HIFIStyl

Německý Quadral nedávno aktualizoval svou řadu Ascent, respektive změnil pár detailů a z modelů Ascent Classic se tak stala série Ascent LE. Jsou to téměř dva roky, co jsme měli možnost vyzkoušet si Ascent Classic 90, nyní přišel „na holení" právě aktualizovaný model s přístavkem LE ve jméně. Stále jde o královský model, vládnoucí této řadě, i když již na první pohled je stejný, ale jiný.

Stále se jedná o úctyhodně rozměrný sloupek – 22 kg hmoty je rozprostřeno do výšky 106,6 cm, šířky 22,5 cm a hloubky 33,5 cm. V každém rozměru tak Ascent 90 LE oproti svým předchůdcům o pár milimetrů povyrostly, byť váha zůstala stejná. Stejná vlastně zůstala i celková koncepce – stále se jedná o třípásmová podlahová reprosoustava se zadním bassreflexem, stejná je také použitá technika. Co ale nezůstalo stejné, to je celková vizuální podoba a cenovka.

Mírně vypouklé boční stěny, masivní čelní deska i úzká zadní část jsou v aktuální verzi LE vyvedeny v matném saténovém laku. Respektují tak jeden z aktuálních designových trendů (podobný povrch najdete třeba i na Bowers&Wilkins 683 S2) a nutno říct, že jim to sluší. Sametový povrch je jednoduše sexy a křivkám Ascent 90 LE sluší výrazně víc než předchozí klavírní lak. Reprosoustavy tak na oko vypadají ještě muskulaturnější než jsou. Hodně za to může také fakt, že celý povrch je jednolitý, v laku už není jen čelní stěna.

Skvěle působí také kontrast matu a stříbrného, mohutného orámování všech čtyř reproduktorů a vůbec posun k vizuální aktuálnosti je na jedničku. Oproti verzi Classic nestojí Ascent 90 LE na nožičkách, ale mají integrovaný masivní stojan. Stabilita sloupku je nicméně stále stejná.

Technické parametry se nezměnily, vlastně ani použité součástky – změna mezi sériemi Classic a LE je z drtivé většiny pouze vizuální. Máme tu tak hliníkovou kopulku výškového měniče o průměru 2,5 cm, skrytou za dvojicí krycích „trámků". Středotónový reproduktor má průměr 13,5 cm a opravdu masivní závěs, membrána je polypropylenová, pokovená tenoučkou vrstvičkou titanu. O basy se stará dokonce dvojice souběžně hrajících měničů, které jsou obdobou toho pro střední frekvence. Mají však průměr 18 cm.

Quadral Ascent 90 LE patří mezi citlivé reprosoustavy, jejich citlivost je slušných 89 dB. Impedance činí „německých" 4 – 8 Ohmu. Díky tomu umí Ascent 90 LE vyzářit frekvence od 28 do 46 000 Hz. Minulá generace reprosoustav začínala hrát (alespoň na papíře) o celých 10 Hz výše. Vzhledem k nezměněné koncepci a technice je tak pravděpodobné, že i nový model bude mít nástup reprodukce právě od zhruba 38 Hz. Výrobce však u frekvenčního rozsahu neudává žádnou toleranci. Tři pásma si dělí práci na hranici 330, respektive 2 700 Hz.

Nejvyšší sloupky série jsme poslouchali na hodně nadstandardních sestavách – vládlo jim bezpochyby duo soulution 530 / 540, sekundovaly sety Burmester 101 / 102, Naim Nait XS / CD5si a také dělený zesilovač Musical Fidelity M8 PRE / M8 700m. K dispozici byl i set NAD C370 / Pioneer BDP-LX71. Zdroji signálu byly také tři převodníky – ASUS Xonar Essence One MUSES, Block DAC-100 a Rotel RDD-1580. Ke srovnání hrály Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Klipsch Palladium P-17B, Bowers&Wilkins CM10 a Pioneer S-CN301-LR. Používali jsme signálové kabely Studio Connections a Nordost Tyr 2, reproduktorové kabely nesly také logo Nordost, podobně jako napájecí.

I když je Quadral často spojován s výraznější reprodukcí spodního pásma, nová verze Ascent 90 LE minimálně na první poslech jde maličko jinou cestou. Ale opravdu jen maličko, ono mírné zkonkrétnění přisuzujeme hlavně pevnějšímu „posedu" reprosoustav. I tak ale Ascent 90 nabízí rozumně plný a slušně konturovaný kontrabas v Brubeckově „Some Day My Prince Will Come" („Jazz Moods – Cool" | 2004 | Columbia | COL 516 422 2). Zaujmou ale hlavně bohaté středy a naléhavý alto saxofon Paula Desmonda se zřetelně kovovým nádechem.

Většinu „rodinných" tradic ale Quadral Ascent 90 LE dodržuje – třeba veliký, sytý zvuk. Berliozova „Messe solennelle" v nahrávce z Westminster Abbey, dirigované Johnem Elliotem Gardinerem je příjemně naplněná vzduchem, vše je spojité a kompaktní. Potěší také dynamické schopnosti – když se rozjede celý orchestr ve velkém prostoru, zvuk se rozlije jako divoká voda. Výbušnost a kontrola je na danou cenu plně adekvátní a máte pocit, že reprodukce „dýchá". Hudba se také line nenásilně a klidně, pokud nepřesáhnete určitou úroveň hlasitosti. Pak ne že by se zvuk rozpadal, ale už přestává být tak příjemný. Stačí ale hrát tak, abyste se s případným spoluposluchačem ještě slyšeli a bude to v pohodě.

Hip hopovou houpavou přebasovaností dává měničům pěkně zabrat Menelikova „Bye Bye" („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Nemají-li reprosoustavy dobře zvládnutou reprodukci basů a nevynikají nadprůměrnou kontrolou, tak takové většinou končí bublavou záplavou temných tónů. Ascent 90 LE balancují umně na pomezí velikého a pulsujícího zvuku, na straně druhé ho ale ještě umí zkrotit a necítíte tak měknoucí okraje pásma, či jednotvárnost spodních oktáv. Ba naopak, basový základ je příjemně čitelný a konkrétní, i když rozhodně nejde o studiově suché podání. Vokály Menelika i jeho pěvecké kolegyně jsou v sykavkách trochu přiostřené, ale ne tak, aby to bylo nepříjemné, jejich vyznění je ale čisté a jasné.

„Tin Pan Alley" od Stevie Ray Vaughana ze stejného disku jako skladba předchozí vás opět zvukem zalije, až téměř nebudete vědět co s tím. Ascent 90 LE s přehledem naplní všechny běžné velikosti prostorů až do posledního krychlového centimetru. Své lehce výraznější střední frekvence umí devadesátky šikovně prodat, zvláště kytara je opravdu parádní a je radost jí poslouchat. Kultivovanost a lehce měkčí ladění zvukového podání potvrzují i činely se sametovějším charakterem. Quadral Ascent 90 LE patří k těm reprosoustavám, které svůj zvuk nijak neuspěchají, reprodukce je velice relaxovaná a plná klidné síly.

Onen klid ale rozhodně nebrání zábavné reprodukci i říznějších žánrů, třeba „Hellraisers Ball" od metalové grupy L.A. Guns („Waking the dead" | 2002 | Spitfire | SPT-15192). Když se měniče Ascent 90 LE rozhýbou a dáte-li jim energický zesilovač, předvedou vám parádní tah na branku a prvotřídní důraz, umí si tak říkajíc pěkně bouchnout – ostatně rocková hudba Quadralům tradičně jednoduše sedí. Tvrdé, čisté a přitom ne nepříjemné výšky umí být pěkně pronikavé, činely pevné a dobře rozlišené. I v rychlé skladbě udržují Ascent 90 LE s klidem solidní organizaci a také velmi dobrou čitelnost a transparentnost. Dají vám tak jasně na srozuměnou, jakouže kvalitu si mistr zvukař na této nahrávce připravil, řeknou vám, že má rozhodně své rezervy, ale na druhou stranu i s těmito chybami je reprodukce prostě zábavná.

Jak už jsme zmínili, reprodukce má jasně znatelný expresivní a dopředný charakter ve středním pásmu, což se projevilo i věrou, ráznou a přítomnou trubkou Milese Davise v „So What" z „Kind of Blue" (1997 | Columbia | CK 64395). Ta umí občas být snad až příliš důrazná a řízná, ale to nevadí – alespoň máte pocit, že jste jí opravdu blízko. Tomu pomáhá i dobré prostorové zobrazení a rozložení nástrojů. Jsou velmi zřetelné v pravolevém směru a jasně cítíte velké množství vzduchu v nahrávce, předozadní prostor je sice spíš průměrný, ale nahrávka nepůsobí ploše.

Quadral Ascent 90 LE se oproti svým předchůdcům vlastně nijak nezměnily, přesto máte pocit, že nenápadně dospěly, za což mohou subtilní nuance. Ať už je to změna vespod ozvučnice, která zaručuje pevnější postavení a tím o dech jistější a konkrétnější basové pásmo, nebo je to například matný, luxusně působící povrch. Právě ten prvnímu dojmu pomáhá patrně nejvíce. Kvalita reprodukce je pak velmi slušná – veliká dynamika, veliký, bohatý zvuk, velmi zřetelné středy, poměrně klidné a určitě dobře rozlišené výšky a solidně kontrolované, robustní basové pásmo jsou pro zvuk Ascent 90 LE charakteristické. Vrcholní zástupci řady Ascent se od svých předchůdců liší jen minimálně a je otázkou, zdali krůček kupředu v kvalitě provedení i reprodukce stojí za rozhodně nemalý nárůst pořizovací ceny – zde rozdíl činí nezanedbatelných 10 000,- Kč. Ale vlastně dost možná i stojí...

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 39 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ svěží, živý zvuk s nadhledem

+ dramatická dynamika

+ slušná rychlost a čistota

+ nepřehnaně působící, poměrně vyrovnaný přednes

ZÁPORY

- cenový nárůst oproti minulé generaci je dost velký

--- --- --- --- --- 

PRODÁVÁ: Audio Trade | www.quadral.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies