Produkty se znáčkem Bowers&Wilkins už prošly Hi-Fi Voice tolikrát, že znovu nastiňovat historii značky by bylo nošením dříví do lesa, i kdyby dávno nebyla zmiňována v mnoha ostatních médiích. Dokonce našima ušima prošla i vrcholná sloupová reprosoustava řady CM - model CM9, oceněný loňskou cenou EISA. V současném katalogu béwéček je tato série třetí v pořadí, hned za svébytným modelem Nautilus a skutečně high-endovou řadou 800. Dalo by se tak říct, že malý regálový model CM1 je vyjádřením Bowersů na téma úvodního kroku do světa opravdového hifi.

Maličká stojanová reprososutava CM1 má rozměry pouhých 28 x 16,5 x 28 cm (výška x šířka x hloubka) a váhu 6,7 kg, přesto už na první poslech nepůsobí jako hračka, ale jako dospěle provedený monitor. Koncepcí se jedná o dvoupásmovou bassreflexovou reprosoustavu,využívající osvědčená řešení z katalogu B&W. O výšky se stará hliníková kalota o průměru 2,5 cm, uzavřená ve vlastní ozvučnici typu Nautilus (dozadu se zužující válec, postupně „požírající" nežádoucí vibrace a odrazy), střední a spodní frekvenční pásmo vyzařuje membrána z typicky žlutého tkaného Kevlaru. Tento reproduktor má průměr 13 cm. Na 4 000 Hz oba měniče odděluje jednoduchá výhybka. Psaná impedance reprosoustav CM1 činí 8 Ohm, výrobce přiznává pokles až k hodnotě 5,1 Ohmu, což je v době poněkud rozevlátého dodržování standardů stále možno považovat za poctivý a slušný výsledek. Udávaný frekvenční rozsah v referenčním tolerančním pásmu -3dB zní 55 - 22 000 Hz, což je hodnota přiměřená litrovému objemu ozvučnice. Povolíme-li toleranci o další 3dB, rozšíří se měřitelná odezva na 45 - 50 000 Hz. O nutnosti najít si svůj konkrétní a poměrně úzký sweet spot hovoří parametry rozptylu zvuku - horizontálně je to celkem průměrných 60 stupňů, vertikálně pak ale jen 10 stupňů, takže posluchač by si měl pro začátek dobře rozmyslet umístění monitorů v prostoru ve všech třech dimenzích. Podprůměrná je pak udávaná citlivost 84dB, která nabádá k použití co nejsilnějšího zesilovacího prvku a také poslechové zkušenosti to potvrzují. Poslední nezmíněnou „technologií" je Flowport, neboli bassreflexový otvor, vybavený plastovým nátrubkem s množstvím „golfově-míčkových" prohlubní. Ty optimalizují proudění vzduchu a zamezují tak jeho syčení a dalším nežádoucím projevům. Výrobce doporučuje „krmit" tyto Bowersy zesilovačem o výkonu 30 až 100 Watt na kanál, oněch 100 je pak spíše optimálních a ani 150 výslednému projevu v ničem neublíží.

Již byla zmíněna nutnost pečlivě ustavit reprosoustavy v prostoru. Nejlépe zní, když je výškový reproduktor maličko nad úrovní posluchačových uší a přestože v balení se dodávají také ucpávky bassrflexových otvorů, když cé-em-jedničky stojí blízko zadní zdi nebo snad přímo v regálu, ideálně by na všechny strany mělo být alespoň půl metru volného prostoru. Experimenty s natočením dovnitř či vně poslechového trojúhelníku nakonec ukázaly, že pokud CM1 vyzařují buď přímo nebo mírně dovnitř, je to optimální. Přiražení ke zdi sice přidá trochu objemu na basech, avšak poněkud ubude přesnosti a čitelnosti, zcela určitě to tak není správná pozice.

Vnější provedení je na danou cenovou kategorii nadstandardní, působí už od pohledu robustně a hodnotně, ať už je to tmavší nebo světlejší hnědá dýha nebo bílý či černý klavírní lak. Zvláště poslední jmenované provedení působí velmi dobře. Drobné detaily, jako jsou kovové obroučky reproduktorů či sice plastová, ale dobře tvarovaná vanička reproterminálů nebo samotné masivní zlacené bi-wiringové terminály, to vše zvyšuje pocit dobré investice a nepromarněných dvaadvaceti tisíc.

Testovací poslech se konal ve středně velké místnosti s vysokým stropem, tedy prostoře o něco větší, než pro jaké by měla být reprosoustava Bowers&Wilkins CM1 určena. Testovací sestava byla poměrně proměnlivá, z posledních součástí jmenujme zdroje signálu Naim CD5i, Denon DCD-A100 a přehrávač (nejen) FLAC souborů Philips GoGear ViBE. Roli zesilovačů zastal integrovaný Denon PMA-A100 a Naim UnitiQute. Kabeláž reproduktorovou obstaraly značky Eagle Cable a model Condor Blue LS 5.1, KrautWire s modelem Awakening a Crystal Cable s CrystalSpeak Speacial Copper. Interconnecty pak hrály Quad Performance QA-900, KrautWire Guru S a Crystal Cable CrystalConnect Special Copper. Napájení pak buď standardní dodávaná kabeláž nebo Crystal Cable CrystalPower Special Copper. K porovnání sloužily Xavian Primissima, Philips MCD908 a Harbeth Monitor 30 Domestic.

Podle očekávání se do reprosoustav této velikosti „nevejdou" nástroje produkující hlubší tóny, například kontrabas. U úvodního samostatně hrajícího kontrabasu Michaela Arnopola na nahrávce Pat Barber „Companion" je cítit, že sice CM1 kladou na jednotlivé tóny důraz, ovšem nástroji schází tělo a hmota, která by rozechvívala vzduch. Nahrávka je sice přehledná a čitelná, přesto onen pocit zmenšení nástrojů a scény přetrvává. Přestože charakter nahrávky je velmi měkký a příjemný, CM1 si drží tak trochu chladnější odstup, kladou důraz na čistý a přímý zvuk, „tlačený" směrem na posluchače.

Následující „Sultans of Swing" od Dire Straits pak jasně ukazuje na skutečnost, že rock je něco, co se Bowersům líbí. Přestože basová linka je maličko utopená a není cítit impulz, který by proudil do místnosti, hluboké frekvence zůstávají čitelné a mají tak akorát fundamentu na daný objem ozvučnice. Střední pásmo a výšky pak mají tu správnou míru agresivity, aby zaujaly a vtáhly posluchače a daly mu pocit, že slyší v nahrávce spoustu detailů a to přehledně a čistě.

Onen mírně neosobní, chladnější projev Bowers&Wilkins CM1 přetrvává i u „Čtvera ročních období", hraných Ann-Sophie Mutter. Barva strun se zdá být správná, jednotlivé tóny dostatečně separované i ohraničené, na poměry cenové kategorie a svého typového zařazení prostě CM1 nemají žádný nepřekonatelný objektivní problém v reprodukci, byť když sturny trochu „zabručí" a cé-em-jedničky mají sáhnout až ke dnu svých schopností, kontrola tu není úplně dokonalá a je cítit, jak moc musí středobasový měnič pracovat. Přesto celkový projev zůstává v mezích velmi slušného zvuku a slušné střední a vyšší pásmo mu dominují, takže není v reálu důvod ke stížnostem.

Podání hlasů by bylo možná o kousek působivější, kdyby mělo trochu vřelosti navíc, ale mše „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" je i tak plná detailů a i když iluze velkého sboru logicky z reprosoustav této velikosti nemůže být dosažena, pořád dokáží CM1 vybudovat přesvědčivou iluzi skutečnosti v rámci daných vstupních podmínek. Zvláště u skladeb podobné náročnosti se projevuje „žravost" cé-em-jedniček nejvíce, pouze se silným a rychlým zesilovačem má reprodukce patřičnou chytlavost.

V reprodukci velkých orchestrů, jako je třeba ten Mineapolský, hrající Mussorgského „Velkou bránu Kyjevskou", zachovává pár regálovek od Bowersů čitelnost a klid nad průměrem své cenové i objemové kategorie, důraznost postavená na mohutnosti zvuku se ale logicky nedostavuje - je to jako sledovat objekt po částech lupou, ale bez možnosti doopravdy vidět (či zde spíše slyšet) celek. Opět je potřeba připomenout nutnost dostatečné výkonové rezervy zesilovacího prvku, pokud je ale tato podímnka splněna, zvuk je lehký, prokreslený a dynamický. Ocenit lze také podání barev nástrojů, které je věrné, byť spíše trochu strohé a rezervované.

Nejvíc BéWéčkům sluší hudba nástrojově jednodušší, klidnější a relaxovanější, tam si vedou naprosto ideálně a s podporou alespoň trochu silnějšího a trochu živějšího sílícího prvku umí vyplnit i středně velké prostory a „hrábnout" i k hranicím reprodukce očekávané spíš u o něco objemnějších monitorů. Tam, kde hudba přeci jen začíná být spletitější a mohutnější, krásným příkladem nechť jsou klasické symfonické básně ruských autorů, tam už Bowers&Wilkins CM1 občas mírně ztrácí dech, aniž by ho ovšem kdy - nutno dodat - ztratily definitivně. Vyladí-li posluchač zbytek sestavy k nárokům těchto drobečků, dočká se přesně toho, co by od slušných hi-fi reproduktorů cenové kategorie „lehce přes dvacet" mohl a měl čekat. Sečteno a podtrženo, dobrá práce...

Kč 22 180,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ střídmý a elegantní design

+ klidný projev, přesto dost předané energie

+ příjemně a snadno poslouchatelné po dlouhou dobu

ZÁPORY

- přeci jen ne úplně ideální podání basové složky i s ohledem na kategorii

- pro dosažení svého maxima vyžadují až příliš dobrý a výkonný zesilovač

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika