800 150 dynaudio partner

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 1

Jméno Oberona, krále elfů z artušovských legend nebo Shakespearovy hry "Sen noci svatojánské", si vypůjčila i nejnovější série dostupných reprosoustav od Danish Audiophile Loudspeaker Industries, známější pod zkratkou Dali. Řada Oberon pomalu nahrazuje velmi dobře zavedenou a oblíbenou řadu Zensor. Nabídce řady vládne model Oberon 7, který i tak zůstává velmi kompaktním sloupkem, jak je u Dali zvykem.

Oberon 7 navazují zřetelně na firemní rukopis, už na první pohled jsou to prostě Dali, byť v o něco modernějším kabátku. Čistě pravoúhlá ozvučnice je vyrobená z MDF, čelo je vizuálně oddělené a celá korpus je usazený na atypickém stojánku, který podtrhuje moderní notu. Povrch je vyvedený v solidně působícím vinylu.

Na čele najdete tweeter a dva woofery, dole pak ještě čtvereček s logem firmy, vzadu je velký výdech plastikového bassreflexu a kousek pod ním vanička s jediným párem reproduktorových terminálů.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 2

Nejvyšší tóny vyzařuje do zvukovodu zapuštěná veliká měkká tkaná kopulka o průměru 2,9 cm. Jde o reproduktor vyvinutý právě pro řadu Oberon a vyrábí si ho přímo v Dali. Středům a basům patří dvojice identických reproduktorů, jejich membrány mají průměr 7 palců a mají pro Dali charakteristickou cihlovou barvu. Je to znak použití papírové směsi a dřevovláknitého materiálu. V magentickém systému je použitá technologie SMC, která za pomoci 10 mm kroužku optimalizuje chování magnetického pole kolem cívky.

Jak už bylo řečeno, Oberon 7 jsou stále poměrně skladné, jak je u Dali tradicí. S výškou 101,5 cm, šířkou 20 cm a hloubkou 34 cm váží 14,8 kg a snadno zapadnou do jakékoliv místnosti.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 3

Výrobce udává frekvenční odezvu 36 - 26 000 Hz (+/- 3 dB), mírně nadprůměrnou citlivost 88,5 dB / 2,83 V / m a nominální impedanci 6 ohm. Dělící frekvence dvoupásmového systému je nastavena na 2 600 Hz, bassreflex na 39,5 Hz.

Dali Oberon 7 jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde hrály na elektronice Cambridge Azur 851A a Cambridge Azur 851N, propojeno bylo XLR kabely Cardas Parsec, napájeno kabely Supra a do reprosoustav vedl signál obyčejný AudioQuest Type4. Srovnávat jsme mohli s malým modelem Oberon 3, ale také třeba se Zensor 7, Audiovector QR 3 či Acoustic Energy AE109.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 4

Že reprosoustavy Dali si obecně libují v bohatém objemu basů, to je asi dobře známá skutečnost. Kolik ho ale dokázalo vytéct z Oberon 7, to bylo pocitově ohromující, efektní a zároveň varující - tohle přes svou fyzickou skladnost nejsou reprosoustavy do malých prostorů, pokud samozřejmě nemáte chuť užít si zvuk řádně od podlahy. Houpavá basová linka v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla mocná, byla výrazná a byla bohatá. Není to ale přebujelé a zdivočelé, Dali drží slušnou fazonu, jsou celkově měkké a poddajné, jemné a s definicí vkusnou v rámci cenové třídy, jakkoliv nadýchaná basová hutnost je tu důležitější než přesné zaříznutí jednotlivých tónů.

I na středním pásmu je patrný nádech té sladké sametovosti - zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl krásně jemný a barevný, reprosoustavy vám nabídnou hodně zvuku, velké proporce a takovou nevtíravou klidnost, hudbu linoucí se s lehkostí a nekomplikovaností, s takovým tím muzikálním talentem Dali, s takovou tou všeobecnou tolerantností, díky níž zní prakticky jakákoliv muzika pěkně. Není to dozajista žádná hloubková analýza nebo kdovíjaká detailnost, ale má to "plně hi-fi" kvality co do prokreslení a talent vzbudit dojem uvolněné (byť lehounce načančané) lidskosti a neumělosti.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 5

Spousta chřestění, cinkání a vůbec kovového dění v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) ukázala, že práce středobasu je klasickým Dali zvukem, ale na nejvyšších tónech, zdá se, výrobce vsadil hlavně na prezentnost a objem (a že výšek je opravdu hodně), byť jsou poněkud exponovanější a jadrnější, takže bude dobré dát si trochu práce a najít elektroniku, která je spíše uvolněnější a jemnější. Právě s takovou se charaktery dobře doplní. Chřestění je nicméně přímočaře znělé a zřetelné, slušně rozlišené.

Neuspěchaný a spíše měkčí zvuk možná nepřenesl takovou tu fyzickou důraznost v dynamických špičkách v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139), zato ale dokázaly reprosoustavy nabídnout všeho hodně. A to v pohodovém, příjemném balení, takže můžete hrát i relativně potichu či naopak až překvapivě nahlas a nic z toho není nepříjemné, naopak je to nevtíravý, ale slušně živý zvuk, bohatý, pestrý a snadno vstřebatelný, obalující.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 6

Mnohovrstevantou "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) nedokáže "oloupat" jen tak ledajaký systém, respektive ty drobné dozvuky, jemné cinkoty nebo strukturu syntetických pulsů nedokáže správně zařadit a vystihnout jen tak něco. Ani Oberon 7 nejsou zrovna analytické a jemňoučké nuance zůstávají zabalené v celku. Ale Dali vám to vynahradí těmi již zmíněnými proporcemi a celkovou hladkostí, laskavostí přednesu, kde je všechno příjemně propojené, aniž by to byl nějaký nečitelný chumel - naopak Oberon 7 zůstávají dobře přehledné, bez problémů dosahují standardů dané cenové ligy.

Že mají sloupky velký zvuk, to už tu párkrát zaznělo, že umí díky tomu načrtnou i velkou hudební scénu, to si extra zmínku zaslouží. Třeba "Thus saith my Cloris brite" Johna Wiblyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla pěkně přehledná v pravolevém směru, spojitá i při poměrně dost velkém rozestupu ozvučnic a navíc se zdá, že Oberon 7 dokážou udržet spojitost a pravolevou přehlednost bez ohledu na nějaký ten stupeň natočení sem nebo tam, což z nich dělá v reálu snadno použitelné reprosoustavy.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 10

To nejdůležitější ovšem je, že Dali Oberon 7 zůstávají prostě příjemné v každé chvíli, (prakticky) při každé hlasitosti a krom nutnosti vybrat na výškách klidnou elektroniku není nic, co by od vás Oberon 7 vyžadovaly. Stačí si prostě jen sednout a do hezka laděný hudební zážitek je tu - i komplexní "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) se snadno poslouchá, je to odspodu hutný, velký, bohatý a měkký, laskavý zvuk, který plyne a plyne a plyne a plyne a plynout bude tak dlouho, dokud jen budete chtít.

Dali Oberon 7 jsou o dýchnutí modernější variací na klasický sloupeček Dali - modernější pak zejména svým vizuálním pojetím, které nabízí aktuálnější barevné kombinaci, aktuálněji působící materiály, které snáze zasadíte do moderního interiéru a všeobecně budete mít pocit, že máte doma hezký kus "nábytku". Modernější jsou snad výšky, hrající ve větším objemu a jaksi přímočařeji, než je u Dali zvykem. To se nicméně dá zvládnout vhodným párováním s elektronikou. Pak už si můžete užít typické Dali - bohatý bas, měkký zvuk, příjemně kulatý přednes, sladký, hladký a hezký za každých okolností. Takže pokud chcete všestranný zvukový komfort v moderním balení s rozumnou cenovkou, pak jsou Oberon 7 solidní hi-fi se všemi zmíněnými vlastnostmi.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, absorpční panely,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 m1

Frekvenční odpověď Dali Oberon 7 je zjevně do určité míry ovlivněná blízkostí měření. Ta může za sedlo na úrovni 2 500 Hz, kde je vidět relativně strmé filtrování středů a výšek. Tento propad mizí se vzdáleností, kolem 2,5 metru už je tu jen nevelké zhoupnutí. Celkově je ale jasné, že Oberon 7 mají zdůrazněné basy i výšky. Konkrétně basy nastupují kolem 45 Hz, pod touto hodnotou reprosoustavy prakticky nehrají. Mezi 50 a 110 Hz je vidět opravdu hodně výrazný peak, sahající až k hodnotě 10 dB, více energie má ale pásmo až do 800 Hz. Dále je pak vidět velký přírůstek energie nad 6 000 Hz. Je očividné, že v Dali se nesnažili o "rovnou" frekvenční odpověď, ale o atraktivní zvuk s mohutným basem a jasnými výškami.

2018 12 21 TST Dali Oberon 7 m2

Impedance (červená) se drží příkladně nad úrovni 4 ohm, po většinu času dokonce nad 5 - 6 ohmy. Sedlo na 40 Hz ukazuje, že bassreflex bude naladěný kolem této frekvence, absence nespojitostí či prudkých změn neukazuje na nežádoucí stojaté vlnění či rezonance. Elektrická fáze (černá) zůstává ve velmi "bezpečném" rozmezí, snad jen mezi 80 a 90 Hz je mírný náznak potřeby dostatku proudu, ale nemělo by to být nad možnostmi slušně provedené dostupné elektroniky. Celkově je průběh impedance a fáze na poměry dané třídy naprosto v pořádku.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 25 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mocný objem basu

+ nadýchaný, bohatý zvuk

+ velmi tolerantní hladkost

+ celkově příjemné až muzikální, až...

ZÁPORY

- ...na nejvyšší tóny, které jsou nevyzpytatelné

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio