2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 1

Němečtí beyerdynamic sice možná mají větší renomé ve světě profesionálního ozvučení a monitoringu, přesto i jejich "domácí" výtvory stojí za pozornost. Nejnovějším nápadem firmy jsou in-ear sluchátka Xelento, o nichž se v propagačních materiálech píše, že jde o "poslouchatelný šperk". Je pravda, že už první pohled je zajímavý.

In-ear sluchátka mají povětšinou dosti identickou podobu - nakonec musí se vejít do omezeného prostoru v uchu a zvukovodu a musí být lehoučké, takže zde není moc co vymýšlet. Xelento jsou také maličká, jejich organicky tvarovaná ozvučnice z důkladně vyleštěného hliníku jen září a výtečně sedí do ucha. Sluchátka jsou pak navržena tak, aby signálový kabel vycházel za uchem a zvyšoval tak komfort i bezpečnost nošení.

Na hruškovité ozvučnici je vsazený kulatý kousek tmavšího kovu s firemním logem, pyšným nápisem "Made in Germany" a sériovým číslem. Signálové kabely jsou snadno oddělitelné a pod průhlednou slupkou je vidět kroucený stříbrný vodič (vlastně jde úplně přesně o postříbřenou měď). V cestě je také dálkové ovládání, kabel logicky končí 3,5 mm koncovkou.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 3

V nádherně zpracované krabičce připomínají Xelento skutečně uložený šperk díky své eleganci a čistotě. K dispozici máte dva různé kabely (s ovladačem a bez), stejně jako nepřebernou škálu nástavců z pěny nebo silikonu. V podstatě nemáte šanci nenajít komfortní kombinaci. Xelento navíc u ších sedí snadno i díky své váze 3,5 gramu na kus.

V ozvučnicích pracuje jediný měnič s technologií Tesla, tedy s velmi silným magnetickým polem. Měniče stejně jako celá sluchátka se vyrábí ručně v německé továrně firmy. Výrobce udává frekvenční rozsah 8 - 48 000 Hz, impedance je 16 ohm a citlivost 110 dB, takže pohodlně odpovídají "mobilním" nárokům.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 2

Sluchátka beyerdynamic Xelento jsme poslouchali ve společnosti mobilního přehrávače Pioneer XDP-30R, ale i RME ADI-2 Pro nebo třeba ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Apogee Groove. Ale také třeba z výstupu iPhone 6, jen tak pro zajímavost. Srovnávali jsme s důvěrně známými Sennheiser IE 8 a Sennheiser HD 26 Pro.

Přestože Xelento nemají - tedy na poměry in-ear modelů, pochopitelně - úplně malé ozvučnice, nějak extrémně hluboký a mocný bas z nich jaksi podvědomě nečekáte. Nicméně to, co sluchátka předvedla v úvodu "Hrr na ně" od Nerez ("Ke zdi" | FLAC | 16 - 44,1), to nám doslova vyrazilo dech. Hlavní je, že mocný, mohutný a hutný kontrabas tam prostě JE, je to kontrabas a vy cítíte jeho váhu. Samozřejmě, má to trochu limit, velká sluchátka umí ten pocit velikosti a hmoty předat přirozeněji, ale Xelento excelují v rychlosti a přesnosti - basový tón je pevný jako skála, má perfektně načrtnuté kontury a také údernost. Máte pocit velkého, důrazného impulsu, provázejícího každé zadrnčení struny. Basy jsou vlastně ve světě in-ear sluchátek excelentní.

Na vokálu Vanessy Fernandez v "Use Me" ("Use Me" | FLAC | 24 - 176,4) je znát, jak s klidem a jistotou umí Xelento hrát - čistota je skvělá a přitom organická, naprosto netechnická, vokál je tak famózně přirozený a nádherně prokreslený a ve výsledku tím prostě živoucí a šťavnatý. Cítíte i adekvátní objem, je to plastické, konkrétní a není tu už žádná nervozita, naopak je tu lehounký přídech medovosti, právě tam, kde valná většina sluchátek spíše zkouší hrát expresivně.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 5

Výrazné výšky v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) byly velmi pěkně čitelné, byť objemově o něco skromnější (ale samozřejmě ne nijak zapadlé v pozadí). Šum činelu už sluchátka výtečně rozpracují, aniž by se jeho hladkost a kultivovanost změnila ve tvrdost či hrubost. Tenounké cinknutí do činelu se rozezní svižně a jasně a sluchátka umí předat všechny jeho nuance.

Na tak maličká sluchátka je i dynamika až šokující. "Polovecké tance" z Borodinova "Knížete Igora" ("Focal CD No. 8" | FLAC | 16 - 44,1) sice nezprostředkují ten fyzický tlak velkého orchestru, ale mohutnou skladbu s přehledem "utáhnou" i při vyšší hlasitosti, je tu energie, je tu důraz, je tu velikost a je tu pocit váhy, prostě je to skvělé, nesvázané a výbušné a přitom se neztratí ani taková drobnost jako je delikátní ťuknutí trianglu v pozadí.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 7

Díky velké otevřenosti a vysoké transparentnosti se přednes Xelento čte snadno jako kniha - "How it feels" od Sophie Zelmani ("The Dali CD Vol. 3" | FLAC | 16 - 44,1) nám sluchátka nabídla jako dokonale propracovaný, čistý a zorganizovaný bonbónek, je to velmi nenásilný a uvolněný zvuk, v němž je prostě všechno - je to tak detailní přednes, že se už ztrácí pocit reprodukovanosti. Xelento nebudí pocit studiové strohosti a přímosti, jsou to opravdu high-endově a "luxusně" znějící sluchátka.

Dokonce i prostor hudební scény tu je patrný a jistý, což u sluchátek nebývá úplně samozřejmá charakteristika - "Darkest Dark, Brightest Bright" od Amber Rubarth ("HD Tracks sampler 2014" | FLAC | 24 - 96) se začala už otevírat pocitově i mimo hlavu, úvodní smyčce daleko vlevo, kytara zafixovaná uprostřed a obklopená vzduchem a tu a tam dokonce zaslechnete i nějaký ten droboučký ruch, vrznutí a další zvuky, které mikrofon zachytil a vždy víte odkud přichází.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 9

Ani dravě syrové hudby jako je Whiteova ""Just One Drink" ("Lazaretto" | FLAC | 24 - 96) se beyerdynamic Xelento nijak neleknou. Naopak, na většině sluchátek působí tahle skladba jaksi "zašmodrchaně" a i když je hudebně zajímavá, dokáže lézt na nervy. Xelento ji ale opravdu high-endovým způsobem přetvoří do čitelného, naprosto kultivovaného zážitku, v němž se zahladí drobné ostrosti a nepříjemnosti, zatažený hudební uzel se rozpadne na jednotlivé vrstvy a i když se trošičku ohladí i ona bezprostřední syrovost, ten drajv a ta živost jsou stále podmanivé.

In-ear sluchátka beyerdynamic Xelento jsou snad až marnivě hezká na pohled a podmanivá na poslech, jakkoliv provázaná maličkým polibkem okázalosti. Jejich celková čitelnost a kultivovanost udělá skvělý zážitek z poslechu čehokoliv, stejně tak ale i jejich hluboký, výborně artikulovaný bas nebo transparentní vokální pásmo. Xelento jsou excelentní sluchátka, když chcete "prostě jen poslouchat". Na poměry in-ear sluchátek jim nic neschází, jsou komfortní, jsou skvěle udělaná a ani zvukově nezaostávají, jakkoliv to nejsou přímé (a tím občas až "špičaté") monitory, jsou to vrcholně muzikální nástroje na rozkrytí radosti z poslechu. Výtečná, taková jsou, prostě výtečná.

Kč 27 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou to skutečné šperky

+ na tu velikost hluboký bas

+ působivé rozlišení

+ perfektní rychlost a autorita

ZÁPORY

- prostor scény by snad mohl být o kousek hlubší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika