2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 1

O výrobcích s logem RIHA jste si zde už mohli něco načíst a proto už asi ani netřeba plzeňskou společnost zas a znovu představovat. Krom zesilovačů, předzesilovačů, převodníků, filtrů a vůbec kompletního vybavení tvoří nosnou páteř firemního katalogu reprosoustavy - uprostřed stojí série Plus, prezentovaná jako optimální poměr ceny a výkonu a uprostřed prostřední řady pak stojí model Kilo, sloupek s velkou, ale ještě skladnou ozvučnicí.

Sloupky RIHA Kilo Plus přiřadíte k jejich výrobci na první dobrou - absolutně jednoduché, čisté tvary ozvučnice z bytelných MDF desek o tloušťce 2,8 cm nesou dva přišroubované kovové profily, na jejichž koncích jsou místo tradičních nožiček a jiných zakončení pořádné průmyslové silentbloky. Hodně to vypovídá o pojetí, či chcete-li o firemní filozofii. Všechny prvky na reprosoustavách jsou bytelné, robustní a odolné, skoro jako kdyby pocházely ze světa zvukových profesionálů.

Sloupky Kilo Plus vlastně v reálu zase tak velké nejsou, ale působí "ramenatým", mohutným dojmem. U testovaného vzorku za to možná mohla i jasně oranžová barva - to je výhoda malých firem a výroby na objednávku, můžete projít vzorníky RAL a vybrat téměř jakoukoliv myslitelnou povrchovou barvu. Navíc u RIHA umí velmi pěkný a odolný mat, který se jen tak nevidí.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 2

Skříň si nehraje na žádné designové řešení, je jednoduchá, účelně a pragmaticky pojatá, odolná a tuhá, čemuž přispívají i vnitřní příčky. Vše důležité je soustředěno vepředu - shora dolů je to tradiční "sněhulák" tří reproduktorů, dole u paty je mohutný výdech bassreflexu. Přiznané šrouby a celková optika jen podtrhují až industriální feeling.

Na zadní stěně je pak jen malý panel, v němž - podle tradic značky - je obdélníček s typovým označením a dalšími povinnými údaji a hlavně se speakOn konektorem; ten má bi-wiringovou / bi-ampingovou podobu a upřímně řečeno, komfort a bezpečnost jeho použití je podstatně lepší, než u klasických terminálů.

Kilo Plus jsou koncipovány jako třípásmové, vysokotónová kopulka za mřížkou má průměr 2,7 cm, střeďáček má 14,6 cm a basák 17,6 cm. Všechny měniče pochází z katalogu SEAS. Membrána tweeter (který má mimochodem vlastní pracovní komoru) je ze slitiny hořčíku a hliníku. Středo- i nízkofrekvenční měniče mají papírové membrány a kaučukové závěsy, ten menší má kmitací cívku o průměru 2,6 cm a ten větší 3,9 cm.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 3

Výrobce udává, že i přes poměrně velké proporce 100 x 21 x 30 cm (v x š x h) a váhu 26 kg mají Kilo Plus poměrně opatrně definovaný frekvenční rozsah 50 - 20 000 Hz (+/- 3 dB). Charakteristická citlivost 86 dB / 2,83 V / m patří do běžných hodnot, stejně jako jmenovitá impedance 8 ohm.

RIHA Kilo Plus jsme poslouchali primárně s firemním předzesilovačem RIHA LINE-4-DAC a odpovídajícím koncovým stupněm RIHA B200 - žádná jiná ze zkoušených sestav k sobě nepasovala ani zdaleka tak samozřejmě a tak synergicky a bylo jedno, zda šlo o bi-amping systémem Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP250 nebo Normu Revo IPA-70B či Cambridge CXA80 - a bylo jedno, zda jsme použili některý z digitálních zdrojů od OPPO BDP-105D, přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII až po Cambridge CXC či Pioneer BDP-LX71 nebo gramofon VPI Scout. K propojení a napájení sloužily buď kabely ZenSati Authentica nebo přímo kabeláž RIHA (díky použití powerCON a speakON konektorů). Další součásti sestavy viz pravý sloupec --->.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 4

Pokud něco v rámci dané cenové třídy (i nad ní) produktům značky RIHA vždy opravdu jde, pak je to jízda na basové vlně. Ani Kilo Plus jakožto zástupci střední třídy nejsou výjimkou. Krásně hebký, luxusní kontrabas Charlieho Hadena ve "Stairway to the stars" ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) šel pocitově působivě hluboko a už tu byl cítit i velký objem nástroje, pomalu se také otevíral celkový dojem jeho robustnosti a "dřevitosti". Každý tón už broukne, pocitově snad jako kdyby Kilo Plus byly ještě významně větší ať už litrovým objemem ozvučnice, tak plochou membrán. V kombinaci s vlastní elektronikou jsou pak výtečná (a na danou třídu dvojnásob tak) kontrola kontur a celková jistota, s níž se reprosoustavy noří pod 50 Hz, k nejhlubším tónům. A ten impuls! Kilo Plus hrají hodně pevně a hodně energicky, úderně a čím víc nahlas, tím více máte pocit, že basový tón má razanci výstřelu z děla.

Střední pásmo se pak vyznačuje vysokou transparentností a až studiovým feelingem díky celkové přímosti, pevnosti a energičnosti. Pravda, vokál a vůbec atmosféra ve "Walk on by" Diany Krall ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) jsou díky tomu poněkud syrovější, trochu jako když sedíte ve studiu, místo abyste se nechávali rozněžnit celkovou vřelostí hudebního představení. Je to jistě i tím, že nahrávka samotná je zvukově "tak tak" a Kilo Plus na to prostě nekompromisně a jasně upozorní. Ocenit ale musíme tu snadnou čitelnost, konkrétnost a jadrnou samozřejmost, s níž vše prezentují se slyšitelnou snahou o maximální preciznost, věcnost a věrnost. Trochu sušší přednes vás však nechá nahlédnout i do solidních, v této třídě ne úplně obvyklých detailů. Nahrávka je jednoduše řečeno zkrocená a přehledná.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 8

Výšky v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) byly hodně živé, velmi zřetelné a velmi energické. Nešlo ale o technickou přímost, naopak ve výškách je cítit šťavnatost, znělost a bohatost. S velmi pěknou rychlostí byl vykreslený činel, přesný, jistý, výtečně oddělený a s kovovou texturou až krystalicky čistou a křehkou. Že by výšky v kterékoliv skladbě zapadly, to se věru nemusíte bát, stejně jako že budou příliš opatrné a nevýrazné - není tu však ostrost či hrubost, prostě jen spousta a spousta energie.

Pro plný rozkvět velmi pěkného dynamického potenciálu si RIHA Kilo Plus řeknou o dost a nedají svůj zvuk zadarmo. Jejich potenciál sice cítíte i s měkčí nebo jinak "nerovnou" elektronikou, ale opět se potvrdilo, že v kombinaci s děleným zesilovačem RIHA prostě fungují a asi by neměly hrát jinak. Pak totiž i velká Mahlerově "5. symfonie" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem v čele (1994 | Octavia Records | OVCL-00258) působí nesmírně dynamicky a zvuk si přímo žádá o vyšší a vyšší hlasitost. Je fakt, že čím hlasitěji hrajete, tím více jako kdyby Kilo Plus rozkvétaly a byly jistější a samozřejmější. Ani v hladinách nad koncertními úrovněmi nejeví žádné známky ochabování apetitu či důrazu.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 7

Zejména s LINE-4-DAC a B200 jsou RIHA Kilo Plus přímé a otevřené, tedy i snadno srozumitelné, což dává dobrý pocit z jejich detailnosti a informativnosti - nejsou to zvukové mikroskopy, ale rozhodně jsou informativní nad rámec běžných standardů své třídy, byť také poměrně nekompromisní v odhalování chyb řetězce a hlavně nahrávek. Co je ploché je ploché, co je ostré je ostré a co je zvuková koule, to je prostě zvuková koule. Přesto třeba divoký Oldfieldův "Amarok" nebyl problém doposlouchat celý, solidně přehledný a férově čitelný, byť hodně energický a dravý. Když najdete ten správný balanc hlasitého, ale ne unavujícího poslechu, tak právě v tom bode se zdají být Kilo Plus nejsoustředěnější, byť jak bylo řečeno, čekejte zvuk přímý, nekompromisní a skálopevný.

Prostor nahrávky Marka Ishama "Trapeze" ("Blue Sun" | SONY Music | 074646722725) už vystupoval mimo reprosoustavy, v souladu s jistou "studiovostí" celku je vše pevné, jasné, lokalizace je dobrá, separace nástrojů bezproblémová, jakkoliv z nějakého důvodu ještě přes všechny klady nespojují Kilo Plus vše do precizního 3D hologramu. Nicméně soustředěnost jim neschází a výhodou je, že i cca 50 cm od zadní zdi svůj charakter stále držely.

Když došlo na Watersovu "Amused to death" ze stejnojmenné desky (1992 | Columbia | 468761 2), mohli jsme naplno ocenit důraz, rockový drajv a přívaly energie, které Kilo Plus umí do místnosti vpustit. Hudba šlapala pěkně od podlahy a už tu panovala tak trochu koncertní atmosféra s onou syrovou živostí. Do tohoto stavu ale - jak už jsme párkrát zmínili - musíte Kilo Plus probudit, jasnou volbou jsou pak firemní zesilovače.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus 10

RIHA Kilo Plus jsou velice dobré reprosoustavy střední třídy - pokud hledáte sloupy s robustní, ale ještě ne šíleně velkou konstrukcí, které si barevně můžete vyladit dle svého přání, pokud je vám blízký robustní, dramatický, energický a pevný bas s mohutným impulsem a syrová živost s koncertní naléhavostí, pak rozhodně nejde než doporučit poslech Kilo Plus. Možná na vás budou až příliš přímé a příliš upřímné, ale to tak s "rovnými" věcmi prostě je - hrají, co je jim servírováno. Je také poměrně nelehké je s většinou kombinací rozehrát a pokud tak chcete slyšet to, jaký zvuk konstruktér opravdu zamýšlel, neváhejte a poslouchejte v kombinaci s elektronikou RIHA - synergický efekt je u tohoto spojení nepřeslechnutelný. Sečteno a podtrženo, živé, dynamické bedny s energií a pevností pěkně od podlahy, takové jsou naléhavé RIHA Kilo Plus.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus m1

Ať v reálu zní reprosoustavy RIHA velmi "rovně", naměřit očekávané hodnoty je u nich složité. Udávaných 50 - 20 000 Hz je nicméně zjevně reálný rozsah, lehký peak na vyšších basech v daných podmínkách může stát za dojmem robustní energie vespod, obdobný lehký peak na vokálním pásmu může být za jasností hlasů a energické jsou i výšky nad hranicí 10 kHz. Jakkoliv možná není křivka dokonale rovná, stále se v klidu vejde do udávaných hodnot - jak tolerancí, tak rozsahem a to není úplně běžné.

2017 06 20 TST RIHA Kilo Plus m2

Impedanční křivka (červená) se drží vysoko v bezpečných hodnotách, nepočítáme-li trochu náhlý propad na 3 ohmy na úrovni 150 Hz. Elektrická fáze sice v basové části spolu s impedancí tvoří už trochu náročnější zátěž, ale zejména v očekávatelné kombinaci s firemní elektronikou by to neměl být problém, jakkoliv slabší zesilovače mohou mít problém reprosoustavy pořádně rozehrát.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 64 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dynamika

+ úderný a pevný bas

+ možnost volby barvy povrchu

+ odolnost celkového provedení

ZÁPORY

- je těžké je rozehrát (jinak než elektronikou RIHA)

- mohou být pro mnohé uši až příliš upřímné

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio-Visual Technology | www.audio-visual.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika