Malá česká značka Elfton z Černošic na jihozápadním okraji Prahy vznikla v roce 2016 a nejambicióznějším modelem je sloup s mírně retro designem Vegas, který právě nyní přichází ve verzi Vegas 2. Ta sdílí s původním provedením (i mírnou evolucí Vegas MKII) základní estetické hodnoty a trochu z technického konceptu, jinak je ovšem menší, vzhledově čistější a osazená od základu novými řešeními.
Vnější skelet z masivního dřeva má lehce zaoblené rohy, zepředu a zezadu jsou do těla pružným, rezonance tlumícím lepidlem přilepeny černé desky v matném dekoru. Ta přední je sendvič z březové překližky (2,1 cm) a dvou HDF desek, každé s tloušťkou 0,8 cm. Přestože jde o stejný přístup jako v minulé generaci, působí čistěji, moderněji a více jako záměrný rukopis, než odvolávka na nostalgii dob zlatého věku high fidelity. Zpracování je stále velmi pěkné. Zajímavé je, že Vegas 2 stojí na čtyřech poměrně vysokých nožkách z gumy, jejíž směs si Jan Ott (vývojář a stavitel Elfton) nechal namíchat po řadě zkoušek a ladění. Dobře to ilustruje jeho soustředění na detaily. Kdo by chtěl, může si za 14 000,- Kč přímo z výroby nechat díky závitům M8 namontovat osvědčené IsoAcoustics Gaia II.
Zadní stěna sestává z poměrně hlubokého otvoru, v němž dlí jeden pár terminálů WBT-703Cu (za 5 000,- Kč si můžete nechat namontovat WBT-703Ag) a destička s typovým označením a nezbytnými průvodními informacemi. Relativně velký díl plochy pak zabírá kulatá mřížka aperiodického výdechu z pracovní komory středobasového měniče. Když jsme u komory, ta je plně oddělená a vyrobená z 1 cm tlustého hliníku a vyplněná ovčí vlnou pro maximální izolaci od subbasového reproduktoru, který má svůj vlastní výdech – klasický bassreflex mířící do podlahy. Vnitřní plochy jsou tlumené bitumenem o tloušťce 4 mm.
Nejvyšší tóny vyzařuje tkaná hedvábná kopulka BlieSMa běžného průměru 2,5 cm, zasazená do zvukovodu tištěného z PETG s 20% příměsí karbonu navrženého Janem Ottem. Membrána je speciálně lakovaná a tím se tuhostí přibližuje ke kovu. Využívá k pohybu neodymový magnet, rozkmitávající titanovou cívku. Ostatně všechny čtyři měniče byly zvoleny stejně – neodym a titan najdete všude.
Platí to tedy pro velikou 6 cm hedvábnou kopulku středotónového měniče SB Acoustics Satori, 22,5 cm široký středobas s kónusem z kombinace papíru a dřevitých vláken, z nichž je i subwoofer o průměru 31,5 cm a oba spodní měniče pochází od Tymphany. A to je všechno, co se od výrobce dozvíte – staví na ideji, že „komponenty jsou dostatečné a není třeba to rozebírat“.
Detaily frekvenčních filtrů na výhybce též nejsou veřejné, ale mezi řečí padlo, že jde o point-to-point pájené součástky, posazené dosti daleko od sebe tak, aby se vzájemně nijak neovlivňovaly. Nachází se tu komponenty Jantzen a Mundorf vyšších až nejvyšších řad (třeba Evo Supreme Silver Gold Oil kondenzátory nebo kabeláž Mundorf Angelique ze slitiny mědi, stříbra a zlata).
Celkový deklarovaný frekvenční rozsah činí 22 – 23 000 Hz (bez udaného tolerančního pásma), impedance leží na 4 ohmech (to je minimum na 55 a 2 200 Hz) a citlivost je standardních 88 dB / 2,83 V / m.
Fyzicky jsou Vegas 2 menší než první verze, ale přesto velké – s výškou 95 cm (102 cm s nožičkami), šířkou 36,5 cm a hloubkou 37 cm se neztratí. To ostatně ani díky váze plných 52 kg na kus.
Poslouchali jsme v showroomu výrobce, kdy byl reprosoustavám předřazen systém Melco N5, dále panem Ottem modifikovaný Lampizator Amber 3 DAC a nakonec stejně tak modifikovaný Line Magnetic LM-508IA. Napájel IsoTek V5 Sigmas a kompletní propojení obstarávaly kabely Zavfino.
Zasněná „Baby Blue Movie“ (Cigarettes After Sex | „X’s“ | 2024 | Partisan Records) má překvapivě hluboko položené tóny, pravděpodobně, aby mix vyzněl plně i na obyčejných repráčcích nebo ve sluchátkách. Poctivě dimenzované Vegas 2 šly právě tak hluboko, jak bylo třeba a neobyčejně jistě, konkrétně – zvuk je utažený a skálopevný, naprosto věrný nahrávce, bez sebemenšího náznaku subwooferovitosti nebo subjektivní dominance. Bas je rychlý a precizní, zcela neefektní ač ne strohý nebo technicistní. Z reprosoustav dostanete také citelný fyzický důraz – cítíme poměrně značnou proměnu od minulých trochu libozvučných (byť krásných) verzí k maximální autenticitě.
„Death Valley High“ Olivera Packa a Becka („Stampede“ | 2024 | Warner Music | 054391269577) má trochu břitké zvukové ladění a Vegas 2 ho ukázaly se vším všudy – jejich přednes byl intenzivní, velmi svižný, veškeré slyšené limity byly dílem skladby jako takové, protože Elfton jsou parádně transparentní. Energie je správné množství a přesto má hudba „nasazené udidlo“, je kontrolovaná, pevná a hodně konkrétní. Přímá analytičnost však nesklouzává k mechaničnosti nebo strojovosti – jen vám ukáže skutečně čistě oč jde. Navíc žádné z pásem není vytržené nebo zdůrazněné, působí zcela jednotně a vyrovnaně.
Nejvyšší konec spektra zněl v „Empty Trainload of Sky“ (Gillian Welsch / David Rawlings | „Woodland“ | 2024 | Acony Records | 0805147708549) čisťoučce, naprosto vypulírovaně a odhaleně. Každý tón byl posazen v popředí, ale ne nacinakně dominantní – prostě přirozeně jasný, zaostřený, výtečně prokreslený. I tady jsou znát upřímnost a vyváženost. Činely mají spoustu, ale spoustu detailů, stejně jako přirozenou barvu, také na těchto frekvencích vnímáte pevně utaženou sebekontrolu reprosoustav. Puristickou, přímou, naprosto věrnou. Taková ta bezprostřednost, živost kovového cinknutí je skvělá.
Popovým mainstreamem nasáklý mastering má taktéž „Love is a Bitch“ (Two Feet | „Momentum“ | 2017 | Majestic Casual | MR 109) a to zejména vespod. Vegas 2 ustojí bez potíží i masivní nápor nízkých frekvencí, dokonce umí neochvějně hrát tak nahlas, že jsme zesilovač dostali k jeho limitům. A Eflton stále zůstávaly soustředěné, naprosto konkrétní. Reprodukce nepřetéká takovou tou robustností a masou, je mnohem více propracovaná, agilní – zvládne svou fyzickou důrazností rozdrnčet strop i podlahu, aniž by se jakkoliv rozdrolil perfektně čitelný, skálopevný zvuk. Možná to není dynamičnost pro milovníky zvukové záplavy, ale kdo rád hudbu realistickou a neomezenou ve výbušnosti, ten si tu svoje najde.
Přednes Vegas 2 v „You Go To My Head“ (Mary Stallings | „Manhattan Moods“ | 1997 | Concord Jazz | 00013431475026) byl střídmý, prostý jakýchkoliv tonálních melodramat, fakticky naprosto transparentní, neupozorňující na svou vlastní charakteristiku, o to víc rozevírající náhled do nitra nahrávky (a s ní, pochopitelně, i charakteru řetězce). Zajímavé bylo hlavně to, jak pevně a odhodlaně byl zvuk vyzařován, ale že to zároveň nebyla reprodukce studená a technicistní – není sporu, že Vegas 2 mají analytickou náturu, ne však únavnou. To leda, že byste měli něco nepříjemného ve svém systému. Nicméně křehká artikulace výšek plynule navazuje na přítomný, bezmála hmatatelný vokál a dále bezešvě pokračují nástroje, kam až je třeba. Je to puristicky audiofilská realita a pravdomluvný zvuk.
Prostor stereofonní scény ve „Full Moon in Paris“ (Amber Rubarth | „Sessions from the 17th Ward“ | 2012 | Chesky Records | 0090368035660) byl pečlivě rozložený, parádně organizovaný a skoro hmatatelný. Zvuky měly lokalizaci nejen na samozřejmě pravolevé ose, ale cítili jsme je i v předozadní hloubce, dokonce i vertikální pozice byla zřetelná. Je cítit, že Vegas 2 hrají mimořádně přesně a zaostřeně, skoro monitorově, což je výkon na tolikapásmové řešení parádní. Čisťoučký přednes pomáhá samozřejmě i tady s pocitem, že před vámi stojí nahá nahrávka se vším, co může nabídnout a bez nánosu čehokoliv, co by do ní mohly vnášet reprosoustavy jako takové. Definice jednotlivostí je skutečně precizní a přesto Elfton zní koherentně a celistvě.
V duchu toho, že Vegas 2 hrají prostě tak, jak a čím je nakrmíte zněla i razantní „The Hand That Feeds“ (Nine Inch Nails | „With Teeth“ | 2005 | Interscope Records | 4988005388780). I s takovým materiálem si Elfton poradily s naprostou sebedůvěrou – pevný a intenzivní rytmus, jasný hlas, řízné, ale ne agresivní výšky, všechno tu je a je to právě takové, jak to podá zesilovač. Chcete hrát nahlas? Reprosoustavy to „udrží“, ale vlastně bylo super, že svou organizaci, otevřenost a čitelnost neztratily ani potichu, kde pořád byl ten agilní, utažený a organizovaný prostor. Není to zběsilá jízda s masivní basovou převahou, ani studená věcnost studiových řešení – zvuk je prostě velmi vyvážený, usazený a pevný v kramflecích, takže vám ukáže podstatu toho, co posloucháte.
Nová generace vlajkové lodi Jana Otta, čtyřpásmové sloupky Elfton Vegas 2, sice staví na první pohled na svých předchůdcích, ale prošla přeci jen docela výraznými změnami. Rozměrů, měničů, ale tak trochu i zvukové filozofie. Ne že by minulé provedení trpělo nějakou nejistotou, ale míra pevnosti a řekněme jakési koncentrovanosti, soustředěnosti a sebejistoty je tu přeci jen o notný kus jinde. Vegas 2 jsou mimořádně „srovnané“, autentické, precizně transparentní a zároveň ale ne „kruté“, takže i s průměrným materiálem nebo zesilovačem, který nemá obrovské výkony si užijete živý, velmi rychlý a prostě audiofilsky autentický zvuk. Nedejte se zmást stále ještě trochu „retro“ vzhledem, Elfton Vegas 2 jsou skvělé moderní reprosoustavy s vysokým rozlišením, bleskurychlou dynamikou a příkladnou kontrolou, které se navíc „nemotají“ prakticky žádným svým charakterem do výsledku.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 33 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, plné knihovny, závěsy,…) a akusticky působícím zkoseným stropem.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Charakteristika Vegas 2 má velmi jemný sklon od basů k výškám, ladění poslechově příjemné, ale ne ještě vysloveně zdůrazňující. Propady v nižší části spektra jsou artefakty akustiky, jinak je vše plynule navázané a velmi dobře vyrovnané v přímé ose a pod úhlem. Oproti minulým verzím je spodní pásmo o špetku bohatší. Reprosoustavy začínají hrát kousek pod úrovní 40 Hz, poblíž zdí se jistě spustí ještě o kus níž.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)
Krycí mřížka má skutečně jen minimální vliv, v případě estetické preference nasazených mřížek je můžete nechat na místě bez pocitu, že o něco přicházíte.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance je podle vyjádření pana Otta dvojitě kompenzovaný a vskutku jde víceméně o rovnou linii, oscilující kolem hladiny 5 ohm. Je to zcela nekomplikovaná, stabilní zátěž, se kterou by reálně neměl mít zesilovač žádné potíže. Také elektrická fáze je příkladně srovnaná. Základní ladící kmitočet systému leží kousek nad hranicí 20 Hz.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 250 000,-
Kč 8 000,- - 1 pár krycích mřížek
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5641-elfton-vegas-2#sigProId7a67214a77
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování
+ posun k větší konkrétnosti oproti minulé generaci
+ utažený, pečlivě vyrovnaný a konkrétní zvuk
+ za daný výkon férová cena
+ esence puristické audiofilie
+ kultivovaná upřímnost a vyrovnanost
+ rychlost a švih
ZÁPORY
- maximálně přeci jen citelný poskok v ceně (ale ten je dán zejména ekonomickou realitou a posunem v úrovni)
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: Eflton | www.elfton.cz