Japonská značka Furutech je na světě od roku 1988 a celou dobu se specializuje na výrobu kabeláže pro audio a video nasazení. Ačkoliv v katalogu najdete i klasické dostupné hi-fi kabely, většina nabídky se soustředí na prémiový až high-endový segment, navíc dnes vedle kabelů samotných najdete i elektroniku pod značkou ADL nebo různá drobná příslušenství - třeba antivibrační podpěry kabelů v systému NCF Booster.
Hlavní soustředění nicméně stále zůstává u kabelů. Silné zastoupení pak mají v nabídce i kabely napájecí a poblíž jeho vrcholu je model PS-950-18E s technologií Alpha, který výrobce ještě podrobněji označuje jako Piezo Powerflux. Pod hromadou názvů a označení by i statečný muž zaplakal, vzhůru tedy k rozpletení tohoto napájecího hada.
Zkoušený model už patří mezi poměrně solidní "hadice", je to tlustý a těžký kabel s pevným opletem, na obou koncích zakončený konektory Furutech z nejvyšší řady Piezo Ceramic. Jde o masivní konektory s povrchem z vrstvy práškového uhlíku a keramických nanočástic, pod níž se ukrývá několik různých antivibračních materiálů včetně nylonu nebo skelného vlákna, ale také acetalového kopolymeru nebo pásků nemagnetické oceli. Cílem je mechanická stabilita bez rezonancí. Vodící části konektorů jsou vyvedeny v čisté mědi pokryté rhodiem.
I kroucené vodiče uvnitř kabelu jsou měděné a kryté stíněním typu Alpha, obal kabelů je z klasického pevného PVC a na dielektrikem je polyetylén vysoké kvality pro snížení kapacity.
Když jsem u vnitřního vodiče typu Powerflux, jde o 68 vláken kroucené mědi, které prošly kryogenickým a demagnatizačním procesem typu Alpha. Měď je typu OCC, tedy jde o materiál bez přechodových nečistot, vyrobený technologií Ohno Continuous Cast, kde je průměrná délka krystalu asi 125 metrů. Zmiňované polyetylénové dielektrikum je ještě pro zlepšení tlumení zkombinováno s uhlíkovým prachem mezi dvěma PE vrstvami.
Jak vidno, výrobce se snaží používat ne snad přímo kosmické materiály a technologie, není tu příslib žádné černé magie nebo nějaké esoteriky - jsou to racionálně zvolené materiály, zkombinované v racionálním systému, byť třeba za pomoci náročných procesů jako je kryogenika, komplikovaně odlévaný materiál vodičů a podobně. Právě pracnost výroby a čistota materiálů ale stojí za nemalou cenou, nebudete mít potíže identifikovat, odkud hodnota pochází.
Přes svou racionálnost nicméně Furutech nijak nežongluje s podrobnými popisy technologií nebo nějakými detailními parametry, takže se vlastně nedozvíte jedinou konkrétní hodnotu.
Furutech Alpha PS-950-18E jsme poslouchali s OPPO UDP-205, s Norma Revo IPA-140, s Teac NT-503 nebo také s Moon 740P a Moon 860A či AVM MP 3.2 a PA 3.2. Srovnávali jsme s Nordost Red Dawn, Nordost Heimdall 2, Nordost Frey, KrautWire Omega III nebo IsoTek EVO3 Initium a ZenSati Authentica.
Již od prvních kulatých tónů v Cohenově "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) bylo znáte, že Furutech vnáší do reprodukce odvážnost a bohatost, hluboké tóny jako kdyby se nadechly a kabel jim dodal jak pevnost, tak hlavně robustnost a sílu. Přitom zůstává ale reprodukce poddajná a ze zkoušených kabelů nabídl právě Furutech nejvíce objemu a pocit největší síly spodního pásma, aniž by ale obětoval konkrétnost. Je to jako kdyby zvuk sestav Furutech pěkně usadil a nechal je zhluboka se nadechnout, takže tak nějak zaberou více odspodu.
Také vokál Amber Rubarth ve "Full moon in Paris" ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804) byl s kabelem Furutech výraznější, po zapojení jako by byl hlasitější a dominantnější, hlavně ale plnější, opět jako kdyby se zpěvačka prostě hlouběji nadechla a více se do zpěvu položila. Furutech, zdá se, dobře potlačuje šum v pozadí signálu a nechává tak hudbu vyniknout zřetelněji. Kabel nemění základní charakter reprodukce, spíše naopak ho zesiluje, zpevňuje.
I na nejvyšších frekvencích činelů cinkajících v "Shiny Stockings" Boba Larka a DePaul University Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-In CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) je znát vliv kabelu. Opět je tu zřetelný ústup pozadí "do ztracena", takže cinkot je jednoduše zřetelnější a právě na nejvyšších tónech vynikne i určité uklidnění, jdoucí ruku v ruce se zpřesněním. Furutech neovlivňuje to, jak tóny zní co do barvy, ale nechává přístroje více vyniknout, jak už bylo řečeno.
Onen zklidňující a zároveň zdůrazňující efekt je patrný i na dynamice bubínků a všemožných cinkátek a břinkátek v "Percussion du Africa" od Dununba ("AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10). Zvuk byl hodně plný, silný a jadrnější, fyzičtější. Změna nenastala primárně v atributech jako je pevnost nebo rychlost, ale všechny komponenty shodně zněly tak nějak výrazněji a průrazněji.
Přes svou zdánlivou jednoduchost se v krásném slovanském chorálu v podání Cantus ex Corde z disku "The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) skrývá množství nuancí a drobných detailů. Po zapojení jako kdyby Furutech přinesl nadýchnutí a zvětšení zvuku, jako kdybyste si přesedli blíž sboristům a jejich zpěv se tak pro vás stal hlasitějším, přítomnějším a konkrétnějším - opět za to značnou měrou může pocit "ztemnění" pozadí, celkové usazení zvuku a to, že Furutech nechá jako kdyby přinesl bohatost a šťavnatost. Třeba u tohoto konkrétního sboru to znamenalo, že hlasy měly větší tělo, že když se skladba dopracovala ke svému působivému vzedmutí, bylo to intenzivní, syté a fortelné.
Na prostoru nahrávky "The Dance" Edwarda a Alice Elgarových v podání Floriana Couteta a Smart is Brass ("Räumlichkeit und Transparenz" | 2015 | stereoplay) se zpřesnění a "nadýchnutí" způsobené kabelem Alpha PS-950 projevilo jako protažení do hloubky a větší odstup jednotlivých nástrojů. Bylo to jako kdyby se mezi nástroji a kolem nich najednou objevilo víc vzduchu, hudba byla prostě zřetelnější a tím se v nahrávce dalo dobře, přirozeně orientovat.
Přínos ale oceníte na jakékoliv nahrávce. Když třeba spustí Toto svou notoricky známou "Africa" ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9), vynikne parádně síla, důraznost, celková šťavnatost a tučnost, kterou kabel přináší. Je to tak trochu jako dát komponentům steroidy - všeho je jednoduše tak nějak víc, více energie, více tahu na branku, zároveň ale více klidu. Jinými slovy více muziky...
Napájecí kabely stojí tak trochu v ústranní pozornosti audiofilů a to přesto, že vědomí toho, že právě napájecí zdroj stojí za tím, jak dobře komponent bude fungovat - pokud má přístroj dobré napájení, může dobře hrát, pokud ne....no tak ne. A proč je tedy napájecí kabel, taková prodloužená ruka napájecího zdroje, opomíjený a leckým dokonce vysmívaný? Možná proto, že dobře navržený a pečlivě zpracovaný kabel ze špičkových materiálů je poměrně drahý - třeba tak, jako právě Alpha PS-950-18E od Furutech. Nicméně faktem bylo, že ať už jsme kabel zapojili kamkoliv, bylo slyšet, že komponenty se nadechly, jejich zvuk získal na bohatosti, na objemu, na energii, byl pěkně dynamický a díky slyšitelnému uklidnění v pozadí to celé navíc lépe vynikne. Přestože kabel je, tak jako třeba napájecí filtr, příslušenství, které je třeba tak trošku snoubit se zvukem toho konkrétního komponentu, lze říct, že PS-950-18E funguje dobře, že to není žádný hadí olej, vooodoo nebo jiná černá magie - je to drahý kabel z drahých (a funkčních) materiálů a precizním zpracováním, jehož hlavní charakteristikou je schopnost zdůraznit. Zdůraznit charakter připojeného komponentu a zdůraznit zejména jeho schopnost hrát zábavně hudbu.
cca Kč 55 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-napajeci/2178-furutech-alpha-ps-950-18e#sigProId125b72bf10
--- --- --- --- ---
KLADY
+ perfektní zpracování
+ působivě slyšitelné rozšíření bohatosti reprodukce
+ vnáší do systémů sytost a šťavnatost
+ po připojení hrály systémy odvážněji a dynamičtěji
ZÁPORY
- snad jen fakt, že jako každý kabel musí sednout do systému
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Audio Studio | www.superhifi.cz