800 150 dynaudio partner

2018 05 08 TST Elfton Vigo 1

V Čechách a na Slovensku se může zdát, že hustota výrobců na hlavu je jedna z největších na světě. Tolik firem a jednotlivců, kteří na nějaké úrovni produkují větší či menší rozsah modelů ve větších či menších počtech, to se rozhodně zejména na západ od našich hranic hned tak nevidí. Kandidátem na nejmladší takovou značku je one-man show z Černošic na jihozápadním okraji Prahy jménem Eflton. I přesto, že toto jméno se objevuje teprve od roku 2016, ve výrobním programu má už čtyři modely, z nichž nejnovější je velký regálový model Vigo.

Při pohledu na Vigo je celkem snadno a to nejen díky velkému logu vpředu přiřadíte právě k černošické manufaktuře (tedy pokud jste se s jejich výrobky už někdy dřív setkali) a navíc je tu ten trochu zvláštní vizuální odkaz ke konstrukcím 70. let.

Elfton Vigo - dle slov Jana Otta, majitele a konstruktéra značky - přicházely na svět poměrně dlouho, celé dva roky. Většina času padla na úplně základní volbu JAK vlastně mají reprosoustavy vypadat, kolik stát a co nabízet a tomu co v reálu dnes vidíte mělo předcházet na dva tisíce měření, desítky vyzkoušených měničů a stovky vyzkoušených variant výhybek.

Pilná vývojová práce stvořila zajímavý výsledek. Korpus velkých regálovek (13 kg hmoty je vtěsnáno do výšky 48,5 cm, šířky 30 cm a hloubky 28 cm) je zhotovený z bambusu v karamelovém odstínu, přední a zadní stěna je vyvedena v černém matu a je to právě tenhle vizuální kontrast, který tvoří výsledný "nesoučasný" dojem.

2018 05 08 TST Elfton Vigo 2

Vigo jsou koncipovány jako "vše vpředu" - jsou tu jeden vysokotónový a jeden středobasový měnič, doplněné zhruba ve výšce mezi nimi dvojicí bassreflexů ve stříbřitě "kovovém" provedení. Celistvost zadní stěny narušuje jen zhruba v třetině celkové výšky odspodu hluboký kruhový otvor, v němž je jediný pár solidně bytelných reproterminálů.

Kopulka tweeteru je vytvořena z hedvábí a má nadstandardní průměr 3 cm, je pak také zapuštěna v poměrně hlubokém zvukovodu. 20 cm středobas je uchycený čtyřmi "oušky", kónická membrána je vyrobena ze směsi papíru a papyru pro zlepšení poměru váhy a pevnosti.

Bližší detaily vnitřní konstrukce výrobce - prý záměrně - neudává. Nedozvíte se tak přechodovou frekvenci nastavenou na výhybce nebo další detaily o pracovních komorách, dozvíte se na druhou stranu takové detaily, jako že vnitřní signálová kabeláž je z bezkyslíkaté mědi čistoty 99,9999% nebo že kondenzátory použité pro vysokotónový měnič jsou modely Mundorf EVO Oil a Jantzen Superior-Z.

2018 05 08 TST Elfton Vigo 3

Udávaný frekvenční rozsah 47 - 25 000 Hz (+/- 3 dB) působí na dané rozměry poměrně konzervativně, výrobce říká, že při usazení u zdi (typicky na TV stolek apod.) mají Vigo sáhnout až na 35 Hz. Jmenovitá impedance činí 4 ohmy a charakteristická citlivost velmi nadstandardních 91 dB / 2,83 V / m. I to nicméně odpovídá "retro" konceptu.

Elfton Vigo jsme poslouchali se všemi běžnými redakčními sestavami v čele s Norma Revo IPA-140 / OPPO UDP-205, ale také na Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250 a Cambridge CXA80 / CXC, poslouchali jsme s Grandinote Shinai a Burmester 113, ale také s Naim Supernait 2 nebo Rotel A14 / CD14. O filtrech a použité kabeláži se dozvíte více v pravém sloupci -->. Je nutno říct, že díky své vysoké citlivosti se zdálo, že na použité sestavě zase až tak úplně moc nezáleží a že Vigo se rozehrávají snadno.

V okamžiku, kdy do "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) vstoupí basová linka, Vigo ukážou, že basu je akorát, že je pěkně pružný a audiofilsky poklidný, což je v dané cenové hladině rozhodně zajímavé. Není ho obří množství, ale basa už má slušnou hmotnost i artikulaci, takže jednotlivé vybrnkávané tóny zní svižně a každé mrouknutí nástroje je zaoblené a snadno čitelné.

2018 05 08 TST Elfton Vigo 4

Elfton Vigo zní ve středním pásmu, třeba u hlasů Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587), velmi transparentně a otevřeně, hlasy mají energii a šmrnc. Tak trochu zvuk ze staré školy odhaluje i delikátní detaily, na danou cenovou třídu ve velmi, velmi slušném množství. Vokály jsou pak velké, zvuk odpovídá velkým proporcím reprosoustav samotných. Kontrolu a přesnost je třeba u dané cenovky pochválit, snad jen na to, že s onou přesností se váže jistý dojem trochu menší váhy a hutnosti středního pásma, na nějž je třeba si trochu zvyknout.

Velký vysokotónový reproduktor vykreslil opravdu velký, jasný a znělý činel v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) - zvuk je výrazný, znělý a i tady je cítit dost detailů, vlastně je nástroj velmi pěkný, jednotlivé tóny jsou solidně zaříznuté a konkrétní, není tu ani stopa po nějaké zjemnělé hladkosti, naopak je to velmi energický zvuk.

2018 05 08 TST Elfton Vigo 5

Vysoká citlivost s sebou nese i rozhodně nadprůměrnou dynamiku a živost - smyčcům ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) udělily Vigo šťavnatý, svižný, razantní a sytý styl, zvuk je objemově solidní, rozkvétá snadno a rychle, s lehkostí, jistotou a dramatičností, které je za dané peníze víc než dost. I tady je jasné, že důraz je kladný na spořádanost, rychlost, výbušnost a živost, energičnost, spíše než na mohutnost a hutnost, ale vůbec to nevadí. Vigo se snadno roztancují prakticky s jakýmkoliv zesilovačem.

Ona otevřená vzdušnost k vám pustí i více než slušné množství detailů - v Claptonově "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 1994 | MFSL | UDCD 725) můžete už sledovat velmi pěkně prokreslené kytary, je to znělé a slušně organizované, celistvé a přitom když chcete, můžete vnímat prakticky každé separované cinknutí struny, ten příjemný Claptonův hlas i spoustu tlesknutí a písknutí z publika, je to prostě takový živý a přitom stále nezdůrazňovaný, lehce plynoucí zvuk.

2018 05 08 TST Elfton Vigo 6

Líbilo se nám, že Elfton Vigo jsou horizontálně nesměrové, nepříliš náročné na natočení a pozici v prostoru vůbec, nicméně o to citlivější jsou na správnou poslechovou výšku. Své ucho byste prostě měli dostat kamsi kousek pod výškáč a kousek nad středobas, abyste dostali maximum. Pak se "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) rozprostře po místnosti směrem dopředu, s velmi dobrou lokalizací nástrojů a přehledností v pravolevém směru, která vás nechá vpít se do hudby a užít si jí.

To ostatně platí pro hudbu prakticky jakoukoliv a to na elektronice prakticky jakékoliv - i Cashova "Ain´t no grave" z desky "American Recordings VI" (2010 | american | B001395402) vyzněla živě, snadno, nekomplikovaně a přitom zvládnutě, je to v dobrém slova smyslu jednoduchý zvuk s jiskrou a energičností. Vigo nezdůrazňují, ale nechávají pocitově snadno vyplout hudbu do vzduchu, umí jí rozsvítit a i potichu zůstávají čitelné.

2018 05 08 TST Elfton Vigo 7

Elfton Vigo jsou takovým zesoučasněním ideálů klasického věku high fidelity. V možná ne úplně moderní, ale úhledné a v reálu zajímavě vypadající ozvučnici s dobrým zpracováním se skrývá zvuk vyladěný, vyrovnaný, pečlivě zbavený jakékoliv komplikovanosti, takže hudba je energická, dynamická, svižná a vzdušná, je to lehký a jednoduše konzumovatelný zvuk, který zůstává prakticky konstantní na základních i drahých sestavách a který funguje v běžných domácích podmínkách, tj. třeba i v menších místnostech nebo blízko stěn. Snad jen trocha vertikální směrovosti vás může přimět trochu experimentovat s umístěním Vigo v prostoru, ale jinak jsou to po všech stránkách snadné reprosoustavy - snadno se rozehrávají, snadno hrají jakoukoliv hudbu a snadno se poslouchají. To je s ohledem na cenovku vlastně vynikající charakteristika a za své peníze dostanete opravdu hodně muziky, dá-li se to tak říct.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 05 08 TST Elfton Vigo m1

Dle naměřených hodnot splňují Vigo slibované technické parametry, nástup v +/- 3 dB najdete zhruba na 45 Hz. Je tu patrné zesílení basového spektra od 70 do 130 Hz, krom toho a zdůraznění energie nad 13 kHz je ale křivka opravdu velmi příkladně rovná a s ohledem na danou cenu není možné říct křivé slovo.

2018 05 08 TST Elfton Vigo m2

Z křivky impedance (červená) je patrné naladění bassreflexu na 40 Hz, absence velkých rezonancí kabinetu a také to, že udávaná hodnota impedance 4 ohmy je jen tou nejnižší, které se křivka v průběhu dotkne, takže Vigo se zdají být "bezpečné". Ani elektrická fáze není na poměry dané cenové hladiny nějak "divoká" a tím mohou Vigo být spojeny s adekvátní elektronikou běžné až nižší cenové kategorie.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 36 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vysoká citlivost a dynamika

+ decentně vyrovnaný přednes

+ rytmický bas

+ celkově zajímavá "pocta" klasickému hi-fi

+ dobrý detail

ZÁPORY

- (ne velká) vertikální směrovost

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Elfton | www.elfton.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio