ELAC hi-fi reprosoustavy

2022 06 30 TST Philips Fidelio BT97 1

Je-li něco skvělým příkladem technologického pokroku uplynulých let, je to v audio-video světě určitě miniaturizace – respektive to, že stlačení funkcí do přístroje malých fyzických rozměrů (což samo o sobě není nikterak nová myšlenka) skutečně obstojně funguje a není to jen řešení pro efekt. Praktickým příkladem budiž soundbary s virtuálním prostorovým zvukem; není to tak dlouho, co podobné efekty sice „něco dělaly“, ale byl to skutečně spíše jakýsi efekt. Jak ukazuje třeba moderní Fidelio B97 od Philips, dnes jde už o prakticky plnohodnotnou alternativu domácího kina.

Neplatí to samozřejmě na sto procent, ale jakémukoliv řešení, které stojí stejné, ba klidně i o polovinu větší peníze, se rovnat může. Může za to ale i lehká odlišnost, kterou Philips do modelu Fidelio B97 vtiskl.

Že je něco trochu jinak, to je jasné hned po vybalení. Ačkoliv má přístroj samozřejmě takové ty klasické tvary soundbaru, je tedy široký, relativně nízký a přijatelně hluboký, zejména šířka je poměrně nadstandardní. Je to proto, že na obou koncích se nachází oddělitelné moduly, které v případě, že máte dostatek prostoru, můžete umístit za sebe a výrazně tak podpořit fyzické vnímání prostorovosti reprodukovaného zvuku. Pokud to nejde, nic se neděje – fungují i nasazené přímo na soundbaru a částečně emulují prostorovost i tam.

2022 06 30 TST Philips Fidelio BT97 17

Další neoddělitelnou součástí je externí subwoofer, pochopitelně plně bezdrátový, jako oba ony zmíněné efektové moduly. Tělo subwooferu je poněkud jednoduše vyrobené, což je v přímém kontrastu s tělem soundbaru, které je opravdu pěkně zpracované, ať už jde o konektory (dva HDMI vstupy a jeden výstup s ARC, analogový i optický audio vstup), o displej zapuštěný do čelní stěny nebo třeba tlačítka, každý detail je mechanicky i materiálově dobře provedený. Naproti tomu subwoofer si přímo říká o zastrčení někam za sedačku.

V soundbaru je osazeno solidní množství reproduktorů – u každého konce jsou to dva středobasové a jeden výškový, uprostřed sdílené dva reproduktory v roli centru, nahoře pak na každé straně jeden širokopásmový, směřující vzhůru a vytvářející efekt výšky. Krajní moduly mají každý po jednom širokopásmovém reproduktoru a jednom tweeteru. V subwooferu je pak jeden 8“ woofer, směřující dolů. Celková konfigurace systému Fidelio B97 je 7.1.2 a je tak kompatibilní s Dolby Atmos formátem. Krom toho umí soundbar zpracovat také IMAX Enhanced a DTS:X. Dostatečný výkon zajišťují zesilovače o celkovém výkonu 888 Wattů, z nichž 230 připadá na subwoofer.

2022 06 30 TST Philips Fidelio BT97 3

Velkou výhodou je to, že nemusíte v praxi nic řešit – stačilo připojit napájení a HDMI a zvuk fungoval. Od otevření krabice to nezabralo víc než 10 minut.

Soundbar můžete snadno připojit také na Wi-Fi, umí streamovat přes (lehce krkolomný) standard DTS Play-Fi, zvládá Spotify Connect nebo Chromecast, ale i AirPlay 2, takže jej můžete snadno využít i na hudbu.

2022 06 30 TST Philips Fidelio BT97 7

Když jsme začali s testovacím diskem DTS, trošku nás překvapilo, že zvuk není zdaleka tak bombastický, jako u jiných dražších soundbarů – jako kdyby se Fidelio B97 držel podstatně více čistoty a uhlazené prezentace detailů, než nadupanosti a prvoplánového efektu. Stojí za to si na to ovšem zvyknout, pak doceníte, že bas je spíše pevný a dobře artikulovaný, než aby šlo o obrovskou porci jednolitého hučení, stejně jako oceníte, že výšky nejde použít na prořezávání okenních tabulek. Není to bombastický, leč dospěle nenucený zvuk a to je rozhodně velmi zajímavé.

Jakmile ovšem došlo na dupajícího Tyrannosaura v klasickém „Jurském parku“, podlaha se už pěkně zhoupla, subwoofer má sílu a drží zvuk se slušnou pevností, na účely domácího kina tohoto typu je to výkon výtečný. Možná, že subwoofer není nejkrásnější, ale rozhodně funguje.

2022 06 30 TST Philips Fidelio BT97 9

Původní anglická zvuková stopa v „Nevědomí“ má pěkně zaznamenané hlasy, stejně jako umělé zvuky strojů, oboje znělo jasně, pevně a díky DSP kontrolovaně obdobně, jako kdyby hrála solidní hi-fi sestava kategorie 30 – 50 tisíc. Hlasy jsou soustředěné, jasné a ani potichu, ani nahlas se neztrácí za ostatními zvuky ve filmu.

Moc se nám líbil „Blade Runner 2049“ se svou Dolby Atmos stopou. S efektovými reprosoustavami za hlavou se zdálo, že skutečně hraje vícekanálová sestava. Na to, že drtivá většina prostorového efektu vzniká virtuálně, šlo o pozoruhodný výkon (jakkoliv to kvůli principu odrážení zvuku od stěn a stropu bude hodně záležet na vaší konkrétní akustice) – chvílemi se skutečně zdálo, že zvuk přichází shora nebo ze stran.

2022 06 30 TST Philips Fidelio BT97 18

Vcelku pěkný výkon nabízí Fidelio B97 skutečně i při reprodukci hudby – basová rytmika v Jacksonově „Rock with You“ si nezadá se solidním hi-fi třicetitisícové kategorie, hloubka a jistota basu jakbysmet. Prezentace jiskřivých detailů v „Mercy Street“ od Christy Baron byla možná trochu hladší, nicméně i tak byla čitelnost pěkná a za třicet tisíc naprosto adekvátní, byť je zvuk vlastně trochu klidnější a usedlejší. Ale pustíte-li si těch pár dostupných Dolby Atmos hudebních nahrávek třeba z TIDALu, prostorový efekt je rozhodně zajímavý. Zkuste si takovou „You Should Be Dancing“ od Bee Gees a jste na parketu diskotéky, „Saturday in the Park“ od Chicago vás zase zavede téměř do koncertní atmosféry. Na to, že nejde o primární funkci podobného typu zařízení to Fidelio B97 zvládá dobře.

Philips má u výrobků s „příznakem“ Fidelio v názvu dlouhodobě nastavenou „nekomerční“ zvukovou linii, snažící se do světa spotřební elektroniky promítnout dospělost a přirozenost skutečné věrnosti (rozumějte skutečné hi-fi). To se – možná trochu s podivem – daří i u soundbaru Fidelio B97, který důstojně ozvučí filmy (ačkoliv si možná na jeho poklidnější, zralejší zvuk budete muset zvyknout), velmi slušně simuluje prostorovost (zejména když dozadu dáte bezdrátové oddělitelné moduly) a funguje nesmírně snadno. Zapojení i používání je intuitivní a nenáročné, i do zvukového ladění nakonec vklouznete snadno. Ve světě soundbaru patří Fidelio B97 mezi dražší, ale snad s výjimkou povrchové úpravy subwooferu svou cenu ospravedlňuje a tam, kde není prostor pro klasické domácí kino s nutnými mnoha reproduktory a mnoha dráty, případně kde není na takové řešení rozpočet (protože ani základní 7.1.2 kino za třicet tisíc rozhodně nepostavíte), tam Philips Fidelio B97 nabízí velmi obstojné a všestranné řešení na úrovni důstojného základního hi-fi a to rozhodně není málo. Vynikající soundbar…

Kč 28 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ celkově dobře vyladěné řešení

+ bezproblémové nastavení i funkčnost

+ docela přesvědčivá iluze prostorovosti

+ chytré řešení s odnímatelnými satelity

+ dobrý zvuk, hodný nálepky Fidelio

+ dobře fungující streamování

ZÁPORY

- subwoofer by mohl vypadat stejně hezky jako soundbar

- displej je informativní dosti strohým způsobem

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Philips | www.philips.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies