800 150 dynaudio partner

2015 05 05 TST q acoustic 3050 1

Firma Q Acoustics z nevelké obce Bishop´s Stortford severně od Londýna má u svého loga docela odvážný slogan. Ten zní „Ty nejlepší dostupné reprosoustavy na světě". Vzhledem k počtu ocenění a enormní oblibě značky (hlavně v domovské Anglii, ale i z celosvětového pohledu) k tomu asi může mít i našlápnuto. Navíc se na rozdíl od většiny ostrovních značek nesnaží hrát na strunu tradice, ale pyšně říká, že jde o moderní, mladou a hlavně mladistvou firmu. Však do holdingu ke značkám jako Grado, Audica, Goldring, Myryad nebo QED přibyla teprve v roce 2006.

Firma nemá kdovíjak extrémní záběr, byť logo Q Acoustics najdete i na vestavných systémech, na reprosoustavách pro venkovní použití, nebo na dnes moderních soundbarech či bluetooth reprosoustavách. Základní kámen portfolia ovšem leží ve třech klasických hi-fi řadách. Nejnovější z nich je série 3000, jíž kraluje sloupek 3050.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 2

Už od pohledu z něj dýchá moderna, čistota a jednoduchost – v dobrém slova smyslu. Je to rafinovanější, uhlazenější variace na modely z nižší série řady 2000, které i přes minimum výrazových prostředků odlišíte od konzervativních tradičních ozvučnic většiny britských značek. Měli jsme možnost osahat si základní provedení v podobě vinylové folie s dekorem amerického ořechu. Chvíli vám potrvá přesvědčit smysly, že je to skutečně jen vinyl, neb jeho provedení je skutečně moc pěkné a přesvědčivé.

Sloupek 3050 charakterizují obliny – přesně metr vysoká ozvučnice je poměrně úzká (20 cm) a opticky působí hlubší, než ve skutečnosti je (29,8 cm). Protože hrany nahoře a dole jsou, jak už jsme řekli, pěkně oblé, aby kabinet na své majitele působil, že skutečně zůstane stát, vzadu výrobce nasadil hroty na docela výrazně do boků vybíhající nožky.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 3

Zajímavé je, že dekor je pouze na bocích, horní a dolní straně, přední a zadní stěna jsou vizuálně oddělené. Jak už ale bylo řečeno, s minimem tahů dokáže Q Acoustics 3050 zahrát na moderní strunu. Tak jako u všech modelů značky, i zde najdete nejvýraznější prvek v podobě reproduktorů. Mají mohutné, avšak poměrně decentně působící rámování a zdá se, jako kdyby vyplňovaly každý volný kousek horní poloviny čelní stěny.

Vzadu jsou neméně jednoduché – dva páry reproduktorových terminálů působí hezky, bassreflexový nátrubek je sice plastikový, ale rozumně bytelný. Ostatně, bytelné jsou celé reprosoustavy – však váží skoro 18 kg.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 4

Q Acoustics 3050 jsou koncipovány jako dvoupásmové, vybavené třemi měniči v konfiguraci D´Appolito. Reproduktory jsou firemní, středobasové mají membrány za kombinace papíru a aramidových vláken o průměru 16,5 cm, výšková textilní kalota má běžný průměr 2,5 cm, ovšem firma jde lehce atypickou cestou typu 2v1. Kopulka má totiž ještě okolo sebe druhou, kruhovou membránu v podobě vlnky – to by mělo výrazně zlepšit šíření výšek v poslechovém prostoru. Jinými slovy by mělo méně záležet na tom, kam se vlastně posadíte.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 5

Výrobce nadělil modelu 3050 nadstandardně vysokou citlivost 92 dB (byť neudávají za jakých podmínek je tato hodnota platná), takže by neměl být žádný problém je rozehrát. Kupodivu se zde neobjevuje šum, který často u velmi citlivých reprosoustav slýcháme. Nominální impedance činí 6 Ohm a celé reprosoustavy zvládnou hrát v pásmu 44 – 22 000 Hz s tím, že středobasové měniče přenechávají práci tweeteru na úrovni 2 600 Hz.

Poslouchali jsme v jedné z dedikovaných místností v prostoru dovozce v Záběhlickém zámku. Jako partneři sloužili NAD C356BEE, NAD C546BEE, ale také zajímavý a atypický streamer či lépe řečeno digitální zdroj Olive. Propojeno bylo kompletně kabeláží WireWorld.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 6

Na to, že Q Acoustic obdařil model 3050 spíše průměrnými proporcemi, dokážou ze svého objemu reprosoustavy "vytlačit" hodně nadstandardní objem v oblasti basů. Kontrabas Charlieho Hadena v "No Lonely Nights" z desky "American Dream" (2002 | Gitanes | 064 096-2) tak působil velmi mohutně, dominantně, brnknutí na strunu se pouštěla velmi odvážně a velmi hluboko. Daní za to je spíše průměrná definice, kdy se zjevně hraje na větší a působivější objem, na celkovou měkkost a laskavost, která právě onen větší objem činí příjemně poslouchatelným. Ani při vyšší hlasitosti bas není nepříjemný, navíc díky tomu 3050 vyplní i větší prostory. Reprosoustavám by nejspíše pomohl výrazně autoritativní zesilovač, ovšem takový už by nejspíše neodpovídal cenové relacireprosoustav.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 7

To nejlepší na novém modelu Q Acoustic jsou rozhodně klidné a lehké, otevřené střední tóny, díky nimž příjemně vynikl precizní zpěv Renée Fleming v "His caring is a nightmare to us" ("Love Sublime" | 2006 | Nonesuch | 7559-79952-2). Vokál zaznívá bez napětí, bez stresu a na danou cenovou třídu velmi prokresleně a hladce, byť i sem proniká trochu uvolněnější podání. Líbilo se nám, že reprosoustavy dokázaly dodat plasticitu i klavíru a vůbec byly poměrně schopné ustoupit do pozadí a nechat vyniknout hudbu samotnou. Dokonce ani při vysokých hlasitostech netahá přednes za uši, byť pro někoho může být až příliš decentní a laskavý. Jisté zato je, že vás neunaví a to nejspíše ani poslechem podprůměrných nahrávek.

U Q Acoustic jsou pyšní na svůj výškový reproduktor a tvrdí, že se jím odlišují od konkurence. Minimálně jeho přednes se skutečně odlišuje... Je obtížné přesně vystihnout, odkud se ten pocit "jinakosti" bere, ale snad to souvisí s citelnou hladkostí a jemností, která se zprvu dá splést až s neprůbojností. Objemově je možná výšek skutečně o lehoučké dýchnutí méně, znělost činelů a vibrafonu v "La Ronde Suite" od Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) nás však přesvědčila, že jsou to výšky naopak dobře zvládnuté. Tóny jsou čisté, opět snad o kousek měkčí a jemnější, zato neefektní a lehké.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 8

Lehkost je vůbec jedním z hlavních rysů reprodukce - vše co 3050 dělají, jako kdyby to pro ně bylo snadné. Poměrně suverénně se tak jeví i dynamika Lisztovy skladby "Mephistopheles" z cyklu "Faustovské symfonie" (1995 | Denon | CO-78826), i když například housle by rozhodně snesly ještě trochu autority. Dynamika zvukového celku je v kontextu dané cenové relace naprosto bez připomínek, naznačení dění na mikrodynamické úrovni pak také ujde. Svou uvolněnou, ale dostatečnou kontrolu si udržují Q Acoustic 3050 napříč všemi hlasitostmi.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 9

Nejvíce informací nabízí sloupky 3050 v oblasti středního pásma, jak už bylo naznačeno, celkově pak vše přichází s lehkostí a čitelností, byť pocit, že byste mohli zaslechnout i ten sebemenší šelest, ten se úplně nedostavuje - ale nám nijak nescházel. Ishamova "That beautiful sadness" z desky "Blue Sun" (1995 | SONY | 074646722725) byla zahraná čistě, ač skrze ní opět jasně problublávala laskavá vřelost s trochou měkkosti, bylo však snadné oddělit jednotlivé nástrojové linky. Instrumenty nejsou vykreslené úplně trojrozměrně a dokonale do hloubky, to ovšem nejsou u žádných reprosoustav této cenové kategorie. Moc se nám líbil celkový klid a organizace, které v reprodukci panují.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 10

Už jsme říkali něco málo o "jiném" výškovém měniči, snad právě ten pomáhá i dobrému podání prostoru hudební scény - "All Blues" Milese Davise ("Kind of Blue" | 1997 | Columbia | CK 64935) byla velmi pěkně rozvrstvená a vlastně šla i do hloubky směrem za reprosoustavy. Dokonce i nástroje samotné působily příjemně konkrétně, šlo je dobře lokalizovat. Kresba není holografická, vše je uvolněné, ovšem ničemu to nevadí - panující uvolnění je ve finále velice příjemné.

"Twist in my sobriety" Tanity Tikaram ("Ancient Heart" | 2008 | Rhino | 2564-69459-5) představuje přesně ten druh uvolněné, klidné hudby, které uvolněný a klidný styl Q Acoustic 3050 sedí jako pr**l na hrnec. Bohatý bas je sice důraznější, než by asi musel být, zbytek je ale pěkně plný a dobře se poslouchá. Reprosoustavám se podařilo přenést zasněnou, do lehkého oparu ponořenou podstatu skladby, která často u studiově přesných systémů poněkud mizí. Můžete otáček hlasitost doprava i doleva co vaše uši snesou (respektive zaslechnou) a přednes stále zůstává v kultivovaných mezích. Atmosféru, není-li to příliš komplexní, nebo příliš nekvalitně nahraná skladba, vystihnou 3050 s grácií.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 11

Svižný metal v podání L.A. Guns a jejich "Psychopatic eyes" ("Waking the dead" | 2002 | Spitfire | SPT-15192) má impunující, energický kopák. Q Acoustic 3050 možná lehce šetří na preciznosti impulsu, ovšem energii a šťávu rozhodně má a vůbec celá skladba vychází obstojně. Ač tyhle sloupky nebyly zrozeny pro metal, dobré tempo, slušná rychlost a velký objem ani zarytého posluchače tohoto žánru neurazí, ba naopak nabídnou mu velkou porci zvuku, byť je cítit, že akustické žánry jsou tu "více doma".

Q Acoustic v nové generaci sloupků, označené číslem 3050, nabízí férové hodnoty. Od prvního poslechu je jasné, že nenabízí úplně univerzální bednu, že nenabízí zvuk pro příznivce tvrdých žárnů a že to není studiový monitor. Pokud kráčíte směrem k některému z těchto ideálů, hledejte jinde. Pokud však máte blízko k takzvanému anglickému zvuku, pokud chcete u poslechu cítit pohodu a mít možnost "vypnout", pokud máte rádi velmi hezky vykreslený prostor, otevřené a až hedvábné středy a pořádnou porci basu, který ale i tak zůstává pod dostatečnou kontrolou, pak vás tyhle sloupky mohou oslovit. A pokud budete na vážkách, vezměte v úvahu rozumnou cenu a výtečně trefené zpracování, kdy i teoreticky obyčejné materiály jako vinyl vypadají skutečně hodnotně a esteticky. Dle našeho názoru jsou sloupky Q Acoustic 3050 perfektní pro pop, jazz a lehčí rock, přičemž zejména akustické žánry budou krásně barevné, laskavé a jednoduše lehce poslouchatelné. K bodům k dobru nechť slouží i to, že při správném ustavení se hodí do malých, středních a s hodně přivřenýma očima dokonce možná i do větších prostor. Sečteno a podtrženo, za nás dobré.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na zmiňované aparatuře s Blu-ray přehrávačem NAD s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 m1

Průběh křivky frekvenční odezvy je až neočekávaně plochý a čistý, zejména střední a výšková část je velice hladká. Snad jen basů je zjevně hodně a mají přeci jen o něco více energie, než zbytek pásma. To ovšem koresponduje s poslechovými zkušenostmi, kdy je spodních oktáv skutečně "až po střechu". Není nejmenší důvod nevěřit firmou udávanému frekvenčnímu rozsahu.

2015 05 05 TST q acoustic 3050 m2

Impedanční charakteristika je podobně kultivovaná, jako ta frekvenční. Ani peak v oblasti přechodové frekvence není nikterak neakceptovatelný. Je znatelný propad k hranici 4 Ohm v téměř celém pásmu, naštěstí však ne níže. Víceméně se tak dá říct, že výrobce "nepodvádí" jako mnozí a nestaví 3050ky do pozice méně citlivých, aby tak svou hlasitostí potom vynikly nad konkurencí. To je sympatické...

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 21 990,- (grafit | ořech)
Kč 27 990,- (kůže | bílý či černý klavírní lak)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají velice pěkně a působí hodnotně (byť je to jen vinyl)

+ plnější zvuk, než by se zdálo z relativně kompaktních sloupků

+ docela lehce se rozehrávají

+ nadprůměrně dobré podání prostoru

+ klidné a příjemné

ZÁPORY

- basová složka je přeci jen poměrně měkká a může jí být až moc

- relativně směrové ve vertikálním směru

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI-GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio