HIFIStyl

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 1

Anglický výrobce Q Acoustics za sebou nemá dlouhé dekády existence, ale i přes to se dokázal celkem výrazně prosadit na světovém trhu - nejnověji se o to snaží s evolucí své série 3000, ke které přidal na konec písmo "i" (ale pozor, původní sérii ještě stále nabízí). Tato nová, osvěžená podoba prý přejímá nápady z nejvyššího modelu Concept 500 a přenáší je do kompaktní a moderně čisté podoby třítisícové série.

Nejvyšším modelem v této řadě je 3050i, spíše menší než větší sloupek. Téměř osmnáct kilogramů vážící ozvučnice je vyrobena z MDF profilů a bohatě vyztužena vnitřními rozpěrami a má zakulacené hrany, které výrazně zjemňují celkový vizuální vjem. Při výšce 102 cm a hloubce 31 cm by 3050i se svou štíhlostí 20 cm mohly mít problém s přepadáváním - od toho jsou v zadní části dvě nevelké nožičky, trčící 5,5 cm do každé strany a zajišťující kýženou stabilitu při minimálním dopadu na vzhled.

Velkou část přední stěny vyplňují tři reproduktory v D´Appolito rozložení (tedy s vysokotónovým umístěným mezi středobasovými), to je spolu s drobným logem vše, nač budete zepředu koukat. Čistý design zajišťuje i použití kovových proužků kolem reproduktorů, které jednak skrývají uchycení a jednak prostě vypadají dobře.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 2

Vzadu zmizela oproti předchozí generaci (nebo snad formě?) bez "i" vanička s terminály a místo ní je tu jen nevelká ploška s dvojicí moc pěkných reproterminálů. Nutno říct, že toto řešení je nejen pohodlné, ale hlavně velmi estetické - navrch výrobce říká, že absence výřezu pro vaničku je výrazným benefitem pro strukturální pevnost celé ozvučnice.

Kousek nad terminály je pak páskem obdobným jako vpředu kolem reproduktorů vymezený výdech bassreflexu - jde o klasický plastový nátrubek s papírovou vnitřní částí. V praxi se pak toto řešení chová jako Helmholtzův rezonátor, který mění tlak vzduchu na rychlost. Výsledkem má být menší rezonance ozvučnice.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 3

Nejvyšším tónům je vyhrazena měkká textilní kopulka, kterou obkružuje textilní vlnka. Celá jednotka tweeteru je pak izolovaná od zbytku ozvučnice a usazená v mělkém zvukovodu. Vlnka kolem kopulky je tu pro rozšíření vyzařování nejvyšších frekvencí.

Středním a hlubokým tónům vládne dvojice polypropylenových kónusů nepřekvapivého klasického typu, jejich průměr činí 16,5 cm a využívají celou vnitřní komoru o objemu 32,4 litru.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 4

Výrobce udává u 3050i frekvenční odezvu 44 - 30 000 Hz v poněkud atypickém tolerančním pásmu + 3 / - 6 dB. Netypicky, jakožto "průměrnou", definuje pak výrobce impedanci a sice jako 6 ohmovou s minimem na úrovni 4 ohm. Alespoň citlivost 91 dB platí za klasických podmínek 2,83 V / m. Frekvenční výhybka je naladěna na úroveň 2 500 Hz.

Q Acoustics 3050i jsme měli možnost poslouchat v pražském studiu HIFI CZ - společnost jim dělal Teac NR-7CD, ale také třeba gramofon Teac TN-550 s předzesilovačem NAD PP4. Propojeno bylo kabeláží WireWorld - modely Eclipse 6 a Stratus a to z lišty QED Qonduit. Srovnávali jsme hlavně s předchozí iterací 3050, ale také s 3020i nebo Concept 500 stejného výrobce.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 5

Výrobce firmy Q Acoustics si s sebou nesou pověst hladce, sladce a v dobrém slova smyslu vlastně až líbivě hrajících reprosoustav - hutná a hluboká linka obou nástrojů v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byla přeci jen taková menší, 3050i se nesnaží o hromobití nebo zemětřesení, ale dávají přednost krásně zakulacenému, laskavému a poddajně měkkému basu - ten je moc pěkně barevný a neztrácí čitelnost, není to jedna velká basová hučící hmota, ale reprosoustavy k nejhlubším tónům přistupují tak nějak uvolněně. Navzdory jisté limitovanosti jak hloubky, tak hutnosti basového spektra ale vnímáte, že hrají společně dva nástroje různé velikosti a prostě už to začíná být slušně organizovaná reprodukce.

Hebký, sladký a měkčí charakter pak ale nebývale sluší vokálům - třeba skvěle remasterovaný, ale přesto jisté stopy stáří nahrávky nesoucí hlas Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl krásně hladce a čistě, byl plný a chce se prostě říct vkusný, nekonfliktní a to napříč hlasitostmi. Q Acoustics hrají velmi tolerantním způsobem, je příjemné je poslouchat a to vlastně bez ohledu na zvolený zdroj signálu, na použitý zesilovač a na kvalitu nahrávky - dalo by se trochu zjednodušeně říct, že tohle je "zvuk pro každého".

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 6

Zakulacenou jemnost najdete i v nejvyšším pásmu, kde cinkot činelů v "Prenatal Hunters" od Floexe ("Extended Dynamic Experience 5 | 2017 | STS Digital | STS-6111158) vykazoval mírnost, jemnost, hladkost a lehkost - cinkot nepospíchá kupředu, rozlévá se, lehký jako pírko a jako jemná sprška padající k vašim uším. V sametové laskavosti se ale neztrácí férově kovová barva činelů, ani jednotlivá cinknutí, která jsou slušně oddělená a čitelná. V rámci dané kategorie jsou výšky férově rozlišené.

Zvuk je celkově neuspěchaný, ale třeba náročné dynamické špičky ve Stravinského "Ptáku Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) se umí tak s klidem vyvalit do prostoru, nenásilně a vláčně, vzedmutí zvuku je pak plné, bohaté a v neúnavné formě drží 3050i svůj uvolněný, ale rozhodně ne líný charakter napříč hlasitostmi - všechno je takové snadné, neúnavné, příjemné.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 12

Hlas Ellen van Zomeren v "Pie Jesu" ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) možná nebyl vytažený daleko do popředí, ani neměl zdůrazněné ty nejjemnější nuance, ale v rámci své kategorie odvádí 3050i dobrou práci - navíc kouzlo zvuku těchto reprosoustav je v celkové uvolněnosti a lehkosti, hudba se s jemností odlévá a ani celková kulatost nepůsobí nekonkrétně a všechno dění je v dané třídě bezproblémově čitelné, ač to není hon na nuance, ale spíše na hudební zážitek jako celek.

Zajímavé bylo ladění poslechové pozice reprosoustav - abychom dosáhli ideálního zaostření a spojitosti hudební scény v "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134), museli jsme ozvučnice vlastně až hodně vtočit, dokonce až tak, že se jejich osy protínaly před námi. Určitě to není rada poplatná pro každou místnost, ale dá se z ní dobře pochopit, že stojí za to si s 3050i přeci jenom pohrát a strávit čas poctivým doladěním. Když se ale vše zadaří, scéna má citelné těžiště uprostřed, drží pohromadě a je tu už cítit i vzduch a řekněme nestísněnost.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i 11

Co Q Acoustics 3050i prostě umí, to je hrát uvolněně, kultivovaně, kulatě a příjemně - pak si můžete pustit i "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) a užít si jí - není to dramatický zvuk a možná vás to nezarazí brutální rytmikou do sedačky, ale je to kultivované, jednoduché, už slyšíte i tu nenápadně proměnlivou syntetickou basovou linku a i přes vší decentnost je to hudba, která prostě nekomplikovaně baví.

Sloupečky Q Acoustics 3050i si jdou trochu vlastní cestou a zdá se, že prakticky ideálně vyplňují svět "hifi pro mladou generaci" - možná to není úplně přesné, ale kombinace elegantní modernosti v designu, přátelské ceny a zvukové kvality, kterou lze nejlépe popsat slovy jako "uvolněný", "univerzální" nebo "snadný", protože hudba bez ohledu na žánr a vlastně i bez ohledu na nahrávku a elektroniku prostě plyne, je příjemná, bohatá, plná a zábavná. 3050i jsou dost možná ideální ilustrací toho, že hi-fi dnes nutně neznamená "věrná reprodukce", ale "zábavná reprodukce" a to bez jakéhokoliv pejorativního nádechu, tyhle sloupky se totiž opravdu dobře poslouchají.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, jen minimálním zatlumením, bez rozsáhlých akustických úprav, se značně průzvučnými stěnami ze sádrokartonu. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechových pozicích tak, jak je vidět na fotografiích.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i m1

Je vidět, že v deklarované toleranci - 6 dB zvládají (pravda, ne úplně blízko zdi) 3050i spíše kolem 55 Hz, než slibovaných 44 a také je vidět, že oblast vyšších basů je přeci jen akcentovaná, stejně jako výšky nad hranicí nějakých 5 000 Hz. "Lavor" v oblasti 3 kHz vzniká měřením v poli bližším, než jaká je doporučená poslechová vzdálenost - kolem 2 metrů se linka vyrovná, byť ani tam ne dokonale. S připomenutím toho, kolik reprosoustavy stojí, není ani jistý drobný limit hloubky basů, ani mírné pozdvižení konců pásma kardinálním problémem, zejména v tom, že pásmo vokální je právě tak akorát vyrovnané.

2018 09 30 TST Q Acoustics 3050i m2

Impedance (červená křivka) ukazuje a naladění bassreflexu kolem 45 Hz, hodnoty 4 ohm se dotýká jen drobně na několika málo místech a celkově je to velmi spořádaný průběh bez problematických úseků. Lehounký záchvěv na 200 Hz naznačuje přítomnost drobounké rezonance, ale v míře takové, která nemá šanci zkreslit běžný poslech. Ani elektrická fáze (černá) nevybočuje z běžných mantinelů slušného chování a 3050i tak budou nekomplikovanou zátěží .

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 20 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá cena za velký sloupek

+ pěkné zpracovaní a moderní vzhled

+ velmi hladký a jemný přednes

+ naprosto nekonfliktní

ZÁPORY

- budete potřebovat živější elektroniku, abyste 3050i trochu probudili

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies