800 150 dynaudio partner

Německý Canton patří již dlouhá léta ke stálicím na českém trhu a také mezi nejoblíbenější značku reprosoustav celosvětově. Katalog tohoto výrobce dnes obsahuje modely, dalo by se říct, pro každou příležitost. Řada Karat pak jako třetí nejvyšší směřuje k těm zájemcům, kteří hledají již plnohodnotnou, slušně hrající, ještě zaplatitelnou a ničím nepřekvapivou reprosoustavu. S tím, že „ničím nepřekvapivý" je míněno v dobrém slova smyslu. Model 770 DC je pak druhým cenově nejdostupnějším v této střední třídě.

Karat 770 DC je tříapůlpásmová sloupová reproduktorová soustava, netypická vlastně jen tím, jak vypadá. Uzoučký a poměrně nízký - má jen pět centimetrů pod metr - sloupek má velmi úzké čelo, naopak je nápadně protažen směrem dozadu až k třiatřicátému centimetru. Ani stabilizační základna, do níž lez přišroubovat dodávané hroty nebo měkké půlkulaté nožičky 14ti centimetrovou šířku o moc nezvětší. Výhodou této koncepce je samozřejmě prostorová nenáročnost a hlavně nenápadnost, kdy na sebe Cantony rozhodně pozornost výjimečně nepoutají. Nevýhodou je pak i při aplikaci masivních hrotů poněkud menší stabilita, kdy i poměrně malý impulz do strany reprobedny tuto poměrně dost rozkývá. To skrývá nebezpečí při soužití s dětmi či zvědavými domácími mazlíčky. Patnáct kilogramů hmotnosti totiž není dost na to, aby zajistilo sedm set sedmdesátkám dostatečnou stabilitu, ale není to tak málo, aby při pádu nemohla vzniknout nepříjemnost.

Jak již bylo zmíněno, jsou 770 DC koncipováno jako tříapůlpámová reprosoustava, hostí v bassrelfexové ozvučnici celkem čtyři reproduktory. Dozadu vyzařující bassreflex má plastový nátrubek poměrně velkého průměru. Středovýšková sekce je pak uspořádána systémem D´Appolito. O výšky se stará jednopalcová kalota ze slitiny hliníku a hořčíku, o středy pak nad ní a pod ní umístěné hliníkové pětipalcové reproduktory. Zajímavým řešením je basový reproduktor s průměrem osm palců, vyzařující z boku reprosoustavy dovnitř poslechového trojúhelníku - každý sloupek má jasné určení levá / pravá a třeba jej dodržet, jinak se zvukový projev poněkud rozpadá. Basák je vyroben ze směsi celulózy a grafitu. Psaný frekvenční rozsah celé soustavy je od sympatických 24 Hz až po 40 000 Hz, nelze se ale i přes subjektivní dojem působivé hloubky reprodukovaných frekvencí ubránit dojmu, že se jedná o hodnoty uváděné v poněkud volnějším než běžné třídecibelovém tolerančním pásmu. I tak ale reprodukci subjektivně žádná část hudby neschází. Basový reproduktor pracuje v poměrně úzkém pásmu - pouze do 150ti Hz, oba středové reproduktory pak v tandemu pokrývají spektrum až do 3000 Hz, odtud dále pak hraje reproduktor výškový. Tak jako všechny Cantony i tyto pracují v impedančním rozsahu 4 až 8 Ohmů. Příjemná je také slušná citlivost 87dB, díky níž Karat 770 DC hrají hodně nahlas například i s 20ti Wattovým lampovým zesilovačem.

Sedm set sedmdesátky od Cantonu hrály v redakci s děleným zesilovačem Vincent SA-T1 / Vincent SP-331MK, s integrovanými Marantz PM-KI Pearl a Lyngdorf TDAI 2200. Přímé srovnání probíhalo s Quadral Platinum M5, AdamVox SET / HE-W-ET, Tannoy Revolution DC6, Aurum Cantus V2M, Bowers&Wilkins 683 a KR Audio SP-2. Zdrojem signálu byl buď notebook a skladby ve formátech mp3, FLAC či WAV (i v rozlišení 24 / 96) nebo SACD přehrávač Marantz SA-KI Pearl. Signálová a reproduktorová kabeláž nesla střídavě značky KrautWire, Proson, Vincent a Monster Cable. Pro dotvoření dojmu občas „pobrukoval" subwoofer Bowers&Wilkins PV1.

Štíhlý profil a zakulacené hrany Canton Karat 770 DC svádí tak nějak na první pohled k myšlence, že malý a nenápadný bude také jejich projev. Chybný předsudek. Překvapující je velký a objemný zvuk, zvláště ve spodní polovině frekvenčního pásma, tam kde pracuje basový měnič. Časem se začíná zdát, že basu je dokonce v daném prostoru víc, než by mělo být a maličko zakrývá zbytek frekvenčního spektra. Na druhou stranu je díky tomu v plném rozsahu a velmi důrazně reprodukován kontrabas Michaela Arnopola na nahrávce Patricie Barber „Companion". Bas je dostatečně rychlý, kulatý a přesný, aby vznikl dojem oddělený, jasně znělých strun. Do místnosti se přenáší i pocit vibrace těla nástroje, trochu problematické může být slyšitelně větší přítomnost basového a sub-basového pásma oproti výškám a středům - důležité je ustavit reprosoustavy na hroty a dále od zdí.

Temnější ladění zvukového charakteru velmi dobře sedí k rockové hudbě, „Undisclosed Desires" s pulzující basou mají strhující timing a údernost. Stejně tak údernost je na danou cenovou kategorii velmi dobrá, zvuk je jako kompaktní celek tlačen kupředu, na posluchače. Přestože kopák a basa udržují hlavní roli v celém projevu, nezaniká ani cinkání činelů, Cantony udržují svůj typicky precizní charakter, lehce sušší a plnější.

O něco menší, ale zato vzdušnou a přehlednou zvukovou scénu dokázaly 770 DC vytvořit při poslechu chrámového sboru, zpívajícího mši „Tu es Petrus" z pera Giovanniho Pierluigi da Palestina. Dozvuky chrámového prostoru nebyly tak výrazné a prokreslené, ambience prostředí zaznívala v ne příliš odděleném ruchu pozadí, o to jasněji ale pak zněl samotný sbor, čistě, étericky, s jasně rozeznatelnými skupinami hlasů. Sólistka v popředí zpívala skutečně v popředí a díky silnému basovému základu vynikl i mohutný zvuk chrámového pedálu.

Bachových šest suit pro sólové housle nahrál Shlomo Mintz pro Deutsche Grammophon již na přelomu let 1983 a 1984 a na kvalitě nahrávky je to bohužel znát hlavně na šumícím pozadí, i přesto zní housle věrohodně a výšky jsou jemné a neagresivní, sametové. Cantony neztrácí přehled ani v rychlých pasážích, kde sice v absolutním hodnocení bez ohledu na cenu lze vytknout spíše kompaktní přednes bez analytického přednesu detailů, nemožnost sledovat dozvuk jednotlivých tónů, ale v rámci své kategorie se jedná o velmi dobrý výkon, zaměřený na celkové podání zvuku. Nástroj má navíc uvěřitelnou velikost.

Již byla zmíněna schopnost zrekonstruovat zvukovou scénu přehlednou a pevnou, přestože poněkud zmenšenou. „Superparta" jazzmanů okolo vibrafonisty Garyho Burtona, složená z Pata Methenyho, Chicka Corey, Roye Haynese a Dava Hollanda, nahrála výborné album „Like Minds". Nejen titulní píseň je pak sejmuta skutečně zvukově stoprocentně. Vibrafon v popředí je pravda mírně rozdělen mezi oba kanály, je ale ukotven pevně a přesně jak má být, vpravo vzadu slyšíme Hollandovu velkou basu, uprostřed a trochu vpravo Haynesovy bicí, Corea naopak zcela vlevo a Metheny též. Nástroje jsou jasně oddělené, lze snadno sledovat jednotlivé instrumentální linky, zvuk se neslévá, i když mu opět dominuje Hollandova basa, ačkoliv by v popředí jasně měl znít vibrafon. Není to ovšem neatraktivní.

Canton Karat 770 DC jsou dobrými reprosoustavami. Jejich zvuk je klidný, lehce usedlý, ale přesto pořád zábavný, nic v něm neschází, navíc lehký akcent na basovou složku je pro běžnou délku denního poslechu atraktivním naladěním. Navíc výrobní provedení je typicky německy precizní a střídmý design zapadne do každé místnosti, nejen díky malým rozměrům. Ačkoliv Cantony zahrají i s málo výkonnými zesilovači, dopřejete-li jim prostor a pořádný výkon, bude jim nejlépe. A že by byla škoda ten příjemný a neunavující zvuk neslyšet...

Kč 39 980,- (grafit, stříbro) / Kč 47 980,- (povrchy s vysokým leskem)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní kvalita

+ příjemný, kultivovaný a uvěřitelný projev

+ jednoduchý, ale zajímavý vzhled

ZÁPORY

- nestabilita úzké ozvučnice; stačí malý impulz k překocení

- reproterminály by zasloužily kvalitnější provedení

- tendence maličko prosazovat nižší polovinu reprodukovaného frekvenčního pásma

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio