2018 08 30 TST Koss ESP950 1

Vsaďte se, že když se řekne "Koss", první co se vám automaticky vybaví jsou v Čechách až neuvěřitelně zdomácnělá a všudypřítomná sluchátka Porta Pro, která za tři dekády svého života dostala spoustu vizuálních variací, ale stále jsou to táž snadno přenosná, snadno nostielná a snadno poslouchatelná sluchátka jako kdysi. Vsaďte se také, že pokud nejste vyloženě fanoušky této americké značky, patrně ani netušíte, že vyrábí i sluchátka s high-endovými ambicemi.

Máme na mysli konkrétně nejdražší model firemní nabídky, elektrostatická sluchátka, doprovázená zesilovačem E90. Při pohledu na tato sluchátka na vás dýchne duch osmdesátek (však jsou na světě už od začátku let 90., takže se vlastně není co divit) a "amerického luxusu" - nároky na zpracování a použité materiály jsou za oceánem poněkud odlišné od těch evropských. Tak i ESP950 působí na pohled i na omak poněkud obyčejně, chce se říci plastově. Velká sluchátka (mušle mají cca 15 x 10 x 4 cm) se ale i díky tomu na uších téměř vznáší a jejich 350 gramů z nějakého důvodu téměř necítíte. Snad je to i malým přítlakem, snad i vzdušností mušlí.

Když jsme u mušlí, ty mají napevno připojené ploché signálové kabely, vnější mřížku z kovu a jednoduché, černé provedení. Hlavový most si můžete přizpůsobit (byť vzhledem k objemu prostoru pro uši to není téměř potřeba) a přiléhá k hlavě pohodlně. Vzhled a detaily ale nejsnáze zhodnotíte z fotografií...

2018 08 30 TST Koss ESP950 2

Polstrování náušníků i týlního mostu je přiměřené a vzhledem k pocitu téměř nulové hmotnosti sluchátek na uších bohatě stačí, materiálem je pěna uzavřená v kožence.

Nedílným příslušenstvím ESP950 je "energizér" E90, který je napájený spínaným zdrojíkem a zezadu do něj můžete připojit jeden zdroj signálu klasickými analogovými cinch konektory. Zepředu je pak přípojka pro signálový kabel a 3,5 mm jack pro rychlé připojení dalšího analogového zdroje - není tu sice tlačítko pro volbu, ale zapojení malého kabelu zepředu tento vstup automaticky nastaví.

2018 08 30 TST Koss ESP950 3

Na druhé straně předního panelu opět trochu jednoduše vyrobené krabičky je spínací kolébka a stavová informační dioda. Přímo uprostřed se pak nachází regulace hlasitosti, kombinovaná s funkcí vyvažování kanálů. Čistě uživatelsky chce toto řešení trochu praxe a je velmi dobré dát si pozor na nastavení, než nasadíte sluchátka na uši. Jsou tu totiž vlastně dva nezávislé ovládací prvky, které tak musíte opatrně otáčet, abyste udrželi správný souběh kanálů, jemným otáčením jediného kruhu pak nastavujete právě vyvážení. Není to úplně intuitivní systém, ale dá se na něj zvyknout. Skoro půlkilová krabička má rozměry 15,5 x 11 x 6,5 cm.

Co je důležité, to je použitá membrána elektrostatického systému - má plochu 45,6 čtverečních centimetrů a je tlustá pouhých 1,5 mikronu. Jde o polyesterový film pokrytý vodivou vrstvičkou, podle známého principu pak tento film kmitá mezi silnými magnety při stabilním napětí 600 V, které dosahuje maximálně 2 300 V.

2018 08 30 TST Koss ESP950 4

KOSS ESP950 hrají ve frekvenčním rozsahu 8 - 35 000 Hz, pořádné napětí v zesilovači je tu kvůli impedanci 100 000 ohm.

Sluchátka jsme poslouchali s Teac NT-503, s OPPO UDP-205 nebo také s Chord Mojo či Apogee Groove. Srovnávali jsme se všemi redakčními modely - beyerdynamic Amiron Home, Sennheiser HD 26 Pro nebo třeba s Koss Porta Pro CZ i Porta Pro Wireless.

2018 08 30 TST Koss ESP950 5

Podobně jako u elektrostatických reprosoustav, ani u elektrostatických sluchátek, zdá se, nedostanete úplně tučný a plnokrevný bas v objemu, jaký byste si možná přáli. Ukázalo se to v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) - fantastická rychlost sluchátek zajišťuje precizní artikulaci tónů, jejich krásně čitelné kontury, které jsou prezentované naprosto bez námahy a všechno to k sobě prostě naprosto nenásilně sedí. Třeba kontrabas je pak naprosto fascinující sledovat, vnímat jeho vzdouvající se linku, laskat se s jeho nuancemi, které - nic ve zlém - po prvním pohledu na sluchátka absolutně neočekáváte. Sluchátka také umí být nesmírně energická, je to prostě až udivující, jedinou nevýhodou je skutečně poněkud malá váha a hutnost zvuku v porovnání s běžnými dynamickými sluchátky.

Posuňme se ale se zpěvem Doris Day v "Over the rainbow" do středního pásma ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) a zůstanete jen nevěřícně sedět - vynikající transparentnost, lehoučký a krásně prokreslený zvuk a to vše tak snadno čitelné, jak si jen lze přát. Za danou cenu je to stěží uvěřitelná informativnost. Všechno ty drobné nuance stíhají Koss vykreslit a i když i tady je cítit, že váha či chcete-li hutnost by mohla být větší a tedy zvuk jaksi "hmatatelnější", je ta excelentní čistota a přesnost něco, co vás prostě musí nadchnout.

2018 08 30 TST Koss ESP950 6

Reakce lehounkých membrán na podněty i z nejvyššího frekvenčního spektra je až opojně svižná - cinkátka, činely a další kovové perkuse ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158), to vše bylo krásně načrtnuto, nic se nepralo o místo na slunci, každý tón, každé jemné cinknutí, každý dozvuk mají svůj prostor, svůj správný čas a vše je fantasticky jasné a zvučné. Sluchátka vás zaplaví myriádami detailů, byť i tady je znát jistá éterická lehkost, na výškách doprovázená pocitem jisté cinkavosti. Ale to vůbec nevadí, protože ta křehkost, čistota a samozřejmost, to je v dané ceně mimořádně dobré.

Excelentní rychlost sluchátek pak vede i k excelentní dynamice - ani v těch nejnáročnějších pasážích Stravinského "Ptáka Ohniváka" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) nemáte pocit, že by sluchátka nezvládla zareagovat. Je jedno, zda je o mikrodynamické nuance nebo makrodynamickou výbušnost, Koss dokážou dynamiku ukočírovats přehledem a rezervou. Ne, zvuk nemá tak plné tělo, nemá tolik objemu, abyste se cítili tak správně obklopeni "hmotným" orchestrem, ale kontrola, přesnost a švih, to vše tu je v množství, které byste si při pohledu na ESP950 patrně ani netroufli představit.

2018 08 30 TST Koss ESP950 7

Z řečeného musí už být každému jasné, že je-li pro vás důležitá analytičnost a detailnost, pak se můžete u Koss ESP950 rozhodně zabavit na dlouhé hodiny - super transparentní přednes zvládne s adekvátním zdrojem signálu rozkrýt nahrávky skutečně geniálně. V "Pie Jesu" v podání Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) slyšíte doslova každé vrznutí - nahrávka pořízená při živém koncert v kostele s sebou tak nese skutečnou atmosféru svatostánku, prakticky cítíte to studené kamení všude okolo, krom krásně artikulovaného zpěvu ale mají své jasné místo a skvělou čistotu i varhany, nicméně ten "live" dojem podtrhují takové ty jemňoučké drobnosti, jako je droboučké nadechnutí tady, doznění támhle, echo tuhle či vrznutí nějaké židle a zašustění papíru támhle. Všechno se vám navíc vlévá do uší bez pocitu nějaké strohé techničnosti, všechno se děje přesně a přirozeně a jen opět jakýsi pocit jisté "hubenosti" zvuku vám brání mít pocit, že jste přímo v onom kostele.

Fantastická přesnost a rychlost (spolu se zjevně dobrým oddělením kanálů) mají za následek také geniální lokalizaci nástrojů v nahrávkách - i v jednoduché "Dream about you" (Eva & Stevie B. | STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) oceníte tu úžasnou vzdušnost, lehkost a samozřejmost, s níž sluchátka zafixují kytaru tuhle a támhle, hlas zase tady a také to, že všechno dokážou spojit do trojdimenzionálně přesvědčivého celku.

2018 08 30 TST Koss ESP950 10

Možná u skladeb jako je "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) pocítíte limit mohutnosti zvuku na basech - tvrdé syntetické přívaly hlubokých tónů nejsou tak působivé, jak by být měly. Jsou na druhou stranu fantasticky čitelné a všechny ty jemné proměny zdánlivě jednolité basové plochy si tu vychutnáte, jen tak trošku s nedostatečnou hutností. Zvuk je také spíše trošku technicky dokonalý, než zaměřený na muzikálnost, takže u horších nahrávek nic neodpustí.

Proč to nepřiznat - od elektrostatů Koss jsme toho vzhledem k jejich trošku obyčejnému provedení zase tolik nečekali. S o to otevřenějšími ústy jsme ale seděli pokaždé, když přišel čas na jejich poslech a hned jak jsme se naučili neprorazit si bubínky při manipulaci s trochu nešikovně koncipovanou regulací hlasitosti, jsme si ESP950 oblíbili. Je to tak trošku ošklivé káčátko světa sluchátek, které se po nasazení na uši změní v jednu z nejnádhernějších labutí - tak transparentní, tak dynamická, tak detailní a tak čistě hrající sluchátka není v dané třídě jednoduché najít a pokud překousnete vzhled těchto Kossů, není tu prakticky nic, co by jim šlo vytknout. Za dané peníze je to fantastický a pravděpodobně naprosto neočekávaný tip na koupi - tohle je po zvukové stránce sluchátkový high-end se vším všudy.

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ neuvěřitelná transparentnost za dané peníze

+ dynamika a rychlost

+ stěží uvěřitelný detail v dané kategorii

ZÁPORY

- trochu "bakelitový" pocit

- chaotická regulace hlasitosti / vyvážení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika