2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 1

Americký Klipsch má pověst výrobce reprosoustav (či lépe „ozvučení“), které o sobě umí dát vědět – myšleno klidně i sousedům o patro výš. Nedílnou součástí takové pověsti je samozřejmě styl reprodukování nejnižších frekvencí a s tím jde ruku v ruce také přítomnost subwooferů v produktovém portfoliu. Ty jednak podtrhují efekty v domácím kině, ale mohou zdůraznit i projev stereofonní sestavy. Právě do klasického hi-fi mají nejblíž subwoofery řady SPL.

V této řadě najdete tři modely, lišící se v praxi jen velikostí použitého měniče a výkonem zesilovače. A samozřejmě velikostí ozvučnice. Prostřední, zhruba „velký, ale ještě ne nesmyslný“ model nese název SPL-120, což odkazuje na použitý dvanáctipalcový reproduktor. V základu je SPL-120 klasická „kostka“, ozvučnice z MDF panelů má konzervativní tvary, stojí na dostatečně robustních nožkách a má koncept „všeho vpředu“ – k aktivnímu reproduktoru se tak přidružuje výstup štěrbinového bassreflexu, který je úplně u podlahy.

Ozvučnice je poměrně velká, s šířkou 37,4 cm, výškou 45,1 cm a hloubkou 50,6 cm (nemluvě o váze 20,4 kg) ho tak neumístíte úplně snadno a bude třeba si vyhradit trochu času pro nalezení správné pozice. Na povrchu mají klasický „americký“ dekor – vinylovou fólii s imitací kresby tmavého ebenu.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 2

Vizuální dominantou je bronzově zbarvené kolo velkého kónusu s průměrem 12 palců. Membrána je připevněna na mocném gumovém závěsu. Membrána je vyrobená z firemního tradičního materiálu Cerametallic – jde o eloxovaný hliník, který během procesu na vnitřní i vnější straně získá vrstvičku keramiky. Cívka je dvojitá, vinutá měděným drátem. Magnetický systém spoléhá tradičně na veliký ferritový magnet.

O pohon membrány se stará vestavěný zesilovač třídy D – ten nabízí trvalých 300 Wattů výkonu a krátkodobou špičku s až 600 Watty, což už naznačuje velmi solidní potenciál. Vstupní část pak pracuje v analogové doméně. U frekvenční odezvy najdete hodnoty 24 – 125 Hz, byť bez specifikované tolerance.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 3

Kovová deska na zadní straně je jednak montážní plochou, na které najdete uvnitř vestavěnou elektroniku, jednak je tu napájecí zásuvka, vstupy a kontrolní prvky. Zajímavostí je možnost využití dvou vstupů – jsou tu analogové cinche a je tu speciální port pro připojení modulu bezdrátového přenosu.

Ovládací prvky jsou celkem čtyři – dvě páčky a dva potenciometry. Jedna páčka funguje jako zapínání (zapnuto / vypnuto / automaticky), druhá jako kontrola fáze (0 nebo 180 stupňů). Jeden potenciometr plynule nastavuje přechodovou frekvenci, druhý pak „zisk“, neboli základní hlasitost.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 4

Subwoofer jsme zkoušeli jak v malé místnosti (kam ale prakticky nepatřil a byl vždy až příliš dominantní) i velkém prostoru. V první místnosti hrál s Fischer&Fischer SN-70, Cambridge CXC a Cambridge CXA81 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Ve velké místnosti hrál s OPPO UDP-205, Métronome DSC1, Norma Revo IPA-140 a Xavian Quarta, přičemž ho napájel GMG Power Harmonic Hammer 3000P, vše s kabely Nordost Heimdall 2. K porovnání jsme měli GoldenEar Super Sub X.

Pokud máte zájem o masivní zemětřesení, umí SPL-120 posloužit – v malé místnosti se doslova klepalo patrně úplně všechno, ani ve velké se nicméně energie neztratila a bas byl velmi dominantní a bylo třeba hodně krotit a správně nastavovat. Pak nicméně byly i ty opravdu hluboké tóny varhan v Bachově „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150) skutečně robustní. Subwoofer nabízí obrovskou váhu a i při menších hlasitostech je bas přítomný a důrazný, skutečně až trochu efektní a pokud nemá být dominantou poslechu, je třeba se snažit. Ty nejspodnější polohy varhan ale už skutečně dokážou být fyzicky srovnatelné s tím, když stojíte v kostele poblíž varhan, bas vibruje celým vaším tělem – navíc s ohledem na cenu nejde trochu překvapivě jen o jednotlivý příval, ale už i o vcelku odlišené různorodé polohy s ne špatnou definicí.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 6

Subwoofer nicméně vkusně doplnil i vokální „May you have happiness“ Izumi Masuda („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) a celá skladba je plnější, působí díky tomu méně technicky a ostřejší momenty s jadrnějšími sykavkami nejsou tak výrazně vnímané – i proto jsou dobré basy ve správném objemu důležitým prvkem pro poslechovou pohodu. Na druhou stranu SPL-120 jako kdyby toužil být slyšet a neumí se tak úplně „schovat“ a splynout. Jako kdyby prostě šlapal chtivě na plyn hlubokých tónů.

Podobný vjem jsme měli i v Davisově „So What“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207), kde přítomnost subwooferu zřetelně popotáhla dopředu zvuk kontrabasu, ale třeba i vyplnila bicí soustavu tak, že rytmická sekce byla v poslechu dominantní záležitostí. Není to nepříjemné, je to nicméně lehce efektní přístup k věci – famózně vhodný třeba pro hraní her nebo sledování akčních filmů, kde právě ta energie rozvibrující dům i sousedům stojí za to.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 13

Když začala perkusní palba v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records), subwoofer spustil absolutní hromobití, byla to hotová basová sauna a bylo to skoro jako mít hlavu přímo u bicí soustavy. SPL-120 prostě pumpuje až koncertní množství energie a pumpuje dynamiku do až šokujících úrovní – pro jemné jazzové momenty je toho možná až moc, ale důraz, který umí dodat bicím, je vlastně dosti autentický. Přitom opět nešlo jen o pustou jednotlivou plochu temné energie, ale v dané kategorii umí Klipsch nabídnout nadprůměrnou čitelnost a artikulaci jednotlivých tónů.

Subwoofer pak fungoval – byť jen jako lehounké dokreslení – třeba i u akustické kytary Alison Krauss v její „Jacob’s Dream“ („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a), která tím získala trochu plnější, trochu vřelejší podobu, opět díky tomu o kousek méně upozorňující na tvrdé sykavky a tvrdý, studenější zvuk strun.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 16

V Cohenově „In My Secret Life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) se díky subwooferu zřetelně zdůraznila frekvence kopáku, ten získal až nadživotní proporce a schopnost tepat vám v hrudníku jako druhé srdce. Tato skutečně basová nahrávka je krásně napjatá, výrazná, ale ne „přisprostle“ důrazná a efektní, SPL-120 už začíná mít nejen objem a energii, ale i solidní kvalitu basu ve smyslu různorodosti a barevnosti.

Už poměrně velký, nepříliš drahý a mimořádně výkonný subwoofer Klipsch SPL-120 se hodí primárně na efekty – hry, elektronickou hudbu, filmy a podobně. Nicméně s trochou snahy může být i dobrým nástrojem pro podpoření hudby tam, kde oceníte výraznější a jen nelehce zkrotnou basovu základnu – ve velkých místnostech, u rockové hudby nebo prostě všude tam, kde chcete na infrasonické energii stavět poslechovou zábavu. Nevýhodou je to, že se SPL-120 snaží opravdu výrazně prosazovat a najít tak vhodné umístění a vhodné nastavení (kde nemáte moc s čím laborovat) není úplně na pět minut, ale jako zdroj subbasové nelimitované energie s férovou cenou a solidní kvalitou je SPL-120 něco, co stojí za to vyzkoušet.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 m1

Frekvenční odezva - v ose

K frekvenční odezvě subwooferů toho patrně nelze zase tolik říci. Jak vidno, využitelné frekvence jsou spíše od 30 Hz výše, energie má svůj vrchol u standardního nastavení kolem 40 Hz a následný útlum je poměrně rychlý. V podstatě je to ale celkově frekvenční odpověď přiměřená ceně a zaměření.

2020 12 31 TST Klipsch SPL 120 m2

Frekvenční odezva – nastavení přechodové frekvence na 80 Hz (červená) a maximum (černá) a minimum (zelená)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 18 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ obrovská porce basu a síly

+ skvělý doplněk pro filmy, kde chcete „třesoucí se podlahu“

+ férová cenovka

+ možnost provozu bezdrátovou formou

ZÁPORY

- trochu jednoduché materiálové provedení

- přeci jen se tlačí poměrně zvukově dopředu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies