ROTEL Michi zesilovače

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 1

Norští Electrocompaniet možná stojí trochu mimo hlavní proud high-endové elektroniky, ale mají za sebou velmi slušnou historii (jsou na světě od roku 1976) a snaží se dnes krom ortodoxních komponentů navrhovat a vyrábět i řekněme lifestyle pro náročné pod značkou EC Living. Spíše z toho klasického konce portfolia ale pochází integrovaný zesilovač ECI-6 - byť i ten lze vybavit třeba D/A převodníkem a / nebo streamerem, takže se ani v moderním světě neztratí.

Na první pohled je ECI-6 naprosto typickým firemním výrobkem - stroj je o něco větší než standard, ale ne nesmyslně (týká se to zejména šířky 46,5 cm, hloubka 40,5 cm ani výška 12,8 cm ve světě high-endu nevybočují z běžných mezí) - o bytelnosti stroje hovoří jeho čistá hmotnost 20 kg.

Kdyby vás snad na příslušnost k severskému výrobci neupozornil až neskromně velký nápis za akrylovým čelním panelem, jistě to zvládnou bronzově zbarvená tlačítka (ať už to spínací dole uprostřed, nebo do kříže rozmístěná čtveřice, která slouží k přepínání vstupů, regulaci hlasitosti i pohybu v nabídkách) nebo kolem loga se do kruhu vinoucí linka, která pohybem světélka v jí vymezeném prostoru indikuje hlasitost. Electrocompaniet sází na čistotu a jednoduchost a přitom naprostou svébytnost.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 2

Zadní panel velkého a příkladně zpracovaného, důvěryhodně fortelného zesilovače je pak jednoduchý a vlastně velmi klasický. Po pravé straně je krom napájecí zásuvky čtveřice velkých a pro pohodlnou práci dostatečně od sebe vzdálených terminálů, uprostřed se nachází analogová konektivita - čtyři vstupy (1x XLR a 3x RCA) a dva výstupy (1x XLR a 1x RCA) s regulací. Úplně vlevo jsou konektor RS232 a vstup a výstup 12 V spouště v podobě klasických 3,5 mm jacků. V levé části je také místo, kam lze osadit modul digitální konektivity v několika variacích.

I vnitřní konstrukce působí příkladně, čistě a odolně jako ta vnější - je tu mohutný toroid a vůbec celá napájecí sekce působí velmi dobře dimenzovaným dojmem. Regulaci hlasitosti má na starosti motorizovaný potenciometr Alps, obvody jsou plně symetrické. Vstupní část pak využívá řešení z diskrétních součástek, pracujících v čisté třídě A.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 3

Výstupní část je potom osazena dvěma páry komplementárních tranzistorů na každém kanále, svůj výkon odevzdávají ve třídě A/B a s - dle slov výrobce - průměrně velkou celkovou zpětnou vazbou. Bližšími specifikacemi se ale výrobce nezabývá.

Dozvíte se nicméně třeba to, že předzesilovač má šum na úrovni -135 dB (1Vrms v pásmu 20 - 20 000 Hz) nebo THD+N (za stejných podmínek) jen 0,004%, což jsou hodnoty vynikající. Ani koncový stupeň, pracující v rozsahu 1 - 150 000 Hz není nijak ostýchavý - dokáže dodat špičkový proud až 100 A, má tlumící faktor 350 / 8 ohm nebo THD pod 0,004%. Výstupní výkon zesilovače je 125 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 200 Wattů do 4 ohm - výrobce udává i 370 Wattů do 2 ohm, kde by měl ECI-6 stále bez obtíží pracovat.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 4

Integrovaný zesilovač Electrocompaniet ECI-6 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách, tj. spolu s OPPO UDP-205 místo Norma Revo IPA-140 a s Harbeth Monitor 30, s týmiž reprosoustavami také místo Grandinote Shinai spolu s Grandinote Celio a VPI Scout Jr., ale také spolu s Cambridge CXC a převodníkem Teac NT-503 v sestavě s Fischer&Fischer SN-70, kde zesilovač nahrazoval Cambridge CXA80 a v druhé variaci se stejným převodníkem nahrazoval koncák Emotiva XPA-DR2 a rozhýbával KEF LS50. Použitou kabeláž, filtraci a další příslušenství objevíte v pravém sloupci -->.

Bylo zajímavé poslouchat, jak se zesilovač až mazlí se spodními frekvencemi, s hlubokými tóny kontrabasu a violoncella v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152). Zvuk jako by každou temnou notu převaloval jako nugátový bonbónek, basy jsou jemné, laskavé, kulaté a bohaté co do barev a vlastně i co do objemu, nejsou ale přitom těžké či zbytečně hutné. Cítíte, že elektronika nemá problém řídit jakékoliv reprosoustavy a vytlačit z nich i řádný impuls, hodný zesilovače stotisícového světa. Činí tak ale s kulatostí, lehkostí a uvolněností, chcete-li, s celkovou nenuceností a provázaností.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 5

Ona jemná sladkost obstoupila i zpěv Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) - ten zněl něžně, lehce a nenásilně, byl to intimní a hlaďounký zážitek, který ale navzdory všem těmto charakteristikám nepostrádal jiskru. Vlastně naopak, protože v každém okamžiku cítíte tu těžko definovatelnou rezervu kdesi v pozadí, cítíte, že zesilovač zůstává suverénní a uvolněný. Charakteristický zvuk zesilovače je tak příjemný, že skrze jakékoliv reprosoustavy protlačí hudebnost a bohatost, v níž je snadné se rozplynout a činí tak s klidem a nenucenou autoritou. Z řečeného pak vyplývá i to, že neuspěchaný zvuk je dobře čitelný a i když jemné nuance nijak nezdůrazňuje, můžete si užít už opravdu high-endové jemnůstky.

Množství všemožných perkusí v "Prenatal Hunters" od Floexe ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) zesilovač nechal pěkně rozeznít, kov měl pěknou lesklost a dlouhý, dlouhý, plynulý dozvuk, přesto zvuk nebyl nijak vtíravě nacinkaný. I tady je totiž zvuk bohatý a poměrně mocný, který na odlehčení snese hodně výšek, aniž by to porušilo příjemnou vyváženost. Tak jako v celém frekvenčním spektru, i tady má Electrocompaniet takový ne úplně obvyklý styl prezentace, kombinující výraznost s nadhledem a jemností.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 6

Je zajímavé, že přes onu uvolněnost, přes až jemný způsob zacházení s hudbou umí zesilovač skutečně přetvořit onu číhající sílu v pozadí v konkrétní činy - díky tomu zvládá řídit jakékoliv reprosoustavy s elegancí na poměry integrovaných zesilovačů více než solidní a umí také v klidu odprezentovat svižné dynamické důrazy ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139). Nemáte pocit, že by se elektronika nějak namáhala, je to uvolněný, ale přesto agilní zvuk, neuspěchaný, ale bohatý, ve svém tempu sebejistý a rytmický, s nadhledem šeptající i schopný výbuchu. Jinými slovy, dynamika je prostě dobrá a umí se už poctivě nadechnout.

Se svým hladkým, celistvým a poměrně velkým zvukem nepatří ECI-6 mezi nějaké analytické hledače mikronuancí, ale pusťte si "Pie Jesu" se zpěvačkou Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) a zjistíte, že zvuk je dobře srovnaný, usazený a bez nějaké nervozity dobře prokreslený. Je to uvolněný zvuk, ale nerozkolísaný, je cítit high-endovou jistotu a slyšíte třeba už i takové ty lehké dozvuky místnosti, podtrhující autenticitu živého nahrávání v reálném kostelním prostoru s velkými rozměry a tak všeobecně prostě dobrou čistotu a srozumitelnost.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 7

Prostor hudební scény se v "Dream About You" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134), ale nejen v té, prostě tak nějak až něžně rozléval po místnosti, zesilovač zvládá vyprostit hudbu z reprosoustav a dobře načrtnout šířku i hloubku, s nadprůměrnými proporcemi a i když tu nevnímáte nějaký pocit obrovské hromady vzduchu, rozhodně je tu takové zvláštní lehkost s pocitem bezbariérovosti a toho, že nástroje jsou konkrétně zavěšené ve vzduchu před vámi a snadno dosažitelné.

Že ECI-6 nejen působí, ale skutečně má i sílu, to dokázal při reprodukci "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149). Hudba se linula bohatá, pěkně měkce odspodu, uvolněná a rytmická, pevná a přesto poddajná, jistá ve vší té spleti syntetických tónů. Zesilovač můžete nechat jen tak potichu šeptat a už se z něj line strukturovaný zvuk, můžete ho ale nechat i pořádně šlápnout na plyn a ani tehdy neztrácí svůj nadhled - navíc v žádné hlasitosti neunavuje. Snad jen jedno: zvuk to není "na první dobrou" atraktivní, ale o to více ho doceníte v dlouhodobém horizontu.

2018 11 07 TST Electrocompaniet ECI 6 12

Integrovaný zesilovač Electrocompaniet ECI-6 je klasický "analogový" zesilovač, dá-li se takové přirovnání použít. Tedy netechnický, bohatý, poddajný a dospělý, s dostatkem síly i solidní dynamikou, s rytmikou v krvi a se schopností předat hudbu nenuceně. To vše navíc můžete doplnit i moderními digitálními rozhraními, takže zesilovač se stane už opravdu všestranným. ECI-6 má tak trochu svou vlastní zvukovou cestu a charakteristiku, i přesto ale dělá ve své cenové kategorii svému výrobci čest, protože tohle je stroj, který se velmi snadno a velmi neúnavně poslouchá bez ohledu na hlasitost, nahrávku, reprosoustavy či prostě jakékoliv jiné okolnosti.

Kč 104 990,-

Kč 119 990,- - verze s D/A převodníkem

Kč 154 990,- - verze s D/A převodníkem a streamerem

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pocit až přebytku síly a autority

+ hladká jemnost

+ bohatý, barevný zvuk pěkně od základu

+ možnosti vybavit si klasicky analogový stroj i mnohou digitální konektivitou

+ poctivé zpracování

ZÁPORY

- do jisté míry omezená analogová konektivita

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies