Métronome referenční streamer

2021 06 30 TST Lindemann Network II 1

Německý malosériový výrobce Lindemann se chlubí už více než čtvrtstoletím výroby audio techniky a rád zdůrazňuje, že klíčem k návrhu nových komponentů je u nich použití přísných měřících postupů, stejně jako nejnovějších technologií s nejvyšším potenciálem. I proto se patrně Norbert Lindemann odhodlal zaktualizovat svůj malý streamer Network na verzi II.

Network II stejně jako původní model najdete v šasi velikosti přesně do dlaně, hliníková krabička má vcelku nepřekvapivý design s předním a zadním panelem přichyceným šrouby ke dvěma panelům, tvořícím hlavní kryty. Jde o vskutku maličké zařízení s půdorysem 10,7 x 10,7 cm a výškou jen 4 cm. K muší váze 300 gramů přispívá i fakt, že napájecí zdroj je externí.

Kromě elegantně vygravírovaného listu na horní stěně není na přístroji příliš co obdivovat. Čelní stěnu zdobí jen mikroskopická páčka pro spínání spolu se stavovou diodou, dvě další diody indikující zpracovávané rozlišení a nakonec je tu 3,5 mm jack sluchátkového výstupu a očko pro signál dálkového ovládání.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 3

Ani na zadní straně toho mnoho není, vejde se sem tak tak zdířka napájení, LAN konektor, jeden pár výstupních analogových cinchů a k nim USB pro datové paměti (nebo pro připojení externí CD mechaniky) a konektor pro Wi-Fi anténku spolu s tlačítkem pro rychlé WPS spojení.

O to víc je – alespoň dle papírových parametrů – uvnitř přístroje. Streamovací modul podporuje rychlost 1 Gbps, Wi-Fi pak standard 802.11ac, k dispozici je i Bluetooth 4.2. Po UPnP a DLNA protečou formáty od MP3 nebo WMA po FLAC, WAV a DSD, všechny bez mezer. Případně lze také využít služby jako TIDAL, internetová rádia nebo napojení do ekosystému Roon díky Roon Ready certifikaci.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 4

D/A převodník je pak postavený na čipu ESS Sabre ES9038, podporovaném MEMS hodinovým modulem s přesností pod 500 fs, což by mělo zajistit minimum jitteru. Díky tomuto řešení zpracuje Network II PCM signál s rozlišením 24 bit / 384 kHz nebo DSD256, volit lze celkem sem různých převzorkovacích filtrů.

Ani výstup na sluchátka není podle papírových předpokladů jen doplňkem – zvládne obstarat proud pro sluchátka s impedancí kdekoliv mezi 16 a 300 ohmy, navíc lze přizpůsobit také zisk v rozsahu 0 – 12 dB. Na ta navazuje zajímavé řešení regulace hlasitosti (nezávislá pro sluchátka a pre-out), které navíc není dostupné pouze pro sluchátkový výstup, ale pracuje i se signálem na výstupních cinch konektorech, takže Network II je také předzesilovač.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 5

Limetree Network II jsme poslouchali ve všech třech redakčních sestavách, primárně ale v kombinaci s Roon ve společnosti Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 a KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X, kde přístroj nahrazoval RME ADI-2 DAC FS a právě tam jsme porovnávali jak sluchátkový výstup (s Focal Clear), tak stereo výstup (včetně regulace hlasitosti), protože oba přístroje jsou blízké funkčně i cenově. Lindemann hrál ale také s Cambridge CXA81 a Fischer&Fischer SN-70 (proti Teac NT-503) nebo s Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR přes Xavian Quarta Evoluzione. V prvé sestavě to bylo na kabelech ZenSati Authentica, v druhé Dynamique Audio Horizon 2 a v třetí Nordost Heimdall 2. Více o jednotlivých sestavách najdete v pravém sloupci -->.

Baskytarovou linku v „Ptáci jsou hloupí“ (O. Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) vyvedl Lindemann v trochu měkčím, ale o to snaživěji plném duchu, je to zvuk kulatý, bohatý a přestože nakonec není nějak přebujelý, je bas zastoupený dobře. Sluchátka pak Limetree Network II ovládá s rozumnou mírou autority, výstup tak není jen „do počtu“.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 6

Zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) byla podaný celkově dosti klidně, jemně, hladce, snad mohl znít s trochu větší mírou transparentnosti. Je to ale v konečném důsledku nenásilně čistý, nevtíravý a férově srozumitelný vokál, který se nesnaží přibarvovat, přidávat energii nebo okouzlovat nějakým efektem, naopak zůstává nohama na zemi a hraje „pohodlně“, uvolněně.

Na základě výše řečeného jistě nepřekvapí, že také cinkot činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byl spíše klidnější, hladší a uvolněněji podaný, při žádné hlasitosti (a to ani s přímočarými sluchátky jako jsou Focal) nezněl Lindemann agresivně nebo únavně. Výšky nejsou vytržené z kontextu celkové reprodukce a jejich čitelnost je dobrá – zvuk se zprvu možná může zdát trochu málo načančaný, ale je dobře propracovaný, ač velmi nevtíravý.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 8

Ani dynamika zejména u bicích v „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) není nijak prvoplánově naddimenzovaná – přitom ale má zvuk dobrou hutnost a je celkem snaživý, ač zůstává v klidnějších vodách. Pokud si potrpíte na nadupaný zvuk a velkou průbojnost, tak Limetree Network II asi nebude tou správnou cestou, pokud ovšem preferujete nadhled a civilní přístup k reprodukci, pak možná ano.

Zajímavé je, že na informace a zvuky bohatou „Sly“ Herbieho Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123), dokázal Lindemann na jedné straně vykreslit s pocitem klidu, který bude pro někoho možná až příliš velký, ale zároveň tu bylo detailů dost – obsažnost nahrávky není zvukovým laděním úplně dotčená. Přestože není zvuk expanzivní a nevytahuje jemnůstky a nuance na povrch, čitelnost je dobrá a ve finále tak nějak nenucená. Jako kdyby se nic nedělo, ale přitom je to dobré hi-fi. Snad i tady by špetka transparentnosti navrch pomohla k rychlejšímu proniknutí do zvuku.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 11

Hudební scéna v „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) byla poměrně kompaktní, ale dobře zorganizovaná. Menší proporce nástrojů i scény samotné neomezují orientaci nebo lokalizaci, která splňuje bez problémů hi-fi nároky dané třídy.

Divokou „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) Lindemann zkrotil, zakulatil a posunul do pohodové polohy, v níž bylo celkem lhostejno, v jakém řetězci se Limetree Network II nacházel – vždy do něj promítl poměrně výrazně právě tuhle charakteristiku. Hudba tak může hrát i docela nahlas, aniž by v ní zazněla nějaká nepříjemná hrana nebo ven pronikla syrovost nahrávky. Prostě hraje a plyne si.

2021 06 30 TST Lindemann Network II 9

„Mikrokomponenty“ německého Lindemannu jsou zajímavou alternativou k běžné hi-fi produkci, nová inkarnace Limetree Network II pak strpí srovnání s běžně velkou konkurencí, což samo o sobě není špatné. V kompaktním zařízení se pak potkává streamer, předzesilovač a sluchátkový zesilovač. Zejména streamer zaslouží pozornost díky excelentně rychlé a uživatelsky přívětivé aplikaci, sluchátkový zesilovač je lepší, než byste patrně čekali a regulace hlasitosti se ovládá příjemně a má dobrý rozptyl, aby funkce byla plnohodnotně využitelná. Je škoda, že tu není digitální výstup pro případnou možnost upgradu, je škoda, že místy není civilní zvuk přeci jen trochu víc „nadšený“ – ale pokud chcete nepřibarvenost, klid a nadhled v milém, kompaktním balení, může být Limetree Network II zajímavou cestou.

Kč 26 890,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi klidný, jemný a kultivovaný zvuk

+ souběh funkcí

+ maličké rozměry

+ výtečná a rychlá aplikace (a podpora Roon)

+ solidní regulace hlasitosti

ZÁPORY

- chybí digitální výstupy (a potažmo i vstupy)

- zvuk nemusí být pro každého

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies