800 150 dynaudio partner

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 1

Možná si říkáte, že značka Magnat nepatří zrovna k tahounům high endu, že padá spíše do mainstreamové kategorie a že se prostě tak nějak nenápadně veze. Že je to taková ta "obyčejná" značka. Ale vězte, že za sebou má přes čtyři dekády vývoje - v Kolíně nad Rýnem vznikla už v roce 1973 a přinesla světu high endu i některé skutečné zajímavosti. Třeba odlévané hliníkové šasi použil jako první na světě právě Magnat. Stejně jako plasmový tweeter, který jste mohli nalézt v reprosoustavách MP-X 101, za něž v roce 1980 chtěli naprosto šílených 14 000 Marek, tedy asi 90ti (!!!) násobek tehdejšího průměrného českého platu. Ultra high end tedy zjevně není nic nového...

V 21. století se Magnat vydal spíše cestou vstřícné cenové politiky, což vedlo k lehkému znehodnocení značky, poslední dobou se ale snaží vystoupat zase zpět - minimálně do středních vod. Přesto je nejnovějším přírůstkem do firemního portfolia série reprosoustav se spíše nižšími cenovkami. Řada Shadow navazuje zhruba tam, kde končí modely Vector, ale ještě nekoupíte sérii Quantum.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 2

Modelové označení 207 patří poměrně velkému sloupku v přátelské cenové hladině, který se snaží působit ještě větším, než ve skutečnosti je - zejména tím, kolika měniči je osazen. Sloupek má téměř na chlup metr výšky, je úzký pouhých 19 cm a litry v ozvučnici sbírá hloubkou 37 cm. Je to tedy koncept, který se bez větších bojů dá umístit i do rodinných obýváků. Tomu napomůže i čelo vyvedené v černém lesku a reprosoustavu opticky ukotvující základna. Sloupek by ale díky své váze bezmála 20ti kg (s velkou částí soustředěnou spíše v horní části) a kombinaci výšky a nevelké šířky "unesl" i větší hmotnost v základně ve jménu stability.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 3

Vizáž Shadow 207 je, dalo by se říct, německy nepřekvapivá, striktně pravoúhlá a vlastně docela jednoduchá. Vpředu najdete čtveřici měničů, středo-výšková sekce je převrácená, u paty je pouze decentní logo výrobce a jinak nic. Lak je adekvátní cenové třídě, bez připomínek. Výrazné rámečky reproduktorů naštěstí nepůsobí lacině. Na horní a bočních stranách je poměrně hezky zpracovaná vinylová folie.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 4

Na zadní straně také nenajdete žádné překvapení - reproduktorové terminály a také bassreflexový nátrubek z plastiku ve zdvojené konfiguraci. Vše bezproblémové a v zásadě standardní, tak jak byste od reprosoustav za necelých 20 tisíc čekali.

Uvnitř ozvučnice najdete čtyři robustní přepážky, každý z měničů má tak svou komoru s jen nevelkými otvory mezi nimi. Ač osazen čtyřmi reproduktory, Magnat Shadow 207 je čistě třípásmové koncepce. Nahoře je středotónový měniče, dole pak dvojice wooferů. Pod střeďákem je zcela nový tweeter, jehož měkká látková kopulka o průměru 2,5 cm má velice výrazné "pokračování" v podobě velice širokého závěsu - ten by měl zjemňovat zvuk a také napomáhat jeho lepší disperzi. Tři velké měniče mají průměr 17 cm a membrány z lakovaného papíru.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 5

Zajímavá je velmi vysoká hodnota citlivosti 92 dB (2,83 V / m), která zajistí snadné rozehrání i od nízkovýkonných zesilovačů. Jmenovitá impedance činí "německých" 4 - 8 Ohm. Dělící frekvence výhybky jsou posazeny na relativně nízkých 280 Hz a 3 000 Hz. V Magnatu tvrdí, že sloupky Shadow 207 hrají od 22 Hz do 48 000 Hz. Inu, možná ano, ale v toleranci tak + / - 10 dB (výrobce ji neuvádí), pokud se němečtí inženýři nenaučili ošálit fyziku.

Magnat Shadow 207 jsme poslouchali v prostorách firmy HIFI GUIDE, kde jim společnost dělal známý set NAD - zesilovač C356BEE a CD přehrávač C546BEE. Doplňoval je zajímavý streamer Olive ONE a kabely WireWorld. Ke srovnání byly k dispozici Q Acoustics 3050.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 6

Magnat Shadow 207 nejsou malé sloupky a působí, že by mohly hrát pěkně od podlahy, možná vás tak překvapí (asi jako nás), že objem a důraz basu v "A love like this" v podání Charlieho Hadena a Renée Flemming ("Sophisticated Ladies" | 2010 | Emarcy | 0602527508160) je spíše v audiofilských, umírněných rovinách. S NAD si nicméně Magnat sedl výtečně a dokonce jsou tu i náznaky brnknutí velkého nástroje a jeho rezonancí. Aby byl bas ale adekvátně důrazný a vhodně proporčně doplňoval zbytek pásma, chce to otočit volume alespoň do střední hlasitosti. Pokud máte ale rádi opravdu důrazný bas a hledáte sloupek právě proto, aby zaduněl, tak Magnat Shadow 207 to nebude. Na druhou stranu, kontury jsou v poměru k ceně také slušné.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 7

Nejlepší na Shadow 207 jsou středy, zejména vokály jim rozhodně jdou. Taková Cassandra Wilson v "Children of the night" ("Blue light ´till dawn" | 1993 | Blue Note | CDP 0777 7 81357 2 2) zpívá a zní to nečekaně čistě a hlavně nenásilně, byť tu jsou možná náznaky až přílišné zjemnělosti a maličko maskující, ovšem zato velice tolerantní hladkosti. To platí i pro akustickou kytaru - barva strun je skutečně velice přesvědčivá, schází jen taková ta finální kovová tečka při jejím rozechvění. Jednotlivé tóny jsou ovšem velice dobře kontrolované, byť tišší detaily se poměrně rychle vytrácí. Celkově je to ale trochu hladivý, zato velmi příjemný a uvolněný přednes.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 8

Magnat se chlubí svým tweeterem, ten pokračuje v umírněném stylu ostatních pásem. Vibrafon v "Angel Eyes" od Modern Jazz Quartet ("Fontessa" | Atlantic | 81227 3687-2) měl trochu menší objem a spíše poklidnou energii, než průraznost a pronikavou cinkavost. I tady tóny poměrně rychle unikají a nezůstávají viset ve vzduchu, třeba u činelů či u vlasových perkusí to však ani nevadí. I tak se k vám dostane dost detailů, hlavní je ale klid a nekonfliktnost. Dokonce ani při opravdu vysoké hlasitosti vibrafon nekřičí a neútočí, snad jen v nejintenzivnější chvíli lehoučce zadrnčí. Takovou zátěž zvládne málokterý tweeter této cenové třídy, takže tomuto určitě patří pochvala.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 9

Plnou sílu a dynamický potenciál otevřou Magnaty opět při trochu vyšší hlasitosti, zdá se, že to není bedna pro tichoučké popůlnoční hraní, ale pro ty, kteří se chtějí do hudby ponořit a pořádně si ji užít. I pak jsou ale Magnaty spíše audiofilsky decentní, nikterak humpolácké. V rámci své kategorii zahrály sloupky velmi dobře i Vivaldiho "Koncert v D dur, RV208" (1995 | Denon | CO-78824), neměli jsme pocit, že by třeba smyčce nějak výrazně uvadaly a hrály ploše. Přednes je spíše lehčí a trochu uhlazený, nesnaží se tlačit a "dech" nástrojů spíše jen naznačuje. Přednes ovšem zůstává příjemně klidný a čistý.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 10

Se vzrůstající hlasitostí také začínají vynikat i drobnější detaily, "Laurie" z "Turn out the stars" Bill Evans Trio (2004 | Nonesuch | 7559-79831-7) byla slušně prokreslená, ač se opět musíte zaposlouchat, Shadow 207 netlačí, neprodává násilím a nechává vás, abyste si je našli. Svým zvláštním, příjemným charismatem vám ale dokáže dát pocit, že toho vlastně zase moc neschází, dokáže případné nevykreslené detaily nahradit svou plynulostí, laskavostí a muzikálností. Rozlišení je ovšem za dané peníze naprosto v pořádku.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 11

Výtečnou, skutečně excelentní práci umí reprosoustavy odvést v podání prostoru hudební scény. Mezi reprosoustavami se rozprostírá velmi přehledný hudební krajina, volná a vzdušná, ale s nečekaně dobrou a konkrétní lokalizací, kterou byste čekali spíše u menších, typicky dvoupásmových reprosoustav. Magnat to ale zvládl i s relativně velkou ozvučnicí a nástroje v "Blues for Newport" od Dave Brubeck Quartet ("The Last Set at Newport" | 1990 | Atlantic) byly velmi dobře oddělené. Aby ovšem Shadow 207 podaly svůj maximální výkon, budete si je muset ke svému poslechovému místu důkladně natočit a pošoupat s nimi po poslechové místnosti. Jsou na umístění docela citlivé, v "našem" poslechovém prostoru bylo důležité jejich poměrně výrazné vtočení směrem dovnitř poslechového trojúhelníku. S pošoupnutím do stran se adekvátně rozšiřuje také zvuková scéna, ale nesmíte to přehnat (2,5 metru by mělo být úplně ideální maximum), aby si scéna zachovala propojenost - adekvátně natočení ovšem můžete sedět i poměrně daleko.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 12

Zadumaná "Fragile" ze Stingovy živé nahrávky "...all this time" si perfektně sedla s laskavým projevem Magnatů. Reprosoustavy vcelku s přehledem vystihly onu delikátní, až zasněnou atmosféru. Zvuk opět není nijak bujarý a velký, spíše audiofilně klidný. Tady bylo také jasně znát, že do reprodukce Magnat vkládá svůj charakter, děj se co děj. Nestrhne vás jím, zato ale hrajte jakkoliv nahlas a jakkoliv dlouho a nebudete mít problém - hudba zní i bez ohledu na žánr stále stejně příjemně a hladce.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 13

Magnat Shadow 207 jsou příjemně neefektní. To platí i pro vzhled, byť tady se za moderní dá považovat spíše jen lakovaná čelní strana - zbytek je spíše ve vodách standardu dané třídy. Zvukové podání si také drží svůj charakter, ten je naštěstí prostý jakýchkoliv hran a dává v jakékoliv chvíli pocit pohody a klidu. Na ne úplně malý sloupek s nemálo reproduktory jdou spíše průměrně hluboko, po čase ale zjistíte, že je to vlastně dobře - nic přehnaného, slušně kontrolované a neunavující. To nejlepší je ale rozhodně prostor, na danou kategorii výjimečně dobře vykreslený a přirozený. Druhou nejlepší věcí jsou pak skutečně pěkné, jemné a zřetelné středy. Sloupek Shadow 207 určitě není divokou metalovou bednou, nejlepší službu udělá tomu, kdo rád poslouchá hudbu a rád v ní hledá uvolnění, relaxaci a nechá se jí pohladit. A co víc - nestojí žádné nezaplatitelné peníze a kdo se v jejich zvuku najde, bude dlouhodobě spokojený a nic ho nebude nutit měnit.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 20 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na zmíněné poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 m1

Reálný nástup reprodukce není u optimistických 22 Hz, ale ve skutečnosti tak kolem 40 Hz. To je nicméně pořád více než slušná hodnota v kontextu cenové kategorie. Je znát, že střední tóny jsou o nějaké 3 - 4 dB tišší, než basy a výšky, těch je zase na druhou stranu dost. Naměřená křivka je ale relativně vyrovnaná.

2015 06 02 TST Magnat Shadow 207 m2

Impedančně jsou Shadow 207 nenáročné. Snad jen propad na úrovni 20 kHz nevypadá moc hezky a mohl by některou elektroniku potrápit. Jinak se sloupky skutečně drží zadaného rozsahu 4 - 8 Ohm, což je skvělé.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 17 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi snadno se rozehrávají

+ poskytují v kontextu třídy velmi zajímavé vykreslení prostoru

+ hrají příjemně a klidně, středy jsou dokonce velmi hezké

+ solidní čistota

+ zaplní i větší místnosti

ZÁPORY

- vypadají trochu laciněji, než moderní konkurence

- nejhlubší bas je znát až při vyšších hlasitostech, jinak je ho na velikost ozvučnice spíše méně

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio