2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 1

Němečtí beyerdynamic sice možná mají větší renomé ve světě profesionálního ozvučení a monitoringu, přesto i jejich "domácí" výtvory stojí za pozornost. Nejnovějším nápadem firmy jsou in-ear sluchátka Xelento, o nichž se v propagačních materiálech píše, že jde o "poslouchatelný šperk". Je pravda, že už první pohled je zajímavý.

In-ear sluchátka mají povětšinou dosti identickou podobu - nakonec musí se vejít do omezeného prostoru v uchu a zvukovodu a musí být lehoučké, takže zde není moc co vymýšlet. Xelento jsou také maličká, jejich organicky tvarovaná ozvučnice z důkladně vyleštěného hliníku jen září a výtečně sedí do ucha. Sluchátka jsou pak navržena tak, aby signálový kabel vycházel za uchem a zvyšoval tak komfort i bezpečnost nošení.

Na hruškovité ozvučnici je vsazený kulatý kousek tmavšího kovu s firemním logem, pyšným nápisem "Made in Germany" a sériovým číslem. Signálové kabely jsou snadno oddělitelné a pod průhlednou slupkou je vidět kroucený stříbrný vodič (vlastně jde úplně přesně o postříbřenou měď). V cestě je také dálkové ovládání, kabel logicky končí 3,5 mm koncovkou.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 3

V nádherně zpracované krabičce připomínají Xelento skutečně uložený šperk díky své eleganci a čistotě. K dispozici máte dva různé kabely (s ovladačem a bez), stejně jako nepřebernou škálu nástavců z pěny nebo silikonu. V podstatě nemáte šanci nenajít komfortní kombinaci. Xelento navíc u ších sedí snadno i díky své váze 3,5 gramu na kus.

V ozvučnicích pracuje jediný měnič s technologií Tesla, tedy s velmi silným magnetickým polem. Měniče stejně jako celá sluchátka se vyrábí ručně v německé továrně firmy. Výrobce udává frekvenční rozsah 8 - 48 000 Hz, impedance je 16 ohm a citlivost 110 dB, takže pohodlně odpovídají "mobilním" nárokům.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 2

Sluchátka beyerdynamic Xelento jsme poslouchali ve společnosti mobilního přehrávače Pioneer XDP-30R, ale i RME ADI-2 Pro nebo třeba ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Apogee Groove. Ale také třeba z výstupu iPhone 6, jen tak pro zajímavost. Srovnávali jsme s důvěrně známými Sennheiser IE 8 a Sennheiser HD 26 Pro.

Přestože Xelento nemají - tedy na poměry in-ear modelů, pochopitelně - úplně malé ozvučnice, nějak extrémně hluboký a mocný bas z nich jaksi podvědomě nečekáte. Nicméně to, co sluchátka předvedla v úvodu "Hrr na ně" od Nerez ("Ke zdi" | FLAC | 16 - 44,1), to nám doslova vyrazilo dech. Hlavní je, že mocný, mohutný a hutný kontrabas tam prostě JE, je to kontrabas a vy cítíte jeho váhu. Samozřejmě, má to trochu limit, velká sluchátka umí ten pocit velikosti a hmoty předat přirozeněji, ale Xelento excelují v rychlosti a přesnosti - basový tón je pevný jako skála, má perfektně načrtnuté kontury a také údernost. Máte pocit velkého, důrazného impulsu, provázejícího každé zadrnčení struny. Basy jsou vlastně ve světě in-ear sluchátek excelentní.

Na vokálu Vanessy Fernandez v "Use Me" ("Use Me" | FLAC | 24 - 176,4) je znát, jak s klidem a jistotou umí Xelento hrát - čistota je skvělá a přitom organická, naprosto netechnická, vokál je tak famózně přirozený a nádherně prokreslený a ve výsledku tím prostě živoucí a šťavnatý. Cítíte i adekvátní objem, je to plastické, konkrétní a není tu už žádná nervozita, naopak je tu lehounký přídech medovosti, právě tam, kde valná většina sluchátek spíše zkouší hrát expresivně.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 5

Výrazné výšky v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) byly velmi pěkně čitelné, byť objemově o něco skromnější (ale samozřejmě ne nijak zapadlé v pozadí). Šum činelu už sluchátka výtečně rozpracují, aniž by se jeho hladkost a kultivovanost změnila ve tvrdost či hrubost. Tenounké cinknutí do činelu se rozezní svižně a jasně a sluchátka umí předat všechny jeho nuance.

Na tak maličká sluchátka je i dynamika až šokující. "Polovecké tance" z Borodinova "Knížete Igora" ("Focal CD No. 8" | FLAC | 16 - 44,1) sice nezprostředkují ten fyzický tlak velkého orchestru, ale mohutnou skladbu s přehledem "utáhnou" i při vyšší hlasitosti, je tu energie, je tu důraz, je tu velikost a je tu pocit váhy, prostě je to skvělé, nesvázané a výbušné a přitom se neztratí ani taková drobnost jako je delikátní ťuknutí trianglu v pozadí.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 7

Díky velké otevřenosti a vysoké transparentnosti se přednes Xelento čte snadno jako kniha - "How it feels" od Sophie Zelmani ("The Dali CD Vol. 3" | FLAC | 16 - 44,1) nám sluchátka nabídla jako dokonale propracovaný, čistý a zorganizovaný bonbónek, je to velmi nenásilný a uvolněný zvuk, v němž je prostě všechno - je to tak detailní přednes, že se už ztrácí pocit reprodukovanosti. Xelento nebudí pocit studiové strohosti a přímosti, jsou to opravdu high-endově a "luxusně" znějící sluchátka.

Dokonce i prostor hudební scény tu je patrný a jistý, což u sluchátek nebývá úplně samozřejmá charakteristika - "Darkest Dark, Brightest Bright" od Amber Rubarth ("HD Tracks sampler 2014" | FLAC | 24 - 96) se začala už otevírat pocitově i mimo hlavu, úvodní smyčce daleko vlevo, kytara zafixovaná uprostřed a obklopená vzduchem a tu a tam dokonce zaslechnete i nějaký ten droboučký ruch, vrznutí a další zvuky, které mikrofon zachytil a vždy víte odkud přichází.

2017 08 22 TST beyerdynamic xelento 9

Ani dravě syrové hudby jako je Whiteova ""Just One Drink" ("Lazaretto" | FLAC | 24 - 96) se beyerdynamic Xelento nijak neleknou. Naopak, na většině sluchátek působí tahle skladba jaksi "zašmodrchaně" a i když je hudebně zajímavá, dokáže lézt na nervy. Xelento ji ale opravdu high-endovým způsobem přetvoří do čitelného, naprosto kultivovaného zážitku, v němž se zahladí drobné ostrosti a nepříjemnosti, zatažený hudební uzel se rozpadne na jednotlivé vrstvy a i když se trošičku ohladí i ona bezprostřední syrovost, ten drajv a ta živost jsou stále podmanivé.

In-ear sluchátka beyerdynamic Xelento jsou snad až marnivě hezká na pohled a podmanivá na poslech, jakkoliv provázaná maličkým polibkem okázalosti. Jejich celková čitelnost a kultivovanost udělá skvělý zážitek z poslechu čehokoliv, stejně tak ale i jejich hluboký, výborně artikulovaný bas nebo transparentní vokální pásmo. Xelento jsou excelentní sluchátka, když chcete "prostě jen poslouchat". Na poměry in-ear sluchátek jim nic neschází, jsou komfortní, jsou skvěle udělaná a ani zvukově nezaostávají, jakkoliv to nejsou přímé (a tím občas až "špičaté") monitory, jsou to vrcholně muzikální nástroje na rozkrytí radosti z poslechu. Výtečná, taková jsou, prostě výtečná.

Kč 27 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou to skutečné šperky

+ na tu velikost hluboký bas

+ působivé rozlišení

+ perfektní rychlost a autorita

ZÁPORY

- prostor scény by snad mohl být o kousek hlubší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio