O kouzelnosti malých krabiček s nápisem Firestone Audio jsem se snažil čtenáře přesvědčit již minulý týden, konkrétně v recenzi na zesilovač BigJoe III, který za dané peníze překračuje hranice „desktop" audia, tedy jakési druhotné varianty pro poslech v práci či obecně mimo hlavní systém a nabízí dobře poslouchatelnou a uživatelsky příjemnou možnost plnohodnotného poslechu ve své cenové kategorii. V českých luzích a hájích se ale mnohem častěji skloňuje jiné jméno - Fubar 4.

Tento malý kvádřík velikosti dvou krabiček od cigaret na sobě, opláštěný hliníkovým, žebrovaným tělem a hrdě nesoucím na svém vršku zajímavou grafiku, skrývá ve vnitřnostech D/A převodník a sluchátkový zesilovač, což jej činí v dané ceně velmi zajímavým zbožím. Fubar 4 je primárně D/A převodníkem, určeným pro „desktop" aplikaci (tomu napovídá i napájení kompaktním pulsním externím zdrojem), tedy na pro stání na pracovním stole a přenášením výstupu z počítače, sám za sebe považuji ostatní možnosti hlavně za jakýsi příjemný bonus. Krom USB vstupu můžeme na zadní straně najít ještě digitální koaxiální a optický vstup. To by mohlo a mělo pokrýt všechny v úvahu připadající možnosti připojení moderních přístrojů té kategorie, pro níž je Fubar určen. Signál po zpracování vychází párem analogových zlacených cinchů a sluchátkovým výstupem v přední části, k němuž také náleží masivní regulátor hlasitosti s velmi příjemným, plynulým a přesným chodem. Zadní strana pak ještě hostí dvě maličké kovové páčky, každou s dvěma polohami. K nim mám malou výhradu - On/Off je na zadním panelu a místo nahoru a dolů se přepíná zleva doprava, což je mezi zapojenými kabely skutečná lahůdka i s párátkem, jako kdyby návrhář v životě neslyšel slovo ergonomie. Druhá páčka je určena k regulaci zisku sluchátkového zesilovače - výstupní sluchátkový signál může být „vypouštěn" buď v plné síle nebo s útlumem 20dB, což je obzvláště praktické s ohledem na velmi různou imedanci, citlivost a účinnost sluchátek. U velmi citlivých sluchátek se útlumem dostanete do poloviny dráhy potenciometru, čímž vyloučíte případný nesouběh na počátku dráhy a potlačíte případný šum silného zesílení sluchátkového zesilovače. (já narazil na jedinou situaci, kdy se u velmi citlivých Sennheiser IE8 s nízkou impedancí ozval lehoučký šum, tam potom snížení zisku přinese skvělé výsledky).

Jak už bylo řečeno, krom funkcí převodníku umí Fubar fungovat i jako velmi kompaktní sluchátkový zesilovač (a popravdě to dost možná bude i jeho nejčastější účel), zvládající všechna běžná sluchátka s impedancí 32 až 600 Ohm, takže se není třeba bát, že tato část je jakkoliv ošizená či vedlejší. Pracuje v push-pull zapojení ve třídě B, což sice nezní bůhvíjak audiofilsky, v praktickém soužití a při dané ceně není nejmenší důvod ke stížnostem, spíš naopak.

Celá konstrukce - krom čipu pro USB, který vyprodukovala firma CMedia - stojí a padá s operačními zesilovači, převodníkem a vůbec technikou Texas Instruments, Fubar 4 tak nabízí schopnost dekódovat až signál v kvalitě 24 bitů / 96 kHz, u USB vstupu pak úroveň 16 bit a 48 kHz.

Fubar 4 jsem zkoušel ve dvou rolích - polovinu času strávil jako čistý D/A převodník, nejčastěji s Marantz SA-KI Pearl, ovšem též s Blu-ray přehrávačem Denon DVD-1800BD a notebookem IBM R50e, druhou polovinu času jsem pak věnoval díky možnosti využít řadu sluchátek od Sennheiser HD800, přes Koss MV/I až ke Koss Porta Pro a Sennheiser IE8 zkoušení kvalit sluchátkového zesilovače. Popravdě, když o něco předběhnu, je třeba říct, že Firestone Audio Fubar 4 je o něco lepší čistý převodník než sluchátkový zesilovač, přesto když vrátíte svůj pohled k ceně necelých šesti tisíc, lze snadno mávnout nad jakýmkoliv nedostatkem rukou. Ten, kdo si pořídí obdobnou kombinace funkcí v této ceně pravděpodobně nebude mít ani zbytek řetězce na takové úrovni, aby Fubar nestačil. Většinu času pak zbytek systému tvořil dělený zesilovač Vincent SA-T1 (předzesilovač) a SP-331MK (koncový zesilovač), alternovaný Lyngdorf TDAI 2200 či Marantz PM-KI Pearl. V roli reprosoustav v jednom prostoru skvělé Aurum Cantus V2M, ve druhém Harbeth Monitor 30, kabely v prvém výhradně Vincent (od interkonektů, přes napájecí kabely až k reprokabelům), ve druhém střídavě Monster Cable, KrautWire (interkonekty) a Neyton Frankfurt LS spolu s Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 (repro).

Začněme dojmy ze sluchátkového zesilovače. Po odečtení charakteru těch kterých sluchátek nelze než pochválit - Fubar má dost síly, aby zvládl i poměrně náročné Koss MV/I, rozhýbe k velmi dobrým výsledkům i takové Porta Pro od stejné značky, které na pracovním stole budou asi podstatně častějšími partnery. Velmi příjemné je, že Fuber na zvuk netlačí a byť není nikterak mohutný, spíše přesný a lehce světlejší, poslouchá se příjemně a nenásilně. Pokud už mám hledat problém, charakteru projevu by slušelo trochu vřelosti navrch, možná i trochu přitlačení na basu. Tento sluchátkový zesilovač totiž celé přenášené pásmo reprodukuje vyrovnaně, což ale ve finále u některých sluchátek může působit až lehce suše, kdy středy a výšky třeba u koncertu Patricie Barber nepodkresluje linka kontrabasu tak dominantně, čímž zvuku zlehka ubírá nejen na pocitu objemu, ale i na pulsujícím rytmu. Přesto to vynahradí množství detailu a čistoty, bez ostrých hran až do poměrně vysoké hlasitosti - na úrovni opravdu hodně hlasité reprodukce se dostavují poměrně nepříjemná zkreslení, přesto asi nemusí trápit nikoho, kdo nenastavuje hlasitost na destruktivní pro ušní aparát.

Fubar 4 přistupuje ke zvuku poměrně razantně, ne však ještě tvrdě. Housle ve Vivaldiho „Čtvero ročních období", hraného na Stradivárky Ann-Sophie Mutter v produkci Deutsche Grammophon, jsou živé, pevné, nesyntetické a mají dostatečnou dynamiku i bohatost, aby bylo možno určit je skutečně jako housle. V dané cenové kategorii nemám problém ani s tím, že by zvuk mohl být nepatrně detailnější a možná i méně suchý (což ovšem zase jiní budou považovat za „to správné").

V roli D/A převodníku je pak všechno zcela v pořádku, přístroj netrpí žádnou dramatickou kompresí nebo nežádoucími zvukovými signaturami. Tvrdí Kaliforňané Isis se svým posledním albem „Wavering Radiant" zní velmi úderně, rytmus „šlape" a přestože zvuk je velmi přítomný, nepůsobí přehnaně hrubě nebo ostře.

Stejně tak podání prostoru v „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" je velmi slušné, hlasy jsou přirozené a i když možná není tak dokonalý pocit chvění vzduchu ve snímaném sakrálním prostoru, vše je dostatečně spojité a neunavujícím způsobem poslouchatelné. Trochu více objemu ve všech frekvenčních pásmech by ale na můj vkus zvuk pomohlo.

Skvělou dynamiku jsem ocenil při poslechu severských bubenicko - zpívaných skladeb z alba uskupení Jienat „Mira". Výborné nahrané SACD i Blu-ray ukázaly, že Fubar 4 je schopen přenést dobře atmosféru, stejně jako bezchybnou dynamiku bez komprese. Můžeme tak slyšet, jak vzniká úder do bubínku, roste a sílí a nakonec přirozeně doznívá v odrazech, Fubar si to nenechá pro sebe. Stejně tak hlas je jasně lokalizovaný, celou dobu je cítit kontrola nad hudbou.

Firestone Audio Fubar 4 je za svou cenu necelých šesti tisíc velmi uspkojivým řešením. Osobně si ho dovedu představit jako plnohodnotný přístroj, převádějící zvuk přes USB z vašeho počítače do hi-fi aparatury, stejně tak jako plnohodnotný (byť poměrně obyčejný) sluchátkový zesilovač. Pokud jsou zdroje signálu vybaveny digitálními výstupy, umí být prostě Fubar 4 překvapivě příjemným a slušným společníkem, který zvuk nijak nepokazí a i když má své malé mušky, nemůžete mu je při dané ceně vlastně s klidným srdcem vyčíst. Takže zcela jasně převládají dojmy pozitivní, což - nebojím se to přiznat - je víc, než jsem původně čekal.

Kč 5 950,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ čistý, otevřený zvuk

+ cena (za kombinace pre-amp, D/A převodník a sluchátkový zesilovač)

+ možnost vybrat nízký a vysoký zisk a tím přizpůsobit Fubar svým sluchátkům

+ vyrovnaný přednes, ani okraje přenášeného pásma nejsou potlačované či naopak tlačené kupředu

+ ideální kompaktní a levné řešení pro USB

ZÁPORY

- sluchátkový zesilovač lehce šumí, což může vadit při velmi tichém poslechu (vypozorováno pouze u Sennheiser IE8, které mají přeci jen dost vysokou citlivost a nízkou impedanci - elektronkové sluchátkové zesilovače budou šumět mnohem více a to se všemi sluchátky, to jen pro relevanci)

- byť se jedná hlavně o „desktop" produkt, dálkový ovladač by občas přišel vhod

- zvuku by neškodilo maličko přidat na objemu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

hifi studio MeLiSSA

http://www.hifionline.cz   - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 04 13 13

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio