší subwoofery typu firemního DB1 nebo třeba Velodyne DD18 Plus budou slyšitelně lepší, ovšem také vás připraví o výrazně víc peněz.

PV1D ale nemusí hrát jen s razancí bouracího kladiva – umí i jemně, klidně doplnit libovolné reprosoustavy v poklidných pasážích. Kontabas Charlieho Hadena ve „First Song“ („When the heart dances“ | 2008 | Naim Jazz | naimcd112) je najednou citelně plnější, konkrétnější a rozmanitější, lhostejno jak dokonalý se vám zdál předtím. To je vlastně poměrně určující charakteristika projevu tohoto subwooferu – s citem a klidem umí podpořit nejnižší oktávy, stejně jako vybuchnout v přívalu basové energie, vždy ale přesně tak, jak si budete přát a vždy ku prospěchu reprodukce.

Novou váhu, objem a přitažlivost objevíte i u bubnů v „Time“ (Pink Floyd | „Echoes“ | 2001 | EMI | 7243 36111 25), najednou jsou citelně precizněji konturované a energičtější, stejně jako jejich integrace v hudebním celku je lepší. Nejbáječnější ovšem je fakt, že pokud si dát trochu práce a nastavíte vhodně přechodovou frekvenci mezi PV1D a hlavními reprosoustavami, spojení je tak bezešvé, jako kdyby tam subwoofer ani nebyl.

Velmi příjemné je naladění, které Bowers&Wilkins subwooferu vložil do vínku. Skálopevné, ale přitom neútočně strhující, suché a kulaté spodní kmitočty je radost poslouchat. Navíc jejich nevtíravá přítomnost je naprosto návyková napříč všemi hlasitostmi a všemi žánry. Až fascinující je razance, s jakou vás zavalí zvuk „The Beat Goes On“ (Patricia Barber | „Companion“ | 1999 | Blue Note | 7243 5 22963 2 3), přičemž zůstává naprosto čistým a čitelným. Jako kdyby se jen více prokreslil a probarvil, poslechový zážitek je rázem plnější nejen co do objemu, ale také co do emocí pocitu věrnosti. Kdo nevyzkoušel (respektive neslyšel), neuvěří, jak moc výrazný vliv mohou mít prvotřídní basy na celkovou kvalitu reprodukce.

Pokud si ale chcete plně vychutnat schopnosti PV1D, musíte sáhnout ideálně po nahrávce varhan nebo syntetických tónů. Ze stáje druhých jmenovaných není nad německé Yello s trackem „Oh Yeah“ (2010 | kompilace pro stereoplay). Ani při vysoké hlasitosti subwoofer neztrácí kontrolu, ba ani zdaleka se pocitově nepřibližuje svým limitům. Ozvučnice je klidná i při frenetickém pulsování membrán, přitom basové vlny mají sílu znepokojit sousedy o tři patra níž. Opět jako kdyby prostě hlavnímu páru reprosoustav „přirostly“ spodní oktávy, vše se zkonkrétnilo a přitom díky obrovskému nadhledu zklidnilo.

Bowers&Wilkins PV1D nelze popsat jinak, než čistými superlativy. Od vzhledu, pojatého v originálním duchu moderny a nadčasovosti, až po účinná technologická řešení, vše tvoří kompaktní, podmanivý, high endový celek. Kulatý zázrak od Bowers&Wilkins se perfektně hodí k reprosoustavám libovolné kategorie a pokud se výměra vaší místnosti nepřehoupne přes 50 metrů čtverečních, nemusíte se bát, že by basové frekvence nestačily váš prostor vyplnit nejoptimálnějším možným způsobem. Kdo by považoval PV1D za efektní doplněk stylového domácího kina, nemohl by udělat větší chybu – v sexy balení totiž dostáváte skutečně špičkového strážce dokonalé basové reprodukce. Razance, přesnost, živá dynamika, příjemná barevnost a hlavně naprosto fenomenální soulad s hlavními reprosoustavami, kdy nemáte při troše snahy a péče sebemenší šanci poznat, kde začínají tóny generované PV1D. Pořizovací cena toho kompaktního basového mistra basu není malá, ale nebudete litovat ani vteřinu. Kromě vizuální parády totiž zjistíte, jak moc mohou vaše nahrávky rozkvést díky „pouhému“ subwooferu.

Kč 40 390,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ úžasný vzhled a báječné zpracování

+ skálopevný, ultra přesný bas, ideálně doplňující libovolné reprosoustavy

+ široké a intuitivní možnosti nastavení DSP

+ kompletní seznam B&W reprosoustav s předvolenými ideálními profily

ZÁPORY

- škoda, že Bowers nevyužil možnosti vybavit PV1D kalibrací (když už využívá elektroniku DB1)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio