HIFIStyl

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 1

Výrobky pobaltské značky Estelon jsou nezaměnitelnými objekty z pohledu designu, ale nakonec také některými svými konstrukčními prvky. Však také Alfred Vassilkov, majitel a konstruktér, má za sebou desítky let zkušeností s vývojem reprosoustav všeho druhu pro rozličné značky a Estelon je vygradováním jeho kariéry. Modely Estelon se pak nemění zrovna často, proto je nedávná poměrně rozsáhlá inovace (téměř) celého programu na verzi Mk II celkem velkou událostí.

Model XB je přesně uprostřed nabídky značky Estelon a i ten je nově upraven na verzi Mk II. Jde o reprosoustavy určené pro „kompaktnější prostředí“ (technické specifikace mluví o 20 až 50 m2), jak říká sám výrobce, jejich rozměry to ale nutně nenaznačují – je pravda, že sošné tvary Estelonů, na nichž prakticky není žádná rovná plocha či linka, umně skrývají celkovou výšku i šířku.

Výška dosahuje 126 cm, šířka dole v oblasti basového reproduktoru 42 cm a v témže místě mají reprosoustavy hloubku 59 cm. Na druhou stranu vybíraná a směrem vzhůru se zužující konstrukce zajišťuje ještě přijatelnou hmotnost 69 kg. Manipulaci usnadňují transportní kolečka, která na finální místě nahradíte mohutnými hroty.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 2

Organicky tvarované ozvučnice je složité popisovat slovy, ale obrázky o nich vypovídají velmi snadno. V konstrukci není žádná paralelní plocha – ty jediné rovné, tedy horní a spodní deska, jsou nasazené pod různými úhly, vznik vnitřního stojatého vlnění by tak měl být minimální.

V zadní straně v ose basového reproduktoru najdete výdech kruhového bassreflexového systému, plynule přecházejícím do tvarovaného „zvukovodu“ v materiálu ozvučnice, pod ním ve „vykousnuté“ stříšce sídlí jeden pár velkých a pěkných reproduktorových terminálů, jimiž snadno propojíte kabel s vidličkami i banánky.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 3

Mluví-li Estelon o mezigeneračních změnách, zmiňují zejména přepracovanou frekvenční výhybku a upravenou vnitřní kabeláž.

Stále jde nicméně o třípásmovou konstrukci, osazenou komponenty Accuton. Na výškách hraje obrácená keramická kopulka standardního průměru 2,5 cm, na středech keramický kónus o průměru 15,8 cm a konečně na basech najdete 22 cm kónus, kde je materiálem keramický sendvič. To vše je spojeno kabely od americké značky Kubala-Sosna. Mnoho se tedy zdánlivě nezměnilo, stejně jako materiál ozvučnice – stále jde o kompozit na bázi drceného mramoru.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 4

Estelon – tak jak je u výrobců luxusní techniky vcelku běžné, neb se tam už prostě počítá s adekvátní kvalitou použitých součástí i celků – neuvádí žádné hlubší informace o tom „co a jak“, i technické parametry vlastně udává lehce volněji. Nicméně dozvíte se o frekvenční odezvě 22 – 30 000 Hz, jmenovité impedanci 6 ohm (s deklarovaným poklesem na 3,5 ohm u 50 Hz) a charakteristické citlivosti 87 dB / 2,83 V / m.

XB Mk II jsme poslouchali v ostravském showroomu dovozce, kde se hrálo na ultimativní sestavě – zdrojem signálu byl streaming přes EMM Labs NS1 / EMM Labs DV2 (který fungoval i jako ovládání hlasitosti), sílu dodávaly naddimenzované EMM Labs MTRX2. Filtrováno bylo přes Shunyata Research Everest 8000 a vůbec bylo propojeno kabeláží této firmy tam, kde nebylo nutné použít kabely EMM Labs. Pro srovnání byly X Diamond Mk II, YB Mk II nebo třeba Acoustic Energy AE520 a nepřeberné množství dalších reprosoustav.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 5

Kontrabas v „Cantata Con Mina“ (Mina De André | „La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 7432153879-2) byl suverénně vykroužený, přímo sálal plností, energií a byl příjemně vřelý, již zcela nenucený. Je cítit, že XB Mk II patří skutečně hodně vysoko ve smetánce high-endových reprosoustav – Estelon hrají s mimořádnou dávkou akustické přirozenosti, není to ale žádná „nahá pravda“, suchá a sterilní. XB Mk II nabízí basovou složku oděnou v bohatě řaseném sametu a v plných plachtách, třeba dřevěné tělo nástroje díky tomu vyznívá opravdu „dřevěně“ a zvuk je krásně harmonický.

Vokál Madeleine Peyroux v „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) zněl intimně, byl veliký a odvážně posazený do výšky, skutečně ve výšce stojící osoby a daleko za reprosoustavami. Zpěv zní jemně, hebce a křehce, přitom má ale „maso“ těla. Není nijak dramaticky dominantní v objemu, ale přesto díky svému sladkému ladění a prvotřídnímu rozlišení je vokál přirozeným vůdčím prvkem a navzdory specificky pojaté nahrávce není ve výsledku jediná stopa po tvrdosti.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 11

Keramický výškáč zvládá bez problémů udržet pod kontrolou pronikavost činelů v „Deceptively Yours“ od Norah Jones („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) – ty neztratí říz a dravost, ale nemají tu přílišnou pronikavost, která by tahala při vyšší hlasitosti za uši. Vysoká znělost a spousta energie nevedou k přebujelé cinkavosti. XB Mk II jsou pak nesmírně analytické, aniž by zněly technicky – zvuk činelu je rozkrájený na plátky, exkluzivně informativní, jasný a texturovaný, živý a super konkrétní, přesto decentní a velmi uklidněný.

Dynamicky jsou XB Mk II velmi přizpůsobivé, nemají žádný problém sledovat nahrávku Ravelova „Boléro“ v podání Seiji Ozawy a Boston Symphony Orchestra (1974 | Deutsche Grammophon | 415 845-2). Bicí mají razanci, průbojnost a tvrdost napjatých blan, žestě říz a smyčce se dokážou snadno zhoupnout s nesmírnou šťavnatostí. Je to reprodukce nenucená a klidně samozřejmá, jak je pro Estelon typické. Cítíte, že XB Mk II nejsou při libovolné hlasitosti nikde blízko nějakého limitu či stresu – je to v každém okamžiku expresivnost a živost v takovém „luxusním smokingu“.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 12

Už jsme naznačili, že XB Mk II hrají mimořádně organicky a homogenně – přitom ale třeba v „Serenade for wind and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“ Antonína Dvořáka (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1981 | Philips | 400 020-2) cítíte v poddajně měkčím a sladce muzikálním zvuku také nepřeberné množství detailů. Reprodukce je absolutně „učesaná“, nikde žádná divočina a přesto je všechno uspořádané tak, že vám neuniká žádná informace, žádný kousek zvukové skládačky, nahrávka je rozprostřená jako na stříbrném podnose a nechybí v zásadě nic, i když je to prezentované s takovým klidem.

Stereofonní obraz je pak tradičně velmi silnou stránkou konstrukcí Estelon – už proto, že jejich organické tvary způsobují jen minimum odrazů a ozvučnice snadno akusticky mizí z prostoru. XB Mk II nejsou výjimka a „My Old Flame“ Boba Jamese a Davida Sanborna („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) se odehrávala zdánlivě naprosto nezávisle nad přítomností reprosoustav v místnosti. Scéna je zasazená za ně, velká a s velkými proporcemi nástrojů, dokonce až nadživotními. Je tu také spousta vzduchu, který jednotlivé, perfektně již lokalizované instrumenty obklopuje. Je to zvuk na hranici holografičnosti.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII 13

Co dalšího lze označit za silnou stránku konkrétně XB Mk II, to je muzikálnost a velmi solidní míra tolerance, s jakou přehrají cokoliv, nejen vybrané audiofilské nahrávky – i říznou a upřímně zcela zvukově standardní „Many A Little“ od September („Many A Little“ | 1995 | Tripple | TRIPPCD1004) zvládly XB Mk II s grácií a i při hodně vysoké hlasitosti za hranicí 100 dB sice cítíte, kde leží limity nahrávky, ale zároveň si ji můžete plně vychutnat; s mocným basem, údernými středy a neřezavými výškami, které ale mají víc než dobré rozlišení.

Estelon je značka, která vytváří luxusní objekty, které ovšem zároveň pod originální a hodnotnou formou ukrývají technickou část z vyšších pater high-endového světa. Inovovaný model XB Mk II vzal původní úspěšný mix větší, ale stále skladné ozvučnice a „plnoformátového zvukového provedení“ a úpravou zdánlivých drobností Vassilkov posunul zvuk zase o kus dopředu (s ním bohužel, ale samozřejmě i cenu). Pokud máte rádi neagresivní a přesto průbojný, plnokrevný, ale zároveň svižný a detailní, ovšem hlavně organicky přirozený zvukový projev, jsou XB Mk II špičkovou volbou z opravdové high-endové smetánky.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením (koberce, sedačky, akustické prvky Artnovion,…).

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Budeme-li ignorovat propad na 120 Hz (vliv pozice reprosoustav v místnosti), vidíme bohatší bas až do cca 300 Hz, dále v zásadě rovné středy, malý „hup“ na 1 100 Hz a překvapivě tlumenou energii nad hranicí 10 kHz. Celkový trend křivky je tedy „padající“. Vidět je také peak na cca 23 Hz, který by mohl být produktem energie bassreflexu. Směrovost je minimální.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

Je vidět, že směrovost není nijak dramatická ani na vertikální ose, i když kvůli výškám byste se měli držet pod osou vysokotónového měniče.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m3

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Jednotlivé reproduktory mají v zásadě úplně čistý průběh, dokonce i tweeter v zásadě bez problémů dosahuje na 20 kHz. Je vidět, že basový měnič má bezmála subwooferovou charakteristiku se svou „špičkou“ nejspodnější odezva bassreflexu leží pod hranicí 20 Hz, takže minimálně zblízka jsou XB Mk II opravdu bez limitu rozsahu.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m4

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Až do úrovně 50 Hz je zkreslení na nízké až velmi nízké úrovni, pod touto metou ale relativně rychle roste a vrcholí na nějakých 38 Hz, kdy v této konkrétní situaci měly XB Mk II již docela neočekávaně vysoké harmonické zkreslení – byť naštěstí zrovna v basech zkreslení není nijak úplně snadno detekovatelné poslechem.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m5

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

Zde je vidět, že dominantní je zkreslení druhou harmonickou, méně příjemná třetí je pak udržovaná na velmi nízké úrovni. I to je možná důvod, proč navzdory relativně vyšší nominální hodnotě není při poslechu nic nepříjemného patrné.

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m6

Waterfall

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m7

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m8

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST Estelon XB MkII m9

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Netypický průběh impedance ztěžuje odhalení ladící frekvence ozvučnice, chybí typické dva první peaky, běžné pro bassreflexový systém. Drobné zvlnění křivky může být způsobeno spíše neusazením ozvučnic na „konečné“ hroty, ale na převozní kolečka. Soudíme hlavně proto, že při měření původního modelu Estelon XB vypadal průběh impedance stejně, až právě na tyto rezonanční artefakty. Celkově nejsem XB Mk II úplně jednoduchými společníky pro zesilovač, ale prakticky cokoliv, co patří do společnosti milionových reprosoustav by zátěž mělo zvládnout.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 927 990,- - bílý lesk / černý lesk

Kč 954 990,- - bílý mat

Kč 979 990,- - fialový lesk

Kč 999 990,- - stříbrný lesk / stříbrný mat

Kč 1 064 990,- - červený lesk

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dospělejší, než původní generace

+ organická spojitost reprodukce

+ nenásilná pohoda

+ hluboký bas

+ tolerantní vůči horším nahrávkám

ZÁPORY

- cenový posun mezi generacemi je docela výrazný

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies