800 150 dynaudio partner

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 1

Německá značka Heco se pyšní možná pro někoho až nečekaně dlouhou historií, táhnoucí se až do poválečného roku 1949. Po celou dobu pak společnost setrvala jako německá značka se zaměřením na reprosoustavy. Dnes patří pod křídla jiné dlouhověké německé značky Magnat (kde se Magnat zaměřuje na to dostupné a Heco řekněme na to prémiovější), nic to ale nemění na jejím vlastním stylu, který je snadno rozpoznatelný už u druhé nejzákladnější (a historicky u firmy nejúspěšnější) řady Aurora, kde podle jména patrně začíná úsvit hi-fi.

Základem řady Aurora je ani malá, ani velká regálová reprosoustava Aurora 300. Má typickou podobu Heco s několika signifikantními vizuálními prvky – je to třeba „vlnkovitý“ prstenec planžety kolem výškového reproduktoru nebo dobře identifikovatelný středobas. Ozvučnice mají čistě pravoúhlé tvary, na výšku vyrostly na 35,7 cm, do hloubky na 31,5 cm a do šířky na 19,5 cm. Váží 7,5 kg a celkově působí jejich zpracování lepší, než je běžný standard této třídy.

Na vizuální zajímavosti jim dodává sestavení ozvučnice z předo-horní části a zadně-boční části. Výsledek je moderní (zejména v kombinaci s velmi aktuální škálou barevných kombinací, v nichž se Aurora 300 dodává) a čistý. Není to ale jen vizuální prvek, v těchto místech se skutečně překrývací dva MDF panely a konstrukce tak získává na rigidnosti. Dobře „snesitelné“ vizuální pojetí podtrhují gumové nožičky, díky nimž reprosoustavy snadno postavíte na skříňku či poličku, stejně jako krycí mřížka, která drží na neviditelných magnetech.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 2

Čelní stěně dominují dva již zmíněné reproduktory a malé logo výrobce, další logo (tentokrát výrobní řady) najdete vzadu na horním panelu. Pohled zezadu ukáže celkem výrazný výdech bassreflexového nátrubku – ten je tvarovaný a navzdory dojmu z barevného ladění je plastový. Netypickým prvkem v této cenové relaci jsou dva páry reproterminálů.

O výšky se stará tweeter vyvinutý pro řadu Aurora – výrobce mu říká Fluktus, má průměr tkané membrány 2,8 cm a vlnitý zvukovod prý vznikl počítačovou simulací a má za úkol zlepšovat disperzi tohoto reproduktoru. Magnetický ferritový systém chladí ferrofluid.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 3

Doplňuje ho 17 cm kónická membrána středobasu, která je vyrobená z dlouhých papírových vláken (jak je typické pro Heco), závěs tvoří klasická pryžová vlnka a uprostřed membrány je celkem výrazně velká prachovka, naznačující slušnou velikost cívky.

Výrobce u tohoto dvoupásmového modelu udává přechodovou frekvenci poměrně vysoko - na 3 300 Hz. Frekvenční rozsah má deklarovány hodnoty 32 – 42 500 Hz, u impedance najdete „německých“ 4 – 8 ohm, citlivost 90 dB / 2,8 V / m je nadstandardní.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 4

Aurora 300 jsme poslouchali jak na Cambridge CXA81 / Cambridge CXC na kabelech Dynamique Audio Horizon 2 a to proti Fischer&Fischer SN-70, tak také na Métronome DSC1 / Norma Revo IPA-140 a kabelech Nordost Heimdall 2 s napájením přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a to proti Xavian Quarta. O dalších součástech poslechových sestav se můžete více dozvědět v pravém sloupci.

Na cenově základní a ne úplně obří reprosoustavy se Aurora 300 pustily docela ochotně i ke spodním tónům kontrabasu v Methenyho „Upojenie“ („Upojenie“ | 2008 | Nonesuch | 7559-79909-8) – je tu pochopitelně poněkud limitovaný pocit hutnosti a váhy basových tónů, je to takový hebčí, schválně temnější zvuk, ale vlastně pěkně barevný, slušně čitelný a nabízející ve své třídě velmi solidní objem a energii. Nečekejte perfektní ohraničení tónů nebo kdovíjak různorodé basové polohy, ale zároveň se nemusíte bát chudosti nebo absence váhy. Za dané peníze je basu jednak dost a jednak hraje v solidním standardu.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 5

Lehce vřelejší a hebčí ladění pak má střední pásmo, nicméně třeba dosti jasný a zřetelný (u kompromisnější techniky často až tvrdý, někdy i ostrý) vokál seveřanky Caroly v „So far so good“ („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) byl celkem klidně podaný, se snahou nabídnout spíše příjemnost a plnější zvuk, než nejjemnější detaily a dozvuky. V rámci své třídy je ale přednes velmi slušně otevřený a takový laskavě energický, pocit plnosti je „tak akorát“. Je to celkově nekonfliktní ladění, neanalytické, ale vlastně příjemné na poslech.

Výšek se zdá být trochu méně, soudě alespoň podle činelu v „Caravan“ Dukea Ellingtona („Money Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9). Jeho zvuk působí lehce opatrnějším, klidnějším dojmem, není ale zastřený nebo takový ten zjemněle éterický. Má férovou čitelnost i zřetelnost, dobře se hodí k celkově uhlazenějšímu zvuku reprosoustav a tu a tam zaslechnete i lehké doznívání, jako kdyby v nejvyšších oktávách reprosoustavy přeci jen zase trochu energie přidaly.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 6

Celkem překvapující bylo to, že Aurora 300 možná nehrají nejprůbojněji, ale důstojně „unesou“ i dynamické rázy hlubokých tónů v „Glem ikkje“ Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2). Dokonce umí ve spodních oktávách celkem citelně „fouknout“, na poměry regálovek (a zejména v této třídě) dokáže být středobas celkem snaživý. Zvuk je z celkového pohledu stále spíše hedvábnější a hebčí, ale rozumně kultivovaný. Nesnaží se o dynamický „nářez“, ale hezky plave a plyne.

Mehldauovu spletitou a těžce čitelnou „Sabbath“ z alba „Largo“ (2002 | Nonesuch | 9362-48114-2) reprosoustavy trochu „přefiltrují“, nechají spíše ty hlavní motivy a linky, celkem logicky nemůžete čekat jemné nuance nebo dokonalé definovaní navrstvených hudebních linek. Jejich základní uklidněná nátura ale pomáhá překonat onu chaotičnost nahrávky důstojným způsobem a navíc má reprodukce už skutečně i nějaký řád, navzdory vstřícné cenovce řadící Aurora 300 do hi-fi světa.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 15

Stereo scéna ve Wilsonově verzi nadčasové „Summertime“ („Reimagining Gershwin“ | 2010 | Walt Disney | D000428902) byla organizovaná zřetelně v pravolevém směru, hloubka tu přeci jen příliš není. Navzdory použití komplikovaných zvukovodů mají ale Aurora 300 tendenci ke směrovosti, je tak potřeba je doma umístit alespoň trochu pečlivě, aby se stero báze řádně spojila a aby v interakci s prostorem fungovaly odrazy tak jak mají. Když pak udržíte mezi kanály spíše menší až střední rozestup, scéna je slušně kompaktní a slušně přehledná.

Charakteristika Aurora 300 by také mohla zní „tolerantní“ – to pomáhá u ne úplně dokonalých nahrávek jako je „The Blackest Lily“ od Corinne Bailey Rae („The Sea“ | 2010 | EMI | 5099960851123). Hudba hraje tak trochu po svém, ale příjemně, kulatě, trochu vřeleji a bezkonfliktně. Jde dostatečně do basů, aby vystihla rytmus nahrávky a můžete poslouchat vlastně cokoliv, aniž byste Aurora 300 dotlačily do stavu nějaké nepříjemnosti.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 18

Heco dostálo i u velmi dostupného modelu své pověsti výrobce dostupných moderních reprosoustav, které nemají za cíl oslovit puristického audiofila, ale mají nabídnout dobrý zvuk za dobré peníze v pěkném těle. A to přesně by se asi dalo říct o modelu Aurora 300 – na pohled potěší, vaši peněženku příliš nezatíží a svým zvukem vlastně už patří mezi hi-fi. Má své limity, nesnaží se o analytické rozebraní každé skladby, ale má ladění příjemné, vřelejší a měkčí, neuspěchané a tím pádem celkově velmi tolerantní i k těm méně povedeným nahrávkám. Aurora 300 jsou takový univerzální nástroj na každodenní bezproblémové poslouchání za velmi milé peníze.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

V přímé ose je vyzařování Aurora 300 solidně vyrovnané a mezi 70 a 20 000 Hz se „vejde“ do běžné tolerance +/- 3 dB. Je vidět mírné zdůraznění vysokých tónů, stejně jako mírné zdůraznění „hezkých“ basů kolem 100 Hz. Velmi slušné je vyzáření energie už kolem 50 Hz, to je s ohledem na velikost i cenu velmi dobrý výsledek. Propad mezi 2 a 3 kHz by mohl způsobit trochu opatrný přednes. Propad na 60 Hz lze vzhledem k tvaru připsat patrně nějaké interakci s poslechovým prostorem. Mírně zvláštní je chování při poslechu mimo osu – na to, kolik snahy bylo zjevně aplikováno právě na zlepšení vyzařovací charakteristiky, tak je tu vidět velmi zřetelný úbytek energie na výškách a také jistá nekonzistence s velým propadem na 2 kHz a naopak špičkou na 3 kHz. Celkově ale s ohledem na cenu představují Aurora 300 dobrý standard.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 m2

Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá)

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 m3

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 m4

Waterfall

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 m5

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Naměřená impedance ukazuje na typicky 4 ohmové reprosoustavy, sedlo mezi prvními peaky ukazuje na naladění bassreflexu lehce pod 50 Hz. Celkový průběh impedance je vlastně klidný a bezproblémový, nejsou tu žádné prudké přechody. Nespojitost na 280 Hz ukazuje na přítomnost rezonance. Ta se kryje s mírným peakem na frekvenční odezvě, ale těžko říci, kde přesně vzniká. Elektrická fáze je také v podstatě bezproblémová, snad jen v oblasti 100 Hz je lehce náročnější zátěží pro zesilovač. Celkově budou Aurora 300 „snesitelnými“ partnery i pro levnější zesilovače, byť je nutné se ujistit, že ty dokážou stabilně fungovat se 4 ohmovou zátěží.

2020 12 31 TST Heco Aurora 300 m6

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu při napětí 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 11 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi důstojné celkové provedení v dané ceně

+ celkem plný a příjemný zvuk

+ docela ochotně se rozehrávají

+ celkově bezkonfliktní a za dobrou cenu

ZÁPORY

- nic, co by neodpovídalo dané cenové hladině

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.horizontrading.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio