800 150 dynaudio partner

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 1

Přestože Indie patří mezi nejlidnatější státy světa, přestože tamní univerzity nabízí velmi vysokou úroveň technického vzdělání a přestože historicky je hudební tradice (byť s poněkud neevropským citem pro barvy a harmonie) na tomto subkontinentu obrovská, kupodivu je indických výrobců high fidelity jako pověstného šafránu. Nicméně už od konce 80. let vyrábí v Bombaji a Kalkatě minimálně na místním trhu velmi populární značka Sonodyne.

Dlouhou dobu nicméně značka fungovala hlavně jako OEM dodavatel profi systémů, začátek 21. století pro značku znamenal prozkoumávání světa domácích instalací jako byla domácí kina a teprve druhá dekáda zformovala jejich katalog domácího ozvučení tím směrem, jaký vidíte dnes - tedy směrem k převážně aktivním koncepcím.

V katalogu Sonodyne nicméně najdete třeba i základní portfolio elektroniky - mají dokonce i 7.2 procesor, integrovaný zesilovač, předzesilovač nebo D/A převodník. V katalogu jsou ale i aktivní subwoofery, soundbary, je tu i dvojice řad vcelku ordinérně vypadajících pasivních reprosoustav základní kategorie.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 2

To zásadní jsou ale reprosoustavy aktivní - ostatně i proto se tato řada jmenuje Reference. Hodně z vyšších modelů ctí i přes zaměření na domácnost stále spíše studiovou estetiku (nebo minimálně nikoliv evropské estetické hodnoty). Základní modely SRP 200 jsou nicméně někde na půl cesty, jde o esteticky přijatelné deriváty studiových zařízení.

Kompaktní aktivní reprosoustavy SRP 202 jsou druhým nejnižším modelem z katalogu, ale přesto nejde papírově o žádná ořezávátka. Ozvučnice je složená ze dvou polovin a celá z litého hliníku, tudíž nesmírně odolná vibracím i hrubšímu zacházení. Pevnosti i odolnosti napomáhají také zaoblené tvary. O velmi solidní pevnosti vypovídá i hmotnost 4,4 kg při výšce 23,2 cm, šířce 16 cm a hloubce 15,5 cm. Aby bylo domácímu zaměření učiněno zadost, můžete si pořídit SRP 202 bílé, černé nebo zářivě červené.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 3

Vpředu se v mělkých zvukovodech a za hustými mřížkami skrývá středobas a tweeter, dole pod nimi se otevírá nevelký stěrbinový bassreflex, po jehož pravé straně je spínací kolébka a po pravé kolečko, kterým můžete jemně regulovat hlasitost a sladit si tak případně nestejné poslechové vzdálenosti a podobně.

Zezadu jsou SRP 202 přeci jen výrazně technické - šrouby v rozích, obdélníkový otvor s přepínači, kde můžete regulovat útlum basu pod 100 Hz nebo energii středobasu i vysokotónového měniče, tak jak je to běžné u profi řešení.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 4

Poměrně hluboko ve výkrojích u spodní hrany ozvučnice se skrývá napájecí zásuvka i analogové vstupy - je tu jak XLR, tak RCA vstup. A to je vše - účelnost, přímočarost, nekomplikovanost.

Uvnitř kompaktní ozvučnice tepe zesilovač v klasické třídě A/B - dokonce pro každý měnič jeden, sdílí spolu jen toroidní transformátor. Souhrnný výkon bez bližší specifikace je 50 Wattů, což s ohledem na rozměry bude stačit.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 5

O nejvyšší tóny se stará měkká hedvábná kopulka o průměru 2,6 cm, je tu plné magnetické stínění, v pohonu najdete neodym a vpředu zvukovod spočítaný pro dosažení linearity mimo přímou osu. Středy a basy řeší kónická membrána CURV (což je prakticky kevlar). V toleranci -3 dB nabízí SRP 202 frekvenční rozsah 75 - 22 000 Hz, v toleranci -10 dB si pak sáhne až na 65 Hz, což je s ohledem na velikost velmi realistický slib. Přechodová frekvence je nastavená na 3 000 Hz.

Sonodyne SRP 202 jsme měli možnost poslouchat proti podobně koncipovaným Acoustic Energy AE1 Active a to přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Naim Nait XS / Naim FlatCap XS a nebo přes výstupy OPPO UPD-205 nebo Marantz ND8006. Zkoušeli jsme i filtraci pomocí IsoTek EVO3 Titan i EVO3 Genesis (což žádné zásadní výsledky nepřineslo, byť rozdíl pochopitelně cítit byl), zkoušeli jsme i různá nastavení chování reprosoustav - základní signatura zůstává spořádaně stejná a je to tak opravdu funkční nástroj pro dosažení optimální reprodukce i v atypických podmínkách.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 6

Basové lince v "The Hunter Gets Captured by the Game" od Massive Attack ("Batman Forever" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2) udělily Sonodyne spíše jen lehký náznak objemu a důrazu, takže pokud máte rádi zvuk plný a s pocitem hutnosti, subwoofer je nutným doplňkem. Nicméně bas je poměrně přesný a díky aktivní koncepci a celkovému "rovnému" naladění dobře čitelný, nepřehnaný a férový vzhledem k proporcím ozvučnic, membrán i cenovek.

Hlas Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) byl vlastně už pěkně čistý, s lehce hebčím dotykem, právě tak jak je zachycený na nahrávce. Prezentace SRP 202 je velmi solidní, dobrá čitelnost, žádné přehánění, žádné upejpání, prostě všechno je tak akorát - informativní, rovné, nekomplikované a spořádané. Je to trochu přímý zvuk, jasně vyjadřující i limity nahrávky, žádné načančání, žádné "hezké" ladění, ale přesto už vnímáte klid, se kterým reprosoustavy předávají to, co jim posíláte, aniž by do toho vlastně příliš vstupovaly.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 8

Ani nejvyšší tóny v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities Live..." | 1993 | Jazz Door | JD1251/52) nejevily jakékoliv známky nevyrovnanosti - cinkátní bylo energické, znělé, ale přesto precizně integrované do hudebního celku, bez nacinkanosti i bez pocitu nedostatečného objemu. SRP 202 hrají napříč pásmy (s logickým basovým omezením) pocitově "rovně", až je to trochu strohé a hodně civilní, zato však přirozené a nepřibarvené. Jednotlivé tóny činelů pak v rámci své třídy umí SRP 202 pěkně, konkrétně oddělit. Není to jemný zvuk, ale ani agresivní - Sonodyne hrají, dalo by se říct, "tak akorát" nebo chcete-li "neutrálně".

Přestože výkon nějakých 25 Wattů na každý měnič a velikost ozvučnice neslibují žádné dynamické bakchanálie, v kontextu své cenové hladiny nabízí SRP 202 dostatečně živou dynamiku a výbušnost, aby i Straussův "Radeckého pochod" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139) působil důstojně. Popravdě, právě v dynamice jsou s ohledem na svou velikost SRP 202 velmi dobré, snad právě i díky sladěné vestavěné elektronice. Pravda, energie poměrně rychle uvadá se čtvercem vzdálenosti, ale asi byste ani nečekali, že by takhle malé reprosoustavy měly mít makrodynamickou drtivost na třímetrové vzdálenosti. Na stole nebo v malé místnosti ale budou ok.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 10

Na v zásadě jednoduché "Puer natus est nobis" v podání benediktýnských mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) bylo cítit, že SRP 202 se snaží být informativní, ale zároveň nepřekračovat meze realističnosti a přesnosti, což je snad tak trochu odkaz na studiové / profi kořeny výrobce. Běžné monitory bývají pro domácí poslech příliš přímé, tyto Sonodyne ale fungují s trochou té potřebné kultivovanosti, takže nic nezdůrazňují, zvuk je pěkně čitelný a i když vám nevydělí z masy sboru jednotlivé zpěváky nebo vás nenechají úplně snadno zaslechnout to tichoučké echo velkého nahrávacího prostoru v pozadí, udržují pocit organizovanosti a srozumitelnosti bez nějakého nucení či nervozity, což je dlouhodobě příjemná charakteristika.

SRP 202 mají také schopnost slušně poskládat hudební scénu a i když nehrají tak dopředu a holograficky jako třeba některé koncentrické konstrukce, Mingusova "Flamingo" ("Tijuana Moods" | 2000 | BMG France | 74321749992) měla dobré ukotvení pravolevého prostoru i s náznakem předozadního rozložení, nástroje byly férově lokalizované a i když je to celé samozřejmě poněkud zmenšené, je to přehledné a ze vzdálenosti tak 1,5 metru to prostě funguje. Navíc to co Sonodyne slibuje, tedy dobrou čitelnost i při poslechu ne přímo zepředu, to skutečně funguje a nemusíte se tak bát při poslechu pohnout.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 9

Takže co se děje, když chcete jen tak poslouchat muziku? Většina studiových nebo "skoro-studiových" řešení podobného typu klade důraz spíše na zvuk než na hudbu; SRP 202 také vlastně nejsou nijak zásadně muzikální, ale ani úplně strohé. "The Queen and the Soldier" Suzanne Vega ("Tried and True - The Best of" | 1998 | A&M | 540 945-2) byla - a to už se trochu opakujeme - právě tak akorát. Čistá, ale ne studeně technicistní, přehledná, ale ne zdůrazněná, organizovaná a pod kontrolou, ale ne tlačená kupředu. Je to prostě blízko ideálu neutrální reprodukce.

Sonodyne SRP 202 jsou solidní aktivní reprosoustavy, takové trochu zjemněné studiové nástroje, které ale vlastně budou doma fungovat obstojně a komfortně. Na jejich vzhledu je pořád vidět, že jejich účelem není váš interiér ozdobit, ale zpracování a odolnost to snad mohou vynahradit. Potěší i možnost lehce doladit jejich projev, takže i dejme tomu nesymetrické umístění v prostoru můžete lehce kompenzovat. Skvělé pak je, jak vyrovnaně SRP 202 hrají, byť hlubší bas prostě nemají a mít ani nemohou. Je to nekonfliktní, dobře fungující zvuk, přehledný, trochu (ale nepříjemně moc) technický, zato však spořádaný a klidný. Pokud je přímost a vyrovnanost, tedy teoretický hifistický ideál, vaším cílem a pokud máte nějaký šikovný zdroj signálu s regulací hlasitosti, můžete si do menších prostor či na stůl pořídit solidní ozvučení za solidní peníze.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 04 17 TST Sonodyne SRP 202 m1

Na naměření křivce frekvenční odpovědi je znát, že Sonodyne má kořeny v profesionálním ozvučení - zjevným cílem tu tak je plochá křivka, v reálu samozřejmě ovlivněná interakcemi s běžným prostorem. Celkově ale nelze - zejména v této cenové kategorii - absolutně nic namítat proti celkové vyrovnanosti, která v pásmu 75 - 20 000 Hz dosahuje tolerance pouhých +/- 2 dB. Je pravda, že i s ohledem na velikost reprosoustav je jasné, že prudký pád pod 70 Hz bude potřeba případně doplnit subwooferem. V reálu nicméně SRP 202 "měří" lépe než výrobce slibuje a snad jen lehký útlum ve vokálním pásmu by možná být nemusel. Obecně ale nelze říct za dané peníze křivé slovo.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 21 990,- / pár

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bytelnost

+ frekvenční vyrovnanost

+ velmi dobrá čitelnost

+ možnost doladit hlasitost každého kanálu

+ možnost doladit frekvenční průběh každého kanálu

ZÁPORY

- vzhled není úplně "domácí"

- zvuk je trochu suchý a technický

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Bowers&Wilkins HIFI GUIDE IBD Czech KOSS

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio