2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 1

Japonská značka Furutech používá jako firemní motto slova "Čistý přenos" a to dost dobře definuje směr, kterým se vydala už při svém založení v roce 1988. Cílem značky je totiž nabídnout řešení pro skutečně čistý přenos audio a video signálu - z toho plyne, že drtivou většinu katalogu tvoří kabeláž všech tříd, kterou ale spojuje soustředění na charakteristický materiál, na monokrystalickou bezkyslíkatou měď.

Během let do nabídky firmy přibyly také doplňky jako jsou konektory, zásuvky, napájecí lišty nebo třeba filtry. Nejnověji jsou to pak produkty série NCF Booster, které by se ve zkratce daly popsat jako škálovatelné podložky a podstavce pod kabeláž.

Celá řada má dva základní produkty a několik doplňků - v podstatě je tu původní NCF Booster, což je základna, z níž ční dvojice nosných tyček kolmo vzhůru a na ně se nasouvají dva podpůrné prvky. Dospod vanička a na ní "stříška", kterou se kabel může zafixovat. Tento model je určeny k zásuvkám ve stěně nebo ke vstupu do přístroje, kde se na obou místech zabrání mimo jiné i prověšení kabelu. Možnosti aplikací jsou ale rozhodně širší, v podstatě můžete mít i několik "kolébek" nad sebou (od toho jsou dodatečné "tyčky", kterými můžete podstavec nastavovat téměř libovolně), důležité je jen udržet kabel či spíše jeho koncovku v kontaktu s podložkou.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 2

Druhým základním modelem je jednodušší NCF Booster-Signal - základna i tyčky jsou identické, místo prohnuté kolébky je tu ale jen rovná plošinka. A opět není problém nastavit výšku dodatečnými tyčkami a opět není problém použít na jedné základně prakticky neomezené množství pater - jediným pravidlem je opět udržet kabel v kontaktu s podložkou a pokud možno bez kontaktu s dalším kabelem.

Systém NCF Booster je v podstatě tak jednoduchý a modulární, že vám nic nebrání třeba ani spojit několik podstavců vedle sebe. Furutech říká, že už použití jediného by mělo být v systému znát, ale že samozřejmě ideální je pozvednutí všech kabelů z podlahy a zafixování koncovek všech napájecích a signálových kabelů u všech přístrojů v systému.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 3

Základem je tu materiál NCF (Nano Crystal2 Formula), což je pryskyřice, která má výtečně absorbovat mikrovibrace díky posouvání pohybové / vibrační energie do infračerveného spektra (tedy by mělo jít o změnu charakteristiky vlnění) a také odstraňovat nežádoucí elektrostatický náboj pomocí vytváření pole záporných iontů. Materiál NCF je pak použit v kombinaci s nanomateriálem na bázi keramiky a uhlíkového prachu - ty prý mají výtečné tlumící účinky.

Samotné kontaktní plochy obou podložek jsou tedy z NCF s výše zmíněnými přídavky, uvnitř je pak vzduch a centrální prvek, který má za cíl odvádět energii z vibrací.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 5

K základním produktům jsou k dispozici různé doplňky, usnadňující život - krom kovových tyček (kde se používá jako materiál poniklovaná mosaz), kterými lze nastavovat výšku stojánků jsou to i prvky pro jemné doladění jejich výšky šroubováním (což se hodí zejména u zásuvek).

Samotné produkty jsou tedy "jednoduché jako pravítko", dalo by se říct. Podložky se snadno instalují, logicky pomohou tam, kde třeba koberec generuje množství statického náboje nebo kde třeba podlaha skutečně hrozí u některých kabelů, citlivých k efektu mikrofoničnosti, vnést svými vibracemi do systému problémy.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 8

Jak ukazuje měření, které provedl Paul Rigby ve svém článku na webu The Audiophile Man, tak podložky NCF Booster umí utlumit až 15 dB nežádoucích vibrací - a to je něco, co už by mělo být znát. Použitím více než jednoho podstavce NCF Booster se pak vliv výrazně zlepšuje, respektive je znát v širším frekvenčním spektru, jakkoliv celkově jde o vliv mezi cca 20 a 250 Hz.

Podložky Furutech NCF Booster jsme používali primárně v hlavní poslechové sestavě - tedy s napájecími, signálovými i reproduktorovými kabely Nordost Heimdall 2, spojujícími OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30. Alternativně jsme zkoušeli zesilovač soulution 330, na kterém se výsledky projevily zřetelně více. Jako alternativu jsme zkoušeli kabely Furutech - napájecí Alpha PS-950-18E a Evolution Power-II, poté reproduktorové Reference III-NI a Evolution Speaker-II-06.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 6

Je dobré říct, že třeba na sestavě Cambridge CXC / Cambridge CXA80 / Fischer&Fischer SN-70 s kompletní kabeláží Nordost Red Dawn byl rozdíl v konečném vyznění tak nevelký, že větší roli měla psychoakustika. K ocenění drobných rozdílů, které podobné příslušenství přináší, potřebujete skutečně dospělé high-endové sestavy s co nejvyšším rozlišením. Furutech říká, že už jediný podstavec dělá slyšitelný rozdíl a ač se tomu těžko věří, v dobře známých domácích podmínkách skutečně zjistíte, že už jedno podepřené místo dělá rozdíl - za tím samozřejmě může být i prosté zvednutí kabelu z podlahy nebo jeho oddálení od nějakých zdrojů rušení, ale prostě to tak je a to je důležité.

Jak se zdálo na basové lince v "No Sanctuary Here" od Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14), po instalaci opěry napájení u zesilovače a podepření signálových i reproduktorových kabelů bas jako kdyby ztvrdl, zkonkrétněl. Není to šokující efekt, ale vnímáte, že přednes je pevnější, je to změnit charakter a vlastně i úroveň komponentu. Je tu zpřesnění zvuku, jako kdyby v něm ubyl šum, jako kdyby byla linka konkrétnější a lépe kontrolovaná a tím třeba také menší v objemu, ale pevnější v konturách.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 21

Velmi podobně jsme vnímali i změnu v hlase Sophie Zelmani v "How it feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) - na dobře naposlouchané skladbě odhalíte vcelku jednoduše právě ono zkonkrétnění, jako kdyby se zpěvačka poctivěji nadechla a zazpívala silněji nebo třeba blíže k mikrofonu. Opět to není rozdíl razantní, ale rozhodně máte z poslechu lepší pocit, je lépe dostupný a zřetelnější, byť o kousek. A to se bavíme o sestavě, která rozhodně nepatří na špici high-endu a právě až v ultra high-endové úrovni se berou podobné doplňky za samozřejmost - zjevně proto, že s rostoucím rozlišením se zvýrazní i jejich vliv.

Cinkot činelů v "Hello Dolly" Jerryho Hermana ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166) se také zkonkrétnil hlavně v drobných nuancích, ale když si skladbu párkrát poslechnete ve stavu "s" a "bez", tak tam rozdíl prostě vysledujete. NCF prvky jako kdyby fungovaly jako jakési "uhlazovače", které lesk a břink kovu činelů jakoby lépe zasadí do kontextu, jako kdyby z nich zmizela lehounká vrstvička, která je rozostřuje, ale doopravdy si ji uvědomíte až když zmizí.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 22

O krůček pevnější zvuk jako celek pak pomůže i dojmu z dynamických pasáží skladeb jako "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost). Není to úplně snadno definovatelný pocit, ale v konečném důsledku se zdá, že drobná zlepšení tu v detailech, tu v čistotě a tam v energii a kontrole vedou k celkovému "bližšímu" pocitu z hudby.

Také u "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) byl rozdíl znát hlavně na drobnostech, na takových těch maličkých dozvucích prostoru tu nebo na zašustění partitury tam. Není to šokující proměna, která by znamenala skok do zcela jiné třídy, ale je to podtržení schopností aparatury, srovnatelné třeba s výměnou kabelu za o jeden stupníke lepší nebo třeba s korektním doladěním pozice reprosoustav, kdy máte prostě pocit, že takový ten poslední dílek zapadne na místo a že hudba je zřetelnější a čitelnější.

2019 04 30 TST Furutech NFC Booster 15

Po mnohém opakování poslechu "Mé Vlasti" Bedřicha Smetany v podání London Symphony Orchestra jsme se ujistili, že s volnou hlavou a bez soustředění na jakoukoliv konkrétní charakteristiku se prostě zdá být poslech celkově konkrétnější a soustředěnější, více poutající pozornost. Nezmění se samotný charakter reprodukce, jen jako když více vynikne.

Znamená všechno výše řečené, že nutně potřebujete sadu NCF Booster a NCF Booster-Signal podstavců? Určitě ne. Ale pokud ne úplně zanedbatelná investice (vezměte si,že na sadu 3m reprokabelů a set tří komponentů znamená pořízení Furutech NCF řešení minimálně asi tak 60 000,- Kč) do sady tohoto příslušenství znamená v rámci vaší sestavy investici do dejme tomu 10% - 15% její celkové hodnoty, pak je to příslušenství, které už patrně vzhledem k očekávané úrovni takové sestavy už bude slyšet. Protože i na hlavní redakční sestavě byl rozdíl slyšitelný, byť v mezích poplatných doplňkům, na soulution 330 byl rozdíl slyšitelně zřetelnější a s rostoucím rozlišením elektroniky a reprosoustav bude efekt jen výraznější. Ale jako u každého příslušenství je tu ideální rada na závěr - jděte a vyzkoušejte ho. Nás tedy vliv NCF Booster systému rozhodně překvapil.

cca Kč 9 000,- - NCF Booster

cca Kč 5 500,- - NCF Booster-Signal

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vliv je skutečně slyšet

+ pomohou i v organizaci kabeláže

+ možnost spojovat do potřebných pater

+ skvělé zpracování

ZÁPORY

- není to (vzhledem k vhodnému počtu) nejlevnější příslušenství

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Studio | www.audiostudio.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio