HIFIStyl

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 1

Plzeňská značka RIHA, respektive její konstruktér Filip Říha, patří mezi ta jména s renesančně širokým záběrem, protože věnovat se v dnešní doba jak stereu, tak domácímu kinu by snad ještě nebylo tak šokující, ale věnovat se vývoji a výrobě reprosoustav, zesilovačů a převodníků najednou a k tomu třeba nabízet i celosvětově ojedinělý koncept multikanálového předzesilovače s relátkovou regulací hlasitosti, to je něco, co si zaslouží respekt.

Přestože výrobce se soustředí hlavně na střední a vyšší třídu jak u reprosoustav, tak u elektroniky, má v nabídce i základní sérii Basic a i v ní modely pojmenované podle latinských předpon. Do této logiky pak jasně zapadá sloupek Nano D Basic, z jehož názvu rozkódujete vše potřebné.

Nano znamená zařazení do druhé nejdostupnější úrovně, D značí D´Appolito koncepci a Basic použití komponentů zvolených pro poměr ceny a výkonu za účelem dosažení rozumné ceny.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 2

Na pohled jsou Nano D Basic typickým produktem značky RIHA - štíhlý, vysoký sloupek má od pohledu solidní konstrukci, která i přes svou minimalističnost působí odolně. Možná je to těmi zaoblenými hranami pod odolným lakem (můžete si volit barvu dle libosti, případně si zvolit i dýhované provedení), možná těmi dobře opracovanými kovovými prvky, možná prostě nějakým kouzlem harmonických celkových proporcí.

Na čelní úzké stěně jsou v horní části dva středobasy s průměrem 14,6 cm a mezi nimi vysokotónový reproduktor s měkkou kopulkou o průměru 2,5 cm (měniče pochází od SEAS a Visaton, jak je u značky zvykem), u paty se otevírá středně velký a bytelný bassreflexový otvor. Ozvučnice jsou usazeny na dvou profilech, přišroubovaných zespodu a stojících na malých nožičkách.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 3

Zadní stěna tak nese jenom štítek s charakteristickým Neutrik konektorem, protože firma vyznává racionálnost nad efektností a proto volí tento bezpečný, snadný a mimořádně spolehlivý způsob spojení. Na přání nicméně dostanete samozřejmě i klasické terminály ve dvou párech.

Konstrukce ozvučnice spoléhá na klasické MDF panely, ty mají ovšem nadprůměrnou tloušťku 2,2 cm. I díky tomu sloupky s výškou 120 cm, šířkou 18 cm a hloubkou 30 cm váží 21,6 kg.

Výrobce udává frekvenční odezvu 50 - 20 000 Hz (+/- 3 dB), jmenovitou impedanci 4 ohm a charakteristickou citlivost 88 dB / 2,83 V / m.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 4

RIHA Nano D Basic jsme poslouchali v největší redakční sestavě, tedy s OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a v porovnání s Harbeth Monitor 30 - o dalších komponentech, kabelech a příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.

Na to, že v Nano D Basic nemají kdovíjakou plochu basových membrán, tak svým objemem a naladěním rozhodně překvapí v tom, jak odvážně se pouští do reprodukce kontrabasu v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603). Není to - samozřejmě - takový ten luxusní, ryze high-endový bas, ale je živý, přesný a důrazný, má vkusný objem a vůbec je citelný, za což samozřejmě může i ne úplně skromný pracovní objem v ozvučnici. Je snad trochu měkčí a snad i vřelejší, ale na poměry své třídy stále patří k přesným a zřetelným. To je ostatně poznávací znamení reprosoustav RIHA i v obecné rovině.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 5

Zpěv skupiny The Singers Unlimited byl ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) byl solidně transparentní a - opět tak jak je pro "RIHA zvuk" poměrně charakteristické - nepřikrášleně informativní. To znamená mimo jiné i to, že slyšíte výrazně ony až řízně nahrané sykavky nebo jistou tvrdost celkového mixu, ale také na danou kategorii více než slušně zpěvu rozumíte. Je to pevná a konkrétní reprodukce bez přetvařování.

Naopak na nejvyšších pásmu, konkrétně cinkotu vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057), nebylo po někdy až přílišné přímočarosti ani stopy - tweeter zvládl výrazný zvuk nástroje podat krotce, jemně a přitom dostatečně živě, bez nějaké příliš lehké éteričnosti. Tóny jsou sice trochu měkčí a dozvuk je kratší (ale stále plně adekvátní třídě), nicméně čitelnost je prostě solidní a nemáte pocit, že by něco scházelo nebo bylo naopak zdůrazňováno.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 7

Pokud se výrobky se značkou RIHA mohou něčím směle chlubit, je to bez diskuse nepřiškrcovaná dynamičnost - a ani štíhlé a vlastně základní Nano D Basic nejsou výjimkou. Elektronická "Eden" Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) byla sice podaná v maličko kulatějším balení a trochu klidnější, ale přesto rytmická a agilní, dostatečně plná, abyste si užili syntetický pulsující bas a dostatečně spořádaná, abyste mohli plout na jejím tempu. Přestože Nano D Basic nejsou tak naléhavé jako modely z vyšších sérií, mají pořád tah na branku nad standardy své třídy.

Podobné prohlášení by určitě uspělo i u hodnocení rozlišení - třeba ve "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byla reprodukce solidně pevná a více než dostatečně transparentní a přitom nijak netlačila a nezdůrazňovala jednotlivosti, spíše tu zvuk sází na celistvost a tak nějak klidné podání bez efektů. Přesto mohou v některých kombinacích Nano D Basic působit razantněji, protože na rozdíl od většiny v této kategorii dostupných modelů jsou rozhodně energičtější a tím čitelné a výrazné, aniž by se snažily o přehnanou analytičnost.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 13

Přestože měniče Nano D Basic jsou poměrně vysoko a tak byste možná očekávali určitou dávku směrovosti, není tomu tak - v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) nebylo nač si stěžovat. Stereo báze byla pevná, nástroje už kolem sebe měly prostor a reprodukce působila organizovaně a na danou cenu opravdu solidně díky celkové přesnosti.

A nakonec i místy poněkud na hraně zaznamenaná "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byla v pohodě poslouchatelná. K plynulosti nelze mít námitky, potěší celkově překvapivě tolerantní zvuk, který vám dá najevo, že tu hrana je, ale není to taková ta nekompromisnost, s níž máte nutkání snižovat hlasitost. Možná cítíte, že ty úplně nejhlubší elektronické tóny by mohly být trochu plnější, ale není to rozhodně nic, co by omezovalo v poslechu.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 9

Štíhlé, vysoké a hluboké sloupky Nano D Basic představují prakticky základní firemní model a přesto už nabízí (téměř) celou porci typických firemních kvalit. Pěkné a odolné zpracování, moderně působící jednoduchost, rozumně snadnou instalaci v prostoru díky nesměrovosti a to hlavní - energický, dynamický a živý zvuk s příkladnou uspořádaností. Na sloupek "do třiceti" pak fungují prostě skvěle i při celkově o špetku měkčímu a vstřícnějšímu naladění (které ale zase výtečně maskuje hrany nahrávek). Tohle je příkladně navržená a příkladně fungující zaplatitelná reprosoustava s univerzálním charakterem, který si na nic nehraje.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Budeme-li ignorovat propad na úrovni 150 Hz, jasně způsobený akustikou místnosti, respektive tím, jak se "sešla" s měřící pozicí, hrají RIHA Nano D Basic od cca 45 Hz s plnou energií. Mají trochu naddimenzované pásmo od 90 do 280 Hz (a odtud pramenící pocit robustnosti a plnosti zvuku), překvapivější je spíše velká energie na výškách od cca 8 000 Hz, která se ale zase pod úhlem vrací do vyrovnanosti. Možná tak je o něco lepší neposlouchat Nano D Basic úplně "napřímo", ale lehce je vytočit. Střední pásmo je pak velmi příkladně vyrovnané a není u něj důvod ke stížnosti. Lehký propad v oblasti kolem 5 kHz je způsobem mnohem spíše tím, že D´Appolito reprosoustavy se vyrovnávají až při větší než metrové vzdálenosti. Celkově je měření s ohledem na cenu solidní.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance se jen zlehka kolem 200 Hz dotýká hladiny 4 ohm, jinak se ale drží v "bezpečném" rozmezí. Sedlo naznačuje naladění bassreflexu těsně pod 40 Hz, nejsou tu žádné artefakty, které by naznačovaly přítomnost vibrací a rezonancí, to ale není s ohledem na bytelnou konstrukci nic překvapivého. I elektrická fáze se drží bezpečných hodnot i průběhu, Nano D Basic by neměly být nikterak náročnými partnery pro jakýkoliv zesilovač.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnanost a čistota reprodukce

+ nesměrovost

+ odolné zpracování

+ jsou technicky výtečné a přitom netechnické

ZÁPORY

- nic podstatného za dané peníze (pokud nechcete zemětřasný bas)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies