Když přišel slavný anglický výrobce Bowers&Wilkins poprvé s modelem designových, ale přitom velmi audiofilně hrajících sluchátek P5, mnozí si klepali na čelo. Jednoduchá, lehce futuristicky vypadající sluchátka sklidila nečekaný úspěch a proto se nyní objevují další následovníci této řady. Model P3 je takovým menším sourozencem, který ovšem zachovává všechny podstatné rysy vyššího provedení, ale balí je do menšího provedení.

Na první pohled vypadá nový model P3 skutečně jen jako zmenšená verze P5, někde na pomezí futuristického a retro designu. Sluchátka jsou velmi jednoduše střižená, obdélníkové mušle jsou ploché a uchycené na dvou zkroucených drátech, celá konstrukce vypadá ostatně poměrně subtilně. Na dotek je ovšem dokonale zpracovaná a navíc velmi pevná, přestože váží jen 130g. Pohodlné polstrování hlavového mostu tak trochu odkazuje svým vzorkem k Anglii šedesátých let, stejně tak bohatě polstrované náušníky, které se dají složit (tak trochu podle vzoru třeba Koss Porta Pro) do kompaktní polohy. Vlastně jediným skutečně výrazným prvkem je gravírované logo výrobce na vnější straně mušlí.

Náušníky jsou magneticky uchyceny a dají se snadno sejmout – to je nutné, pokud budeme chtít vyměnit přívodní kabel za nějaký jiný, než standardní dodávaný s délkou 1,2 metru z bezkyslíkaté mědi. V balení nalezneme i jeho variantu s ovládáním pro iPhone, ale sluchátka jsou kompatibilní s libovolným kabelem typu Y s mini-jacky o průměru 2,5mm na konci.

Měniče vycházejí konstrukčně z vyššího typu, „zhubly“ ale v průměru o 10 mm – ze 40ti na 30. Využívají však stejnou laminátovou membránu, tlumenou mylarem a pohon dynamických měničů zajišťují neodymiové magnety. Sluchátka jsou koncipována jako 34 Ohmová, což je stále ještě ideální pro mobilní zařízení, ale kupodivu o 8 Ohmů více, než má model P5. Stejně tak je jejich citlivost nižší, byť 111dB/V/1 kHz je stále velmi slušná hodnota. Frekvenční rozsah je udáván na 10 – 20 000 Hz.

Papírově se tedy jedná o velmi slušně si stojící sluchátka, která svou stylovostí, řadící je k „sexy“ produktům „Apple typu“, a přitom zaměřením na audiofilní pojetí reprodukce nemají na trhu v dané ceně mnoho konkurentů. Vlastně z nich čiší tak zvláštní, jedinečné kouzlo, že vystupují z řady snad jako žádné jiné v ceně kolem pěti tisíc.

Model P3 jsme zkoušeli se sluchátkovým zesilovačem HeadRoom Portable Micro Amp, s přenosným přehrávačem Philips GoGear Vibe, telefonem HTC Explorer a také ve sluchátkovém výstupu NAD C370. K porovnání byly v okolí beyerdynamic custom one pro, Pioneer SE-MJ591, trojice špuntů Denon AH-C400, AH-C300 a AH-W150, dále pak Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5 nebo Koss GT-5.

Zdá se, že model P3 je svým jemným designem souzen spíše menším hlavám, po delší době nošení na hlavě jsme měli problém s otlačenýma ušima – pé trojky vyvíjejí na sluchový aparát poměrně velký tlak, díky kterému vás ale až neuvěřitelně oddělí od okolního prostředí a to bez nutnosti schovávat uši do muší nebo používat masivní polstrování náušníků. Vyrovnají se v tomto bez potíží P5kám, ty mají ale širší hlavový most a na uši netlačí. Jde prostě o drobnější sluchátka pro drobnější postavy, kdo by s jejich nošením měl mít problém, nechť sáhne po ne o tolik dražších P5.

Bowers&Wilkins P3 vás hned po nasazení na uši a spuštění reprodukce potěší jemností, klidem a vytříbeností svého vyrovnaného přednesu. Nejprve si snad budete muset zvyknout, že pásmo je skutečně vyrovnané a tedy nemá onen u sluchátek často přítomný nabasovaný efekt, ale to je naprosto ideální pro dlouhý poslech.

Je radost poslouchat přehlednou, ale přitom muzikální a přirozeně plynoucí „Where or when“ od Diany Krall, kde tato sluchátka neselhávají v příkladné separaci jednotlivých nástrojů, ani v předání těžko kvantifikovatelné hodnoty emocí a hlubokých pocitů z poslechu. Úvodní činely jsou zjevně kovové, bez nádechů syntetičnosti a množství detailů a informací jasně odhaluje všechny hráče a jejich nástroje. P3 nedisponují tou high-endovou samozřejmostí a absolutní kontrolou nejlepších (a násobně dražších sluchátek, stále ale umí podat vše přehledným, klidným způsobem, který doceníte až po delším poslechu.

Že se spíše než na efekt zaměřují na uvěřitelné podání tonality a textur, to prokazuje Vivaldiho „La Stravaganza“ ze sampleru Crystal Cable Arabesque. Úvodních dynamicky náročných tónů houslí se Bowersy zhostily na výbornou, s nadhledem a klidem, který jako by téměř neodpovídal jejich rozměrům. Zvuk je velmi kompaktní, měkký a neútočný; dokonce i při hodně vysoké i nízké hlasitosti si svůj charakter drží, byť nejtišší a nejvyšší polohy už nejsou příjemné, ani tak dobře prokreslené jako úrovně, kde poslouchá nejvíce lidí. Budete-li respektovat hlasitost, která vám neničí sluch, odmění se Bowers v těchto úrovních svým maximálním výkonem.

Basového spektra, které u mnoha sluchátek činí reprodukci atraktivní a zakrývá problémy ve středo-výškové sekci, je u P3 tak akorát. Jeho dynamika je slušná, což ukazují třeba kotle v závěru Mussorgského „Velké brány Kyjevské“ z již zmiňovaného sampleru Arabesque. Dominantní úder sice vystupuje svým tělem do popředí, ale nezakrývá informace o ostatních nástrojích, nahrávka je stále velmi dobře čitelná. Nechybí mu ani objem či razance, vše je ale umírněnější a klidnější, což prospívá právě oné čitelnosti. Samozřejmě, že chybí onen skutečně obří objem a mocnost nástroje, kterých sluchátky jen stěží dosáhnete.

Model P3 má oproti svému vyššímu sourozenci o něco atraktivnější charakter, umí výborně podat rytmus a časování nahrávky, takže ta si příjemně plyne a odtéká, abyste se do ní mohli pohodlně ponořit. Díky tomu jsou pé trojky talentované napříč všemi žánry – již zmiňovaná klasika jim sluší stejně jako akustický jazz, třeba „One to one“ Billa Mayse a Raye Drummonda je esencí jazzu z malého zakouřeného klubu daleko po půlnoci a vy můžete v klidu relaxovat, nechat se nasáknout atmosférou a příjemnými pocity, stejně jako vás svou dravostí strhnou trash metaloví klasici z Metallicy ve své agresivní „St. Anger“. Kytary jsou řádně nabroušené, bubny zase pořádně úderné, celkové vyznění ale pořád zůstává na v příjemných sférách, navíc i ne zcela ideální nahrávku umí Bowers&Wilkins dešifrovat a rozložit do slušně čitelných vrstev.

Na to, že se Bowers&Wilkins velmi odvážně pustil na pole neorané, sklízí se svými sluchátky úspěchy nebývalé a nutno říci i po zkušenostech s P3 zasloužené. Lehce odlehčená a zmenšená verze vlajkové lodi P5 nabízí téměř stejné hudební zážitky s o maličko živějším charakterem. Jejich mínusem je konstrukce, která z jakéhosi důvodu bude pohodlně sedět jen těm s menší hlavou, pro ostatní se stává do hodiny spíše lisem na uši. Pokud vám ale ve fyzickém slova smyslu sedí, jejich audiofilně pojaté ladění, zaměřené na klidnou, bohatou a přirozenou reprodukci se vám odvděčí tísicí hodin příjemného, neagresivního poslechu s množstvím detailů, vřelostí a pohody. Navíc jejich kompaktní, ale velmi odolná a solidní konstrukce zaručuje dlouhodobou použitelnost i na cestách a atraktivní, originální vzhled působí víc než luxusně na danou cenovou kategorii. Bowers&Wilkins P3 jsou tak – sečteno a podtrženo – alternativou ke stylovým a luxusně laděným Monster Beats; s věrným zvukem a vzhledem „pro dospělé“.

Kč 4 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vynikající útlum okolního ruchu

+ klidný, hudební zvuk, který lze poslouchat do nekonečna

+ neanalytická, ale dostatečně detailní reprodukce

+ snadno hrají s čímkoliv

+ odolná a stylová konstrukce

ZÁPORY

- na větší hlavě po chvíli poměrně tlačí

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio