Pokud jste ještě neslyšeli o kanadské firmě PSB Speakers, pak jste možná posledních 40 let nedávali tak úplně pozor na dění v oboru věrné reprodukce zvuku. Na 100% ale znáte jejich sesterskou značku, věhlasného výrobce (nejen) zesilovačů NAD. Do doby nedávné v PSB (což je mimochodem akronym pro „Paul & Sue Barton) vyráběli pod heslem „real sound for real people" pouze reprosoustavy, nyní již v katalogu podle moderního receptu na hifi úspěch najdete i dvoje sluchátka. Tedy vlastně jedny, ale ve dvou variantách – bez a s aktivním potlačením hluku.

M4U-1 jsou ta, která nedisponují žádnou aktivní elektronikou. Jsou koncipována jako sluchátka přes ucho, jejich stavba patří mezi mohutnější, i když množství plastu a kov jen na exponovaných místech snižují hmotnost na přijatelných 340 gramů. Hlavní díl konstrukce mají na starosti termoplasty, jejichž výhodou je lehkost, odolnost a také pěkný, hodnotný vzhled. Všechny zmiňované vlastnosti se projevují i u PSB M4U-1 (M4U = Music For You).

Bohatě polstrované náušníky velkých, na kloubu v jedné ose pružně uložených mušlí jsou vyrobeny z koženky a dají se snadno vyměnit v případě opotřebení. Do každé z obou výrazně protáhlých mušlí lze zapojit přívodní signálový kabel o délce 1,5 m, vybavený 3,5 mm jackem. Pomocí masivního kloubu lze sluchátka také složit do překvapivě kompaktního bloku pro možnost snadného přenosu.

Horní část týlního mostu je výrazně polstrovaná, sluchátka přes svou robustnost a váhu sedí na hlavě maximálně pohodlně a vydržíte je bez únavy nosit i delší dobu. Na rozdíl od mnoha jiných uzavřených mušlí se dokonce v těchto ani nijak zásadně nepotí uši, byť určitý efekt „ananasového skleníku" nastává i zde. Pozitivem podobně důkladné izolace je ale ticho v okolí posluchače.

PSB je autorem technologie RoomFeel (tu ve svých sluchátkách používá i sesterská značka NAD), která má za cíl „vytáhnout" zvuk pocitově z uší a hlavy a připodobnit celkový projev poslechu domácích reprosoustav. Nutno říct, že RoomFeel není žádným zázračným lektvarem, který by ohýbal fyzikální zákony šíření zvuku, ale za pomoci šikovné práce s měniči, fází a pravděpodobně i dalšími prvky máte pocit, že zvuk přichází přeci jen z větší dálky, než jen o vašich uší, což rozhodně není nepříjemné.

Tak jako většina velkých sluchátek na současném trhu, i PSB M4U-1 používá dynamické měniče s průměrem membrány 40 mm. Sázku na univerzálnost lze vyčíst z impedance 32 Ohm i relativně vysoké citlivosti 102 dB. M4U-1 umí pracovat v přísné toleranci +/- 1,5 dB v rozsahu 20 – 20 000 Hz, s tolerancí -10 dB si umí sáhnout až na hranici 10 Hz. Výrobce udává celkové harmonické zkreslení menší než 0,25%, což je na dynamický reproduktor slušný výsledek.

PSB M4U-1 jsme poslouchali převážně na zesilovači ASUS Xonar Essence One MUSES, ale také na sluchátkovém výstupu NAD C370. Zdrojem signálu byl Pioneer BDP-LX71 a Mede8er MED1000X3D. Srovnávali jsme zvuk s aktivní verzí M4U-2, ale i Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8, NAD Viso HP20, KEF M500, KEF M200, Koss Porta Pro CZ, Bowers&Wilkins C5, nebo třeba Polk Audio UltraFocus 8000.

Snad je to kanadskou otevřenou a pohodovou mentalitou, snad je to náhoda, ale tamní reprodukční zařízení v drtivé většině nabízí poklidný, pohodový, až sametový zvukový charakter a nejinak jsou na tom i sluchátka PSB. Třeba Gabrielova „My Body is a Cage" z alba „Scratch My Back" je velmi poklidná, piano nesází na jiskřivé tóny piana, ale opět na hladkost a měkkost, byť objemovou bohatost. Cítit je hlavně dynamická rezerva, i když naplno zaberou smyčce v závěru, nevnese to do reprodukce neklid a nejistotu. Tedy za předpokladu, že sluchátka dostatečně „krmíte", na mobilních zdrojích jsou přeci jen i přes nízkou impedanci trochu ospalá.

Mimo jiné i velký prostor v mušlích pomáhá kromě uvolněnosti také dojmu velkého, mocného zvuku. Ten zůstává (opět za podmínky dostatečně dobré elektroniky) pod velmi solidní kontrolou. Třeba několik dravých, vzájemně se překřikujících elektrických kytar v Oldfieldově „Outcast" z desky „Tubular Bells III" zůstává velmi pěkně odděleno a poměrně lehce jde sledovat tok tu jedné, tu jiné; PSB M4U-1 umí udržet v reprodukci pořádek a klid. Na tak velká sluchátka ale nabízí relativně menší objem basových frekvencí.

Navzdory tomu, že PSB M4U-1 nepostrádají přesnost, jejich pojetí je přeci jen velmi relaxované a spíše „masité", jsou opakem třeba k matematicky dokonalým Sennheiser HD 700. V „Dancehall" z desky „Mira" severských Jienat si tak užijete plné a barevně velmi syté bubínky a jejich důrazné údery, zároveň ale nepřichází tolik informací o jejich okolí, o drobných odrazech v nahrávacím prostoru a podobně – sluchátka od PSB akcentují jednoduše zvukový celek a jdou proti trendu stále se zvyšujícího rozlišení, kterého už ale v reálných podmínkách živé reprodukce tak nějak nemůžete dosáhnout, aniž byste neměli ucho uvnitř jednoho každého nástroje zároveň.

Velice pěkně zahrála sluchátka „Nativity Carol" od Ruttera, konkrétně verzi v podání San Francisco Choral Artists, kterou najdete na disku „Reference Classics – First Sampling". Opět je tu velmi umírněný basový základ chrámových varhan, vynikající svou konturovaností a kontrolou, i když ne zaplavujícím objemem, nad nímž se vznáší přesvědčivá směs hlasů sboru. Krásně si vychutnáte tonálně věrné vokály, jejich dynamiku a uvolněnost, i poměrně dlouhý dozvuk. Živost přednesu podtrhuje fakt, že i bez rozpitvání detailů nahrávky se dostavuje pocit mrazení v zádech a ježení chloupků, přenos atmosféry prostě lehce sametovému, odlehčenému charakteru přednesu jde.

Měkké, vřelé podání slušelo hlavně akustickým nástrojům a vokálům, i když soudě dle rozličných alb rockového, hard rockového až metalového charakteru se nemusíte bát ani říznějších nahrávek. Přesto jsou PSB M4U-1 ideální hlavně pro ty, kterým záleží na neútočně plynoucím zvuku. Můžete se pak nechat unášet i éterickými skladbami, jako je například Hedgesova „Aerial Boundaries" ze stejnojmenného alba. Akustická kytara je dynamicky nekomprimovaná, její klidné i výbušné okamžiky zvládají sluchátka s přehledem a nadhledem s bohorovným klidem a nenuceností servírují všechny potřebné detaily, aniž by tlačila na pilu.

PSB M4U-1 dostojí svému názvu – opravdu umí přenést hudbu jen a pouze do vašich uší, hudbu měkkou, pohodovou, neuspěchanou a příjemnou. Přitom se ale nevzdávají slušného rozlišení; byť mnoho jejich konkurentů v tomto ohledu nabízí víc, otázkou je, co je správně – opravdu je „věrné", slyšíte-li i nejnepatrnější pohyb prstů na hmatníku kytary? Neodvádí to spíš vaši pozornost od samotné hudby ke zvuku? Toť otázka do pranice, jisté je, že PSB jdou spíše cestou muzikálnosti. Jejich projev je velmi organizovaný, i když disponuje víc než zdravým nadhledem a dynamickou rezervou. Nejsou to sluchátka ohromující, strhující, nebo v něčem vysloveně vystupující z řady, ale jejich integrace, klid a neúnavnost může být dobrou protiváhou všech těch spěchajících prvků moderní doby. Ale pozor, jejich plný potenciál odemknete až s dobrým sluchátkovým zesilovačem. Nebo „aktivovanou" verzí M4U-2.

Kč 6 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ čistý a bohatý zvuk

+ velmi uvolněná reprodukce

+ pohodlně se nosí

+ důvěryhodná výrobní kvalita

ZÁPORY

- působí trochu levnějším dojmem

- bez zesilovače si je moc neužijete

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio