Německý beyerdynamic patří mezi TOP výrobce sluchátek, neomezuje se však ani zdaleka jen na tento segment. V jejich katalogu najdete nahrávací i „polní" mikrofony, konferenční systémy, dokonce i naslouchátka. V neposlední řadě však též sluchátkové zesilovače. Ač dnes již překonaný, své doby byl jejich referenční A1 skutečně špičkovým zbožím, naopak menší domácí A 20 je ve střední třídě stále skvělým partnerem. V oblasti sluchátek a k nim doprovodné elektroniky jednoduše patří beyerdynamic dnes k nejživějším a nejzajímavějším firmám.

No a co teprve, když taková firma svůj potenciál spojí s dnes asi nejskloňovanějším výrobcem mobilních přehrávačů, firmou Astell&Kern, high-endovou odnoží velké korejské firmy iRiver. To už samo o sobě slibuje zajímavý výsledek. Nejnovější přírůstek katalogu beyerdynamic je tak A 200 p, maličký přenosný D/A převodník doslova do dlaně. Maličká černá krabička zaujme hlavně velkou stříbrnou „čepičkou" na jedné straně, ze které se nakonec vyklubal originální ovladač hlasitosti.

Jinak je zařízení s vahou pouhých 51 gramů a půdorysem 5,5 x 5,5 cm (a výškou 1,3 cm) skutečně kolibříkem s maximální přenositelností. Všechny ovládací prvky (samozřejmě krom již zmiňovaného ovládání hlasitosti) jsou rozmístěny poměrně pravidelně po bocích A 200 p – jsou ale hodně drobné a jen minimálně vyčnívají nad povrch přístroje. Najdete tu samozřejmě 3,5 mm sluchátkový jack, kombinovaný dvoupolohový přepínač, kombinující spínání přístroje a zamčení kláves (třeba když jej budete mít v kapse). Je tu i trojice ovládacích tlačítek pro pohyb mezi skladbami (tam / zpět) a Play / Pauza. Ty využijete ve chvíli, kdy beyerdynamic A 200 p připojíte k některému z podporovaných mobilních telefonů či tabletů. Posledním prvkem je microUSB otvor – opět slouží za pomoci dodaných kabelů s krásným nápisem Astell&Kern pro připojení k PC, Apple a ostatním zařízením (jsou přibaleny celkem 3 různé kabely).

Ovládání je veskrze pohodlné, naučíte-li se, kde je který prvek. Jen ovládání hlasitosti pomocí krouživého pohybu po vzoru dětské říkanky „Vařila myšička kašičku" působí trochu zvláštně, v kombinaci s poměrně plynulým nástupem pak chvilku trvá, než se dostanete tam, kde chcete být. Navíc vás o průběhu informuje jen opravdu droboulinká LED – alespoň, že zesílení a ztlumování bliká odlišnou barvou.

Co se týká spojení s mobilními zařízeními, naprosto nejpohodlnější je (jak už to tak bývá) s výrobky Apple. Zapojíte a hrajete, tedy za předpokladu, že máte přístroj poslední generace s konektorem Lightning, jinak z výstupu audio nedostanete. Jako externí sluchátkový zesilovač může A 200 p posloužit i některým telefonům s operačním systémem Android, zdaleka ale ne každému. Upřímně, v okolí jsme nenašli ani jednoho majitele, u jehož telefonu by to bylo možné. Do budoucna ale bude možnost vývodu digitálního audio signálu přes microUSB čím dál tím častější, takže se bát není třeba. beyerdynamic A 200 p lze s úspěchem používat třeba také jako špičkovou zvukovou kartu k přenosnému počítači. Instalace driverů je bezproblémová a zařízení pak funguje jako externí zvukové zařízení s vysokým rozlišením. Přes USB port probíhá také nabíjení A 200 p, to sice trvá pár hodin (v běžném provozu asi nejlépe přes noc), ale nabídne zato 11 hodin poslechových radovánek.

Uvnitř krabičky beyerdynamic A 200 p tepe převodník Wolfson WM8740, zajišťující rozlišení až 24 bit / 96 kHz. V této cenové třídě by možná připadal v úvahu už i modernější čip, třeba s podporou nativního DSD, nicméně v kontextu očekávaného použití to není zásadní problém. Nyní je třeba říct, že A 200 p je k dispozici ve dvou provedeních – evropském (dle směrnic EU) a americkém (bez omezení). Pro obě je společná regulace hlasitosti, rozdělená na 135 kroků (proto ona již zmiňovaná pomalost, ale perfektní přesnost nalezení optimální poslechové úrovně), evropské provedení je ale limitováno na sluchátka o impedanci 32 Ohm a to hlavně kvůli nízkému výstupnímu výkonu 150 mVrms. Americká verze (jde jen o softwarové omezení a sám beyerdynamic radí, jak jej obejít) pak nabízí více než 10x takový výkon 1,7 Vrms a také díky tomu zvládne sluchátka s impedancí až 600 Ohm, čímž se dostává do ligy regulérních stolních DACů / sluchátkových zesilovačů.

Porovnávali jsme s ASUS Xonar Essence One MUSES a to na sluchátkách Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 a Bowers&Wilkins C5.

Dobře známá „Evil Eye" z posledního alba „Right Thoughts, Right Words, Right Actions" Franz Ferdinand stojí na skálopevném, autoritativním, pěkně plném basu. A 200 p všechna naše sluchátka pěkně svižně rozhýbal a udržel pod velmi dobrou kontrolou i na vyšších hlasitostech. Celý přednes je čistý a i když skladba samotná není kdovíjak dynamická, tenhle malý přehrávač umí vše v klidu rozmotat a dát zvuku řád a autoritu. Každopádně výrazné basové pásmo je působivé, byť jsme neměli možnost posoudit ho se skutečně „žravými" sluchátky. Není ale důvod nevěřit, že by beyerdynamic A 20 p nepohořel ani tam.

Dylanův eponymní výběr nabízí mezi jinými velmi pěkně vyčištěnou verzi „Hurricane", beyerdynamic tu vzhledem k ceně doslova exceloval v podání akustické kytary a houslí, ale také vokálu „hlavního hrdiny". Všechno vystupuje kupředu, zaostřené, čisté a pevné. Zvláště kov strun je úžasně sugestivní, znělý a i když cítíte, že tu je mírné naladění na radostný, zábavný, takříkajíc „hezký" poslech, ničemu to nevadí. Důležité je, že kritické střední pásmo je otevřené a jasné, výborně přehledné a přímo překypující životem. Možná nadšení umocňuje to, že od drobného čtverečku vlastně nic moc neočekáváte, každopádně je tu ale hladkost a příjemný tah na branku.

Na to, že beyerdynamic A 200 p umí zahrát docela efektně, v oblasti výšek je naopak velmi kultivovaný – tóny snad nejsou málo pronikavé, nebo až opatrné, ale přesto v nich cítíte větší klid, než ve zbytku pásma. Všechno cinkající a všechno do výšek se deroucí ve skladbě „Money for nothing" z „Brothers in Arms" od Dire Straits působí jemně, je lehké a velmi čisté. Celá skladba překypuje detaily, maličký beyerdynamic umí všechno důkladně rozebrat a prokreslit.

Mozartova šestá serenáda, K525, znějící pod taktovkou Karla Böhma, poukázala na rozhodně luxusní dynamickou rezervu, minimálně v kontextu třídy mobilních přehrávačů. Přehrávač udržuje velmi solidní jistotu a kontrolu, mikrodynamika i makrodynamika jsou na velmi slušné úrovni – úplně ale cítíte, že limit evropské verze tu je trochu jako opratě, které zvuk v rozletu vždy nakonec trochu přibrzdí. Nicméně jak už bylo řečeno, můžete celkem snadno evropská omezení obejít a tedy také pustit dynamiku ze řetězu. My jsme na druhou stranu ocenili to, s jakou lehkostí, bez dramatu a s jakou pohodou umí A 200 p budovat živoucí, pulsující celek i v „zabrzděné" formě.

Byť stará, patří Yo-Yo Mova verze Bachových suit pro sólové cello, konkrétně první suit v G Dur, BWV1007, k tomu nejlepšímu, co bylo na základě tohoto materiálu kdy zahráno. I tak je ale nahrávka velmi pěkná a čistá, slyšíte jasně dokonce i Yo-Yo Movy nádechy a drobné vracející se odrazy místnosti – beyerdynamic A 200 p možná právě těmto ambientním zvukům dává snad až trochu moc energie, jsou velmi zřetelné, ale zato to vše pomáhá budit dojem skutečně excelentního rozlišení. Jednoduše máte pocit, že vše k vám přichází naprosto bezprostředně a důrazně.

I v takhle kompaktním zařízení dosáhl beyerdynamic velmi dobré hodnoty separace kanálů 106 dB. To přispívá k excelentní lokalizaci nástrojů, ty jsou navíc velmi dobře definovány a ohraničeny. Samozřejmě, že zážitek také nemálo souvisí s použitými sluchátky a právě jejich schopností vykreslit alespoň základní prostorové informace.

Pravdou je, že beyerdynamic A 200 p vás skutečně okouzlí s vysokým rozlišením. „Wichita Lineman" od Barb Jungr prostupuje k posluchači s nádhernou plasticitou a jistotou, všechno je nádherně čisté a otevřené, hudba má vnitřní jiskru a energii. Ač malé zařízení, rozhodně nešetří na autoritě a až studiové přesnosti přednesu.

Drobný přenosný čtvereček beyerdynamic A 200 p sice vyrobila firma Astell&Kern, zvukovým charakterem však perfektně sedí do katalogu moderních sluchátek beyerdynamic. Síla, přesnost, jasný, čistý a velmi brilantní přednes, v němž není opomenut žádný detail (ba naopak, je snad až zdůrazněn), to jsou základní charakteristiky, na nichž A 200 p stojí. Uživatelský komfort nese znaky určitých kompromisů, na malé platformě to ale patrně nejde jinak. Originální je pak rozhodně obrovský ovladač hlasitosti. Nicméně to důležité je uvnitř a to funguje na jedničku – pokud se neštítíte dát za maličký přístroj pocitově balík peněz (ale co už, vlajková loď mobilních přístrojů Astell&Kern přijde na bratru 60 000,-, takže A 200 p je vlastně láce), na cesty nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Neumí sice aktuálně prudce rostoucí formát DSD, jeho kvalitu ale na cestách patrně stejně nevyužijete – 24 / 96 v podání beyerdynamic A 200 p tak vlastně stačí. Malý přehrávač pak s přehledem zvládne uřídit jakákoliv běžná sluchátka, která byste mohli na cestách chtít používat. Hledáte-li tedy cestu, kterou si dopřát za ještě zaplatitelné peníze dobrý sluchátkový zvuk z telefonu či notebooku, pak A 200 p od beyerdynamic vlastně nemá mnoho konkurentů.

Kč 8 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hezky vypadá

+ výborný zvuk v odpovídající cenové třídě

+ variabilita v kompaktním balení

+ přesná, i když trochu pomalá regulace hlasitosti

+ ideální pro stylové vylepšení zvuku Apple zařízení

ZÁPORY

- ovládání není úplně jedinečně pohodlné

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies