800 150 dynaudio partner

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 1

V Dali už 35 let dobře ví, jakými reprosoustavami potěšit (a teď prosím zcela bez jakýchkoliv negativních konotací) běžného konzumenta. Zvláště v posledních dvou dekádách leží gró produkce této dánské značky v dostupných a příjemně hrajících reprosoustavách s nezaměnitelnou zvukovou signaturou. Jednou z takových sérií rozhodně byla i modelová řada Zensor, kterou aktuálně nahrazují modely jménem Oberon, nesoucí jméno mytického elfího krále z artušovských legend.

Řada Oberon nese klasické firemní linie, vyvedené ale tentokráte v o něco moderněji a snad i o kousek odvážněji pojatých provedeních. Větší ze dvou regálovek v nabídce je model Oberon 3, stále spíše velmi kompaktní regálovka, která velmi zajímavě vypadá hlavně ve světlém "severském" provedení - z čelního panelu v plné barvě ční cihlový kónus středobasu a nad ním čočka vysokotónového měniče. Je to na danou třídu neokoukaná estetika (přičtěte k tomu dojmu i moderní a opět "seversky" působící hrubě tkanou krycí mřížku), zpracování je pak férové.

O něco víc než 6 kg vážící ozvučnice mají klasicky pravoúhlé tvary, MDF profily jsou slepeny do rozměrů 35 x 20 x 31,5 cm (výška x šířka x hloubka) a potaženy strukturovanými vinylem. Pro větší tuhost jsou uvnitř i výztuhy. Výrobce pak jako přednost zdůrazňuje tlumení horní, spodní i bočních stěn.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 2

Pohled zezadu odhalí klasicky vsazenou zadní stěnu, v horní části se pak otevírá kulatý plastikový nátrubek bassreflexu, ve spodní části pak vanička s jedním párem běžných reproterminálů.

O nejvyšší tóny se stará měkká kopulka o nadstandardním průměru 2,9 cm, vsazená do celkem výrazného zvukovodu. Jde o nový měnič, vyráběný právě pro řadu Oberon. Membrána je - prý - výrazně lehčí než je zvykem a to s váhou jen 0,06 mg / mm2.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 3

Středobas má průměr sedm palců a je vyrobený z charakteristického cihlově zbarveného materiálu, jehož barva má původ v konstrukci z dřevěných vláken a přírodního papíru. Membrána je připojená na poddajné gumové vlnce. Výrobce tu také zavedl technologii SMC, která upravuje chování magnetického systému u reproduktoru - jde prakticky o to, že materiál SMC kraje velkou část pracovního prostoru cívky a nechává ji fungovat lépe, než běžná železná konstrukce.

Dvoupásmová konstrukce má psaný frekvenční rozsah 47 - 26 000 Hz (+/- 3 dB), charakteristickou citlivost 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 6 ohm. Dělící frekvence výhybky je nastavena na 2 400 Hz, bassreflex je pak naladěný dle výrobce na 49 Hz. Docela důležité je, že výrobce říká, že ozvučnice mají být cca 5 - 50 cm od zdi a navíc jsou navrženy tak, aby nebyly natáčeny směrem k posluchači (čímž je patrně míněno, že měniče mají širokou disperzi a patrně hladší zvuk mimo přímou osu).

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 4

Oberon 3 jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio - společnost jim dělal set Cambridge Audio Azur 851A a Azur 851N, propojený XLR kabely Cardas Parsec a napájený kabeláží a rozvodnou lištou Supra. Do reprosoustav šel signál kabelem AudioQuest Type 4. Porovnávat jsme krom většího modelu Oberon 7 mohli také se starší řadou Zensor 7 nebo také Audiovector QR 3 či Acoustic Energy AE109.

Zvukový charakter Dali je známý tím, že nabízí pěkně bohatý zvuk od spodních frekvencí a ani Oberon 3 přes svou kompaktní velikost nejsou výjimkou. V "Pink Panther Theme" (2014 | STS Digital | STS-6111134) se snaží nabídnout pěkný pocit zapumpování a spíše temnější, hutnější, houpavou vřelost. Bas je měkký a efektně objemný, malou místnost pěkně vyplní svou poddajnou jemností a kulatou laskavostí - je to příjemný bas s nekonfliktní jemností a přece schopný vzbudit už dojem přítomnosti hlubokých oktáv v prostoru.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 5

Typicky sladký, barevný a až sametový je charakter Oberon 3 v hlasovém pásmu, kde díky tomu křehký vokál Julie Stone v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) vyznívá vysloveně hezky - je velice jemný a klidný, objemově je ho tak akorát (možná i proto, že je cítit lehký akcent na nižší frekvence) a je hlavně naprosto nekonfliktní, ať už posloucháte (relativně) nahlas nebo potichu.

Tak jako jsou zřetelné basové oktávy, tak energicky a dopředně vystupují výšky - třeba mnohé čilé kovové perkuse v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) jsou snad až o krok příliš výrazné a o krok příliš tlačí na pilu. Na druhou stranu, slyšíte tak "blízko" i jemná cinknutí a budí to na první poslech i pocit veliké detailnosti, byť je to spíše opravdu hlavně energičnost a výraznost, protože tóny jsou spíše kratší a tenčí. Tato charakteristika nabádá k tomu dát si nadstandardní pozor na to, s jakou elektronikou budete Oberon 3 párovat.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 6

Co pak ale musíme Oberon 3 přiznat, to je skutečnost, že i přes svůj měkčí, bohatší a vřelejší tonální charakter působí snaživým, agilním dojmem - třeba i náročné dynamické špičky v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) působily plně, reprosoustavy sice zůstávají u své hedvábné kulatosti, ale nabídnou solidní objem a pocit vzedmutí energie, takže zvuk ve správné chvíli příjemně ožije. Není to samozřejmě údernost studiového monitoru, ale stále hlavně na dlouhodobě bezproblémový, neúnavný a klidný poslech laděný charakter, avšak je vlastně velmi komfortní se jím nechat houpat.

Jak už bylo řečeno, Oberon 3 (jako ostatně prakticky vše co má na sobě nápis Dali) sází hlavně na příjemnost a jakousi až lehce nadýchanou barevnost a laskavost. Tak třeba i v "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) seznáte, že tu neprobíhá žádný hon na malé detaily nebo jemňoučké dozvuky, ale že Oberon 3 prezentují celistvý, kompaktní zvukový obrázek, který je ale vlastně pěkně přehledný, jen vás nic nenutí soustředit se na cinknutí tuhle nebo zašustění támhle. Prostě se jen necháváte obklopit tím relaxovaným přednesem a s ohledem na cenu dobře organizovaná hudba vás oblévá.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 11

Pokud si Oberon 3 správně nasměrujete a budete poslouchat ze vzdálenosti odpovídající klasickému menšímu prostoru do 20 m2, pak umí zafungovat takové to "dvoupásmové kouzlo", tedy to, že reprosoustavy umí načrtnout pěknou scénu v pravolevém a vlastně už i předozadním směru. Oberon 3 k tomu sice stále přistupují s uvolněností sobě vlastní, prezentují v "Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) zvuk jako velký celek, ale působí ukázněně, tedy s možností lokalizovat férově jednotlivé nástroje a probírat se hudbou bez pocitu, že je to jedna velká hromada zvuku.

Je, ale to už se opakujeme, největší silou značky Dali schopnost nabídnout "easy listening", neboli zvuk, který se prostě bezkonfliktně poslouchá, netahá vás za uši, ale ani nenudí, netlačí na vás, ale přesto dokáže přitáhnout vaši pozornost. "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) hrála plně, neúnavně, ani potichu nebudil pocit "splaskosti" a je to klidňoučký a laskavě muzikální přednes, který sice není audiofilský, ale pokud vám sedne, tak neomrzí.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 12

Kompaktní Dali Oberon 3 jsou solidním produktem dostupné cenové kategorie - férově (byť ne oslnivě) vypadají, ale hlavně příjemně, nekonfliktně a doslova "hezky" hrají, pokud máte rádi zdůrazněný basový základ a hebké, hladké, sametově příjemné střední pásmo. Oberon 3 tak pokračují v tradici svých předchůdců Zensor, ale vlastně ctí "rodinnou" DNA firmy obecně. Snad jen svými agilními a potenciálně až příliš výraznými výškami vás přinutí pečlivě vybírat elektroniku. Celkově se dá říct, že Dali Oberon 3 jsou reprezentantem moderního stylu dostupného hi-fi - hezké balení s hezkým zvukem, který je laděný tak, aby lahodil běžnému uchu v co možná nejširším spektru poloh od tichého poslechu po (relativně) hlasitý, od lehkého popíku po rock či komorní klasiku s tím, že se Oberon 3 nekomplikovaně rozehrají prakticky čímkoliv. Je to v pozitivním slova smyslu "normální reprosoustava pro normální posluchače".

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, absorpční panely,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 m1

Na frekvenční odpovědi Oberon 3 je vidět, že výrobce i tady dostál "svému" zvukovému ladění, tedy bohatším basům (tady konkrétně zhruba mezi 75 a 100 Hz) a výraznějším výškám (opět konkrétně nad 7 kHz). Slíbený frekvenční rozsah byl v reálném prostoru dosažený v už poměrně vágní toleranci +/- 6 dB. Celkově je vidět důraznější ladění na spodní frekvence a pak snaha o jejich odlehčení přidáním důrazu na nejvyšších patrech. Zvuk Dali nikdy nebyl o dosahování dokonalé linearity, ale o hledání toho "hezkého".

2018 12 06 TST Dali Oberon 3 m2

Impedance (červená) naznačuje svým sedlem naladění skutečně někam pod 50 Hz, úroveň klesá na 4 ohmy, ale ne níže. Celkový průběh napovídá i o tom, že na přechodové frekvenci není příliš silná filtrace. Impedance je ale vcelku poklidná a prostá prudkých přechodů. Elektrická fáze pak nad hranicí 100 Hz působí výtečně spořádaným dojmem, přes maličko prudší změny mezi 50 - 100 Hz ani tady nehrozí žádná nepřiměřená zátěž pro dostupnou elektroniku; už proto, že mezi 70 - 90 Hz se nachází impedanční peak a tudíž to nebude žádný velký "žrout" proudu.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 14 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mají výrazný bas na tak malou bedničku

+ takový ten charakteristický hedvábný "Dali" zvuk

+ laskavá muzikálnost

ZÁPORY

- nejvyšším tónům by slušelo více klidu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio