První sluchátka s dobře známým logem AKG přišla na svět již v roce 1949, padesátá léta se pak nesla ve znamení nových impulzů hlavně na poli mikrofonů a vůbec etablování na trhu profesionální audio techniky. Polovina druhé dekády jedenadvacátého století zastihla vídeňskou firmu AKG pod křídly koncernu HARMAN, ale stále v roli jednoho z významných hráčů v oblasti sluchátek a mikrofonů, kam jako jedni z mála přináší více než šest dekád zkušeností a inovací. Jedním z posledních přírůstků do „náhlavní" části katalogu je model střední třídy K551.

Výrobky z pera rakouského výrobce poznáte už na první pohled díky moderně jednoduchému střihu, nejinak je tomu i u K551. Masivní uzavřené mušle jsou nápadně ploché, jejich polstrování je i přesto nebývale bohaté a měkké. Magnetický systém dynamických měničů je vyveden do centrálního výstupku, sloužícího zároveň i jako úchytný bod týlního mostu. Díky dvěma kloubům nejen, že i přes svůj značný průměr dosednou mušle pohodlně k hlavě, ale můžete je i složit „na plocho", aby se lépe přenášely.

Oceníte zcela určitě velmi pěkné provedení – vnější kovová slupka je vizuálně vkusná a hodnotná, ale také působí, že by mohla vydržet i méně šetrné zacházení. Již popisovaná vnitřní část s masivním, hlubokým polstrováním ve velmi pěkné kůži zase pohodlně obejme celé vaše ucho a nejenže vytvoří pohodlný prostor pro poslech, ale také vás velmi účinně oddělí od vnějšího světa.

Samotný hlavový most pak sice není nikterak tlustý, ale i tak sedne na hlavu pěkně a váhu lehce přes 300 gramů rozloží přesně tak, aby nošení bylo pohodlné i delší dobu. Díky ne úplně malému přítlaku je sice po pár hodinách přeci jen sundáte s pocitem lehkého otlačení, ale většina podobně robustních sluchátek je méně komfortní. S podivem však je, že K551 jsou skutečně velká, respektive jdou jako jedna z mála proti proudu. Tam, kde rozpětí většiny konkurentů končí (a tedy majitelé trochu rozměrnějších lebek bývají trochu stísněni), tam jsou tato AKG tak v polovině rozsahu.

Přívodní signálový kabel je zjevně určen hlavně pro mobilní zařízení, o čemž vypovídá koncovka o průměru 3,5mm v minimalistickém pojetí, samotný kabel je vyroben z bezkyslíkaté mědi o čistotě 99,99%.

Oproti většině konkurence nabízí AKG K551 docela rozměrné měniče – průměr membrán je celých 5 cm, což je jen o 0,8 cm méně, než mají třeba referenční HD800 od Sennheiser. V technických specifikacích se tak nějak nedočtete nic konkrétnějšího, ale z již naznačené nemalé velikosti úložného prostoru motoru měničů lze dovozovat třeba to, že magnety budou mít nemalé rozměry.

Jak už bylo řečeno, K551 jsou zjevně míněny hlavně pro přenosné zdroje signálu. Vypovídá o tom hlavně impedance na úrovni 32 Ohmů, ale i citlivost 114 dB (SPL / V). Bez udání tolerance udává AKG frekvenční rozsah 12 – 28 000 Hz. Maximální výkon, který jsou tato sluchátka schopna zpracovat, je 200 mW, ale i výrazně méně než polovina si s nimi poradí víc než dobře.

Primárním partnerem pro AKG K551 se stal ASUS Xonar Essence One MUSES, ale téměř stejně často hrály s HRT microStreamer. Zkoušeli jsme je ale i s mobilním přehrávačem Philips GoGear VIBE a NAD C370. Zdrojem signálu kromě USB a FLAC souborů převážně vysokého rozlišení byl i Pioneer BDP-LX71. Signálové kabely dodal KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, napájení zlepšoval Xindak XF-2000B.

AKG K551 patří do nejnovější vlny sluchátek, která rozhodně nešetří na rozlišení. Nádherně tak vyznívají výšky, konkrétně rozličné perkuse, zvonečky, činely a další nástroje z „nejvyšších pater", obsažené v coververzi „Ever Fallen In Love" z alba „Bande á Part" Nouvelle Vague. Je znát, že se K551 nebojí dát výškám energii, protože se nemusí bát žádné nepříjemné agresivity nebo ostrosti. Přestože máte ze zvuku pocit mírného stažení nazad, neschází mu právě díky bohatým výškám pocit životnosti a klid a přehlednost tu z onoho relativně klidnějšího, netlačícího ladění jen profituje.

Dobrým testem dynamiky jakéhokoliv zařízení je „Chesky Audiophile Test Disc vol. 2", K551 se nejlépe ukázaly v celé sadě testů, zahrnujících bubny v různých vzdálenostech od mikrofonu. Ničím nerušený úder do bubnu rozkmitá jakoukoliv membránu na hranici jejích možností. AKG sice musíte maličko „naložit", aby švih do bubnu měl tu pravou energii, ale vyplatí se to – navíc ani při mírně vyšší úrovni hlasitosti nejsou AKG K551 nijak hrubé či unavující; ba naopak, jejich čistota k hlasitému poslechu přímo vybízí, takže se spíš budete muset hlídat.

Že AKG K551 jsou nejen detailní a dynamicky potentní, ale hlavně mají dostatečnou výkonovou rezervu; plyne z toho hlavně relaxovaný zvuk a pocit neuspěchanosti. Autoritu a talent pro udržení organizace v libovolně komplexní hudbě prokázal Lisztův „Mephisto", kterého jako referenční nahrávku nabízí ve FLAC 24/96 nabízí LessLoss. Pianu tu má nejen říz a objem, ale i jednotlivé stisky kláves jsou skvěle artikulované, podané s nejvyšší pečlivostí a dlouho doznívající, než se rozpustí v hudební mase. AKG jsou schopny vzbudit pocit, že vaše ucho se dostalo do blízkosti skutečného, hmotného, masivního nástroje, jehož tělo rezonuje a dodává tónům hmotu a sílu.

Sluchátkům AKG mnozí vytýkají, že jim tak nějak schází basový základ. Minimálně v případě K551 to rozhodně není pravda, byť ani ty nenabízí ony jinde běžné přebujelé a neadekvátně energické basy. Spodní oktávy jsou v podání těchto sluchátek střízlivé, důraz kladou na přesnost a kontrolu, byť jak už bylo řečeno, vyžadují trochu více síly. Třeba kontrabas ve Stingově „Englishman in New York" z alba „Symphonicities" je mohutný, pěkně měkký a kulatý, jeho tóny jsou rozmanité a dokonce umí být až dominantní, takže myšlenky na nedostatek basů se k vám rozhodně ani nepřiblíží. Právě na Stingově vokálu si ale můžete všimnout i toho, že má občas tendenci zdůraznit i nějakou tu sykavku. Není to ale na škodu, i drobná nedokonalost přispívá k dojmu živoucnosti nahrávky.

Obdobnou zkušenost jsme měli i s vokálem Rebeccy Pidgeon v „Spanish Harlem" ze sampleru „Best Audiophile Voices". O této skladbě je sice známo, že určité hrubší podání sykavek je u ní tak říkajíc již ze studia, ale občasná prezentnost zvuk je to jediné, co lze vytknout. Jinak je vokál výrazný, velmi čistý a hlavně tu opět AKG prokazují své vysoké rozlišení. Zvuk zůstává pod velmi dobrou kontrolou i při použití méně kvalitních zdrojů signálu, K551 se zjevně velmi snadno řídí.

Pokud dopřejete AKG K551 dostatečně energického partnera, užijete si pořádnou porci razance a skvěle tepající rytmus. Důkazem budiž „Keep Your Eyes Peeled" z nejnovějšího alba „...Like Clockwork" od Queens of the Stone Age. Energii si můžete vychutnat i díky skutečně výjimečně dobré čistotě zvuku, rozplétající typicky zauzlovanou rockovou nahrávku s nenuceností a příjemnou přesností. Uvolníte-li se a necháte na sebe chvíli působit trochu studiovější pojetí reprodukce, bezpochyby vás strhne svou dynamikou a podmaní si tempem – takhle má prostě odsýpat rock.

AKG K551 jsou zajímavá sluchátka. Nejen, že vypadají a působí velmi hodnotně, ona prostě jsou vyrobena hodnotně. Jejich vzhled pak rezonuje s moderními trendy až „applovské" čistoty a jednoduchosti, přes nadprůměrnou velikost vám však dopřejí dlouhodobý komfort nošení; toť zjevně prakticky promítnuté zkušenosti z náročné profesionální scény. Jejich zvukové podání je vzhledem k ceně skutečně velmi dobré, dokonce skvělé. Díky jejich transparentnosti, rychlosti a lehkosti, s jakou se poperou s libovolně dynamickým a komplexním zvukem jim odpustíte i to, že sem tam říznou do ucha akčnější sykavkou. Odmění vás ale skvělým vyvážením, vynikajícím množstvím detailů a živoucí dynamikou reprodukce, tedy kvalitami, které jsou typické spíše u dražších sluchátek. I když určitě nejsou K551 dokonalá, v dané třídě patří ke špičce a jednoduše se s nimi dobře žije, což je nejdůležitější...

Kč 5 690,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné výrobní provedení

+ komfortní nošení

+ dobrá pasivní izolace

+ skvělé rozlišení, dobrá dynamika

ZÁPORY

- pro někoho mohou být sluchátka příliš velká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.vzdy.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika