800 150 dynaudio partner

Produkty se znáčkem Bowers&Wilkins už prošly Hi-Fi Voice tolikrát, že znovu nastiňovat historii značky by bylo nošením dříví do lesa, i kdyby dávno nebyla zmiňována v mnoha ostatních médiích. Dokonce našima ušima prošla i vrcholná sloupová reprosoustava řady CM - model CM9, oceněný loňskou cenou EISA. V současném katalogu béwéček je tato série třetí v pořadí, hned za svébytným modelem Nautilus a skutečně high-endovou řadou 800. Dalo by se tak říct, že malý regálový model CM1 je vyjádřením Bowersů na téma úvodního kroku do světa opravdového hifi.

Maličká stojanová reprososutava CM1 má rozměry pouhých 28 x 16,5 x 28 cm (výška x šířka x hloubka) a váhu 6,7 kg, přesto už na první poslech nepůsobí jako hračka, ale jako dospěle provedený monitor. Koncepcí se jedná o dvoupásmovou bassreflexovou reprosoustavu,využívající osvědčená řešení z katalogu B&W. O výšky se stará hliníková kalota o průměru 2,5 cm, uzavřená ve vlastní ozvučnici typu Nautilus (dozadu se zužující válec, postupně „požírající" nežádoucí vibrace a odrazy), střední a spodní frekvenční pásmo vyzařuje membrána z typicky žlutého tkaného Kevlaru. Tento reproduktor má průměr 13 cm. Na 4 000 Hz oba měniče odděluje jednoduchá výhybka. Psaná impedance reprosoustav CM1 činí 8 Ohm, výrobce přiznává pokles až k hodnotě 5,1 Ohmu, což je v době poněkud rozevlátého dodržování standardů stále možno považovat za poctivý a slušný výsledek. Udávaný frekvenční rozsah v referenčním tolerančním pásmu -3dB zní 55 - 22 000 Hz, což je hodnota přiměřená litrovému objemu ozvučnice. Povolíme-li toleranci o další 3dB, rozšíří se měřitelná odezva na 45 - 50 000 Hz. O nutnosti najít si svůj konkrétní a poměrně úzký sweet spot hovoří parametry rozptylu zvuku - horizontálně je to celkem průměrných 60 stupňů, vertikálně pak ale jen 10 stupňů, takže posluchač by si měl pro začátek dobře rozmyslet umístění monitorů v prostoru ve všech třech dimenzích. Podprůměrná je pak udávaná citlivost 84dB, která nabádá k použití co nejsilnějšího zesilovacího prvku a také poslechové zkušenosti to potvrzují. Poslední nezmíněnou „technologií" je Flowport, neboli bassreflexový otvor, vybavený plastovým nátrubkem s množstvím „golfově-míčkových" prohlubní. Ty optimalizují proudění vzduchu a zamezují tak jeho syčení a dalším nežádoucím projevům. Výrobce doporučuje „krmit" tyto Bowersy zesilovačem o výkonu 30 až 100 Watt na kanál, oněch 100 je pak spíše optimálních a ani 150 výslednému projevu v ničem neublíží.

Již byla zmíněna nutnost pečlivě ustavit reprosoustavy v prostoru. Nejlépe zní, když je výškový reproduktor maličko nad úrovní posluchačových uší a přestože v balení se dodávají také ucpávky bassrflexových otvorů, když cé-em-jedničky stojí blízko zadní zdi nebo snad přímo v regálu, ideálně by na všechny strany mělo být alespoň půl metru volného prostoru. Experimenty s natočením dovnitř či vně poslechového trojúhelníku nakonec ukázaly, že pokud CM1 vyzařují buď přímo nebo mírně dovnitř, je to optimální. Přiražení ke zdi sice přidá trochu objemu na basech, avšak poněkud ubude přesnosti a čitelnosti, zcela určitě to tak není správná pozice.

Vnější provedení je na danou cenovou kategorii nadstandardní, působí už od pohledu robustně a hodnotně, ať už je to tmavší nebo světlejší hnědá dýha nebo bílý či černý klavírní lak. Zvláště poslední jmenované provedení působí velmi dobře. Drobné detaily, jako jsou kovové obroučky reproduktorů či sice plastová, ale dobře tvarovaná vanička reproterminálů nebo samotné masivní zlacené bi-wiringové terminály, to vše zvyšuje pocit dobré investice a nepromarněných dvaadvaceti tisíc.

Testovací poslech se konal ve středně velké místnosti s vysokým stropem, tedy prostoře o něco větší, než pro jaké by měla být reprosoustava Bowers&Wilkins CM1 určena. Testovací sestava byla poměrně proměnlivá, z posledních součástí jmenujme zdroje signálu Naim CD5i, Denon DCD-A100 a přehrávač (nejen) FLAC souborů Philips GoGear ViBE. Roli zesilovačů zastal integrovaný Denon PMA-A100 a Naim UnitiQute. Kabeláž reproduktorovou obstaraly značky Eagle Cable a model Condor Blue LS 5.1, KrautWire s modelem Awakening a Crystal Cable s CrystalSpeak Speacial Copper. Interconnecty pak hrály Quad Performance QA-900, KrautWire Guru S a Crystal Cable CrystalConnect Special Copper. Napájení pak buď standardní dodávaná kabeláž nebo Crystal Cable CrystalPower Special Copper. K porovnání sloužily Xavian Primissima, Philips MCD908 a Harbeth Monitor 30 Domestic.

Podle očekávání se do reprosoustav této velikosti „nevejdou" nástroje produkující hlubší tóny, například kontrabas. U úvodního samostatně hrajícího kontrabasu Michaela Arnopola na nahrávce Pat Barber „Companion" je cítit, že sice CM1 kladou na jednotlivé tóny důraz, ovšem nástroji schází tělo a hmota, která by rozechvívala vzduch. Nahrávka je sice přehledná a čitelná, přesto onen pocit zmenšení nástrojů a scény přetrvává. Přestože charakter nahrávky je velmi měkký a příjemný, CM1 si drží tak trochu chladnější odstup, kladou důraz na čistý a přímý zvuk, „tlačený" směrem na posluchače.

Následující „Sultans of Swing" od Dire Straits pak jasně ukazuje na skutečnost, že rock je něco, co se Bowersům líbí. Přestože basová linka je maličko utopená a není cítit impulz, který by proudil do místnosti, hluboké frekvence zůstávají čitelné a mají tak akorát fundamentu na daný objem ozvučnice. Střední pásmo a výšky pak mají tu správnou míru agresivity, aby zaujaly a vtáhly posluchače a daly mu pocit, že slyší v nahrávce spoustu detailů a to přehledně a čistě.

Onen mírně neosobní, chladnější projev Bowers&Wilkins CM1 přetrvává i u „Čtvera ročních období", hraných Ann-Sophie Mutter. Barva strun se zdá být správná, jednotlivé tóny dostatečně separované i ohraničené, na poměry cenové kategorie a svého typového zařazení prostě CM1 nemají žádný nepřekonatelný objektivní problém v reprodukci, byť když sturny trochu „zabručí" a cé-em-jedničky mají sáhnout až ke dnu svých schopností, kontrola tu není úplně dokonalá a je cítit, jak moc musí středobasový měnič pracovat. Přesto celkový projev zůstává v mezích velmi slušného zvuku a slušné střední a vyšší pásmo mu dominují, takže není v reálu důvod ke stížnostem.

Podání hlasů by bylo možná o kousek působivější, kdyby mělo trochu vřelosti navíc, ale mše „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" je i tak plná detailů a i když iluze velkého sboru logicky z reprosoustav této velikosti nemůže být dosažena, pořád dokáží CM1 vybudovat přesvědčivou iluzi skutečnosti v rámci daných vstupních podmínek. Zvláště u skladeb podobné náročnosti se projevuje „žravost" cé-em-jedniček nejvíce, pouze se silným a rychlým zesilovačem má reprodukce patřičnou chytlavost.

V reprodukci velkých orchestrů, jako je třeba ten Mineapolský, hrající Mussorgského „Velkou bránu Kyjevskou", zachovává pár regálovek od Bowersů čitelnost a klid nad průměrem své cenové i objemové kategorie, důraznost postavená na mohutnosti zvuku se ale logicky nedostavuje - je to jako sledovat objekt po částech lupou, ale bez možnosti doopravdy vidět (či zde spíše slyšet) celek. Opět je potřeba připomenout nutnost dostatečné výkonové rezervy zesilovacího prvku, pokud je ale tato podímnka splněna, zvuk je lehký, prokreslený a dynamický. Ocenit lze také podání barev nástrojů, které je věrné, byť spíše trochu strohé a rezervované.

Nejvíc BéWéčkům sluší hudba nástrojově jednodušší, klidnější a relaxovanější, tam si vedou naprosto ideálně a s podporou alespoň trochu silnějšího a trochu živějšího sílícího prvku umí vyplnit i středně velké prostory a „hrábnout" i k hranicím reprodukce očekávané spíš u o něco objemnějších monitorů. Tam, kde hudba přeci jen začíná být spletitější a mohutnější, krásným příkladem nechť jsou klasické symfonické básně ruských autorů, tam už Bowers&Wilkins CM1 občas mírně ztrácí dech, aniž by ho ovšem kdy - nutno dodat - ztratily definitivně. Vyladí-li posluchač zbytek sestavy k nárokům těchto drobečků, dočká se přesně toho, co by od slušných hi-fi reproduktorů cenové kategorie „lehce přes dvacet" mohl a měl čekat. Sečteno a podtrženo, dobrá práce...

Kč 22 180,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ střídmý a elegantní design

+ klidný projev, přesto dost předané energie

+ příjemně a snadno poslouchatelné po dlouhou dobu

ZÁPORY

- přeci jen ne úplně ideální podání basové složky i s ohledem na kategorii

- pro dosažení svého maxima vyžadují až příliš dobrý a výkonný zesilovač

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio