Marantz umí vyrábět levnou elektroniku, ne že ne. Sice se říká, že jediné opravdu pozoruhodné přístroje s jejich logem patří do high-endových řad Premium či Legendary a o tomto se není třeba dohadovat – investujete-li své peníze tímto směrem, zklamání s největší pravděpodobností nebudete. Jenže co když nemáte desítky či dokonce stovky tisíc na cd přehrávač? Pak se jistě budete muset poohlédnout v entry-level produktových řadách nějaké té velké značky – Denon, Cambridge Audio, NAD nebo právě Marantz. A obzvláště u poslední dvou jmenovaných jsou i levné výrobky uživateli hodnoceny více než slušně. I proto jsem se chtěl podívat na novou, s nadšením přijatou řadu 6000, jíž prý „samotný Ken Ishiwata věnoval svou intenzivní pozornost“.

Když jsem rozbalil CD6003, poměrně příjemně mě překvapila kvalita výroby. Ne snad, že byste se s otevřenými ústy posadili na zadek, ale viděl jsem i hůře zpracované zboží s trojnásobnou cenovkou. Dle mé zkušenosti je nejdůležitější si u těchto přístrojů opakovat pořizovací cenu, pak posluchač bude mít velkou šanci na čistě pozitivní dojmy.

Není to tak dlouho, co jsem testoval NAD C535BEE, vlastně přímého konkurenta dnes testovaného CD6003 a byl jsem v zásadě naprosto spokojen, přistupoval jsem tedy s podobnými očekáváními i k tomuto modelu. Opravňuje k tomu jednak stejně jako u NADu očekávané spojení s firemním integrovaným zesilovačem, opravňuje k tomu velmi blízká cenovka a opravňuje k tomu také podobné vybavení – schopnost přehrát CD standardu Red Book, CD nosič plný skladeb v mp3 nebo wma formátu, analogový výstup dvěma zlacenými cinchy nebo digitální výstupy koaxem či optikou, k čemuž se u Marantzu navíc přidává i schopnost přes integrovaný USB vstup z modelu SA8003 spolupracovat s iPody. Příjemným bonusem je také variabilní sluchátkový výstup s „audiofilským“ velkým jackem.

Když jsem poprvé vkládal disk do sice rychlé, ale jinak poměrně subtilně působící plastové mechaniky, neměl jsem úplně nejlepší náladu. Rammstein, kteří mi ten večer hráli k práci, jsem původně neměl nijak v plánu vnímat, chtěl jsem prostě CD6003 nechat rozehrát. Ale už za pět minut jsem se přistihnul, že si poklepávám nohou do rytmu a čím dál tím víc se nořím do hudby. Neobtěžoval jsem se tehdy psaním poznámek nebo soustředěným posloucháním, v paměti mi ale zůstal neobyčejně (a proč bych to nepřiznal, i neočekávaně) muzikální zážitek. Na tyto body k dobru jsem si vzpomněl o dva týdny později, když měl za sebou CD6003 mnoho desítek „zahořovacích“ hodin.

Přehrávač měl po celou dobu testu v zásadě jediného partnera a sice integrovaný zesilovač Marantz PM6003, který nejenže vzhledem, rozměry i zařazením prostě k tomuto cédéčku patří, ale hlavně se mi ani přes všechnu snahu nepodařilo najít zesilovací prvek, se kterým by celý systém hrál tak „správně“. Nefungoval tak dobře s Yamahou A-S700, nezněl tak dynamicky s PrimaLunou ProLogue One, bylo cítit, jak příliš neodpovídá úrovni KR Audio Antares VA320 / P-150 či Denonu PMA2010AE a prostě tak nějak nezáživně hrál s Harman Kardon HK990. Shrňme to, pokud už se rozhodnete pro nákup CD6003, nelze jinak než doporučit do role ideálního partnerského zesilovače PM6003.

Zbytek reprodukčního řetězce sestával z kabeláže KrautWire Awakening jakožto reprokabelů a interconnectů Monster Cable M1000i či Profigold stereo. Elektřinu na hudbu pak měnily buď Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 nebo Canton Vento 880 DC. Co do kabeláže bylo tomuto cédéčku naprosto ukradené, čím je váš systém prokabelován, rozdíl v kvalitě reprodukce s propojovacími kabely Profigold a high-endovými Monstery byl zanedbatelný, respektive naprosto neadekvátní rozdílu cenovek.

Jestliže před časem NAD C545 BEE překvapil a prohlásil jsem jej za krále třídy se schopností přenést detail a potěšit ucho, Marantz CD6003 ukazuje na rychlý vývoj v oblasti kvality spotřební elektroniky. Prostě a jednoduše zní slyšitelně lépe než zmiňovaný NAD. A co je také hezké je možnost vypnout displej a digitální výstupy ve prospěch kvality reprodukce – není to sice tak jasný efekt jako třeba zapnutí zvukových korekcí na zesilovači, ale je uchem snadno postřehnutelný, pustíte-li si jednu pasáž ve standardním a v tomto „audiofilském“ módu.

Ve fázi testování tohoto přístroje jsem vybral vzorky z celé své hudební sbírky, vyštrachal jsem dokonce již léty zaprášenou nahrávku best of country písní Johnnyho Cashe, abych vyzkoušel všestrannost CD6003. Mou nejoblíbenější kombinací se pak staly jazzové nahrávky, reprodukované tandemem Marantzů a Harbeth Monitor 30, kde zvuk zněl nesmírně přesně a dynamicky.

V rámci dané kategorie (dejme tomu do 20ti tisíc) patrně nelze získat o moc víc. Dianna Krall na svém koncertu v Paříži zní dostatečně přesvědčivě a živě, aby si bylo možno tuto nahrávku užít, jednotlivé nástroje sice neoplývají kvalitami, na jejichž popis bych toužil spotřebovat všechna superlativa všech jazyků známého vesmíru, ale množství detailů je dostatečné pro příjemný poslech. Celé frekvenční pásmo je dostatečně kompaktní a zvuk prostě „stíhá“.

Ani němečtí drsňáci Rammstein Marantz nerozhodí a ačkoliv jejich „Mutter“ rozhodně není nahrávkou, v níž se budete chtít pídit po jednotlivých cinknutích, dostane se vám všeho, co si můžete přát. Hudba na poslech odsýpá lépe než třeba z Denonu DCD-710 AE nebo z již zmiňovaného NADu, měl jsem dojem větší zvukové masy a s tím i lepšího hudebně-metalového prožitku.

Muzikální nátura tohoto přehrávače se nejlépe projevuje u popových nahrávek, ať už u výběru toho nejlepšího od Fleetwood Mac, kdy hlas Stevie Nicks přebírá vládu nad zvukovou scénou s klidem a neagresivní pohodou, ať už je to rozkošně ujeté vánoční „Christmas in the Heart“ Boba Dylana s téměř, ale ne zcela Dylanovsky „nezvládnutým“ zpěvem nebo výběrové dvoj-CD „HIStory“ Michaela Jacksona, které je mimochodem famózně masterované. Ve všech se spojuje dojem plnohodnotně kvalitní reprodukce, kdy není problém hudbu bez připomínek poslouchat.

Zřejmě není třeba příliš hluboce probírat, zda Marantz CD6003 zvládne toto nebo má rezervy v tamtom, protože pro běžného posluchače se jednoduše stává tím, s čím lze v klidu žít a poslouchat a s rozpočtem lehce přes 10 000,- by měl tvořit špičku mezi kandidáty na nákupním seznamu. Dobře vypadá a dobře hraje, není tedy v zásadě co řešit. Že audiofil a hifista osloven tímto přístrojem nebude, že nedokonalé podání textur akustických nástrojů, že omezený prostor hudební scény a že kontrola nad zvukem velkého orchestru v reprodukci monumentálních klasických kusů není prvotřídní, to je v dané kategorii poměrně jasné. A prominutelné... Jak jsem před časem napsal u C545BEE a jak si zaslouží být napsáno u nového leadra opravdu levných přehrávačů – CD6003 může sloužit jako ideální vstup do světa hi-fi, ale také jako plnohodnotný přehrávač, s nímž budete dlouho bez problémů žít.

Kč 13 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ cena

+ provedení

+ design

+ obzvláště dobře zní v kombinaci s PM6003

ZÁPORY

- v zásadě nic, pokud očekáváte výkon v rámci pořizovací ceny

- těžko se hledá jiný vhodný partner než PM6003

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Media Control CZ, s.r.o.

www.mediacontrol.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 660 281

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio