2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 1

Americká značka NuPrime se vyloupla zpod křídel firmy NuForce v roce 2014, kdy se její nový majitel rozhodl, že je třeba oddělit „hračky na cesty“ od „solidního hi-fi“, které se právě NuPrime snaží vyvíjet a vyrábět, ač v neortodoxních formátech, nepočítáme-li klasicky široké modely Evolution. Etalonem „charakteristicky malých“ produktů NuPrime je řada AMG, v níž je k dispozici sluchátkový zesilovač AMG HPA pro náročné.

Malý a designově naprosto čistý komponent je vyvedený v moderní grafitové šedi, na tenoučkém obdélníku čelního panelu otevírá praktickou kombinaci dvoukanálového XLR, klasického 6,3 mm a „minisymetriky“ v podobě 4,4 mm Pentaconnu. V pravé části jsou dvě malé páčky, ovšem ve jménu estetické čistoty neopatřené funkčními popisky, co vlastně dělají (jednou volíte úroveň zisku, druhou připojíte / odpojíte zadní výstupy). Z téhož důvodu (nejspíš) není na první pohled zřetelné, jakou úroveň hlasitosti máte nastavenou (svého druhu displej s do jisté míry spornou interpretovatelností je jemně rozpuštěný do prostředka čelní plochy, ale solidně čitelný), byť ovládací prvek je důstojný a má jemný chod.

VIDEO

Kryt přístroje je koncipovaný tak, že v zadní části vytváří jakousi stříšku, kryjící konektory, takže i zde se klade důraz na pohledovou čistotu a eleganci. Pod oním překryvným protažením najdete solidní škálu konektorů. Plnohodnotná napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem potvrzuje, že napájecí zdroj je uvnitř a nebudete muset hledat místo pro nějakou externí „kostičku“, dále jsou tu tři sady cinchových analogových vstupů, doplněné o jeden XLR vstup a pak hlavně XLR i RCA výstupy, pročež může AMG HPA posloužit také jako analogový předzesilovač.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 2

Jak už tedy vyplývá z popisu, AMG HPA je plně analogový přístroj, určený skutečně čistě jako (před)zesilovač. Na vstupech pracuje řešení, používané napříč vyššími firemními komponenty – jde o širokopásmové JFET, zajišťující neobvykle vysokou vstupní impedanci 1 000 000 ohm. Za pomoci nesymetrického obvodového řešení bez zpětné vazby, které tu pracuje v čisté třídě A chce NuPrime dosáhnout bohatší saturace druhou harmonickou složkou – tedy typického firemního zvuku.

Samotné zesílení signálu je pak realizováno v plně symetrických obvodových cestách. Oddělené jsou části pro regulaci hlasitosti, napěťové i proudové zesílení. Když jsme u úpravy úrovně, tu obstarávají dva symetrické operační zesilovače MUSES72320 s celkem 100 kroky.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 7

Pro dostatečný výkon a stabilitu je tu poctivě dimenzovaný napájecí zdroj na R jádru, které po spuštění při sycení lehce zapřede a pak se uklidní – to asi abyste cítili tu sílu. AMG HPA dále využívá 26 000 uF kapacity ve filtračních kondenzátorech.

Na výstupních konektorech najdete 2 W / 32 ohm, respektive 150 mW / 600 ohm na 6,3 mm konektoru a na symetrice 3,5 W / 32 ohm nebo 300 mW / 600 ohm. To jsou velmi solidní hodnoty, kterými byste měli rozkmitat i skutečně náročná sluchátka.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 10

Obvody AMG HPA pracují v rozsahu 20 – 200 000 Hz (-3 dB), zesilovač má dynamický rozsah přes 80 dB, odstup signálu a šumu přes 100 dB a hodnotu THD+N lepší, než 0,05%.

Zesilovač je pak velký výkonem, malý ovšem rozměry – má šířku 23,5 cm, hloubku 30 cm a výšku jen 5,5 cm, přičemž váží 2,5 kg.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 21

AMG HPA jsme testovali zejména vůči EverSolo DAC-Z8, ale také ve společnosti DMP-A6, případně krátce i v hlavním systému s Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 (tam přes KEF Blade One Meta – funkce předzesilovače je čistá a regulace hlasitosti jemná, fér výkon ve střední kategorii), primární poslech probíhal přes Focal Clear.

Basové složky „Looping Leaves“ Laurenta Rochella („Polychrome Sounds from the Underground“ | 2020 | Linoleum) byly pocitově zahrané jako ze systému s velikým a velmi výkonným zesilovačem – rezerva, bohatost, velká, ale velká sytost, ale přitom ne těžkost, membrány jsou pod kontrolou a dokážou ohraničit tón pevně a konkrétně. Výsledkem je bas pumpující, energický a odhodlaný, samozřejmě artikulovaný. Ne suchý, naopak poctivě šťavnatý. Ačkoliv pak Clear nejsou nějak dramaticky náročná sluchátka, přednes AMG HPA byl pocitově rozhodně lepší na vysoký zisk.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 20

Tělesnost a síla se spoustou objemu byla znát i na kytaře nebo hlasu Syda Baretta v „Terappin“ („The Madcap Laughs“ | 1994 | nahráno 1968 | EMI | 7243 8 28906 2 1). Skladba se zdála možná lehounce temnější, AMG HPA má opravdu bohaté nízké oktávy, ale všechno je přesto krásně srozumitelné. Čistota, jistota a kontrola jsou špičkové, zvuk je odhodlaný a sebevědomý, hodně definovaný tím, jaký zdroj signálu se rozhodnete použít. Zesilovač je krom síly a kontroly s lehoulinkým basovým akcentem (nebo je to možná schopností skutečně udržet kontrolu v tomto rozsahu a tím mu dát adekvátní drajv) docela transparentní a ukazuje nahrávku i řetězec.

Nejvyšší konec spektra v „A Baptist Beat“ Jeffa Goldbluma a The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) byl též velmi sebejistý, energický a přesto i přes Focal Clear s mírnou tendencí k přímosti ne agresivní. Dalo by se asi říct, že sluchátka byla zcela zkrocena a díky tomu vnímáte velmi konkrétní, přítomný kov – rozkreslený precizně, se spoustou detailů a celým tónem, od exploze po dopadu paličky až do ševelícího konce, neztrácející se ve zbytku hudebního přívalu. Je tu velmi dobrý mix lehké břitkosti, poplatné kovovému nástroji, každý z činelů má svůj tón a přesvědčivě načrtnuté tělo.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 15

Není asi překvapující, že díky velké rezervě a dostupné síle dynamika velkého tělesa Vienna Radio Symphony Orchestra, hrajícího Jandaliho „Koncert pro klarinet a orchestr III“ („Concertos“ | 2022 | Cedille Records | 0735131922029), působí požehnaně. Propojený, homogenní zvuk se měkce a přesto sebevědomě tlačí vpřed, každá dynamická špička je rychle, jistě a konkrétně přenesena k vašim uším. Není to taková ta jízda, kdy elektronika trochu přitlačí, není to „atletická“ dynamika, ale „masivní“, robustní a hudba tak dýchá, v každém okamžiku a na každé úrovni hlasitosti je tu citelná rezerva a žádný stres.

„Factory Girl“ je nahrávka irských Beoga, nahraná a produkovaná přesně ve zvonivém stylu Stockfisch Records („Live at Stochfich Studio“ | 2010 | Stockfisch Records | 4013357405325). Malý zesilovač nám jí vykreslil se spoustou vzduchu, každý nástroj i hlas byl konkrétní, ne však tvrdý nebo analytický a tak tu nepanovala ani žádná cinkavost. Je to jasný, zřetelný, ale klidný zvuk, vyvěrající z vysokého výkonu a naprosté kontroly sluchátek. Dalo by se asi i říct, že víc než na prvoplánový rozklad záznamu na prvočinitele šlo o libozvučnou komplexní prezentaci s až „áčkovým“ nádechem přirozenosti.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 14

Ten lehouliký dotek měkkosti byl patrný také na žestích v „Hot Liquorice“ Dicka Waltera a jeho big bandu („Pure Big Band – Part 1“ | 1993 | KPM Music | LC 2061), ale zato dokázal AMG HPA naprosto snadno rozřadit jednotlivé zvuky po scéně. Ne nějak obří, přesto organizované a vzdušně uvolněné, skvěle propojené a nehybně usazené v prostoru mezi ušima. Snadná čitelnost po všech stránkách je vůbec jedním z hlavních rysů tohoto zesilovače a nakonec by při jeho prémiové ceně měla rozhodně být.

„In My Secret Life“ Leonarda Cohena („Absolutely Bass Voice“ | 2017 | ABC Records | HD-177) hrála s báječnou plynulostí, hedvábně hebká, vřelá, plně zřetelná, byť nijak expresivní. NuPrime nabízí velkou dávku muzikálnosti, dost pravdivosti, aby šlo o skutečně dobré hi-fi a přitom pohodu, s kterou můžete se sluchátky na hlavě strávit dlouhé hodiny. Není tu žádná překážka, která by vás unavila nebo odradila. Existuje prostě kouzlo hudby – spousta basové energie, čisté hlasy, barevná bohatost, prostě krása.

2024 04 30 TST NuPrime HPA AMG 11

Kompaktní analogový (před)zesilovač NuPrime AMG HPA má možná stylový formát, ale není to rozhodně lifestylová hračka, nýbrž seriózní komponent prémiového hi-fi světa, možná v oboru sluchátek až high-endového. Není levný, to rozhodně ne, nicméně dáte-li mu dobrý zdroj signálu, dostanete skutečně bohatý, čistý přednes s velikou rezervou i pro náročná sluchátka, která budou zkrocena a kdy hudba bude podaná ve všech barevných i dynamických odstínech. AMG HPA nemá ve své DNA žádné wow efekty, působí prostě svou silou a nadhledem, možná trošičku „starosvětsky“. A nefunguje špatně – i díky velmi jemné úpravě hlasitosti – ani jako linkový předzesilovač, to třeba kdybyste chtěli poskládat nějaký kompaktní systémek. Každopádně dražší, ale velmi zábavné a muzikální sluchátkové řešení.

Kč 55 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ obrovská síla a autorita

+ slušná funkce předzesilovače

+ volba zisku pro přizpůsobení sluchátkům

+ konektivita

+ jemná úprava hlasitosti

+ dálkové ovládání

ZÁPORY

- možná vyšší cena a fakt, že si trochu musíte namemorovat ovládací prvky

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies