800 150 dynaudio partner

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 1

Původem britský výrobce Monitor Audio rozlišuje hi-fi část své produkce podle drahých kovů (vyjma série Monitor Reference). Nejznámější je určitě řada Platinum a její vskutku překrásné high endové modely, ale i nižší Gold, Silver a Bronze stojí za pozornost. Zejména pak tím, že s každým krokem směrem dolů se půlí také cena adekvátního modelu, aniž by ale výrobce slevil z estetických nároků – jinak řečeno, i docela levné reprosoustavy Monitor Audio vypadají skutečně skvěle a jen velmi těžko najdete v dané třídě hezčí.

Jak napovídá výše řečené, dnes představovaný model Silver 2 patří na začátek druhé nejnižší série a jedná se o větší ze dvou dostupných regálovek této řady. Ani přes svou pozici větších nejsou příliš rozměrné – klasické pravoúhlé tvary narostly do rozměrů 37,5 x 23 x 30 cm (v x š x h) a díky konstrukci z 2 cm silných MDF desek s vnitřními vzpěrami napříč i kolem kabinetu váží téměř 10 kg.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 2

Co je však třeba vyzdvihnout nad jiné, to je prostě estetika těchto stojanových reprosoustav – jednak jde o pravou dýhu na povrchu, jednak o celkové velice dobré zpracování a jednak o celkové vyvážení tvarů, působících věru britsky aristokratickým dojmem. Spolu s celkovým pocitem hodnotnosti bez slabého místa si za ne úplně mnoho peněz odnášíte jednu z nejlépe zpracovaných reprosoustav na této cenové úrovni.

Čelní stěnu zabírají téměř úplně zlatý tweeter za krycí mřížkou a téměř bílý, jen mírně konický středobas, působící díky prohlubním trochu jako obrácený golfový míček. Oba měniče mají tlustší černý rámeček, obehnaný ještě jedním tenoučkým stříbrným. Výsledný efekt je decentní a přitom přitažlivý.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 3

Na zadní straně najdete dvojici imbusových šroubů a mezi nimi, téměř přesně uprostřed, otvor bassreflexu z pevného plastu. Bohaté prořezávání má na starost zklidnění vzdušeného proudění a eliminaci svistotu. Hodně u paty reprosoustav je pak kruhové pole s čtveřicí poměrně malých, slušných, ale ne úplně robustních reproterminálů. Jsou nicméně daleko od sebe, takže do nich lze velmi lehce zapojit kabel, banánek i vidličky libovolné velikosti.

Jediné, co nám přišlo méně elegantní, byla magneticky přichycená mřížka. Svou jednoduchostí a kulatými rohy se jaksi nehodila k noblesnosti reprosoustav jako celku.

Bassreflexový port používá technologii HiVe druhé generace (High Velocity, neboli vysoká rychlost), kterýžto design by měl urychlovat a usměrňovat proudění vzduchu z ozvučnice.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 3

Nejdůležitější jsou ale měniče. Tweeter má pro firmu charakteristickou zlatou až měděnou barvu. Kopulka je uložena na nadstandardně robustním závěsu a membrána o průměru 2,5 cm je vyrobena za materiálu C-CAM. Jde o slitinu hliníku a hořčíku, potaženou tenoučkou vrstvou keramiky a zlata jakožto ideálně zpevňujícího a tlumícího materiálu. Díky tomu je rezonanční kmitočet za hranicí 35 kHz, což by mělo pomoci čistotě přednesu.

Již zmíněný dolíčkovitý středobas používá u své membrány pro změnu technologii RST (Rigid Surface Technology). Prvotním impulsem bylo prý setkání s origami, japonskou papírovou skládačkou. Právě u ní je znát, že i lehký a křehký materiál, jako je papír, lze zpevnit prostým poskládáním. Vyšší řady Monitor Audio řeší problém nežádoucí deformace membrán malými sklady v podobě podélných rýh, nižší modely včetně Silver 2 pak řadou prohlubní. Opět se jedná o materiál C-CAM, tentokrát však bez pozlacení. Membrána má průměr 20,3 cm. Šasi středobasu je lehce atypicky vyrobeno z litého polymeru, namísto kovu – i to prý pomáhá redukci nežádoucích vibrací. Membrána středobasu je usazena na téměř neviditelném závěsu.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 4

Dvoupásmový systém pracuje v pásmu 40 – 35 000 Hz (ovšem bez udání tolerance), nabízí nominální impedanci 8 Ohm a charakteristickou citlivost 88 dB / W / m. Přechodová frekvence je stanovena na laťce 2 000 Hz.

Poslouchali jsme na elektronice Naim Nait XS a Naim CD5si, které doplňoval ASUS Xonar Essence One MUSES MkII. Porovnávali jsme pak s Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins CM6 S2 a Jamo C 97. Kabeláž měla značky Naim, Eagle Cable, Monster Cable, ProAc, TelluriumQ a QUAD.
Monitor Audio Silver 2 patří už spíše k větším stojanovým reprosoustavám, přesto se nesnaží jít přehnaně hluboko, nehrají na efekt. Kontrabas v „Summertime" od Modern Jazz Quartet („Porgy and Bess" | 2004 | Atlantic | 8122-75445-2) byl v menším prostoru dokonce už fyzicky cítit, samozřejmě ale jeho ne úplně malá část v nejspodnějších patrech frekvenčního spektra nepřichází s plnou energií. Plně vyzářená část má ovšem velice dobrou definici, je kulatý a umírněný, přičemž už od poměrně nízkých hlasitostí se naplno otevírá.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 5

Tak jak jsou hezky zpracované, tak hezky Monitor Audio Silver 2 hrají, zejména pak v otevřeném a krásně hebkém středním pásmu. Z reprodukce vyzařuje hodně nadstandardní uvolněnost a byla tak velká radost poslouchat romantickou „Girl from Ipanema" (Getz / Gilberto | MFSL | UDCD607). Vokál byl pěkně uvolněný, decentní a přitom ne unavený či líný. Stejně tak rozeznělý saxofon je spíše sametovější, než expresivní, nikam nespěchá. To je charakteristika zjevně vlastní velké části portfolia anglického výrobce.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 9

V rámci dané cenové třídy je pak vysloveně excelentní podání výšek. Činely a kovové perkuse v Evansově „Danny Boy" („Empathy" | 1989 | Verver | 837 757-2) byly moc pěkné – objemově sice možná o dýchnutí menší, zato však naprosto uvolněné, přirozené a samozřejmé, jemný ševel metliček je také pěkně rozlišený. Není to sice autoritativní rozebírání zvuku do nejmenších detailů, díky příjemnosti a celkové přirozenosti to však vůbec nevadí.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 6

Pokud do Monitor Audio Silver 2 pustíte Dvořákovu „Novosvětskou" (2001 | BMG | 74321 680132), záhy zjistíte, že díky velikosti ozvučnice a rozhodně i cenové třídy má velký orchestr dynamické limity; celkově rozvážnější, neuspěchaný a měkký přednes ovšem v kontextu třídy a ceny zvládají přenést život v nahrávce na rozumné úrovni. Když v úvodu začnou hrát všechny nástrojové sekce, vůbec to není špatné, byť proporčně menší.

„Power of love" od Mahavishnu Orchestra („Apocalypse" | 1990 | CBS | 467092 2) ukázala, že reprosoustavy detaily nikam netlačí a hrají neúnavně – na druhou stranu je tu dost vzduchu mezi nástroji a instrumenty mají slušné kontury, když se uvolníte a zaposloucháte, ani o drobnější informace ochuzeni nebudete, byť s již zmiňovanou uvolněností jdou Monitor Audio dosti proti proudu.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 7

Prostorové podání je opět dobré, byť těžiště hudební scény je citelně uprostřed mezi kanály a šíře scény je definována osami měničů. Mezi reprosoustavami však najdeme slušně propojenou a stabilní scénu, nijak holograficky vykreslenou, ale uvolněnou a příjemně spojitou. Bill Evans se tak v „Polka Dots and Moonbeams" („California here I come" | 2004 | Verve | VE2-2545) se svými spoluhráči snaží vejít na trochu menší pódium, ale nemáte ani zde pocit, že by mezi nimi scházelo místo a dění se stávalo nepřehledným.

Protože Monitor Audio Silver 2 jsou jedny z nejvíce v pohodě hrajících reprosoustav své cenové třídy, není divu, že jim dobře jde přenost atmosféry nahrávky. „Love is the drug" od Roxy Music („The Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) by snad mohla mít pevnější bas nebo větší autoritu, ale celková uvolněnost a pohoda, nepřítomnost hran a ostrostí je velice příjemná. Muzikální, barevný přednes má slušné tempo a prostě plyne...

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 8

Reprosoustavy Monitor Audio Silver 2 jsou velice příjemné. Vypadají skutečně nádherně a hlavně hrají nesmírně v pohodě – muzikálně, barevně a naprosto v klidu. Hudba si plyne, je úžasně příjemná a je úplně jedno jak nahlas, nebo v jakém žánru (byť pokud posloucháte primárně moderní metal, asi to nebude úplně ono). Hledáte-li tak příjemný a lehce po dlouhou dobu poslouchatelný charakter v excelentním balení, jsou Monitor Audio Silver 2 jednou za zajímavých možností.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 m1

Naměřená frekvenční charakteristika je na danou cenovou třídu velmi slušná – od 200 Hz až na hranici 20 000 Hz je velice vyrovnaná, snad jen s lehoučkým nástupem energie mez 7 a 20 kHz. Lehký peak na 130 Hz zase značí snahu o plnější zvuk, bassreflex je naladěn někam na 50 Hz. Nástup na udávané hranici 40 Hz dle měření v podstatě může odpovídat toleranci +/- 3 dB, plně si ale užijete spíše až takových 75 Hz a výš. Platí to ale pro velký prostor, v menších bude odezva silnější.

2015 01 13 TST Monitor Audio Silver 2 m2

Impedanční křivka je kultivovaná, bez hrubých peaků, pod hranicí 5 Ohm se nachází jen v jediném bodě a nestoupá do nezvládnutelných výšek. Monitor Audio Silver 2 jsou v tomto ohledu naprosto standardní, ani skvělé, ani problematické.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 22 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají na danou cenu opravdu nádherně

+ hezky čistý zvuk

+ výšky jsou v rámci cenové třídy excelentní

+ jednoduše, komfortně se poslouchají

ZÁPORY

- zvuk by mohl být občas živější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.monitor-audio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio