800 150 dynaudio partner

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 1

Plzeňská značka RIHA, respektive její konstruktér Filip Říha, patří mezi ta jména s renesančně širokým záběrem, protože věnovat se v dnešní doba jak stereu, tak domácímu kinu by snad ještě nebylo tak šokující, ale věnovat se vývoji a výrobě reprosoustav, zesilovačů a převodníků najednou a k tomu třeba nabízet i celosvětově ojedinělý koncept multikanálového předzesilovače s relátkovou regulací hlasitosti, to je něco, co si zaslouží respekt.

Přestože výrobce se soustředí hlavně na střední a vyšší třídu jak u reprosoustav, tak u elektroniky, má v nabídce i základní sérii Basic a i v ní modely pojmenované podle latinských předpon. Do této logiky pak jasně zapadá sloupek Nano D Basic, z jehož názvu rozkódujete vše potřebné.

Nano znamená zařazení do druhé nejdostupnější úrovně, D značí D´Appolito koncepci a Basic použití komponentů zvolených pro poměr ceny a výkonu za účelem dosažení rozumné ceny.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 2

Na pohled jsou Nano D Basic typickým produktem značky RIHA - štíhlý, vysoký sloupek má od pohledu solidní konstrukci, která i přes svou minimalističnost působí odolně. Možná je to těmi zaoblenými hranami pod odolným lakem (můžete si volit barvu dle libosti, případně si zvolit i dýhované provedení), možná těmi dobře opracovanými kovovými prvky, možná prostě nějakým kouzlem harmonických celkových proporcí.

Na čelní úzké stěně jsou v horní části dva středobasy s průměrem 14,6 cm a mezi nimi vysokotónový reproduktor s měkkou kopulkou o průměru 2,5 cm (měniče pochází od SEAS a Visaton, jak je u značky zvykem), u paty se otevírá středně velký a bytelný bassreflexový otvor. Ozvučnice jsou usazeny na dvou profilech, přišroubovaných zespodu a stojících na malých nožičkách.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 3

Zadní stěna tak nese jenom štítek s charakteristickým Neutrik konektorem, protože firma vyznává racionálnost nad efektností a proto volí tento bezpečný, snadný a mimořádně spolehlivý způsob spojení. Na přání nicméně dostanete samozřejmě i klasické terminály ve dvou párech.

Konstrukce ozvučnice spoléhá na klasické MDF panely, ty mají ovšem nadprůměrnou tloušťku 2,2 cm. I díky tomu sloupky s výškou 120 cm, šířkou 18 cm a hloubkou 30 cm váží 21,6 kg.

Výrobce udává frekvenční odezvu 50 - 20 000 Hz (+/- 3 dB), jmenovitou impedanci 4 ohm a charakteristickou citlivost 88 dB / 2,83 V / m.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 4

RIHA Nano D Basic jsme poslouchali v největší redakční sestavě, tedy s OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a v porovnání s Harbeth Monitor 30 - o dalších komponentech, kabelech a příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.

Na to, že v Nano D Basic nemají kdovíjakou plochu basových membrán, tak svým objemem a naladěním rozhodně překvapí v tom, jak odvážně se pouští do reprodukce kontrabasu v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603). Není to - samozřejmě - takový ten luxusní, ryze high-endový bas, ale je živý, přesný a důrazný, má vkusný objem a vůbec je citelný, za což samozřejmě může i ne úplně skromný pracovní objem v ozvučnici. Je snad trochu měkčí a snad i vřelejší, ale na poměry své třídy stále patří k přesným a zřetelným. To je ostatně poznávací znamení reprosoustav RIHA i v obecné rovině.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 5

Zpěv skupiny The Singers Unlimited byl ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) byl solidně transparentní a - opět tak jak je pro "RIHA zvuk" poměrně charakteristické - nepřikrášleně informativní. To znamená mimo jiné i to, že slyšíte výrazně ony až řízně nahrané sykavky nebo jistou tvrdost celkového mixu, ale také na danou kategorii více než slušně zpěvu rozumíte. Je to pevná a konkrétní reprodukce bez přetvařování.

Naopak na nejvyšších pásmu, konkrétně cinkotu vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057), nebylo po někdy až přílišné přímočarosti ani stopy - tweeter zvládl výrazný zvuk nástroje podat krotce, jemně a přitom dostatečně živě, bez nějaké příliš lehké éteričnosti. Tóny jsou sice trochu měkčí a dozvuk je kratší (ale stále plně adekvátní třídě), nicméně čitelnost je prostě solidní a nemáte pocit, že by něco scházelo nebo bylo naopak zdůrazňováno.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 7

Pokud se výrobky se značkou RIHA mohou něčím směle chlubit, je to bez diskuse nepřiškrcovaná dynamičnost - a ani štíhlé a vlastně základní Nano D Basic nejsou výjimkou. Elektronická "Eden" Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) byla sice podaná v maličko kulatějším balení a trochu klidnější, ale přesto rytmická a agilní, dostatečně plná, abyste si užili syntetický pulsující bas a dostatečně spořádaná, abyste mohli plout na jejím tempu. Přestože Nano D Basic nejsou tak naléhavé jako modely z vyšších sérií, mají pořád tah na branku nad standardy své třídy.

Podobné prohlášení by určitě uspělo i u hodnocení rozlišení - třeba ve "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byla reprodukce solidně pevná a více než dostatečně transparentní a přitom nijak netlačila a nezdůrazňovala jednotlivosti, spíše tu zvuk sází na celistvost a tak nějak klidné podání bez efektů. Přesto mohou v některých kombinacích Nano D Basic působit razantněji, protože na rozdíl od většiny v této kategorii dostupných modelů jsou rozhodně energičtější a tím čitelné a výrazné, aniž by se snažily o přehnanou analytičnost.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 13

Přestože měniče Nano D Basic jsou poměrně vysoko a tak byste možná očekávali určitou dávku směrovosti, není tomu tak - v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) nebylo nač si stěžovat. Stereo báze byla pevná, nástroje už kolem sebe měly prostor a reprodukce působila organizovaně a na danou cenu opravdu solidně díky celkové přesnosti.

A nakonec i místy poněkud na hraně zaznamenaná "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byla v pohodě poslouchatelná. K plynulosti nelze mít námitky, potěší celkově překvapivě tolerantní zvuk, který vám dá najevo, že tu hrana je, ale není to taková ta nekompromisnost, s níž máte nutkání snižovat hlasitost. Možná cítíte, že ty úplně nejhlubší elektronické tóny by mohly být trochu plnější, ale není to rozhodně nic, co by omezovalo v poslechu.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic 9

Štíhlé, vysoké a hluboké sloupky Nano D Basic představují prakticky základní firemní model a přesto už nabízí (téměř) celou porci typických firemních kvalit. Pěkné a odolné zpracování, moderně působící jednoduchost, rozumně snadnou instalaci v prostoru díky nesměrovosti a to hlavní - energický, dynamický a živý zvuk s příkladnou uspořádaností. Na sloupek "do třiceti" pak fungují prostě skvěle i při celkově o špetku měkčímu a vstřícnějšímu naladění (které ale zase výtečně maskuje hrany nahrávek). Tohle je příkladně navržená a příkladně fungující zaplatitelná reprosoustava s univerzálním charakterem, který si na nic nehraje.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Budeme-li ignorovat propad na úrovni 150 Hz, jasně způsobený akustikou místnosti, respektive tím, jak se "sešla" s měřící pozicí, hrají RIHA Nano D Basic od cca 45 Hz s plnou energií. Mají trochu naddimenzované pásmo od 90 do 280 Hz (a odtud pramenící pocit robustnosti a plnosti zvuku), překvapivější je spíše velká energie na výškách od cca 8 000 Hz, která se ale zase pod úhlem vrací do vyrovnanosti. Možná tak je o něco lepší neposlouchat Nano D Basic úplně "napřímo", ale lehce je vytočit. Střední pásmo je pak velmi příkladně vyrovnané a není u něj důvod ke stížnosti. Lehký propad v oblasti kolem 5 kHz je způsobem mnohem spíše tím, že D´Appolito reprosoustavy se vyrovnávají až při větší než metrové vzdálenosti. Celkově je měření s ohledem na cenu solidní.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance se jen zlehka kolem 200 Hz dotýká hladiny 4 ohm, jinak se ale drží v "bezpečném" rozmezí. Sedlo naznačuje naladění bassreflexu těsně pod 40 Hz, nejsou tu žádné artefakty, které by naznačovaly přítomnost vibrací a rezonancí, to ale není s ohledem na bytelnou konstrukci nic překvapivého. I elektrická fáze se drží bezpečných hodnot i průběhu, Nano D Basic by neměly být nikterak náročnými partnery pro jakýkoliv zesilovač.

2019 03 29 TST RIHA Nano D Basic m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnanost a čistota reprodukce

+ nesměrovost

+ odolné zpracování

+ jsou technicky výtečné a přitom netechnické

ZÁPORY

- nic podstatného za dané peníze (pokud nechcete zemětřasný bas)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio