2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 1

Svět reprodukční techniky má několik výrazných designových ikon. BOSE a jejich miniaturní kostičky. Bang & Olufsen a jejich luxusní kombinace dřeva a kovu. Poslední léta do téhle vybrané společnosti patří také Bowers&Wilkins, kde se k luxusu přidává také skutečně vynikající zvuk. Ofenziva lifestylových produktů B&W před nějakou dobou započala středně velkými sluchátky, model P5, který to vše započal, nyní přichází v druhé generaci, označené jako S2.

Co není rozbité, nemělo by se opravovat, což zjevně v Anglii velmi dobře vědí. Proto také model P5 S2 od předchůdců na první pohled jen obtížně rozeznáte. Základní rám z nerezové oceli je lehoučký, ale velice pevný. Týlní most je bohatě polstrovaný a obalený pravou kůží, na koncích z něj vystupují organicky tvarované kovové nosníky, mezi nimiž vede signálový kabel s pěkným textilním opletem.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 2

Ten končí v robustním hliníkovém oválném prvku s logem výrobce, v němž je uschován měnič. Zbytek zadní strany uzavřené obdélníkové mušle je opět kožený. P5 S2 jsou koncipována jako sluchátka na ucho, měkkoučký náušník je k mušli přichycen magneticky a maximálně jednoduchý. Ač maximálně účelný a minimalistický, je náušník nesmírně komfortní, přiléhá k uchu naprosto přirozeně a navíc poskytuje izolaci, téměř srovnatelnou s uzavřenými circumaurálními sluchátky.

Přívodní kabel je tak jako u minulé generace výměnný, v balení najdete jeden s ovládáním pro Apple produkty a mikrofonem a jeden standardní. Zakončený je droboučkým 3,5 mm jackem.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 3

Sluchátka P5 S2 jsou velice pohodlná, i pro větší hlavu pak pohodlnější než generace minulá. Váha 195 gramů vás na hlavě také příliš nezatíží.

Co je zásadní, to je nová generace měničů. Vnější stránka prošla jen nepatrnou evolucí, zato reproduktory jsou zcela nové. Mají průměr 4 cm. Bowers&Wilkins P5 S2 jsou koncipována jako snadno přenosná, ideální pro spojení s mobilními zdroji signálu – s impedancí 22 Ohmů můžete hrát nahlas i s mobilními telefony, citlivost 108 dB / 1 kHz je také nadstandardní. Sluchátka mají psaný frekvenční rozsah 10 – 20 000 Hz, ovšem bez udané tolerance.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 4

Sluchátka Bowers&Wilkins P5 S2 jsme poslouchali na ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, na dvojici Pathos Converto / Pathos Aurium a také na Philips GoGear Vibe a iPhone 5 a 6. Porovnávali jsme se Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro a Audeze LCD-X.

První generace těchto sluchátek byla velmi zajímavá tím, jak hluboko dokázala svůj zvuk dotlačit, aniž by k tomu potřebovala velké ozvučnice. S přívlastkem S2 je tento jev ještě výraznější a zdálo se, že P5 S2 nešidí ani reprodukci cella Alisy Weilerstein v "Omaramor" Osvaldo Golijova ("Solo" | FLAC | HD Tracks | 24 - 96). Zvuk je možná o něco aktivnější a méně klidný, než u minulé generace, je také plnější a celkově i dospělejší. Jako kdybyste poslouchali o kus větší sluchátka, možná se spíše než předchozí generaci P5 blíží velkým P7. Velmi dobrá pak byla definice, nástroj byl skvěle vykreslený a jeho nejhlubší tóny jisté - sluchátka nebyl problém rozehrát a ovládnout ani za pomoci mobilní elektroniky.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 5

Větší sytost a větší zvuk obecně provází každý moment, který s P5 strávíte. Vášnivá "Too Darn Hot" z desky "Cole Porter Mix" Elly Fitzgerald (FLAC | 24 - 96) byla pěkně zahuštěná, stojící na kulatém, trochu měkčím spodku. Vokál je tu adekvátně dominantní, dramatický a vřelý, díky zřetelné váze a hloubce působí živě. Zvuku neschází informativní hodnota, je dobře prokreslený a opět - sluchátka jsou velmi snadná na řízení, reprodukce je pod dobrou kontrolou, byť tu není cílem být ultimativně přesný, jako třeba u Sennheiser HD 26 Pro. Tady totiž zůstává vysoká míra muzikálnosti a příjemné uvolněnosti.

Moc se nám líbilo, s jakou kultivovaností a klidem podala sluchátka nejvyšší tóny, třeba cinkot činelů a kovových perkusí ve "Winter Sun" od Esperanzy Spalding ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96). Ač proporčně adekvátní, působí proti zbytku pásma výšky trochu upozaděné (ale opravdu jen trochu), protože vznik a průběh tónu nikdy neprovází nacinkané rezonance. Dozvuk zůstává zřetelný a čitelný poměrně dost dlouho, pozvolna a přirozeně se rozplývá v hudebním celku. Jsou určitě sluchátka, která předávají nejvyšší pásmo zřetelněji a výrazněji, přesto považujeme vyváženost mezi rozlišením a klidnou hladkostí, kterou předvádí P5 S2, za velmi povedenou.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 6

Již předchozí P5 měly slušné dynamické schopnosti, P5 S2 se rozhodně nezhoršily, ač dynamickou rezervu a jistotu třeba větších P7 či HD 26 Pro ale nemají. Rozdíl je ale znát hlavně u orchestrální hudby, u takových Aerosmith s jejich "Living on the Edge" ("Get a Grip" | FLAC | 24 - 96) bylo znát, že basová linka i údery do bicí jsou živé a mají hloubku, že energie se ani při vyšších hlasitostech neztrácí a tóny nelámou. Díky snadnému rozehrávání se zvuk otevírá již při poměrně nízkých hlasitostech.

"Where do the children play?" Cata Stevense ("Tea for Tillerman" | FLAC | 24 - 192) ukázala velice pěkné podání kytary se spoustou informací - zvuk ale netlačí na pilu, detaily v poklidu vyplývají na povrch a kresba je naprosto odpovídající cenové kategorii. Je pravda, že tělo kytary je méně výrazné, byť struny jsou pocitově blízko. Ostatně, rozvrstvení nahrávky je dobré, byť bez velmi dobré elektroniky mají tendenci tišší části skladby trochu zapadnout - jako třeba již zmíněné tělo kytary a jeho rezonance. Celkový klid a jistota ovšem umožňují snadno se v nahrávce orientovat.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 7

Zemitější, plný a šťavnatý projev sluchátek jim nebrání ve velmi dobré lokalizaci nástrojů, byť pocit, který nastává u některých vyšších modelů (zejména těch s rozměrnějšími mušlemi z vyšších cenových tříd), tedy pocit zvuku vystoupivšího mimo hlavu, ten zde tak úplně nenastává. Bude to hlavně tím, jak těsně mušle přiléhají k uším. Na druhou stranu pravolevý prostor a dokonce i hloubka tu jsou a to přehledně, pocitově velmi spojitě a pevně. "Gadamaylin" od I-Ching ("Head-Fi Open Your Ears" | FLAC | 24 - 96) uvádí vzdušné a úchvatně plastické cvrlikání ptáčků, Bowers&Wilkins P5 S2 ten trojdimenzionální zážitek dokážou slušně zprostředkovat, jakkoliv stále cítíte, že máte na hlavě sluchátka.

I když generace S2 přináší výraznější a trochu efektnější zvukové podání, než generace první, stále má ten britský šarm, celkovou bohatost a kultivovanost. Bylo báječné jen tak se posadit a nechat plynout Dylanovu "Shelter from the storm" z alba "Blood on the Tracks". Hrála s pohodou a lehkostí a i když dobře oddělené nástroje, čistota a srozumitelnost působily samozřejmě, nebylo to to nejdůležitější. Nejdůležitější je samotná hudba a je trochu jedno, jak je vlastně nahraná, nebo jaký je to žánr.

2015 05 05 TST bowers wilkins p5 s2 8

Bowers&Wilkins P5 S2 jsou sluchátka elegantní - svým zevnějškem, i svým zvukem. Jsou relativně kompaktní a velmi pohodlně se nosí, přesto už jsou dost velká, aby vás dobře odstřihli od vnějších ruchů. Jejich velikost také umožňuje vznik solidního basového základu, dýchajícího a energického. Sluchátka nabízí dobré rozlišení, dokonce výborný rytmus a celkovou propojenost, plnost přednesu, takže je prostě a jednoduše zábava je poslouchat, lhostejno, zda zrovna posloucháte jazz, rock, metal nebo osmdesátkový pop. Pokud bychom chtěli být extrémně přísní v kontextu této cenové třídy, možná by makrodynamika velkého orchestru mohla být ještě o něco dotaženější, jinak vlastně ale není těmto sluchátkům moc co vytknout. I když se o něco zvedla cena, i zvuk se přiblížil velkému modelu P7. Spolu s tím, že se snadno rozehrávají, si prostě není nač stěžovat, pokud je vaším cílem poslech hudby bez ohledu na prostředí, žánr, ale vlastně i připojený zdroj signálu...

Kč 7 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ pohodlí

+ rozhodně citelný pokrok proti minulé generaci - hlubší, energičtější, intenzivnější zvuk

+ dobrý, kultivovaný bas

+ slušné odhlučnění

ZÁPORY

- oproti minulé generaci se lehoučce změnil kurz, kterým zvuk míří

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika